Miks için setup

seysey

Miks için setup

Mesaj gönderen seysey »

Merhaba herkese tekrar. Şimdi ben birkaç setup önerisi aldım sadece miks ve prodüksiyon için yaklaşık 5m2 odam için bir referans monitör, ses kartı ve açık bir kulaklık alcağım. Açıkçası pek çok şeyi bilmiyordum ve zamanla öğreniyorum. Bilenleri amatör sorularla sıkacağım için üzgünüm ama mecburum çünkü yine sora sora en doğru bilgilere ulaşacağım. Şimdiden teşekkür ederim ve iyi haftasonları dilerim herkese

1. Sadece prodüksiyon ve miks (herhangi bir canlı kayıt, sonrasında belki canlı performans işleri gibi bir niyet yok) için, 5m2 gibi küçük alanlar için bile güvenle kullanılabilen monitörler varmış mesela genelec 8010 aktif referans monitör gibi. Bunu kullanınca sesin büyük kısmı kulaga geleceği ve akustiği büyük ölçüde devre dışı bırakacağı için güvenle kullanılabilrmiş. Şimdi benim merak ettiğim, monitör küçük olacağı, daha az bas salınımı olacağı için benim yapacağım EDM türü için bir dezavantaj olur mu. Yani dubstep vari baslar ve kickler kullanmıyorum ama 30hzye kadar da bilgi var. Bu kısmı duyabilir ve doğru kararları verebilir miyim böyle bir monitörle, oda bildiğiniz bedroom ve onu bir kaç bas trap alıp mı düzenlemem lazım, bu monitör daha büyük bir yere geçtiğimde çok küçük kalıcak ve işe yaramaz bir hale gelicek mi ? Özetle 5m2 gibi bir alanda EDM türü için uygun kullanabileceğim profesyonel en doğru monitör nedir?

2. Ses kartı m-audio m-track 2 2 ses kartı başlangıç düzey bis ses kartı mı? Profesyonel mixler için uygun mu ? çünkü fiyatı baya uygun kalitesi de iyiyse ( çünkü daha sonra alacağım kulaklığı da bununla süreceğim) almak isterim.

3. Yine kulaklık meselesi. Ben ortalama bir yarı açık ya da açık kulaklık alıp bu set-upi tamamlamak istiyorum ama kapalı kulaklığım şimdiden sol kulağımı tıkamış durumda uzun zaman takılı kaldığı için, açıklarda rahat ederim diye düşünüyorum. akg K240 mkII yi eledim çünkü kullanımı rahat değilmiş, Hd600 gönlümden geçendir ama alamam malesef hem de boyle bir setupta sesin detayını duydugum flat ve frekans aralıgı geniş bir kulaklık işimi görür diye düşünüyorum ama kullananlar bilir doğrusunu tabiki. En fazla kaç ohma kadar ve bu özelliklerde ne önerirsiniz?

ugur86
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 time

Miks için setup

Mesaj gönderen ugur86 »

o kadar küçük bir ortamda alt frekans kontrolünü sağlamak zaten büyük monitörlerle bi hayli zor olur, 4" focal cms40 falan olabilir, ama o sürücü bass frekansları doğru şekilde üretir mi denemedim, referans kulaklıkla destekleyerek gitmek işi çözebilir, beyerdynamic dt770 ya da akg k612 önerebilirim, akg biraz daha soft-akustik müziğe uygun, dt770 elektronik müzik için daha tatmin edici olur.

