Cubase 10

Orkunn
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Cubase 10

Mesaj gönderen Orkunn »

[align=left]Çok bekledim acaba ne zaman burada konusu açılacak diye ama açan olmadı :)
Videolardan ve forumlardan okuyarak biraz göz attım. İlk taşı atıyorum:

-Steinberg, Studio One'daki sürükle bırak mantığını Cubase'e getirmiş.
-Variaudio 3'e bayıldım. Melodyne kadar başarılı görünüyor.
-Arayüz oldukça kolaylaştırılmış. Oldukça konforlu bir hâl almış.
-64bit???? Yok artık. Ben bunu duymak, deneyimlemek isterim.
-Lateny Monitör'ü güzel bir fikir. Nerede hangi miktarlarda gecikme olduğunu inceleyebilirsiniz. Oldukça iş görür.

Bu arada: http://kursattaydas.net/cubase-pro-10/[/align]

En son Orkunn tarafından 19 Kas 2018, 02:19 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Cubase 10 Pro / Dell inspiron Ryzen 5 2500u with 8gb ram / Presonus Eris 4.5 / Steinberg ur22
tezcankoray
Müdavim Üye
Müdavim Üye
DAW: Studio One 4.5
Has thanked: 32 time
Been thanked: 16 time
İletişim:

Cubase 10

Mesaj gönderen tezcankoray »

[QUOTE=Orkunn;47393][align=left]Çok bekledim acaba ne zaman burada konusu açılacak diye ama açan olmadı :)

-Lateny Monitör'ü güzel bir fikir. Nerede hangi miktarlarda gecikme olduğunu inceleyebilirsiniz. Oldukça iş görür.

Bu arada: http://kursattaydas.net/cubase-pro-10/[/align][/QUOTE]

-Sürükle bırak güzel olmuş. Ancak çok büyük bir kolaylık sağlayacağını zannetmiyorum açıkçası, kanaldan aramak yerine sağ taraftaki konsoldan arayacağız bu sefer de plugin'i. Çok fazla plugin varsa aradan bulmak zor olabilir hatta. Eski mantıkta kategori olarak aramak bana daha kolay geliyordu :)

• Variaudio'da gelen ek esneklikler güzel olmuş.
  • Arayüz kolaylaşmış biraz daha. Özellikle yeni bir audio kanal eklendiğinde, direkt olarak giriş-çıkış ayarı yapmak zaman kazandırır hakikaten. Eskiden iki aşamada yapıyorduk.
  • 64 bit'ten kastınızı anlamadım tam olarak?

Güzel özellikler eklenmiş ancak major bir sürüm için yeterince gelişme yok bence. Yakında 10.5 çıkar :D

Bir inceleme video'su da ben ekleyeyim:

https://www.youtube.com/watch?v=ZOA1kC_TvNo

Saygılar,
Tezcan

Studio One 4.5 | Focusrite 2i2 | Yamaha MOX6 | Rode NT1-A | ATH-M50x

Souncloud: https://soundcloud.com/tezcan-3/
YouTube: https://www.youtube.com/c/TezcanKoray
Instagram: https://www.instagram.com/tezcan.koray/
Orkunn
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Cubase 10

Mesaj gönderen Orkunn »

[QUOTE=tezcankoray;47395]-Sürükle bırak güzel olmuş. Ancak çok büyük bir kolaylık sağlayacağını zannetmiyorum açıkçası, kanaldan aramak yerine sağ taraftaki konsoldan arayacağız bu sefer de plugin'i. Çok fazla plugin varsa aradan bulmak zor olabilir hatta. Eski mantıkta kategori olarak aramak bana daha kolay geliyordu :)

• Variaudio'da gelen ek esneklikler güzel olmuş.
  • Arayüz kolaylaşmış biraz daha. Özellikle yeni bir audio kanal eklendiğinde, direkt olarak giriş-çıkış ayarı yapmak zaman kazandırır hakikaten. Eskiden iki aşamada yapıyorduk.
  • 64 bit'ten kastınızı anlamadım tam olarak?

Güzel özellikler eklenmiş ancak major bir sürüm için yeterince gelişme yok bence. Yakında 10.5 çıkar :D

Bir inceleme video'su da ben ekleyeyim:

https://www.youtube.com/watch?v=ZOA1kC_TvNo

Saygılar,
Tezcan[/QUOTE]

Bit depth'ten bahsediyorum. İnanılmaz bir dinamik aralık yakalanmış oldu. Dinamik aralığın üst sınırlarının artmasından bahsetmiyorum. Dinamik aralığın içindeki çözünürlüğün artmasından bahsediyorum. Örneklenebilir kelime uzunluğu artacağı için haliyle detaylar inanılmaz bir noktaya ulaşacak. Mesela atıyorum Erkan Oğur'un o muazzam tuşesini ve nüanslarını kaydetmek oldukça güzel sonuçlar verecektir. :)

Cubase 10 Pro / Dell inspiron Ryzen 5 2500u with 8gb ram / Presonus Eris 4.5 / Steinberg ur22
Baran33

Cubase 10

Mesaj gönderen Baran33 »

