Studio One 3 Pro İşlemci Sorunu

aytacbayladi

Mesaj gönderen aytacbayladi »

Merhabalar, daha yeni Studio One 3 Pro satın aldım. Fakat şöyle bir sorunum var. Öncelikle sistemim Hackintosh,

Osx sürümü El Capitan
i7 3440k işlemci
32gb Ram
250 gb SSD disk,

Bu sistemde yaklaşık 3 senedir Logic Pro 9,X ve 1 senedir de Cubase 8 Pro kullanmaktayım. Studio One'ı biraz kurcalarken, performans ayarlarından, 64bit kullanıma ve işlemci çekirdeği olarak tüm çekirdekleri aktif hale getirdim. Buffer Size'da 512 ila 256samples olarak değişiyor. 96khz proje çalışmaktayım. Fakat işlemci kullanımı bir iki vst ile, ve plugin ile birlikte %80lere geliyor ve bazen de cızırtılara sebep oluyor. Buffer'ı 1024'e çıkardığımda da yaşıyorum bazen. Bazılarınız proje 96 olunca daha çok yük bindirecek diyecek;

Fakat ben bu şekilde hatta 192 olarak bile yaklaşık 80 90 kanal Kontakt ve her kanalda efektler ile Score çalışmışlığım var. Studio One'da neden bu kadar işlemciyi yorduğunu anlamış değilim.

Bu konuda benzer sorunlar yaşayıp çözüme ulaşanlar var ise yardımcı olurlarsa sevinirim. Şimdiden teşekkürler

okidoz
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 6 time
Been thanked: 7 time
İletişim:

Mesaj gönderen okidoz »

Merhaba, Mac - Hackintosh kullanmadım ama fikir yürüteyim. Ama öncelikle kafama takılan bir soru var neden 96kHz tercih ediyorsunuz? Bunu sormamdaki sebep, VSTi 'lerin geneli yüksek kHz desteklemezler, ha canlı kayıt yapıyorum diyorsanız o ayrı.

Uzun zamandır Studio One kullanıyorum fakat 3' üncü versiyonunu kullanalı çok olmadı, tahminim şu yönde şayet kullandığınız bazı plugin yada vsti' ler legal değilse bu tip sorunlar olabiliyor, dikkatinizi çekerim legal olmayan hepsi için de demiyorum bazıları için bu böyle. Örneğin Arturya VSTi' lerini kullanmaya kalkıştığımda başka açık hiç bir şey olmasa da buffer size 2048' de olsa bile çatırdayıp uyarı veriyor. Ayrıca gene sizin gibi orjinal Studio One kullanan ( ama PC ) bir tanıdığım da KONTAKT PLAYER' da çok ciddi sorunlar yaşadığından bahsettmişti yakın zamanda, ne yazıkki legal olmayan yeni kontakt R2R versiyonları da problemli bu aralar sanırım Ni güvenlik önlemlerini geliştirdi biraz. Kontakt için konuşursak daha az tüketim yapılmasını sağlayan bir mod var youtube' dan bakabilirsiniz belki işinizi görür. Tam olarak hangi vsti ve pluginlerin tüketimi fazlaysa tespit edip ona göre davranmalı, hatta alternatiflerini kullanmalı, bunun için cpu göstergesinin üzerine tıklarsanız ve orada HiDE' a tıklarsanız neyin ne kadar harcadığını görebilirsiniz.

BU konudaki gözlemlerinizi deneyimlerinizi burada paylaşırsanız seviniriz, hem başkalarına fikir verir hemde belki ortak bir çözüme ulaşabiliriz kolay gelsin...

[align=center]Müzik[/align]

aytacbayladi

Merhabalar, fikirler için teşekkür ederim. Öncelikle 96 çalışmamın nedeni bildiğiniz üzere Kontakt libraryler 192kHz kaydediliyor,44 veya 48 çalıştığımda pek tatmin edici genişlik oluşmuyor, mix ve mastering yaptırdığım yerler de 96 çalışmamı öneriyor canlı kayıtlar da işin içine girince. Fakat bu bahsettiğim sesler presonusun üzerindeki sesler, onlarda da aynı sorunu yaşadım. Mesela benim donanımın yarısına sahip insanlar Performance monitor üzerinde onca şey açıkken %10 ila 20 arasında değerler alıyor. Hani hiç çalışmasam başka programlarla o boyutlarda derdim, bende ya da donanımda sorun var fakat canavar gibi 192 bile çalıştığım projeler oldu sadece performans ölçmek için, Logic ve Cubase'de hiçbirinde soruna dair problem yaşamadım :)

Bu arada şu an lisanslı Win10'da deniyorum. Yine aynı sonuç. 44e getirince Cpu kullanımı 5 kanal Mai Tai'de %20 %30larda, düşünün ki 15 20 kanal olduğunda ne hale gelecek. Üstelik hiçbir efekt yok üzerinde :)

Yani Studio One sanırım performans konusunda rakiplerine göre pek stabil değil, Cubase'i verip buna geçince şu an hayalkırıklığı yaşamış oldum...

