120 hz Rezonans - Boomy Mode Problemi

Home Studio ve kayıt odalarının yalıtım ve akustik düzenlemeleri için bilgiler...

Kullanıcı avatarı
Sativus
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
DAW: FL Studio
Has thanked: 52 time
Been thanked: 23 time

Mesaj gönderen Sativus »

[QUOTE=ugur86;25115]Kendi yapımımız paneller istenen sonucu vermiyor, bi ton yün koydum panellere, köşelere sabitledim, arka taraflarında da yine bass trap sünger var, hala 120 hz bölgesinde boost var, o bölgeye gelince bi boomy ve dağınık bass cevabı duyuyorum.[/QUOTE]

Abi ev yapımı paneller senin sorununu çözememiş. Onun haricinde yankı-çınlama gibi problemler de ne kadar başarılı? Odaya ben de akustik düzenleme yapmak istiyorum. İnternette ki pramit süngerler ile ev yapımı çözüm arasındayım. Fiyat ve şıklık açısından gönlüm ev yapımı panellerde. :D

Akai Mpk Mini 2, Nektar Impact GX49, Yamaha MT5, AMD Ryzen 3 1200 8GB PC

ugur86
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 time

Mesaj gönderen ugur86 »

[QUOTE=Sativus;25119]Abi ev yapımı paneller senin sorununu çözememiş. Onun haricinde yankı-çınlama gibi problemler de ne kadar başarılı? Odaya ben de akustik düzenleme yapmak istiyorum. İnternette ki pramit süngerler ile ev yapımı çözüm arasındayım. Fiyat ve şıklık açısından gönlüm ev yapımı panellerde. :D[/QUOTE]

Yankı sorunum yok, eşyaların bulunduğu bi ortamda kayıt ve mix yaptığımdan öyle bi şikayetim yok. Bu panellerin bass'ları tam olarak kontrol etmese de diğer frekanslardaki sorunlara soğurma açısından çare olacağını düşünüyorum.

UAD Apollo8 / WARM Audio WA87 / Rode NT5 St. / Dynaudio bm6a / Yamaha NS10m / ATH m20x & DT770

G3production
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen G3production »

Ah Uğur ah bir bitmiyorki şu problemlerimiz :) Gel ozaman araştırır yapar, kafayı yerim diyorsan son çözümü söyleyeyim sana...

İsmi membrane bass trap. Basitçe çalışma sistemi snare drum ile aynı. Belirli bir alan ile belirli bir frekans aralığını yutmaya yarayan bass trap çeşidi. Yapması zor, hesaplama gerektiren ve malzemeyi nerden Türkiye'de bulursun bilemiyorum ama doğru yaparsan kesin etkili olan çözüm. Tarifini koyuyorum ;

https://www.gearslutz.com/board/bass-tr ... rbers.html

Bunu yapmadan önce behringerin daha öncede söylediğim akustik ölçüm mikrofonunu satın al. 250 tl birşey zaten. Kitaplardan nasıl düzgün oda ölçümü yapıldığını öğren. Daha sonra odanda 120 hz'in en güçlü olduğu kısmı bul. Buraya söylediğim tarife göre trap'ler yap. Unutmaman gereken bir şeyde 120 hz'de problem varsa oktavlarındada problem vardır. Belirli bölümlerdede çöküklükler olabilir. Buna göre bu plandaki trap'lerden yapabilirsin. Umarım faydalı olur... Sevgilerle.

Kullanıcı avatarı
Cho®dSolo
Administrator
Administrator
DAW: Cubase Elements 8, StudioOne 3.0
Has thanked: 108 time
Been thanked: 34 time
İletişim:

Mesaj gönderen Cho®dSolo »

İşte 5 inc HS50 lerde ısrarcı olmamın en önemli nedeni buydu, iş dönüp dolaşıp aynı yere geliyor...
Evet bas cevapları yetersiz ama tamamen duyulmaz durumda değil aslında Hocam...Durumu idare ediyor.Başlarda woofer takviye etmeyi düşünmüştüm ama sonradan belki de duyamamanın duyup da odadan doğabilecek yanılgılarla boğuşmaktan daha evla olduğuna karar verdim...
Adam boşa söylememiş, "Ignorance is bliss":cool:

