DBX 1066 İnceleme

Bestematik
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

DBX 1066 İnceleme

Mesaj gönderen Bestematik »

Merhabalar arkadaşlar ;

Aslında dün gece yapmayı düşündüğüm incelemeyi bugün sabaha bırakmak istedim..Sebebide aletle dün çok fazla haşır neşir olduğumdan kulağımın dinlenmesini bekleyip, sabah daha objektif bir biçimde dinleyip yorum yapmaktı..

Öteden beri analog ekipman setup ı yapmak sevdasında olduğumu artık yedi alem biliyor..Sadece bu nedenle Benchmark dönüştürücü bile aldım..Ama zaman zaman vazgeçtiğim anlar oldu..İnternet aleminde her kafadan bir ses çıkıyor, kimi videolarda plugin analog ekipman sound u aynı gibi görünüyor, kimi yerlerde çok farklı diyorlar..Yabancı forumlarda dahil bilgi karmaşası yaşanıyor bu konuda..

Ama beni ani bir kararla bu setup yapmaya iten başka bir neden var..İsmini açıklamamı istemeyen çok değerli bir abimle ( 60 yaşlarında, birçok ünlü ismin tonmaisterliğini ve mix işlerini yapmış ) bir arkadaş aracılığı ile görüşme imkanım oldu..Israrla bu isimle görüşmemi istediler çünkü bu isim hardware in babası olarak adlandırılıyor piyasada..

Abi dedim plugin mi, yoksa analog mu ?

Abicim ben dünyanın hemen her ülkesini gezdim, her ülkede farklı projelerde bulundum..Her yerde, her bilgisayarda bir ton plugin var..Yani yurdum insanı kadar Avrupa ve Amerika insanıda plugin kullanıyor..Ama bizim insanımız ile onlar arasındaki fark şu ;

Onlar pluginleri sadece bir mola olarak görüyorlar..Yani uzun ve yorucu bir yolculuk yapmışsınız, biraz dinlenmeye, soluklanmaya ihtiyacınız var ve siz plugin durağında biraz soluklanıyorsunuz..İşte bizzat yurtdışında yaşadığım deneyimlerin sonucunda elde ettiğim sonuç bu..

Bir defa bir yazılım ile, fiziksel bir ekipmanı karşılaştıramazsınız..Bu herşeye aykırı..Bakma sen net aleminde birbirine yakınmış gibi gösterilen videolara..O videolarla oynuyorlar..Neymiş efendim 200 dolarlık plugin ile 8000 dolarlık aletin sound u birbirine çok yakınmış..Hadisinler ordan..Ya bunlar işi bilmiyor ya ben 40 yıl boyunca boşuna çalışmışım..

En ucuz hardware ekipman bile en iyi pluginden 5 kat iyidir..Ha burada ucuz derken tabiki 200-300 liralık ekipmanlardan bahsetmiyorum..Ortalama ekipmanlardan bahsediyorum..Bu nedenle plugin analog karşılaştırması yapmasın hiç kimse..Bu mantıklı bir iş değil..

Peki abi ben yavaştan setup yapmaya başlayacağım..Önce hangisiyle başlamamı tavsiye edersin ?

Eğer summing mix gibi pahalı ve karmaşık bir süreç yerine basit analog cihazlarla bu işi yapmak ve dokunarak ***if alarak bu işi yapmak istiyorsan öncelikle bir adet compressor, bir adet eq alırsın..Daha sonra mastering compressor ve eq düşünebilirsin..Aslında bu şin sonu yok..Bir sürü farklı karakterde comp ve eq var..

Peki abi hangi compressor u tavsiye edersin, mesela Art VLA 2 gibi bir ekipman işimi görürmü ?

Art VLA 2 bildiğim kadarı ile lambalı bir ekipman, başlangıç seviyesi için yeterli olabilir ama bana sorarsan onu alma bir tık yukarıya çık..Mesela DBX in compressor leri çok iyidir..Başlangıç seviyesi ürünleri bile baya kalitedilidir..