Kısacası özetlemek gerekirse, aynı sesler ve aynı legal ve illegal sesler ile yaşamadığım sorunu şu an sadece Studio One'da normal çalışmama engel olacak şekilde yaşıyorum. Umarım halledilebilir birşeydir. Yoksa gerçekten Cubase ve Logic'i bıraktığıma pişman olacağım :)

aytacbayladi

Yalnız şöyle birşey farkettim. Mesela Albion One kullanıyorum, işlemci de çok az artış var, hiç kasmıyor (ki boyutu oldukça yüksek, işlemciye oldukça yük bindiren bir sample) Ama ne zaman Studio One'ın kendi dahilinde bir Multi Layer Instruments açarsam o zaman işlemci %100'e vuruyor ve cızırtılar susmuyor. Sanırım Studio One'ın dahili seslerinin performansla ilgili sıkıntıları var:)

aytacbayladi

Yalnız şöyle bir sorun daha var, 48kHz bir projede sadece 30 kanal wav ile çalışıyorum. Sorun yok, ta ki, kanallara efekt ekleyene kadar:) 6 tane waves plugin eklemem ile işlemci, proje çalmıyorken bile %70 %80'lere gelmiş durumda. Yani sorun genel itibari ile Studio One 3'ün optimizasyonu ile ilgili olduğu kanaatindeyim. Cubase ve Logic ile çalıştığım projelerin 4'te 1'i yoğunlukta bir proje çalışmaya kalktığımda cızırtılara maruz kalıyorum. Açıkçası çok üzdü beni :(

korg35
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesaj gönderen korg35 »

Bende stüdyo one kullanıyorum.Yaşadığınız durumun studio one ile ilgisi yok bence bırakın 6 waves plugini 20-25 tane açıkken artı ez drummer ve kontaktta 4 ayrı enstrüman açıkken bile stabil çalışan bir daw studio one.işletim sistemim windows i7 işlemcili.

aytacbayladi

Bende donanimi yukarida yazdim:) Su an vizyona girecek bir animasyon filminin müziğini yapmaktayız 100un üzerinde kanal var proje üzerinde boyle bir sorun yaşamadım Cubase ile Logic ile o yüzden soruyorum. Neden sadece Studio One'da oluyor.

korg35
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesaj gönderen korg35 »

Üstelik bende 8 mb ram var ama işlemci i7-4720HQ . Çok sayıda vst enstrümanı ve plugini kullanıyorum ve kasmıyor genellikle.ama hiç 100 kanal çalışmadım en fazla 30 kanal falan.

okidoz
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 6 time
Been thanked: 7 time
İletişim:

Mesaj gönderen okidoz »

Evet optimizasyon problemi de olabilir, peki Studio One 2' de aynı sorunlar oluyormu acaba? Dediğim gibi hangi Vsti yada plugin fazla problem yaşatıyorsa tespit edip muadilini kullanmak şimdilik geçici çözüm. Bir de presonus forumlarına göz atmak lazım.

[align=center]Müzik[/align]

ugur86
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 time

Mesaj gönderen ugur86 »

Hackintosh sistemleri ben de bir ara çok inceledim, çok iyi bilen biri tarafından kurulmazsa performans sorunları olabiliyor, örneğin 4 çekirdek işlemci tek çekirdek gibi çalışıp sistem kasılmalarına neden oluyor, buna benzer bir sorun olabilir. Platform mac ise en verimli daw benim tecrübeme göre logic, abartılı plugin kullanımı yaptığım projelerde dahi overload almadım i7 ve ssd'li macbook ile.

UAD Apollo8 / WARM Audio WA87 / Rode NT5 St. / Dynaudio bm6a / Yamaha NS10m / ATH m20x & DT770

aytacbayladi

Yorumlariniz icin teşekkürler arkadaslar:)

“Studio One” sayfasına dön