Ch.

ugur86
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen ugur86 »

[QUOTE=ChordSolo;25132]İşte 5 inc HS50 lerde ısrarcı olmamın en önemli nedeni buydu, iş dönüp dolaşıp aynı yere geliyor...
Evet bas cevapları yetersiz ama tamamen duyulmaz durumda değil aslında Hocam...Durumu idare ediyor.Başlarda woofer takviye etmeyi düşünmüştüm ama sonradan belki de duyamamanın duyup da odadan doğabilecek yanılgılarla boğuşmaktan daha evla olduğuna karar verdim...
Adam boşa söylememiş, "Ignorance is bliss":cool:

Ch.[/QUOTE]

Hocam her 5"in bass frekansı aynı olsaydı, bu dediğin geçerli olabilirdi. hs50yi ben severim, mid okusa da enstruman ağırlıklı mix yapanlara bolca tavsiye ediyorum zaten, ama şu gerçekki gerçekten alt frekansları çok zayıf, orta ve üstleri güzel, iş görüyor ama bi bass gitarı hayatta ona güvenip de mixledim tamam deyip teslim etmem, forumda ilk yayınladığım klibi hs50 ile mixlemiştim. şu an dinliyorum altlarda bass ve kickler de tam bi ayrım duyamıyorum, sonraki 2. klibi jbl'lerle mixledim çok daha dengeli ve karışıklık yok. ama duyarken odadan dolayı biraz abartılı duyduğumdan başka kaynakta biraz daha az geleceğini hissetmeye çalışarak yapıyorum. ilerde zaten ev alıp geniş bi oda kurup yoluma devam edeceğimden şu anlık hoparlör değiştirmek istemiyorum, jbl'lerin sounduna çok alıştım çünkü. Şimdilik belki önden portlu, 5" olmasına rağmen hs50den biraz daha iyi bass cevabı olan bi çift monitör eklemesi yapabilirim kiradan kurtulana kadar. ilerde ihtiyacım kalmazsa da her türlü alıcısı çıkar zaten F/P ürünü alırsam. misal alpha50, Eris5 gibi önden portlu bir çift hop. alsam, onları da güzel bi monitör controller'a bağlasam nasıl olur acaba. Eris5'leri muzik teknolojileri okuyan bi öğrencim aldı çok memnun kalmış ki okullarında adam a7x kullanan birisi bu.

UAD Apollo8 / WARM Audio WA87 / Rode NT5 St. / Dynaudio bm6a / Yamaha NS10m / ATH m20x & DT770

Kullanıcı avatarı
Cho®dSolo
Administrator
Administrator
İletişim:

[QUOTE=ugur86;25135]Hocam her 5"in bass frekansı aynı olsaydı, bu dediğin geçerli olabilirdi. hs50yi ben severim, mid okusa da enstruman ağırlıklı mix yapanlara bolca tavsiye ediyorum zaten, ama şu gerçekki gerçekten alt frekansları çok zayıf, orta ve üstleri güzel, iş görüyor ama bi bass gitarı hayatta ona güvenip de mixledim tamam deyip teslim etmem, forumda ilk yayınladığım klibi hs50 ile mixlemiştim. şu an dinliyorum altlarda bass ve kickler de tam bi ayrım duyamıyorum, sonraki 2. klibi jbl'lerle mixledim çok daha dengeli ve karışıklık yok. ama duyarken odadan dolayı biraz abartılı duyduğumdan başka kaynakta biraz daha az geleceğini hissetmeye çalışarak yapıyorum. ilerde zaten ev alıp geniş bi oda kurup yoluma devam edeceğimden şu anlık hoparlör değiştirmek istemiyorum, jbl'lerin sounduna çok alıştım çünkü. Şimdilik belki önden portlu, 5" olmasına rağmen hs50den biraz daha iyi bass cevabı olan bi çift monitör eklemesi yapabilirim kiradan kurtulana kadar. ilerde ihtiyacım kalmazsa da her türlü alıcısı çıkar zaten F/P ürünü alırsam. misal alpha50, Eris5 gibi önden portlu bir çift hop. alsam, onları da güzel bi monitör controller'a bağlasam nasıl olur acaba. Eris5'leri muzik teknolojileri okuyan bi öğrencim aldı çok memnun kalmış ki okullarında adam a7x kullanan birisi bu.[/QUOTE]

