DAW Anketi

Müzik, daw ve ses editör programları tanıtım, tartışma ve kullanıcı görüşleri ile sorularınız bu bölümde...

DAW Anketi

Anket Prş Eyl 24, 2020 11:19 pm tarihine kadar sürecek

Logic Pro

8
26%

Pro Tools

7
23%

Cubase

8
26%

FL Studio

2
6%

Studio One

2
6%

Reaper

4
13%

Toplam oy: 31

Ssarier

Re: DAW Anketi

Mesaj gönderen Ssarier »

Normalde Cubase derdim, ancak Logic kullanıyorum şuan ve gayet memnunum. Aslında benim memnun olmamda önemli değil, diğer insanlar memnun mu ? Şimdi sorun çıkarmayan bir DAW, aranjelerimi ve mix&mastering işlemlerini rahat yapıyorsam iş bitmiştir. Protools’un avantajı güzel pluginleri var, Studio One avantajı basit ve sade. Ancak Logic tam olması gerektiği gibi, ne çok basit, ne çok zor, her şeyi yapabiliyorsunuz. Cubase’i belirtmememin sebebide Cubase 5-6 serisinden sonra bozulmaya doğru gitti. Eğer hala Cubase 5 kullanıyorsanız tercihim Cubase 5’ten yana. Diğer özelliklerini kullanmıyorum. Stabil ve güzel çalışıyordu 5. Gereksiz bir sürü pencere ve farklı fonksiyon getirdiler, gerek yok. Daw dediğimiz şey sade olmalı, tuş kombinasyonlarıyla bir şeyleri çözeriz, özel tuşları pencere üstüne dizmeye gerek yok, insanın kafası bulanıyor.

Kullanıcı avatarı
Eser Karaca
Uzman Paylaşımcı
Uzman Paylaşımcı
DAW: Logic Pro-Pro Tools-Reaper
Has thanked: 11 time
Been thanked: 45 time
İletişim:

Mesaj gönderen Eser Karaca »

gadd yazdı:
Pzr Haz 28, 2020 8:41 am

Protools gibi ilok derdi yok

Selam,
Pro Tools iCloud ile çalışabiliyor ilok derdi yok epey zaman önce hallettiler bunu.

Kullanıcı avatarı
Eser Karaca
Uzman Paylaşımcı
Uzman Paylaşımcı
DAW: Logic Pro-Pro Tools-Reaper
Has thanked: 11 time
Been thanked: 45 time
İletişim:

Mesaj gönderen Eser Karaca »

Ömer Kadaifçioğlu yazdı:
Cmt Haz 27, 2020 11:53 pm
Barış Büyük yazdı:
Cmt Haz 27, 2020 9:54 am
Ömer Kadaifçioğlu yazdı:
Cmt Haz 27, 2020 9:01 am

Yılların alışkanlığı olduğu için, realtime hw routingte en pratiği olduğu için...

Ömer'cim, ben Cubase'i kullanmayalı uzun (hatta çok uzun) yıllar oldu... Realtime HW Routing'deki pratikliğini açabilir misin biraz? Bu konuda ne gibi bir kolaylık sunuyor Cubase?

Barış abicim bi kere route özgürlüğü var F4 menüsünde cubasede. Örneğin istesem 4 ayrı control room yaratabilirim kendime 4 ayrı monitorü bile monitor controller dahi kullanmadan Cubase'i monitor controller'a yada Headphone dağıtıcıya çevirebilirim istesem. Control Room ve Studio control bunun için var Cubasede. Tabi bu saydıklarım sadece PRO EDITION cubaselerde var elementlerde yok. Veya istersem VST SYSTEM bölümünden MIDI TIME CODE kullanarak 2 ayrı bilgisayarın gücünü hatta 4 5 ayrı bigisayayarın CPU gücünü bile 1 cubase için atayabilirim ve böylece AUDIO sistemi bile 5 e bölerek 1 büyük proje için işlemci dağılımı bile yaptırabilirim. MTC üzerinden ses kartları üzerinde dijital senkron kurdurabiliriz ve playback ve record dahil sıfır latency ile eşlenik çalışabilir. Hangi trackları hangi bilgisayarın hangi ses kartının kullandırmasını bile atayabilirim 1989 da başardı bunu Steinberg bu arada ilk kez. Bunu mesela PT yapamıyor hala 2020 yılında bile.