[QUOTE=Orkunn;47393][align=left]Çok bekledim acaba ne zaman burada konusu açılacak diye ama açan olmadı :)

Bu arada: http://kursattaydas.net/cubase-pro-10/[/align][/QUOTE]VariAudio 2 nin melodeynden ne eksiği var mesela VariAudio 3 ile ne yenilikler geldi açıklayabilir misiniz

GM 6 d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Orkunn
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Cubase 10

Mesaj gönderen Orkunn »

[QUOTE=Baran33;47403]VariAudio 2 nin melodeynden ne eksiği var mesela VariAudio 3 ile ne yenilikler geldi açıklayabilir misiniz

GM 6 d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi[/QUOTE]

Arayüzde iyileştirmeler var. Ancak variaudio hâlâ tek sesli çalışıyor. Variaudio'nun yaptığı icraat konusunda hâlâ geliştirilmesi gerekiyor. Çok sesli perde düzeltemeyeceksem, sadece vokallerde işimi görür diyebilirim. Melodyne ile akor çalan çalgılara veya çift ses çeken yaylılara polifonik düzeltmeler yapınca yapaylık bariz bir şekilde artıyor (projede enstrüman kalabalığı yoksa). O da ayrı bir konu. Cubase 10 deneyimleyecek ortam bulursam mutlaka göz atacağım (demo sürüm için usb anahtarı lazım). :)

Baran33

Cubase 10

Mesaj gönderen Baran33 »

Çok sesli düzeltmeler falan bunlar boş iş bence. Akorun nesini duzelteceksin. Düzgün çalınmayan bir gitar ritmi (mesela akort bozuksa) pitch olarak nasıl iyileştirilebilir ki? Akordunu yapıp öyle çalarsın tek çözümü budur. Oynarsan sesi bozarsın bu yüzden steinberg gerek görmemiştir çok sesli pitch correctiona. Yoksa şimdiye kadar çoktan yapmıştı bu işi. Sade olması VariAudio için bir avantajdır. Ve pitch correction pluginleri bana göre müzik kayıt teknolojisinde bir devrimdir. İlk hangi firma buldu acaba bu pitch correction olayını bilen var mı?

Tanerongunyzb
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 8 time
Been thanked: 19 time

Cubase 10

Mesaj gönderen Tanerongunyzb »

Antares firması Auto-tune firması ilk olarak bu teknolojiyi kulanmıştır. Fakat şu anda bu teknolojiyi geliştiren ve kullanan en iyi firma celemony firmasıdır. Melodyne isimli programdır. Gerçekten iyi kullanabilirseniz bu programı, birazda uğraşmak gerekiyor. Çok iyi işler başarabilirsiniz. Bu programlar büyük studyolarda çok işe yarar arkadaşlar. Dört dakikalık çalınan bir şarkıda bir iki yanlış basılan notayı çok kolay değiştirebilirsiniz. Tabi çoğu yanlış çalınmış bir partisyonu düzeltmeye kalkmak ne kadar doğru olur tartışılır, ben düzeltmem şahsen. Bu arada bu Vari Audio 3'ün en güzel özelliğini bence farketmemişsiniz. Chord track modunu seçtiğiniz zaman otomatik olarak düzeltmesi şarkının akor yapısını kullanarak. Cubase kullanan ve yükseltmeyi düşünen arkadaşlara hayırlı olsun diyelim. Ama melodyne kullanan biri için vari audio düzenlemesi çok da önemli değil.

ugur86
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 time

Cubase 10

Mesaj gönderen ugur86 »

Melodyne benim elim ayağım, vokali geçtim solo enstruman ve özellikle üflemelilere bile uyguluyorum. yoksa kötü tınlıyor. cubase'deki en yeni dikkatimi çeken özellik waveform hizalama olayı. duble kayıt alanlar için çok zaman kazandırıcı bir özellik, ayrıca grup yaylı , brass, back vokal kayıtları gibi alt alta dizdiğiniz kanalları hizalayıp düzeltme olayı normalde saatlerinizi alan bir olay, eğer sadece görsele bakıp saçma şekilde oturtmuyorsa efsane bi özellik. yüklü bir proje gelsin demoyu başlatcam elicenser'ım var bakalım.

UAD Apollo8 / WARM Audio WA87 / Rode NT5 St. / Dynaudio bm6a / Yamaha NS10m / ATH m20x & DT770

enym
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Cubase 10

Mesaj gönderen enym »

Geçen gün Cubase 9.5 dan 10 a update yaptım, 99.99 euroyu bayıldık. Henüz daha çok detayına giremedim ama ilk izlenimlerim numara atlayan bir versiyon için hayal kırıklığı oldu. Variaudio tamam daha verimli olmuş, ancak kesinlikle bir melodyne değil. Programda daha çözmem gerekli konular var, belki çözdükçe ısınırım.
Videolardan seyrettiğim kadarı ile chordtrack ve chord pad da değişiklikler var, yeni channel strip ne kadar başarılı olacak, belli değil.
Kısaca, Cubase 10, üff be, dedirtecek durumda değil gibi geldi bana..

“Cubase-Nuendo” sayfasına dön