Hocam zaten mukayeseye girmek çok anlamlı olmazdı. öyle bir iddiam yok zaten...
HS50 nin çapı ve yapabilecekleri belli. Ben genellikle mix yapmıyorum onlarla artık.Daha ziyade dinleme olarak kullanmaya başladım. Mikste ufak karar değişiklikleri diyelim...
Olayın psişik yönündeyim sadece:)
Yalnız, ben Alpha50 yi arkadaşlarla Zuhal de dinledim ve işin doğrusu hiç beğenmedim. Mid alan yetersiz geldi bana ve flat bir duyum yoktu.
Ama tabii bu dinlediğimiz alanla ilgili de olabilir haliyle...
Eris ler için fikrim yok lakin, iyi şeyler de duydum, kötü de...Dinleyip karar vermek lazım...

Kullanıcı avatarı
Cho®dSolo
Administrator
Administrator
İletişim:

ugur86
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen ugur86 »

Arkadaşlar yeni çalışma odamda da 110 hz civarında aynı uğultu ve yığılma sorununu yaşıyorum. Ancak dün birşey keşfettim, odaya eşyalarımı koymadan önce , bomboş olmasına rağmen bu kadar abartılı bir yankı yoktu. sonra çalışma masamın olduğu bölgede bu yığılmalar da yoğunlaşınca şüphelerim masaya doğru yöneldi. Enteresan bir şekilde masayı odanın ortasına doğru çekip duvardan uzaklaştırınca bu uğultular azalmaya başladı. Masanın arka kısmı ve yanları kapalı, yani 3 kenarlı ters duran bir kutu gibi düşünürsek, sanırım hem kendi iç köşelerinde, hem de arka kısımla duvar arasında bi paralel duvar sendromu oluşup sesler burada yığılmaya başlıyor. Çözüm olarak normal sütun tipinde ayaklar yaptırıp sonuç almaya çalışacağım arkadaşlar, sonuçları yine yazarım buradan. Masa da şu:

Resim

Mehmet Uzunosmanoğlu
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 77 time
Been thanked: 43 time

Mesaj gönderen Mehmet Uzunosmanoğlu »

[MENTION=246]ugur86[/MENTION] hocam belki senin bu yazdığın konu ile direkt alakalı değil ama , yeni evinde bu işlere kalkışmışken , bir de monitörlerinin altlarında Primacoustic Recoil Stabilizer'ı kullanmanda fayda olabilir diye düşünüyorum.

Çünkü bir forumda bu ürünün kullanılması sonucunda duyumun çok değiştiğine ve mealen;

"ortamı çamur yapan ve geri dönüşler ile fazlara sebep olan frekansların ortadan kalktığına , daha temiz, canlı ve tertemiz bir stereo imaj ile karşılaşıldığına "

" ARC ile ölçüm yapıldığında , özellikle alt frekanslarda düzelme beklenirken , tüm frekanslarda başarılı bir farklılık ortaya çıktığının gözlemlendiğine"

dair bir takım kullanıcı görüşlerine rastladım.

Bence sen bu konuyu ciddi bir şekilde araştır.

Yamaha Clavinova CVP-503 / Roland Integra7 / Roland SonicCell / Roland Pro-E / Korg M1 / SPL Director DAC / PMC Twenty 5.22 / SPL Performer s800 Stereo Power Amplifier / SPL Phonitor Mini / AKG K712 Pro / Audio Technica ATH-M50x / Vovox Enstrüman ve Monitör Kabloları / Vovox Power Kabloları / PC i7 4 Gb 256 Gb SSD Win7 / Sony i5 12 Gb 500 Gb SSD Win10 Pro
yavuzy
Moderator
Moderator
İletişim:

Mesaj gönderen yavuzy »