Onun dışında HW route tamamen free örneğin PT deki gibi 12 12 34 34 56 56 78 78 şeklinde karşılıklı değil. Örneğin çok karmaşık bir patchbay düzeninde 31 32 nolu outtan çıkıp 3 ve 4 nolu inputtan bir HW RETURN route kurup bunuda Plugin ekler gibi istediğim inserte koyabilirim. Ve zincirimin istediğim sıralamasına koyabilirim. Dahada güzeli Realtime Route'dan kaynaklı Delay companseyi kendi analiz edip bana verebilior Cubase örneğin 11 12 nolu kanalda çalan bir Davul buss atıyorum bir Elysia Xpressora gitti ve döndü diyelim bu işlem sırasındada atıyorum 5.78 ms gecikme oldu diyelim bunuda kendi companse edebiliyor. Malesef HW route'a ilişkin Pro toolsta hem hw gain staging imkanı görmedim hemde delay companse için ilave pluginlerle iteklemek gerekiyor bunları bu gibi konular Cubase'de çok pratik. Ama ses motoru şeffaflığı konusunda kesinlikle sizlere katılıyorum Stereo sahada bulanıktır Cubase bir pt veya bir sequioa kadar şeffaf değil. Kullanım inanlmaz pratik ama benim için. Mesela 10 12 tuşlu mouse'umun 3 nolu butonu solo 4 no mute 5 no marker oluştur 6 numara click on off 7 save 8 region ileri geri sar gibi accayip kolaylıklar var.

Son çıkan pro 10 ve 10.5 de gelen yine vst system connection ile dünyadaki herhangi bir studio'ya internet üzerinden cubase üzerinden bağlanabiliriz cubase üzerinden Camera açarak bir partisyonu çaldırtabilir Karşı taraf kendi cubase'inde tüm audio detaylarıyla birlikte bir başka ülkedeki bir projeyi görebilir çalabilir ve kaydedebilir hatta online mixleyebilir. Proje atıyorum Türkiyede ama bir şarkıya Amerikada bir bass gitarist 37.ci kanala 4 partisyon bass çalıcak diyelim bu işi Realtime yapabiliriz ve kaydedebiliriz. Bunun gibi çok pratik sonuca yönelik olaylar var Cubase'de.

Mesela amatör bir müzisyen studio'ya geldi ve 1 partisyonu 1 saattir çalamadı bir türlü diyelim. Audio Alligment o işi işte kendi yapıyor Studio müzisyeni bile olmayan birinin 1 saatte doğru düzgün çalamadığı bir partisyona Audio elastikiyet kazandırarak Audio Quantizasyon yapabiliyor Bunun gibi pratik sonuca götüren özellikler yüzünden 1997 de başlayan Nuendo hayatım ile devamında cubase Sx ile başladığım müzik hayatım 2020 yılındada hala PRO 10 versionu ile devam ediyor. Pro tools ve Sequioa'da baya bir severim ek not :)

Ömer güzel yazı, bence Cubase in halletmesi gereken acil iki konu var, biri elicenser bağımlılığı bunu derhal Cloud yapmaları gerekiyor. İkinciside, audio ses kliplerinin üzerine eş zamanlı (realtime) efekt sürükleyemiyor Drag/Drop yapamıyor. Bunu yapabilmek için kanal insert den Render to Place gibi işlemlere ihtiyaç duyuyor yani (Offline) çalışıyor.
Efektleri sürükle bırak şeklinde ses kliplerinin üstünde Tails ayarları dahil Render ihtiyaç duymadan realtime işlemeleri gerekmekte.

Eser Karaca
ITU Music State Conservatory (Music)
Bridge Business Collage of Sydney/Australia
Audio Engineer - Sound Designer
Producer for Game Audio
Tel: +090 531 662 04 18
Mail: eserkaracamusic@gmail.com
Web: https:/www.eserkaraca.com

Kullanıcı avatarı
Barış Büyük
V.I.P
V.I.P
DAW: Protools Ultimate HD. Logic Pro X.
Has thanked: 24 time
Been thanked: 74 time
İletişim:

Mesaj gönderen Barış Büyük »

Ömer Kadaifçioğlu yazdı:
Cmt Haz 27, 2020 11:53 pm

Dahada güzeli Realtime Route'dan kaynaklı Delay companseyi kendi analiz edip bana verebilior Cubase örneğin 11 12 nolu kanalda çalan bir Davul buss atıyorum bir Elysia Xpressora gitti ve döndü diyelim bu işlem sırasındada atıyorum 5.78 ms gecikme oldu diyelim bunuda kendi companse edebiliyor.

