DAW Anketi

Müzik, daw ve ses editör programları tanıtım, tartışma ve kullanıcı görüşleri ile sorularınız bu bölümde...

DAW Anketi

Anket Prş Eyl 24, 2020 11:19 pm tarihine kadar sürecek

Logic Pro

8
27%

Pro Tools

7
23%

Cubase

7
23%

FL Studio

2
7%

Studio One

2
7%

Reaper

4
13%

Toplam oy: 30

Kadir Kamacı
Moderator
Moderator
DAW: Pro tools
İletişim:

DAW Anketi

Mesaj gönderen Kadir Kamacı »

Stüdyo sektöründe en çok tartışılan konular arasında yer alan DAW'lar ile ilgili ankete katılıp, tercih nedenlerinizi ve tecrübelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Resim

Müzik Teknolojileri

Son sözü kulak söyler...

Aykut_aranje

Re: DAW Anketi

Mesaj gönderen Aykut_aranje »

Logıc pro

Mustafa Sarioglu
Has thanked: 1 time

Mesaj gönderen Mustafa Sarioglu »

Analog sinyal zinciri yönlendirmelerine (routing) en yatkın olan program olduğu için tercihim Protools.

aliozankarci
Uzman Paylaşımcı
Uzman Paylaşımcı
DAW: Cubase 10.5 PRO , Logic Pro X
Has thanked: 5 time
Been thanked: 8 time
İletişim:

Mesaj gönderen aliozankarci »

Cubase 10.5 pro
Analog routing i bir plugin ekle çıkar kadar kolay yapılabiliyor olması
Bir kez analog cihazlar ayarlandıktan sonra her zaman tekrar tekrar giriş yapılmasına gerek olmaması
Midi de komalı notlar nüanslar çok kolay yazılabiliyor olması
Çok efektif ve doğal çalışan vokal düzeltme programı (variaudio)
Back vokalleri ya da dubleleri tek tuşla timinglerini ayarlayabilme özelliği
16 insert (pre post ayarlanan) 8 sent effect ekleme
Otomasyonun kolayca yapılabilmesi
Offline processing
Control room kolaylığı
Ritim oturtma gibi işlemlerin kolay yapılması
Vokal harmonileri kolayca oluşturma,
Stabil çalışması
Aklıma ilk gelenler

Ömer Kadaifçioğlu
Moderator
Moderator
DAW: Cubase pro 10 - Pro Tools 12.5 HD - Wavelab10 - Sequoia 15 - Samplitude Pro X5
Has thanked: 10 time
Been thanked: 16 time
İletişim:

Mesaj gönderen Ömer Kadaifçioğlu »

Yılların alışkanlığı olduğu için, realtime hw routingte en pratiği olduğu için,atanabilir kısayollarının en kolayı olduğu için, en kısa mesaiyi harcadığım için,kullanıcı dostu olduğu için ve midide kusursuz çalışıp audioda alligment ve vari audio pratikliği ile oyum Cubase. Sonra arkadan Pro tools ve Sequoia geliyor benim için. Fakat stereo saha olarak en bulanık sese sahip olanıda Cubasedir. Sequoia duymadan şeffaflık duydum sanmayın. Yinede benim için herşey ses değil. Kafayı kırmadan özgürce sonuca gidebiliyorum Cubase ile.

Kullanıcı avatarı
Barış Büyük
V.I.P
V.I.P
DAW: Protools Ultimate HD. Logic Pro X.
Has thanked: 24 time
Been thanked: 74 time
İletişim:

Mesaj gönderen Barış Büyük »

Ömer Kadaifçioğlu yazdı:
Cmt Haz 27, 2020 9:01 am

Yılların alışkanlığı olduğu için, realtime hw routingte en pratiği olduğu için...

Ömer'cim, ben Cubase'i kullanmayalı uzun (hatta çok uzun) yıllar oldu... Realtime HW Routing'deki pratikliğini açabilir misin biraz? Bu konuda ne gibi bir kolaylık sunuyor Cubase?

Seyit ÖZTÜRK
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 8 time
Been thanked: 8 time

Mesaj gönderen Seyit ÖZTÜRK »

20 yıldır bu tartışma ve karşılaştırmaları dinledim. Studio One hariç hepsini lisansını aldım. Kullandım. Cubase ve Nuendo kullanıyorum. Her kesin seçimine saygı duyuyorum.

Kullanıcı avatarı
Eser Karaca
Uzman Paylaşımcı
Uzman Paylaşımcı
DAW: Logic Pro-Pro Tools-Reaper
Has thanked: 11 time
Been thanked: 45 time
İletişim:

Mesaj gönderen Eser Karaca »

Logic Pro + Reaper + Pro Tools kullanıyorum.