Uğur Merhaba,

Ben masanın 110 hz gibi alt frekanslarda büyük etkisi olmayacağını düşünüyorum. Duvar etkisi yapmayacak kadar ince bir malzeme çünkü...
Oda ölçüleriniz dolayısıyla 110 hz'de uğuldamaya sebep olacak bir room mode vardır büyük ihtimal. (55-110-220 diye de gider muhtemelen)
Masanın etkisi daha yüksek frekanslardaki mode'ları daha duyulur hale getiriyordur. Veya daha kuvvetli bir ihtimal o frekansta masa titreşiyor ve kendisi bir uğultu yaratıyor olabilir.

Duvarlar ve köşeler ne durumda? Bence masadan önce köşeleri kırmak daha mantıklı. Varsa masanın da vibrasyonunu önleyecek bir çare düşünürsün sonrasında... (Mehmet beyin belirttiği gibi monitörler stand yerine masanın üzerinde duruyorsa araya recoil stabilizer gibi bir şey koymak işe yarar, masa titreşimini önler ayrıca masanın yere değdiği yerlerde tabanı da titreştirmesini önler)

Ben main monitör ve nearfield'lar için, içi kum dolu standlar kullanıyorum, masam ile monitörler temas etmiyor. Sadece Mixcube'ler masa üzerinde, onlar için de sadece 3 noktadan değmesini sağlayan padler kullanıyorum. Zaten çok küçük oldukları için titreşimleri minimum.

En son yavuzy tarafından 22 Eki 2015, 11:58 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
ugur86
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen ugur86 »

[QUOTE=yavuzy;33630]Uğur Merhaba,

Ben masanın 110 hz gibi alt frekanslarda büyük etkisi olmayacağını düşünüyorum. Duvar etkisi yapmayacak kadar ince bir malzeme çünkü...
Oda ölçüleriniz dolayısıyla 110 hz'de uğuldamaya sebep olacak bir room mode vardır büyük ihtimal. (55-110-220 diye de gider muhtemelen)
Masanın etkisi daha yüksek frekanslardaki mode'ları daha duyulur hale getiriyordur. Veya daha kuvvetli bir ihtimal o frekansta masa titreşiyor ve kendisi bir uğultu yaratıyor olabilir.

Duvarlar ve köşeler ne durumda? Bence masadan önce köşeleri kırmak daha mantıklı. Varsa masanın da vibrasyonunu önleyecek bir çare düşünürsün sonrasında... (Mehmet beyin belirttiği gibi monitörler stand yerine masanın üzerinde duruyorsa araya recoil stabilizer gibi bir şey koymak işe yarar, masa titreşimini önler ayrıca masanın yere değdiği yerlerde tabanı da titreştirmesini önler)

Ben main monitör ve nearfield'lar için, içi kum dolu standlar kullanıyorum, masam ile monitörler temas etmiyor. Sadece Mixcube'ler masa üzerinde, onlar için de sadece 3 noktadan değmesini sağlayan padler kullanıyorum. Zaten çok küçük oldukları için titreşimleri minimum.[/QUOTE]

Hocam masayı duvardan uzaklaştırıp monitörleri sabit standlarıyla olduğu yerde bırakıyorum, masanın sorunlu olduğu kanaatine de buradan vardım, köşelerde sünger bass trap var. masaya krom sütun ayaklık yaptırıp kutu formundan kurtararak deneme yapmayı düşünüyorum. 220'lerde aynı boost hissedilmiyor ya da 55 hz'de, 110a gelince odadaki masanın arka bölgesi korkunç bir rezonansa giriyor. masadan az uzaklaşıp diğer bölgelere yürüdüğümde bu rezonansı duymuyorum, halbuki o bölge uğuldamaya devam ediyor, bu da çok garip. 4 ayaklı yemek masasını kurup denerim bu akşam tekrar yazarım.

yavuzy
Moderator
Moderator
İletişim:

Mesaj gönderen yavuzy »

Muhtemelen masanın kendi titreşimi var. Elini masaya koyunca ciddi bir titreme hissediliyor mu?

