DAW Tercihi

Daw Programları Hakkında Genel Değerlendirmeler,tartışmalar...

otante

DAW Tercihi

Mesaj gönderen otante »

Ableton Live, Reason, Sonar yok... Pro Tools ve Cubase gibi sektör liderlerinden 1-2 satır bahsedilmiş. Şahsi değerlendirmeden ibaret bir yazı, bana göre ise hatalar ve eksiklerle dolu. "Kim böyle bir yazı yazmış olabilir" diyerek araştırdığımda yasadışı paylaşım yapılan bir sitenin forumundaki bir kullanıcı mesajı olduğunu gördüm.

otante

DAW Tercihi

Mesaj gönderen otante »

Eksikleri tamamlamak yerine baştan bir makale yazmayı tercih ederdim fakat buna zamanım yok. Ancak seçim yapacak olanlara şunu tavsiye edebilirim, yazılımların popülerliklerinden etkilenmemeliler. İhtiyaçlar neler ve hangi yazılım bunları sağlıyor o önemli. Pro Tools, Cubase, Sonar, Studio One, Sequoia, Reaper, Logic birbirine benzer fakat Ableton Live, Reason ve FL Studio ayrı kategoriler olarak düşünülebilir.

Sequoia ve Samplitude'ün üreticileri Pro Tools'unkiler kadar başarılı marketing yapabilselerdi çok daha popüler olurlardı. Bunun sebebi biraz donamımlarla alakalı. Digidesign olmasa Pro Tools ne olurdu, Presonus olmasa Studio One bu kadar kısa sürede popüler olabilir miydi meçhul.

Seyit ÖZTÜRK
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 13 time
Been thanked: 21 time

DAW Tercihi

Mesaj gönderen Seyit ÖZTÜRK »

Magix ve Logic her şeye kadir. Pyramix kendi başına özellik abidesi. Pro tools ortak mühendislik dili. Logic en basit arayüz. Apple bilgisayar üzerinde Pro tools ve Logic varsa diğerlerine gerek yok gibi genel geçer bir görüş ve
mentalite var. Yine de tek bir doğru yok.

otante

DAW Tercihi

Mesaj gönderen otante »

Program karşılaştırma konusuna pek girmeyeceğim fakat bir kaç konuyu farklı biliyorum. Sequoia'nın bahsedildiği kadar popüler olduğuna inanmıyorum en azından Türkiye ve Amerikadaki stüdyolarda popüler olmadığını biliyorum.

Apple bilgisayar pazarında sanıldığı gibi büyük bir şirket değil, 2016 yılında bilgisayar pazarının sadece %7'sine sahipti. Logic'in Mac zorunluluğu düşünüldüğünde Apple'ın müzik sektöründeki kullanım oranı daha yüksek olsa bile aslında bu yazılımında fazla kullanılmadığı anlaşılır.

Verilerden bahsedeceksek ortada Apple'ın pazar payı harici kayda değer bir veri yoktur. Büyük üreticiler kaç adet yazılım sattığının ya da download edildiğinin bilgisini vermez. İnternet siteleri, dergiler, anketler, şahıs beyanları bunlarında geçerliliği yoktur çünkü manipülasyona açıktır. Yasadışı kullanım oranları realiteyi etkiler fakat bunlar da tahmin edilemez. Diğer yandan legal download oranları ciddiye alınırsa Dünyanın en popüler yazılımı FL Studio'dur.

Pro Tools zamanında yüzüne bakılmayan bir yazılımdı, Digidesign satın aldıktan sonra donanıma zorunlu hale getirildi. Daha sonra tekelci Apple Mac satabilmek için yazılımın PC versiyonlarını kaldırdı. Baktılar olmuyor Avid'e verildi ve donanım zorunluluğu kaldırıldı. Bu da olmadı PC versiyonu tekrar yayınlandı. Sormak lazım madem Pro Tools bu kadar iyi ve popüler neden çok kez el değiştirdi, neden tekrar PC versiyonu çıktı.

Skyfall parçasının yapımında Logic kullanılmış fakat müzisyenlere referans olması amacıyla yazılmış MIDI'ler vardı (belki az sayıda sanal enstrüman orijinal miksde kullanılmıştır), kanallar müzisyenler tarafından çalınıp Pro Tools'a kaydedildikten sonra yine Pro Tools'da mikslendi. Böylesine basit bir kullanımdan dolayı Logic'in övülecek bir yanı yok. Skyfall/Logic konusunun tamamen reklam olduğundan hiç şüphem yok çünkü piyasada para uğruna kendilerinden istenen açıklamaları yapan çok sayıda aranjör, ses mühendisi, müzisyen var.

otante

DAW Tercihi

Mesaj gönderen otante »

Sequoia kötü bir yazılım diye yazmadım, popüler olduğuna inanmıyorum yazdım. Kullandığım ve ya önceden kullandığım yazılımların hangileri olduğunu bilmeden özellikleri konusunda iddiada bulunmak mantıksız. Logic kötü bir yazılım diye yazmadım, basit bir kullanım şeklinden dolayı övülmesi manasızdır, reklamdır yazdım. Kaç yıldır müzik programları kullandığımı, hangileri olduğunu, Sequoia ve Samplitude kullanıp kullanmadığımı belirtmedim. Belgelere dayanmayan bilgiler benim için iddialardan ibarettir.