Ömer'cim, Protool'da da "Delay Compensation" var. Belki sadece üst versiyonlarında vardır, tam bilemiyorum ama bende var -zaten olmasa çok zorlayıcı olurdu outboard'ları dışarıdan kullanmak...

https://www.avid.com/products/pro-tools ... ifications

Bu linkte mesela HDX ve HD Native için 16.383 samples HW delay Compensation diyor -ki oldukça sağlam bir değer... Eskiden daha düşüktü bu ve HW insert yaptığın kanallara ayrıca plugin, vs'de eklediğinde bazen "kırmızı"ya dönüp, sınırı aştın diye uyarıyordu. Hala o kırmızıya dönme olayı var ama ne yaparsan yap "kırmızı" olmuyor :)

Routing tarafının "pair" (çift) ler haricinde ayrı ayrı yapılabilmesi evet bir özellik ama ne kadar ihtiyacım olurdu diye düşünüyorum -benim olmazdı şahsen. Yine de olması avantaj mı? Tabi ki...

BB

Seyit ÖZTÜRK
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 8 time
Been thanked: 9 time

Mesaj gönderen Seyit ÖZTÜRK »

Cubase veya Nuendo kullanırken Protools a göre eksikliğini hissettiğim şey audio grafik kalitesi ve doğruluğu, diğeri commit track yapınca eski ve yeni audioların hemen elinin altında olması. Diğer taraftan Protools da aux kanalına reverb açıp, audio kanalını aux a yönlendirip pre koduna alınca audio kanalında delaycompansation değerini fazlalastiran plugin (dmg audio 8x 262000 ) varsa ne yaparsanız yapın gecikme duyarsınız.Cubase de de aynı ama çalışma penceresi üzerinde delaycompansation düğmesini kapatınca pre modunda gecikmesiz kayıt duyarsınız. Protools da benzer özellik var ama bu başka şeyleri de kapatıyor. Protools da eşit kısa yolları harika ve standart, Cubase de protools daki gibi ayrıntılı eşit komutlarını kendiniz atamanız gerek.Routing konusunda terminoloji farklılığı var. Aranje ve mix bir arada bütün ise cubase,Nuendo,Logic derim. Midi ile işim yok, sadece kayıt, mix,edit diyorsanız Protools derim.

Kullanıcı avatarı
Barış Büyük
V.I.P
V.I.P
DAW: Protools Ultimate HD. Logic Pro X.
Has thanked: 24 time
Been thanked: 74 time
İletişim:

Mesaj gönderen Barış Büyük »

Seyit ÖZTÜRK yazdı:
Pzr Haz 28, 2020 2:51 pm

Aranje ve mix bir arada bütün ise cubase,Nuendo,Logic derim. Midi ile işim yok, sadece kayıt, mix,edit diyorsanız Protools derim.

Sadece kayıt/edit/mix ise bence de kesinlikle Protools... Ancak aranjede de Protools kullananlar var. Mesela İskender Paydaş senelerdir kullanır. Geçen gün konuştum, hala Protools'da... Bunu derken, ben de Logic'i daha pratik buluyorum midi anlamında bu arada...

dksevindik

Mesaj gönderen dksevindik »

Logic

Tanerongunyzb
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 8 time
Been thanked: 16 time

Mesaj gönderen Tanerongunyzb »