Abi DBX 1066 var, onu tavsiye edermisin ?
Yani kesinlikle iyi bir seçim olur..Başlangıç seviyesinden 2 tık daha yukarda bir compressor o..Analog işi ile ilgilenenler dbx markasını iyi bilirler zaten..Senin işini çok rahat görecektir..

Yanlız söylemek istediğim başka bir husus var..Eğer elindeki ses kartı high-end bir ses kartı değilse hiç bu işe bulaşma..Çünkü senin yapacağın olayda çıkış kalitesi çok önemli..Yani kısaca dac kalitesi..Eğer elinde Apogee Sympony ayarında bir ses kartı yoksa veya harici bir dönüştürücü kullanmıyorsan alacağın compressor den hiç bir fayda elde edemezsin..

Abi bende Benchmark var

Hah tamam o zaman..Hiç bir sıkıntı yok..Yanlız benchmark dac ile summing olayına giremezsin haberin olsun..

Abi peki compressor ayarlarını yapmak için pluginlerden yardım alabilirmiyim..Yani herhangi bir compressor pluginin presetlarındaki ayarları olduğu gibi dbx de kullansam olur mu ?

Canım benim, hala plugin diyorsun ya..Bırak artık plugin i..Unut..Deneye yanıla neyin ne olduğunu öğrenirsin..Hepi topu üzerinde 3-5 düğme buton var..Mantıklarını öğrenirsen zaten geresini halledersin..Hem hazır preset da ne allah aşkına..Senin kulağın önemli..Madem başlayacaksın bu analog işine unut şu plugin olayını..

Gibi yaklaşık 1 saatlik bir muhabbetten sonra ben dbx 1066 yı satın aldım..Hemde baya uygun bir fiyata aldım..

Bu kadar muhabbetten sonra gelelim incelemeye..Aslında analog olayına yabancıyım..Ama alışmam uzun sürmedi..Çok kısa süre içinde cihaza hakim olmayı başardım...

Cihazımız bu ;

Resim

Expander/Gate - Compressor - Limiter olarak işlem yapıyor..Üzerindeki SC Enable ve SC Mon butonları sidechain compressor olarak kullanılması için..Ama bunu yapabilmek için gerekli bağlantıların yapılması gerekiyor..İlk etapta ben sidechain olayını devreye sokmadım..

Overeasy butonu, soft-hard seçimini sağlıyor..Acc Guitar, Vocal ve genel compressor için Soft seçimi çok iyi sonuç verirken, bunun haricindekilerde hard seçimi etkili oluyor..

Onun altındaki Contour butonu gereksiz düşük frekansları temizlemek için kullanılıyor..

Auto butonu, Attack ve Release ayarlarını dbx in kendisine bırakmamızı sağlıyor..Denemelerimde oldukça iyi sonuçlar aldım..

Bypass zaten bildiğimiz bir olay..

Stereo Couple butonu ise ; eğer stereo bir kanala compression uyguluyorsak bu butona bastığımızda 1.kanal ile 2.kanal ayarları eşleşiyor..Yani 1.kanalda ne ayar yaparsanız 2.kanalada otomatik olarak uygulanıyor..Elle 2.kanalı ayarlamak zorunda kalmıyorsunuz..

Knoblar zaten standart bir compressor da bulunan knoblar...Thresold, Ratio, Attack, Release, Output Gain..Bunun haricinde Limiter olayı var..Eğer sinyaliniz peak yaparsa Lİmiter knob un üstündeki Thresold ışığı kırmızı yanıyor ve siz Lİmiter ayarı ile oynayarak o ışığı söndürdüğünüzde Limiter ayarıda yapılmış oluyor..

Gelelim iyi bir dönüştürücü olayının şehir efsanesimi yoksa gerçek mi olduğuna..