UAD Apollo8 / WARM Audio WA87 / Rode NT5 St. / Dynaudio bm6a / Yamaha NS10m / ATH m20x & DT770

enym
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Miks için setup

Mesaj gönderen enym »

You Toube den aldığım istatistiklere göre :

1. Yayınlanan kliplerin ortalama seyretme süresi 2 dakika 34 saniye
  2. İzleyenlerin %65 i cep telefonundan dinlemiş
  3. İsleyenlerin %15 i tabletten dinlemiş, kalanı bilgisayardan dinlemiş..
    Bu dinleme oranlarının içinde ne kadarı kulaklık kullanmış belli değil.
    Eğer yaptığınız işi CD ye basıp piyasaya sürmeyecekseniz sizin dinleyiciniz de bunlar olacak.
    O zaman da yapılan miks ve masteringin de bu dinleme ürünlerine yönelik olması gerekli.
    Bunu yapmak ise oldukça zor, bu nedenle ben referans track kullanmayı çok daha doğru buluyorum. İnternet ortamında sizin yaptığını esere uygun ve cep telefonu , tablet ve bilgisayardan tatmin edici duyum aldığınız müzikleri edinip projenizde referans kanal olarak atıp miksi ve masteringi ona uygun yapılması daha iyi randıman veriyor. Bu kıyaslamayı yaparken de duyum aldığını ortamın çok fazla bir etkisi bulunmamakta, çünkü yapılmış, bitmiş bir iş ile kendi yaptığınızı aynı ortamda dinleyeceksiniz..
    Ancak dediğim gibi hedefinizde CD yapmak varsa o zaman iş farklı, CD ler ya arabada, ya da evdeki ses sistemlerinde dinlenmekte..
Seyit ÖZTÜRK
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 13 time
Been thanked: 21 time

Miks için setup

Mesaj gönderen Seyit ÖZTÜRK »

[QUOTE=enym;43138]You Toube den aldığım istatistiklere göre :

1. Yayınlanan kliplerin ortalama seyretme süresi 2 dakika 34 saniye
  2. İzleyenlerin %65 i cep telefonundan dinlemiş
  3. İsleyenlerin %15 i tabletten dinlemiş, kalanı bilgisayardan dinlemiş..
    Bu dinleme oranlarının içinde ne kadarı kulaklık kullanmış belli değil.
    Eğer yaptığınız işi CD ye basıp piyasaya sürmeyecekseniz sizin dinleyiciniz de bunlar olacak.
    O zaman da yapılan miks ve masteringin de bu dinleme ürünlerine yönelik olması gerekli.
    Bunu yapmak ise oldukça zor, bu nedenle ben referans track kullanmayı çok daha doğru buluyorum. İnternet ortamında sizin yaptığını esere uygun ve cep telefonu , tablet ve bilgisayardan tatmin edici duyum aldığınız müzikleri edinip projenizde referans kanal olarak atıp miksi ve masteringi ona uygun yapılması daha iyi randıman veriyor. Bu kıyaslamayı yaparken de duyum aldığını ortamın çok fazla bir etkisi bulunmamakta, çünkü yapılmış, bitmiş bir iş ile kendi yaptığınızı aynı ortamda dinleyeceksiniz..
    Ancak dediğim gibi hedefinizde CD yapmak varsa o zaman iş farklı, CD ler ya arabada, ya da evdeki ses sistemlerinde dinlenmekte..[/QUOTE]

Haklısınız, katılıyorum. Eskisi gibi kaliteli müzik yapılmadığı kanaatindeyim.Kalite her yönüyle düşüyor gibime geliyor.

abdullahatalan
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

Miks için setup

Mesaj gönderen abdullahatalan »

[QUOTE=Seyit ÖZTÜRK;43142]Haklısınız, katılıyorum. Eskisi gibi kaliteli müzik yapılmadığı kanaatindeyim.Kalite her yönüyle düşüyor gibime geliyor.[/QUOTE]

Hem ertan hocama hem sana katılıyorum abi. Özellikle internette gördüğüm bazı milyon dinlenen şarkıları dinleyenlerin niye dinlediklerini hiç anlayamıyorum abi, hatta bunun aksine kaliteli işler bu kadar dinlenmiyor.Kıyaslıyorum bazen yabancı ülkeler ile bariz teknoloji ve eğitim olarak onlardan geride olmamıza yoruyorum bunu yoksa Başka bir anlam veremedim

Rme uc-Neumann Tlm 103-Yamaha HS50M-Dtpro770 80-Cubase Elemenst 8-Axiom 49-i5 masaüstü pc

“Kulaklık ve Amplifikatörleri” sayfasına dön