Aslında en iyi DAW yerine sizin ihtiyacınıza en iyi cevap veren DAW seçmek daha mantıklı. Ne demek istediğimi açıklamadan önce DAW'ların ilk çıktığı günden bu yana gelişimini izlemek gerekir ki ben yaklaşık 15 yıldır DAW kullanıyorum, ProTools, Cubase, Logic, Studio One, Reason, Ableton Live, Reaper, Samplitude, Digital Performer, Cakewalk Sonar yani, Ableton Live, Fruity Loops yazılımlarını dönemler içerisinde kullandım. Açıkçası bazılarını yıllarca, bazılarını ise deneme maksatlı kısa bir süre kullandım. Özünde aslında birbirinden çok farkı yok. Pro Tools'un ortaya çıkma mantığı aslında bir DAW olsun diye değilde kendi hardware ünitelerini digital ortama kaydetsin diye baştan üretildi. Tabi Avid firması uzun süre kendi ürettiği konsol ve ses kartlarında Pro Tools yazılımını kullandı ki bu dönemde Pro Tools sadece kendi hardware cihazlarında kullanıldı aynı şu anda Universal Audio Pluginlerinde olduğu gibi. 9. versiyondan itibaren Pro Tools’u çalıştırabilmek için Avid/Digidesign menşeli ses arayüzleri kullanmak gerekmemekte ASIO ve Core Audio desteği olan tüm donanımlarla uyumlu bir şekilde kullanılabilmektedir. Büyük stüdyolar özellikle o dönemde Avid firmasının masalarını çok kullandıkları için ve bu kadar DAW çeşitliliği yokken Pro Tools neredeyse bir standart haline geldi studyolarda. Fakat Pro Tools özellikle studyolara yönelik çalışmaları düşünerek DAW kısmında hep Audio işlemeleri üzerine yenilikler getirdi ve Midi tarafını açıkça salladı. Daha sonra ev kullanıcılarının sayısı arttıkça, piyasada kızıştıkça Midi tarafını geliştirmeye çalıştı, hala yeterli değil ama. Şimdi Cubase ve Logic gelelim, Aslında bu iki firmanın çıkması neredeyse birbirine çok yakın, pro tools.dan sonra herkese yönelik olarak olarak çıktıkları için yıllardır aslında aralarında Fener-Cimbom rekabeti gibi bir rekabet vardır. Ben pc kullanırken ilk kurduğum program Logic idi. Yanlış duymadınız, ilk çıktığında Logic Pc. de de çalışıyordu, Sonra Apple tarafından yoluna devam etti. Bu yüzden her ikiside kullanım özellikleri ve arayüz olarak birbirinden etkilenmiştir. Son beş yıla damgasını vuran yazılım ise tartışmasız Studio One'dır. Cubase firmasından sanırım ayrılan ses mühendisleri ve yazılımcılar geliştirdiği için cubase, logic gibi firmaların arasında çok kısa zamanda yer edindi, ev kullanıcısına yönelik olarak getirdikleri özelliklerle ise bir anda popular oldular. Pc tarafında iki güçlü yazılım daha var, Sequoia ile Samplitude Magix firmasına ait. Bunlar daha çok midi düzenleme amaçlı değilde mix, mastering işlerinde öne çıkmış yazılımlar. Ableton Live, Fruity Loops ve reason ise özellikle Dj.lerin ve elektronik müzik yapanların kullandıkları, onlar için daha çok geliştirilmiş kolaylaştırma için kullanılan araçlarla dolu. Şimdi gelelim hangi DAW seçelim, Eğer mac kullanıyorsanız, sadece mikrofonla ses kaydı ve gitar, ud vb. bir tek enstruman kaydı yapıyorsanız Midi işleme kolaylığı sebebiyle LOGİC, eğer Pc kullanıyorsanızs adece mikrofonla ses kaydı ve gitar, ud vb. bir tek enstruman kaydı yapıyorsanız Midi işleme kolaylığı sebebiyle CUBASE, ikisinin de arayüzü ve özellikleri hoşunuza gitmedi, alternatif arıyorsanız STUDİO ONE, studyo işleri ile uğraşıyorsanız, ağırlıklı beş-on kanal audio ses işleme ile ilgili çalışıyorsanız, midi çok önemli değilse PRO TOOLS, akustik muzik değil tamamen işiniz elektronik müzikse sadece vokal kaydediyorsanızda ABLETON LİVE, FRUİTY LOOPS yada REASON seçmelisiniz. Bunlar kişisel düşüncelerim tabi.

Mertay
Yerel Moderator
Yerel Moderator
Has thanked: 15 time
Been thanked: 11 time

Mesaj gönderen Mertay »

3-4 gün önce bir arkadaşı kırık Cubase 5'ten kurtardık. Kullandığı plug-in artık Cubase'te çalışmıyordu ve geçişi uzatmanın bir anlamı kalmamıştı. Tek yaptığım Cubase 5'te ne neredeyse onu göstermek (en temel şeyler) oldu ve hemen kullanmaya başladı.

Yani bu durumda bir arkadaşınız varsa ve siz kullanmıyor olsanız bile doğru Reaper'a yönlendirin. Virüs derdi yok, O cubase'ten daha bile sistem için hafif (daha düşük latency kullanabilme ihtimali çok yüksek) ve stabil...Reaper diyorum çünkü bizim için çok standart ve olmazsa olmaz şeyler amatörler için çok uzak olabiliyor, zaten amaç Reaper falan değil geçişi engelleyen psikolojiyi kırmak. Kişi ihtiyaçlarını o noktadan sonra zaten daha iyi anlayacağı için bir sonraki DAW geçişinde muhtemelen size danışma ihtiyacı hissetmeyecektir.

“DAW” sayfasına dön