Benchmark ı devredışı bırakıp sadece SPL üzerinde compression yapıp kanalı dışarı çıkardığımda hiçte iç açıcı bir durumla karşılaşmadım açıkcası..Sinyal seviyesi çok düşük, arada patlamalar, çatlamalar, garip bir boğukluk vs vs

Sonra benchmark ı bağlayıp çıkışı benchmark a verince olay çözüldü..Hiç bir kayıp yaşamadan ses dışarı çıktı..Bu kadar fark olabileceğini aklımın ucundan bile geçirmemiştim açıkcası..Hatta bir ara SPL ile çalıştığımda dac ı acaba satsammı diye düşünmüştüm ama yanılmışım..Eğer analog işine girilecekse dac şart..Artık bu şehir efsanesi falan değil..KOcaman bir gerçek..

Daha yeni kullanmaya başladığımdan sizlere compression yapılmış bir örnek vermek istemedim ama bir gitar kanalına hafif bir compression uygulayarak sesi çıkarttım..Çok küçük bir örnek..İleride daha etkili kullanmaya başladığımda bu başlıkta farklı örnekler çıkarıp buraya asacağım..

Acc Guitar No Compression

https://app.box.com/s/ppzc5k9qiar1ohkzymj8

Acc Guitar DBX 1066

https://app.box.com/s/ie0ehkebme76wvafae0a

Arkadaşlar ilk izlenimlerim şu şekilde..Elbette 2000 liralık bir aletten manley preformansı beklemek yanlış olsada, emin olun pluginlerden çok çok iyi geldiğini söyleyebilirim..Sound dışında mouse yerine bir ekipmanının üzerindeki butonlar, knob lar ile oynayarak birşeyler yapabilmek çok ***ifli..

DBX 1066 2000 TL lik fiyatıyla başlangıç seviyesinin birkaç tık üzerinde bir ekipman..Eğer sizde benim gibi çok çok uygun düşürürseniz, alıp bir kenara koyun, ileride analog olayına geçmek istediğinizde işinize yarayacak bir ekipmanınız olmuş olur..

İmac İ5 - Apogee Duet 2 - Dynaudio BM5A - SE X1 - Audio Technica ATH-M50 - M-Audio K.eystaion 61 - Yazılımlar : Cubase Pro 8 - Eiosis Air EQ - Dell 23 Ips
Mehmet Uzunosmanoğlu
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 77 time
Been thanked: 43 time

DBX 1066 İnceleme

Mesaj gönderen Mehmet Uzunosmanoğlu »

Berk güzel bir yazı olmuş. Bu arada , konuştuğun şahıs da benim kafadan imiş. :)

Yamaha Clavinova CVP-503 / Roland Integra7 / Roland SonicCell / Roland Pro-E / Korg M1 / SPL Director DAC / PMC Twenty 5.22 / SPL Performer s800 Stereo Power Amplifier / SPL Phonitor Mini / AKG K712 Pro / Audio Technica ATH-M50x / Vovox Enstrüman ve Monitör Kabloları / Vovox Power Kabloları / PC i7 4 Gb 256 Gb SSD Win7 / Sony i5 12 Gb 500 Gb SSD Win10 Pro
Bestematik
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

DBX 1066 İnceleme

[QUOTE=Mehmet Uzunosmanoğlu;21515]Berk güzel bir yazı olmuş. Bu arada , konuştuğun şahıs da benim kafadan imiş. :)[/QUOTE]

Aynen abi tam senin kafadan..Adama plugin deyince ses tonu değişiyordu :)...Israrla hemen her cümlesinde üstüne basa basa analog ile dijital bir olmaz kardeşim dedi adam..

İmac İ5 - Apogee Duet 2 - Dynaudio BM5A - SE X1 - Audio Technica ATH-M50 - M-Audio K.eystaion 61 - Yazılımlar : Cubase Pro 8 - Eiosis Air EQ - Dell 23 Ips
Bestematik
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

DBX 1066 İnceleme

Ses Örnekleri - Percussion

Percussion No Compression

https://app.box.com/s/8ansae4bsv4eu5pff32o

Percussion DBX 1066

https://app.box.com/s/2hudg8ljgdyrqz0m0ao7

Kerem Çelik
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

DBX 1066 İnceleme

Mesaj gönderen Kerem Çelik »

Abi yazı çok güzel olmuş, compressor karakter olarak çok güzel bunu belli ediyor dinlerken. Dikkatimi çeken bir şey oldu sadece, belki bana öyle gelmiş olabilir. Üst frekanslarda, diğer frekanslara göre biraz daha fazla sıkıştırıyor gibi geldi.