Sound Design için kullandığım çok sayıda bu 3 ana DAW dışında, ses tasarımı yazılımları var . Sadece DAW tercihlerim ve çalışma yöntemlerimin detaylarını vermek istedim.
Tercih sebeplerim ise:

Logic Pro
MIDI+tüm MIDI yaratım aşamaları edit vb
Yaratım aşamasındaki basitliği Logic de özellikle Midi workflow çok rahat. Gözleri yormayan bir GUI ve Elektronik Müzik ve Orkestrasyon Müzik MIDI işlemleri konusunda çok hızlı. Modulasyon vs güçlü midi editing imkanları var. Ayrıca Quick Sampler ve yeni Sampler ile, Drag/Drop aranje içindeki herhangi bir ses klibini, sürükleyerek Sampler e taşıma ve SLICE ve yeni filter ve diğer özellikler ile Güçlü Sampler özelliklerinden yararlanıyorum. Ayrıca yeni live özelliğide eklendi, çok daha güçlü bir yazılım oldu.
Alchemy içinde 4 ses kaynaklı MORPH sentezleme imkanları, Analog modelleme PHAT FX filtreler ve dolu içerik sunması sebebiyle Logic vazgeçilmez MIDI platformum. Ayrıca yeni Sampler in Alchemy ile uyumlu olması sebebiyle, Drag/Drop ettiğim bir sesi, anında Alchemy ye taşıyabiliyorum.
Hız ve Basitlik olarak MIDI tarafında best platform olduğunu düşünüyorum.

Reaper
Ses Tasarımı + Layer Sound Design edit aşamalarının tümü
Özellikle ses tasarımı tarafında, her bir ses klibinin Fx lenmesi konusunda Script desteği sayesinde onlarca mühendisin bu scriptleri sürekli revize etmesi ve geliştirmesi sonrası, Reaper özellik konusunda oldukça ilerledi. Benim en sevdiğim yanları daha doğrusu elimde logic pro ve pro tools lisans olduğu halde Reaper satın almamın sebepleri olan özellikleri söylemek isterim. reaper ile ses tasarımı konusunda yaratabileceklerinizin sınırı yok. Sürekli kendini yenileyen bir yapısı var.

Reaper Item Fx (copy/Paste parameter fx)
ITEM FX Copy/Paste envelope Parameter ses kliplerinin üzerlerindeki efektlerin, içindeki Envelope ve parametre otomasyonlarının (kanal otomasyonu değil sesin içindeki efektin otomasyonu ki bunu taklid eden DAW henüz yok) diğer ses kliplerine tek tuşla kopyalanması

Reaper Propagate ITEM
tüm ses kliplerinin içerisindeki efektleri otomasyon yaptıktan sonra, sadece ve sadece 1 adet bir envelope parametresini değiştirmeye kalktığınızda, Propagate ederseniz, tüm diğer kopyalanmış cliplerdeki enveloplarda , bu işlem anında uygulanıyor. Olağanüstü güzel. yani 300 kez yaptığınız otomasyonu tek tek değiştireceğinize, 1 kez değiştirip diğer 300 ses klibinde otomatik değiştirildiğine şahit oluyorsunuz.

Reaper ITEM SWS OFFLINE ONLINE
Tüm Fx lerin ya da take lerin içindeki efektler dahil proje içinde offline konuma getirilmesi ve tek tuş ile online konuma getirilmesi.

Reaper Ambisonic Mix

Ambisonic için gerekli olan tüm panner encoder ve Decoder Reaper içinde Free olarak extra indirlecek script JS paketleriyle sunulmuş. Hiçbirşeye ihtiyacınız olmadan 4 kanal 8 kanal FUMA Ambiaudio çıkış alabiliyorsunuz Mixinizi.

Reaper Macro FX
bir ya da birkaç efektin sınırsız parametresini, bir knob a ya da bir parametreye bağlayıp tek seferde çevirdiğinizde, tüm parametrelerin otomasyona dahil olması, tek kelimeyle muhteşem, Layer ses tasarımına çok katkısı var.
bunun gibi yaklaşık 30 dan fazla özel özellik var, şimdilik özetle bu kadar söyleyebilirim...
Bu nedenlerle Reaper Logic MIDI si sonrası, ses tasarımı için muazzam bir DAW.

