DSD,DXD,Sony SDIF,PMC

Seyit ÖZTÜRK
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 13 time
Been thanked: 21 time

DSD,DXD,Sony SDIF,PMC

Mesaj gönderen Seyit ÖZTÜRK »

Arkadaşlar Mytek 8x192 yi dsd formatında nasıl kullanabilirim diye araştırırken,

Resim

http://www.ebay.com/itm/Pyramix-Mykerin ... SwYlJW2JL8

Pyramix Mykerinos MB4 with SDIF DSD option card gördüm.

Resim

Aklıma takıldı ve kendi kendime dsd formatının
bant genişliği için PCI kartın bant genişliği yetersiz kalır diye düşündüm.Şimdilerde thunderbolt teknolojisi çıktı.

Şu an 24/44 khz yerine 24/96 khz çalışırken işlemciler çok zorlanıyorken,

DSD64 (2.8MHz)
DSD128 (5.6MHz)
352800 Hz to DSD is higher than when exporting from 384000 Hz to DSD.

5.6 Mhz çalışsak nasıl zorlanır.Bant genişliği devasa olur.Kaldı ki şu an bir çok daw ın
dsd desteği yok.

Şimdi 24/48 ya da 24/96 khz neyine yetmiyor gibi düşünebilirsiniz. O zaman dsd ve dxd teknolojisi neden çıktı?

Sony SDIF bağlantımı madi bağlantımı daha düşük sistem latency sağlar?

SDIF BNC
MADI,ADAT,AES/EBU

Bu konularda konuşmak isterim.

Bir kaç bağlantı daha,

http://www.merging.com/products/pyramix/dsd-dxd
http://www.antelopeaudio.com/blog/direc ... plained-2/
https://www.cakewalk.com/Documentation? ... es.58.html

Mehmet Uzunosmanoğlu
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 77 time
Been thanked: 43 time

DSD,DXD,Sony SDIF,PMC

Mesaj gönderen Mehmet Uzunosmanoğlu »

[QUOTE=Seyit ÖZTÜRK;37154]Şimdi 24/48 ya da 24/96 khz neyine yetmiyor gibi düşünebilirsiniz. O zaman dsd ve dxd teknolojisi neden çıktı?[/QUOTE]

Odyofiller ; DSD'yi destekleyen DAC'lara dünyalar kadar para ödeyip dijital bazlı müziği daha kaliteli dinleyebilsinler diye çıktı. :):)

Seyit dostum, bu DSD mevzusunu son günlerde ben de araştırıyorum açıkçası. DSD'yi destekleyen ekipmanlar gördüğüm kadarıyla daha ziyade odyofil camiasına hitap ediyor. Çünkü o camiada DSD formatında müzik dinleyen bir sürü insan mevcut. Ancak oradaki sorun da şu : DSD formatında müzik dosyası bulmak biraz sıkıntılı.

Ben biliyorsun ; benim UFX satıldığında kısmetse Antelope Pure2 AD/DA almayı planlıyorum. Fakat cihaz stüdyo cihazı olduğu için ; bildiğim kadarıyla DSD formatını desteklemiyor. Ancak Antelope'un daha ziyade odyofillere yönelik cihazı olan Zodiac Platinium DAC , bu formatı destekliyor mesela. Ben de bu yüzden son günlerde bir kafa karışıklığı yaşıyorum açıkçası.

Acaba diyorum ; Pure2 fikrinden vaz geçip ve UFX'i satmayıp (eğer finansmanını çözebilirsem ) DSD'yi destekleyen Benchmark DAC2 mi alsam ? Bu konuda kafamda sürekli gitgel yaşıyorum. Bakalım ne olacak ?

Yamaha Clavinova CVP-503 / Roland Integra7 / Roland SonicCell / Roland Pro-E / Korg M1 / SPL Director DAC / PMC Twenty 5.22 / SPL Performer s800 Stereo Power Amplifier / SPL Phonitor Mini / AKG K712 Pro / Audio Technica ATH-M50x / Vovox Enstrüman ve Monitör Kabloları / Vovox Power Kabloları / PC i7 4 Gb 256 Gb SSD Win7 / Sony i5 12 Gb 500 Gb SSD Win10 Pro
Seyit ÖZTÜRK
Müdavim Üye
Müdavim Üye

DSD,DXD,Sony SDIF,PMC

[QUOTE=Mehmet Uzunosmanoğlu;37156]Odyofiller ; DSD'yi destekleyen DAC'lara dünyalar kadar para ödeyip dijital bazlı müziği daha kaliteli dinleyebilsinler diye çıktı. :):)

Seyit dostum, bu DSD mevzusunu son günlerde ben de araştırıyorum açıkçası. DSD'yi destekleyen ekipmanlar gördüğüm kadarıyla daha ziyade odyofil camiasına hitap ediyor. Çünkü o camiada DSD formatında müzik dinleyen bir sürü insan mevcut. Ancak oradaki sorun da şu : DSD formatında müzik dosyası bulmak biraz sıkıntılı.