Yazdıklarımı anlamayan ve ya istediği gibi anlayan, hakkımda bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olan, kendisinin her şeyin doğrusunu bildiğini zanneden zihniyetlerle tartışmıyorum.

İyi yıllar.

EsbaB
Müdavim Üye
Müdavim Üye
DAW: Cubase Elements 9
Has thanked: 14 time
Been thanked: 6 time
İletişim:

DAW Tercihi

Mesaj gönderen EsbaB »

Hangi yazılımın hangi yönleriyle üstünlük elde ettiğini ifade etmeniz, denemeyenlere yani bizlere fayda sağlamaktadır ama burada cepheleş olması veya öyle görülmesi hoş olmuyor.

Birbirimizi yakinen tanımıyor olsak ta dostuz, kardeşiz, herkes kendisine hitab eden yönleriyle bir yazılımı daha fazla sevebilir veya daha fazla kullanışlı görebilir ve bunu ifade edebilir, bunu kişisel görüş kabul edip diğer yazılımları küçümseme olarak görmemenizi rica eder PAYLAŞIMLARINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDER, DEVAMINI DİLERİM.
Saygı ve sevgilerimle
Abdulcelil

HUAWEI CAN-L01 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Dell Latitude (i7 2720QM 2.20 CPU + 10 Gb Ram + W10 64bit + 240 Gb SDD / 320 GB 7200 Rpm HDD )
MOTU UltraLite MK3 Hybrid + sE X1 A + Cubase Elements 9 http://www.abdulcelil.com
...----Herşeyin bir Sebebi Var----...
Tanerongunyzb
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 8 time
Been thanked: 19 time

DAW Tercihi

Mesaj gönderen Tanerongunyzb »

Sevgili arkadaşlar, öncelikle logic, cubase, pro tools, sequoia , studio one, ableton live, reason vb. Tüm programları kullanan biri olarak bir ev kullanıcısı için en önemlisi pratik ve kolay kullandığın, alıştığın DAW en iyi programdır. Eser arkadaşımıza sequoia konusunda katılıyorum, ses kalitesi ve özellikleri, fx pluginleri gerçekten çok iyidir. Yanlız şu pro tools olayına katılmıyorum. Pro tools 11 var bende, kurmadım bile. Doğru büyük studyolar kullanıyor ama bence iyi oldığundan değil alışkanlıktan, çünkü audio işleme konusunda en eski yazılım. Kısacası mikrofonla denemiştim farklı programları kendi sesimi kaydederek, pro tools öyle bir fark görmedim, hatta studio one 3 ses motoru bence pro toolstan daha iyi. Yeni başlayanlara en büyük tavsiyem hangi programı kullandığınız çok önemli değil, sonuçta hepsi şstediğiniz şeyleri yapabilecek imkan ve kabiliyete sahip. İyi öğrenmek şart programı, o yüzden DAW olayına takılmayın. Müziği insan yapar çünkü DAW değil. Kişisel tercihime gelince cubase 9 kullanıyorum, bunun sebebi ise Yamaha orgların cubase kayıt kolaylığı, tavsiye hangisi derseniz kullanım kolaylığı ve kendini en hızlı geliştiren program olması sebebiyle studio one derim.

Seyit ÖZTÜRK
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 13 time
Been thanked: 21 time

DAW Tercihi

Mesaj gönderen Seyit ÖZTÜRK »

Farklı zamanlarda almış ve devretmiş olduğum üç tane Pro tools lisansım vardı.Şimdi kullanmıyorum.Sadece Pro tools lisansı değil, Reason, Studio One, Reaper, Cubase... vs... lisanslarımda var. İnanın Pro tools un arayüzü ve görseli audio editi,routing.. vs çok güzel olsa da kesinlikle bir gereklilik değil.Vakti zamanında bilgisayarların emekleme çağında hardware-dsp uyumluluğu ve bir takım marketing yönlendirmeleri ile stüdyolarda yerini almış ve ama alışkanlıktan, ama bir takım başka sebeblerden dolayı halen yerini stüdyolarda muhafaza etmekte ve alışan insanlar tarafından tercih edilmekte.Bazı sanatçılar Pro tools u ve neumann mikrofonu olmayan stüdyoları tercih etmiyormuş!! Ne derece doğru bilemem. Pro tools audio edit çok basit ve pratik,bu sebeble kayıt sırasında ve sonrasında dublaj,kayıt ve edit işleri için tercih edilebilir. Artık bütün dawlarda üç aşağı beş yukarı aynı özellikler var. Olmayanlarda birbirlerinden özellik çalıp ekliyorlar.Yakın zamanda özelliksel farklılıklar kalmayacak gibi.