Güzel işlerde kullanman dileğiyle.

Ses Mühendisi / Eğitmen Resim / ibrahimkeremcelik@gmail.com
Bestematik
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

DBX 1066 İnceleme

[QUOTE=Kerem Çelik;21526]Abi yazı çok güzel olmuş, compressor karakter olarak çok güzel bunu belli ediyor dinlerken. Dikkatimi çeken bir şey oldu sadece, belki bana öyle gelmiş olabilir. Üst frekanslarda, diğer frekanslara göre biraz daha fazla sıkıştırıyor gibi geldi.

Güzel işlerde kullanman dileğiyle.[/QUOTE]

Teşekkür ederim Kerem kardeşim..
Abicim o benim ayarsızlığımdan olabilir :)..Yani itiraf etmem gerekiyor ki kafama göre ayarladım..Senin elinde olsa eminim çok daha düzgün bir şekil yapardın..EQ olayını çok iyi çözdüm ama compressor olayında henüz eksiklerim var..Onun üzerine yoğunlaşıyorum..

Kerem Çelik
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

DBX 1066 İnceleme

Mesaj gönderen Kerem Çelik »

Yok abi bu ayarsızlıktan değil de aletin kattığı karakterden, frekanslara verdiği tepkiden de olabilir.

Ses Mühendisi / Eğitmen Resim / ibrahimkeremcelik@gmail.com
Bestematik
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

DBX 1066 İnceleme

[QUOTE=Kerem Çelik;21528]Yok abi bu ayarsızlıktan değil de aletin kattığı karakterden, frekanslara verdiği tepkiden de olabilir.[/QUOTE]

Olabilir..Hayır birde bu aleti karşılaştıracağım plugin yok..Yani bunun emülatörü falan olsa karşılaştıracağım ama her plugin in karakteri farklı..Bundaki ayarları başka pluginde yapsam çok farklı bir sound ortaya çıkıyor..

maxim
Yeni Üye
Yeni Üye

DBX 1066 İnceleme

Mesaj gönderen maxim »

Ekipmanlarınız hayırlı olsun,güle güle kullanırsınız umarım.Plugin&Hardware karşılaştırması emin olun sadece bilgi seviyesi düşük,eğitim almamış,herhangi bir stüdyoda usta/çırak ilişkisi yaşamamış,analog cihazları olmayan ve müziğe sadece gönül vermiş kişiler tarafından ortaya atılıyor.Aksi takdirde Plugin ve Hardware ürünlerin arasındaki farkı bilen bu ürünlerin üretimi hakkında fikri olan ve yeterli bir müzik bilgisi olan ,Digital ve Analog sound arasındaki farkı bilen biri zaten bu muhabbetleri yapmıyor.Forumlarda bile biri çıkar Analog ekipman tavsiyesi ister ve ordan biri çıkar derki; Plugin ilede aynı şeyi yaparsın ne diye 5000 euro vereceksin bir ekipmana git araba al gibi.Şimdi bu tarz adamlara laf anlatılmaz burda mevlananın sözü devreye giriyor; Cahilin önünde kitap gibi susacaksın.

Yabancı forumlarda da bu konuları ortaya atanlar,muhalefet olanlar, elinde analog ekipman olmayan ve bilgisiz kişiler tarafından ortaya atılıyor.Bilirsiniz genelde insanoğlu kendisinde olmayan bir şeyi başkasında görürse kıskanır.Kıskançlık duygusu her insanın yaşadığı bir durumdur ama bu durum aşırıya kaçtımı hem kendini belli ediyor hemde Plugin & Hardware gibi saçma bir karşılaştırma ortaya çıkıyor.Hig end ürünlerle pluginler kıyaslanamayacak şekilde bir birinden uzaklar ama onun dışındaki alt seviye ürünler pluginlerde 1,2 tık yukardadır oda kulaktan kulağa göre değişebilir.Birde unutmadan eklemek istiyorum,Apogee symphony ses kartı değil,Digital controllü Analog convertördür,Ses kartı diyince All in one gibi algılanabilir.Apogee nin ses kartı modelleri,Ensemble,Quartet,Duet dir.Symphony ve Rosetta sadece konvertör+clock .