Ben biliyorsun ; benim UFX satıldığında kısmetse Antelope Pure2 AD/DA almayı planlıyorum. Fakat cihaz stüdyo cihazı olduğu için ; bildiğim kadarıyla DSD formatını desteklemiyor. Ancak Antelope'un daha ziyade odyofillere yönelik cihazı olan Zodiac Platinium DAC , bu formatı destekliyor mesela. Ben de bu yüzden son günlerde bir kafa karışıklığı yaşıyorum açıkçası.

Acaba diyorum ; Pure2 fikrinden vaz geçip ve UFX'i satmayıp (eğer finansmanını çözebilirsem ) DSD'yi destekleyen Benchmark DAC2 mi alsam ? Bu konuda kafamda sürekli gitgel yaşıyorum. Bakalım ne olacak ?[/QUOTE]

Mehmet abi dsd formatlı müzik bulmak, saklamak, işlemek data boyutu açısından sıkıntılı bir durum.Bir çok firma 32 bit dac çıkarmış durumda, adc tarafında da yeni yeni çıktı. Daw lar 32 bit olmasına rağmen,hatta bazı pluginler kayar nokta teknolojisini kullanıyorlar. Bu durumu yazılımları yazan mühendisler şöyle açıklıyor. İşlemciyi sınırsız kullanacak şekilde kod yazılabilir, ancak sınırsız güçte cpu lara sahip değiliz. Bunun için tabaka şeklinde kod yazarak kayar nokta teknolojisini kullanmak zorundayız.Bel ki ilerleyen zamanlarda durum değişebilir ancak yazılımlardaki iyileşme (dijital teknoloji) sürekli olacak diyorlar. Aynı durum dsd ve dxd içinde geçerli.

DSD destekli kartlar.

Roland UA-S10
Fostex HP-A4
Benchmark DAC2 HGC
Prism Sound ADA-8XR Direct Stream Digital (DSD)
Mytek Digital Manhattan
Antelope Audio Zodiac Platinum DSD DAC

Ben dinlemekten ziyade ;
dsd kayıt alıp, daw içerisinde dijital (dsd) işleyip tekrar, tekrar dsd çıkış almak, 8 ya da 16 kanal dsd çıkışları analog cihazlardan geçirip analog summing (birleştirme) yapmak amaçlı düşünüyorum.Şu an bütçem müsait değil.

Benim için en önemli sorun dsd çalışırken CPU yetmeme durumu şöyle ki;

Intel® Xeon® Processor E5-2699 v3 (45M Cache, 2.30 GHz) işlemci olsa bile dsd çalışırken her kanala 1 eq açsanız ha di yanına 1 compressor 10 kanal dsd kayıtta cpu biter.Yani 20 plugin ve daw ın yükü bitirir.hadi 30 olsun.
http://ark.intel.com/products/81061/Int ... e-2_30-GHz

Buyur İTB mix yap.

Şu an bir kaç daw ve plugin dışında dsd destekleyen dijital yazılım yok.

Merging Pyramix gibi sistemler çoktan dsd sistemlerini çıkardılar.Ancak bu sistemler kendi kartları üzerinde her kanal için ayrı ayrı kendi işlemcilerini kullanıyorlar.Bu bile sınırlı full dsd de çalışırken kanal ve plugin kullanma sınırları var.
http://www.merging.com/products/pyramix/masscore-native

Hani analog analog diyen insanların %75 i dsd ve analog kayıtları ayırt edememiş. Bu derece iyi bir sistem. Özellikle mastering stüdyolarında remastering yapanlar için birebir.

Ufx ten dsd ye upgrade için bence biraz daha bekle abi, biraz yaygınlaşsın ve ucuzlasın. Dsd müzik dinlemek için dsd kayıt edilmiş müzik bulmak ayrı konu.

En son Seyit ÖZTÜRK tarafından 07 Mar 2016, 22:20 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Mehmet Uzunosmanoğlu
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 77 time
Been thanked: 43 time

DSD,DXD,Sony SDIF,PMC

Mesaj gönderen Mehmet Uzunosmanoğlu »

Ben bu DSD teknolojisinin yeterince ucuzlayacağına pek ihtimal vermiyorum. Bir şeyin ucuzlaması için o şeyin yaygınlaşması gerekir. Adam DSD destekleyen bir DAC yapıyor. Adeta bir araba parası. Bu durumda o teknoloji nasıl yaygınlaşacak ki ?

Yamaha Clavinova CVP-503 / Roland Integra7 / Roland SonicCell / Roland Pro-E / Korg M1 / SPL Director DAC / PMC Twenty 5.22 / SPL Performer s800 Stereo Power Amplifier / SPL Phonitor Mini / AKG K712 Pro / Audio Technica ATH-M50x / Vovox Enstrüman ve Monitör Kabloları / Vovox Power Kabloları / PC i7 4 Gb 256 Gb SSD Win7 / Sony i5 12 Gb 500 Gb SSD Win10 Pro
Seyit ÖZTÜRK
Müdavim Üye
Müdavim Üye

DSD,DXD,Sony SDIF,PMC

Belki dsd teknoloji yeterince ucuzlamaz. Diğer görüşlerine katılıyorum abi. Bir de sadece converter almakla iş bitmiyor.

“AD / DA Dönüştürücü” sayfasına dön