Pro Tools
Herşey sonrası ilave Kayıt + Edit + Mix
Hiç düşünmeden satın aldığım muhteşem bir yazılım. Endüstri standardı. MIDI ve Ses tasarımı sonrası tüm kayıt edit ve mix çalışmalarımı Pro Tools ile yapıyorum.
Ayrıca Foley işleri yapıyorum, ayrıca diyalog edit ve görüntüye ses çalışmaları konularında bence dünyadaki en iyi yazılım. Bu tür işlerim sebebiyle Pro Tools kullanıyorum ve diğer stüdyolara ve Pro Tools çalışan proje arkadaşlarımla iş paylaşımlarımı Pro Tools dosyaları ile yapıyorum.

Özetle Logic Pro da MIDI ve Reaper da ses tasarımı sonrası, tüm işi Pro Tools a taşıyorum ve Edit+kayıt ve Mixi tamamı Pro Tools ile tamamlıyorum. Bence bu işler için (edit+kayıt+mix) en iyi yazılım.

Eser Karaca
ITU Music State Conservatory (Music)
Bridge Business Collage of Sydney/Australia
Audio Engineer - Sound Designer
Producer for Game Audio
Tel: +090 531 662 04 18
Mail: eserkaracamusic@gmail.com
Web: https:/www.eserkaraca.com

cihansezermusic

Mesaj gönderen cihansezermusic »

midi: Cubase
audio: ProTools

prescotmann

Mesaj gönderen prescotmann »

Ableton

kaan.kalfa

Mesaj gönderen kaan.kalfa »

Ableton Live

Mertay
Yerel Moderator
Yerel Moderator
Has thanked: 15 time
Been thanked: 11 time

Mesaj gönderen Mertay »

5-6 aydır Reaper, öncesinde 15 yıl civarı Samplitude.

Samp.teki object editing'e alışınca vazgeçmem mümkün değildi. Reaper sistemimde yıllardır yüklü ama ciddi girişmek hep aklımın bir köşesinde kalmıştı, Eser'in Reaper paylaşımlarını görünce laf lafı açtı sağolsun sorularımı yanıtsız bırakmadı, sitedeki videolarıda hızlıca izlemek ve biraz sabırla geçişte problem yaşamadım.

Kullanıcı avatarı
Eser Karaca
Uzman Paylaşımcı
Uzman Paylaşımcı
DAW: Logic Pro-Pro Tools-Reaper
Has thanked: 11 time
Been thanked: 45 time
İletişim:

Mesaj gönderen Eser Karaca »

Rica ederim Mertay,
Bendede aynı durum oldu, yani Logic ve Pro Tools zaten lisans vardı, beni yıllarca samplitude a bağlayan şey object editor clip send ve clip fx fx otomasyon. bunları ve diğer extra bir okadar farklı unsuru Reaper da görünce ambisonic mix dahil, Samplitude devre dışı kaldı doğrusu. zaten Logic sonrası, Pro tools mixinden evvel samplitude da fx copy paste yapıyordum o işi artık reaper devraldı gerçektende muazzam.

Eser Karaca
ITU Music State Conservatory (Music)
Bridge Business Collage of Sydney/Australia
Audio Engineer - Sound Designer
Producer for Game Audio
Tel: +090 531 662 04 18
Mail: eserkaracamusic@gmail.com
Web: https:/www.eserkaraca.com

Ömer Kadaifçioğlu
Moderator
Moderator
DAW: Cubase pro 10 - Pro Tools 12.5 HD - Wavelab10 - Sequoia 15 - Samplitude Pro X5
Has thanked: 10 time
Been thanked: 16 time
İletişim:

Mesaj gönderen Ömer Kadaifçioğlu »

Barış Büyük yazdı:
Cmt Haz 27, 2020 9:54 am
Ömer Kadaifçioğlu yazdı:
Cmt Haz 27, 2020 9:01 am

Yılların alışkanlığı olduğu için, realtime hw routingte en pratiği olduğu için...

Ömer'cim, ben Cubase'i kullanmayalı uzun (hatta çok uzun) yıllar oldu... Realtime HW Routing'deki pratikliğini açabilir misin biraz? Bu konuda ne gibi bir kolaylık sunuyor Cubase?