En son maxim tarafından 26 Ara 2014, 19:09 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
If you can dream,so,you can do it.
Bestematik
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

DBX 1066 İnceleme

Teşekkür ederim
Apogee nin kendi sitesinde multi channel audio interface olarak geçiyor..Üzerinde mic preamp da var bildiğim kadarı ile..Yoksa Apogee Sympony nin farklı modelleride var mı..Çok araştırmadım..

Plugin-Hardware karşılaştırmasında haklısınız..
Genelde benim babam senin babanı döver türünde bir muhabbet oluşuyor..Geçenlerde Hardware Massive Passive - Uad Massive Passive karşılaştırma videosunu izlerken, ben bile oha dedim bu kadar yakınsa aradaki fark neden bu kadar para ödeyeceğiz..Ama son birkaç günde görüştüğüm onlarca kişi aynı şeyi söylüyor..Bu videolar özellikle bu şekilde hazırlanıyor diye..

Erkan Çanakçı
Yeni Üye
Yeni Üye

DBX 1066 İnceleme

Mesaj gönderen Erkan Çanakçı »

Ben de aynı duruma düşmüştüm ve kafam yeteri kadar karışmıştı. Summing mixer kullanmaya başlayınca compresor ihtiyacı belirdi. Analog bir compresor kullanınca işte bu dedim.Arada ciddi bir fark var. Yazın compresorumun sigortası attı BL Müziğe götürdüm yaklaşık 2 ay sürdü tamiri. Ucuz da olmadı ama hi-end bir ürün için değerdi ve sonuçta alet sıfırlandı tamamen. Şimdi ya buradan ya da yurt dışından elysia'nın xfilter modelini almayı düşünüyorum. Analog duyum gerçekten çok farklı plug-in 'e göre.

UA Apollo 8 Duo-UAD-2 Satellite-X2 / Manley Tnt / Summit Dcl-200 / Dangerous Music D-Box / Elysia xfilter / Spl Vitalizer Mk2 / Dynaudio Bm5 mk3 / Sp Vtb1 / Jz v11 / Oktava Mk 012 / Mxl 990-991 / Akg K702-K55 / Direct Sound Ex-29 / M-Audio 61 Es / Cubase Pro 9.5 / Logic Pro X / Apple imac 27 inch / Zoom H6 /
Bestematik
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

DBX 1066 İnceleme

[QUOTE=Erkan Çanakçı;21532]Ben de aynı duruma düşmüştüm ve kafam yeteri kadar karışmıştı. Summing mixer kullanmaya başlayınca compresor ihtiyacı belirdi. Analog bir compresor kullanınca işte bu dedim.Arada ciddi bir fark var. Yazın compresorumun sigortası attı BL Müziğe götürdüm yaklaşık 2 ay sürdü tamiri. Ucuz da olmadı ama hi-end bir ürün için değerdi ve sonuçta alet sıfırlandı tamamen. Şimdi ya buradan ya da yurt dışından elysia'nın xfilter modelini almayı düşünüyorum. Analog duyum gerçekten çok farklı plug-in 'e göre.[/QUOTE]

Şimdi baktımda 12 bin liralık compressor kullanıyorsunuz..Duyum kalitenizin bu kadar yüksek olması doğal..Ne kadar pound o kadar sound meselesi sizin ki :)..Açıkcası ben Manley leri çok beğeniyorum..Hani bilmiyorum almadan önce acaba Manley Vari-Mu, Summit DLC200 karşılaştırması yaptınız mı ?

maxim
Yeni Üye
Yeni Üye

DBX 1066 İnceleme

Mesaj gönderen maxim »