Ben hem logic hem de cubase kullanıyorum. Protools a elim gitmiyor. Samplitude un üzerinde bulunan efektler kaliteli (en azından akustik müzik için kulağa hoş geliyor), stereo imaj genişliği diğer dawlardan farklı, tabi diğer dawlarında hepsi birbirinden farklı. Pan ayarları ve kullanılan pluginlerden kaynaklı olsa gerek. Hiç bir daw diğerinden daha kaliteli denilemez. Dawlar arasında null testleri yapılır.Hepsi birbirinin aynısı çıkar ama ben pek katılmıyorum buna. Her daw farklı tınlar. Bu tını farklılıkları da mix sırasında bazı ayarlarla eşitlenir.

Ayrıca aranje ve mix bir bütündür. Aranje ya da kayıt bittikten sonra başka bir daw da mikslenmesi için projenin audio olarak çıkarılıp başka bir dawa atılması tercih meselesidir tabi ama bence mixi kendisi yapan için gereksiz. Tartışmalar bitmez.

Şu daw işlemci gücünü daha iyi kullanıyormuş,Şu işletim sistemi daha stabilmiş,Şu daw masaüstü yapmazmış, şu daw çok uç özelliklere sahipmiş( Bu uç özellikler çoğu zaman kullanılmaz), şu daw ın ses kalitesi daha iyi gelirmiş (her daw farklı tınlar,samplitude tınısını her zaman tercih etmişimdir, ama bunlar göreceli kişiden kişiye kulaktan kulağa değişen şeyler.)

Şu daw arayüzü pratikmiş (mix için en pratik arayüz Harrison Mixbus ta, aranje için en paratik arayüz Logic te ama; profesyonel akustik albümlerin canlı kayıtlardan oluştuğunu düşünürsek pratikliği boşa çıkar geriye midi,based efect prosesing,loop taşıma senkronize etme... gibi işler kalır, diğer dawlarda dev gibi hantal değil her müzik tarzının iş akışı yani aranje akışı farklıdır)

Apple ın kendine has tekelleşme ve pazar staratejisi var. Reklamı ve bütçesi iyi ama biraz araştırırsanız; 10 yıl öncesine kadar apple tercih eden dünyada hatırı sayılır film şirketlerinin günümüzde windows-xeon-adobe-dell-hp gibi sistemler tercih ettiğini görürsünüz.

Şu an hem pc hem mac kullanıyorum.Logic olmasa mac te işim yok açıkçası. Mac üzerinde kendimce en iyi aranje programı olarak düşündüğüm cubase ve logic kullanıyorum.Aslında biri bile çok yeterli.

Miks için pc deyim. Pc üzerinde 100.000 dolarlık kırık pluginler olmasına rağmen hiç birini kullanmıyorum. Samplitude üzerindeki stock pluginler ve Sonic Core firmasının Scope 5.1 yazılımıyla verdiği stock pluginler, Acustica Nebula firmasının kütüphaneleri, Airwindows pluginleri.

Samplitude / Sonic Core X I T E - 1 / Apogee da16x / Ams Neve 8816 / Mytek 8x192 / SSL G-Bus

Samplitude ve Sonic Core X I T E - 1 Mac desteği olsa Pc kurmazdım.

abdullahatalan
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

DAW Tercihi

Mesaj gönderen abdullahatalan »

Farklı bir noktadan fikir sunarak abiler bence en iyi daw hem her işini yaptıran, hem bedavaya-ucuz maliyetlere yaptırandır :D Mesela cubase nin elements sistemi bana yeterli oluyor + ücretsiz benim için en iyisi odur.Cubase Pro, elementsin üst versiyonu elementsden pahalı ama bana elements yetiyor iken hemde ücretsizken bana göre Cubase Elements, Cubase Prodan daha iyi :D çünkü kıyaslamak çok geniş bir alan olduğu için herkes farklı taraftan bakabilir.Sizlerde bilirsiniz bu işin tek bir doğrusu/kuralı yok. Sizler kadar bilgim yok ama kıyaslama yaparken bence fiyat da önemli bir kıyas yapma özelliği :D

Rme uc-Neumann Tlm 103-Yamaha HS50M-Dtpro770 80-Cubase Elemenst 8-Axiom 49-i5 masaüstü pc
EsbaB
Müdavim Üye
Müdavim Üye
DAW: Cubase Elements 9
Has thanked: 14 time
Been thanked: 6 time
İletişim:

DAW Tercihi

Mesaj gönderen EsbaB »

Buda güzel bir bakış açısı Abdullah :)

Ama ben Eser hocamın çevresine de tecrübesine de güveniyorum, o yüzden onun dediklerini yabana atmam atanı da pek takmam doğrusu.

Çünkü aksini iddia etmek delil sunmayı gerektirir, ortada delil yoksa öyle ortaya konuşup giden çok insan görüyoruz.

Ya haklılığını kanıtlar yada haksızlığını kabullenir değilmi?

HUAWEI CAN-L01 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Dell Latitude (i7 2720QM 2.20 CPU + 10 Gb Ram + W10 64bit + 240 Gb SDD / 320 GB 7200 Rpm HDD )
MOTU UltraLite MK3 Hybrid + sE X1 A + Cubase Elements 9 http://www.abdulcelil.com
...----Herşeyin bir Sebebi Var----...

“DAW Genel Konular” sayfasına dön