Barış abicim bi kere route özgürlüğü var F4 menüsünde cubasede. Örneğin istesem 4 ayrı control room yaratabilirim kendime 4 ayrı monitorü bile monitor controller dahi kullanmadan Cubase'i monitor controller'a yada Headphone dağıtıcıya çevirebilirim istesem. Control Room ve Studio control bunun için var Cubasede. Tabi bu saydıklarım sadece PRO EDITION cubaselerde var elementlerde yok. Veya istersem VST SYSTEM bölümünden MIDI TIME CODE kullanarak 2 ayrı bilgisayarın gücünü hatta 4 5 ayrı bigisayayarın CPU gücünü bile 1 cubase için atayabilirim ve böylece AUDIO sistemi bile 5 e bölerek 1 büyük proje için işlemci dağılımı bile yaptırabilirim. MTC üzerinden ses kartları üzerinde dijital senkron kurdurabiliriz ve playback ve record dahil sıfır latency ile eşlenik çalışabilir. Hangi trackları hangi bilgisayarın hangi ses kartının kullandırmasını bile atayabilirim 1989 da başardı bunu Steinberg bu arada ilk kez. Bunu mesela PT yapamıyor hala 2020 yılında bile.

Onun dışında HW route tamamen free örneğin PT deki gibi 12 12 34 34 56 56 78 78 şeklinde karşılıklı değil. Örneğin çok karmaşık bir patchbay düzeninde 31 32 nolu outtan çıkıp 3 ve 4 nolu inputtan bir HW RETURN route kurup bunuda Plugin ekler gibi istediğim inserte koyabilirim. Ve zincirimin istediğim sıralamasına koyabilirim. Dahada güzeli Realtime Route'dan kaynaklı Delay companseyi kendi analiz edip bana verebilior Cubase örneğin 11 12 nolu kanalda çalan bir Davul buss atıyorum bir Elysia Xpressora gitti ve döndü diyelim bu işlem sırasındada atıyorum 5.78 ms gecikme oldu diyelim bunuda kendi companse edebiliyor. Malesef HW route'a ilişkin Pro toolsta hem hw gain staging imkanı görmedim hemde delay companse için ilave pluginlerle iteklemek gerekiyor bunları bu gibi konular Cubase'de çok pratik. Ama ses motoru şeffaflığı konusunda kesinlikle sizlere katılıyorum Stereo sahada bulanıktır Cubase bir pt veya bir sequioa kadar şeffaf değil. Kullanım inanlmaz pratik ama benim için. Mesela 10 12 tuşlu mouse'umun 3 nolu butonu solo 4 no mute 5 no marker oluştur 6 numara click on off 7 save 8 region ileri geri sar gibi accayip kolaylıklar var.

Son çıkan pro 10 ve 10.5 de gelen yine vst system connection ile dünyadaki herhangi bir studio'ya internet üzerinden cubase üzerinden bağlanabiliriz cubase üzerinden Camera açarak bir partisyonu çaldırtabilir Karşı taraf kendi cubase'inde tüm audio detaylarıyla birlikte bir başka ülkedeki bir projeyi görebilir çalabilir ve kaydedebilir hatta online mixleyebilir. Proje atıyorum Türkiyede ama bir şarkıya Amerikada bir bass gitarist 37.ci kanala 4 partisyon bass çalıcak diyelim bu işi Realtime yapabiliriz ve kaydedebiliriz. Bunun gibi çok pratik sonuca yönelik olaylar var Cubase'de.

Mesela amatör bir müzisyen studio'ya geldi ve 1 partisyonu 1 saattir çalamadı bir türlü diyelim. Audio Alligment o işi işte kendi yapıyor Studio müzisyeni bile olmayan birinin 1 saatte doğru düzgün çalamadığı bir partisyona Audio elastikiyet kazandırarak Audio Quantizasyon yapabiliyor Bunun gibi pratik sonuca götüren özellikler yüzünden 1997 de başlayan Nuendo hayatım ile devamında cubase Sx ile başladığım müzik hayatım 2020 yılındada hala PRO 10 versionu ile devam ediyor. Pro tools ve Sequioa'da baya bir severim ek not :)

gadd
DAW: S1
Has thanked: 3 time
Been thanked: 3 time
İletişim:

Mesaj gönderen gadd »

S1 ile ilk artist sürünü kurup tanışmıştım daha sonra S1 3.0 çıktığında lisansını aldım şimdi en son sürüme 4.5 kullanıyorum hiç bir problem yaşamadım, içinde stok olarak gelen özellikler gayet tatminkar düzeyde. Genellikle vokal ve davul kayıtları kaydediyorum edit ve mikslerde işimi kolay halledebiliyorum. Diğer daw yazılımlara göre şundan iyi şu sebepten diyemem sadece alıştığım için rahat çalışabiliyorum, sürüm yükseltmeler uygun fiyata geliyor, Protools gibi ilok derdi yok, Logic arayüz olarak garageband havası veriyor bunlar dışıda tercihim eski kullanıcısı olduğum Cubase olurdu sanırım.

“DAW” sayfasına dön