Doğrudur,Symphony aynı zamanda digital controllü convertördür ama Audio interface özelliği de taşıyor software aracılığı ile.Symphony nin Mic Preamp mi opsiyon olarak sunuluyor yani harici modül olarak satın alıyorsun ve kartı Symphony e takıyorsun ve tek cihaz içinde iki farklı modül olarak kullanabiliyorsun.Fakat bu pek tavsiye edilen bir şey değil çünkü iki modül birden birlikte çalışınca cihaz aşırı ısınıyor ve buna bağlı olarak FAN problemleri ortaya çıkıyor.Farketmişsinizdir genelde Apogee Symphony müdavimleri iki tane ayrı ayrı Symphony alıp tek cihaz gibi kullanıyorlar bende öyle yapacağım.Apogee nin thunderbolt kutusuna iki tane Symphony i bağlayarak Tek symphony olarak ve Thunderbolt hızı ile kullanılabiliyor bu çok güzel bir özellik.

Manley Massive Passive Hardware ve Plugin karşılaştırmasıda tam bir rezalet zaten.Burda amaç Plugin kullanıcılarını etkilemektir çünkü onların hedefi plugin kullancıları ve onları ancak bu vaad le kandırabilirler Universal audio nun; Analog Sound Hissiyatını Birebir Yansıtan sloganı gibi.Burda bilgi devreye giriyor Analog ve digital cihazların nasıl çalıştığıı bilen biri bu karşılaştırmaları izlemiyorlardır bile,bizde isterdik 200 euro plugine verip rahat etmek ama olmuyor işte,bir hig end Eq ya 15 bin lira veriyoruz bu durumda biz enayi oluyoruz:DD

If you can dream,so,you can do it.
Bestematik
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

DBX 1066 İnceleme

Elbette mantıken düşününce 500 TL lik plugin ile 15 bin TL lik bir ekipmanın karşılaştırılması bile abesle iştigal..Ama ne yaparsın, insan kendini avutmak istiyor zaman zaman :)..

Yok ben artık kararlıyım zaten..Önce yavaş yavaş toparlayacağım..Sonra olaya iyice adapte olunca ekipmanların kalitesini kademe kademe yükselteceğim..

Erkan Çanakçı
Yeni Üye
Yeni Üye

DBX 1066 İnceleme

Mesaj gönderen Erkan Çanakçı »

[QUOTE=Xtansion;21533]Şimdi baktımda 12 bin liralık compressor kullanıyorsunuz..Duyum kalitenizin bu kadar yüksek olması doğal..Ne kadar pound o kadar sound meselesi sizin ki :)..Açıkcası ben Manley leri çok beğeniyorum..Hani bilmiyorum almadan önce acaba Manley Vari-Mu, Summit DLC200 karşılaştırması yaptınız mı ?[/QUOTE]

Manley hayran olduğum bir firmadır her ürünü çok güzel tank gibi :) Summit de iyidir ama bence Manley daha iyi. Manley Vari-Mu çok çok güzel bir alet Summit Dcl-200 de güzel ama Vari-Mu bence daha güzel. Ben compresorumu ikinci el aldım. Karşılaştırma şansım olmadı ne yazık ki. Ama gerçekten çok memnun kaldığım bir alet. Manley'in pultec tarzında yaptığı iki kanallı EQ modeli var çok güzel ama fiyatı yüksek biraz :( ben de elysia xfilter modeline yöneldim.Fiyatına göre çok başarılı bir EQ.
Manley EQ linki
http://www.akalinmuzik.com/Enhanced-Ste ... R-186.html

UA Apollo 8 Duo-UAD-2 Satellite-X2 / Manley Tnt / Summit Dcl-200 / Dangerous Music D-Box / Elysia xfilter / Spl Vitalizer Mk2 / Dynaudio Bm5 mk3 / Sp Vtb1 / Jz v11 / Oktava Mk 012 / Mxl 990-991 / Akg K702-K55 / Direct Sound Ex-29 / M-Audio 61 Es / Cubase Pro 9.5 / Logic Pro X / Apple imac 27 inch / Zoom H6 /

“Kompresör - Limiter” sayfasına dön