Masanın uzağında odanın başka yerlerinde duyulmaması yine room mode'un cancellation'a girip dip yaptığını gösteriyor. Odada olmadığım için kesin yorum yapamıyorum ama görüşüm odanın kendi mode'u var, masa da o frekans'ta titreşiyor. Dediğin şekilde başka masa ile deneyebilirsin belki ama odadaki problemi masa değiştirerek düzeltemeyiz. Belki köşeler dışındaki duvar bileşimlerine de bas trapler eklemek faydalı olabilir.

Odanın tüm frekansları makul, sadece 110 hz bozuksa nokta atışı yapmak için helmholtz türü bir rezonatör imal edilebilir ancak apartman dairesi odalarında tüm bileşim yerlerine ne kadar çok bas trap koyabilirsek o kadar iyi netice verir. Problem tek frekansta değildir, küçük odalarda alt frekansların tamamı problemli oluyor.

ugur86
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen ugur86 »

Arkadaşlar yeni evdeki çalışma odamda çok şükür eski eve oranla daha dengeli bir duyum alıyorum ama 125 hz bölgesindeki o yığılma ve uğuldama hala mevcut, ucuz yollu sünger bass trap'lar denedim ama malesef istediğim etkiyi alamadım. çalışma masamın arka tarafında 25-30 cm derinliğinde bir iç duvar ve bundan dolayı bass trap seçeneklerim de ona göre şekilleniyor. Fikrinize ihtiyacım olan nokta, iç duvar kısmına Auralex Lenrd bass trap alsam, kenar köşelere de yoğun akustik yün içerikli bass trap koysam yarar sağlar mı acaba. Bu sünger olayına hiç güvenmiyorum normalde, çok etkili bir akustik malzeme değil ama auralex de ciddi bir firma, 125 hz'de yutma katsayısının 1.50 olduğunu iddia ediyor, nokta atışı benim sorunuma yönelik bir ürün sanki. Resimde yeşil ile işsaretlediğim bölgelere Auralex Lenrd sünger bass trap, kırmızı ile işaretlediğim yerlere de Gobo Akustik tarzı yoğun bass trap kullanmak istiyorum:

[ATTACH=CONFIG]225[/ATTACH]

http://www.auralex.com/product/lenrd-bass-traps/

http://www.goboakustik.com/gobo-akustik ... -bas-trap/

Resim

Mehmet Uzunosmanoğlu
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 77 time
Been thanked: 43 time

Mesaj gönderen Mehmet Uzunosmanoğlu »

Uğur hocam,

Bence sen bu konuyu ; elindeki tüm görsel materyali de göndererek , direk BL Müzik Levent Bey ile görüş. En doğrusu bu gibi geliyor bana.

Yamaha Clavinova CVP-503 / Roland Integra7 / Roland SonicCell / Roland Pro-E / Korg M1 / SPL Director DAC / PMC Twenty 5.22 / SPL Performer s800 Stereo Power Amplifier / SPL Phonitor Mini / AKG K712 Pro / Audio Technica ATH-M50x / Vovox Enstrüman ve Monitör Kabloları / Vovox Power Kabloları / PC i7 4 Gb 256 Gb SSD Win7 / Sony i5 12 Gb 500 Gb SSD Win10 Pro
ugur86
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen ugur86 »

[QUOTE=Mehmet Uzunosmanoğlu;40619]Uğur hocam,

Bence sen bu konuyu ; elindeki tüm görsel materyali de göndererek , direk BL Müzik Levent Bey ile görüş. En doğrusu bu gibi geliyor bana.[/QUOTE]

Hocam bl ürün iadelerine sıcak bakmıyor, işim çözülmedikten sonra sorunsuz iade edebilmeliyim açıkcası, 4 tane süngere 800 lira ödeyip de sonuç alamazsam biraz moralim bozulur :) asıl edinmek istediğim kullanıcı izlenimleri, forumda kimsede yok sanırım auralex ürünleri, belki dışardan konuyu görüp gelenler olabilir. Olmadı bl ile görüşüp iade şartına bastırabilirim.

“Akustik Düzenleme - Yalıtım” sayfasına dön