Basit Akustik Düzenleme

Home Studio ve kayıt odalarının yalıtım ve akustik düzenlemeleri için bilgiler...

driftist

Basit Akustik Düzenleme

Mesaj gönderen driftist »

Tekrar merhabalar, ekipmanları sonunda tamamlayabildim.

Akustik düzenleme için bir bütçem yok açıkçası, o yüzden hoparlölerin arka duvarına bauhausta satılan piramitlerden dizmenin bir anlamı olur mu bunu sormak istedim sadece.

Eğer az da olsa işe yarar diyorsanız 3-5-7cm olanları var, hangisini tercih etmek gerekir.

Bir de tek köşeye bass trap koymak (sadece hoparlör seviyesi/ tavandan zemine değil) bir fayda sağlar mı?

Şimdiden teşekkürler.

ugur86
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 time

Basit Akustik Düzenleme

Mesaj gönderen ugur86 »

[QUOTE=driftist;38176]Tekrar merhabalar, ekipmanları sonunda tamamlayabildim.

Akustik düzenleme için bir bütçem yok açıkçası, o yüzden hoparlölerin arka duvarına bauhausta satılan piramitlerden dizmenin bir anlamı olur mu bunu sormak istedim sadece.

Eğer az da olsa işe yarar diyorsanız 3-5-7cm olanları var, hangisini tercih etmek gerekir.

Bir de tek köşeye bass trap koymak (sadece hoparlör seviyesi/ tavandan zemine değil) bir fayda sağlar mı?

Şimdiden teşekkürler.[/QUOTE]

Dostum çıplak duvar mix için tavsiye edilmez, komple sünger kaplamak da üst frekansları daha çok absorbe edeceğinden low-mid baskın bir ses duyarsın, sana tavsiyem, köşelere bass trap koy ve ayna ile oturduğun yerden sağ ve sol duvarda hoparlörü gördüğün noktalara flexi a50 yada piramit sünger koy. bu şekilde bi miktar düzelme sağlarsın. en önemlisi odanda kitaplık, koltuk gibi eşyalar bulunsun, odama aldığım ikili kanepenin bass trap gibi iş gördüğüne kulaklarım şahit oldu :)

UAD Apollo8 / WARM Audio WA87 / Rode NT5 St. / Dynaudio bm6a / Yamaha NS10m / ATH m20x & DT770

driftist

Basit Akustik Düzenleme

[QUOTE=ugur86;38178]Dostum çıplak duvar mix için tavsiye edilmez, komple sünger kaplamak da üst frekansları daha çok absorbe edeceğinden low-mid baskın bir ses duyarsın, sana tavsiyem, köşelere bass trap koy ve ayna ile oturduğun yerden sağ ve sol duvarda hoparlörü gördüğün noktalara flexi a50 yada piramit sünger koy. bu şekilde bi miktar düzelme sağlarsın. en önemlisi odanda kitaplık, koltuk gibi eşyalar bulunsun, odama aldığım ikili kanepenin bass trap gibi iş gördüğüne kulaklarım şahit oldu :)[/QUOTE]

Oda 12m2 civarında, yani ufak. :)

Daha önceden masanın solunda cam vardı, odanın şeklini değiştirip camı arkama aldım. Şöyle rastgele çizdim odanın halini, kapının olduğu köşeye basstrap koyma şansı yok zaten.

Ben kirişten başlayarak kapıya kadar olan kısmı sadece hoparlör seviyesine denk gelecek şekilde kaplamayı düşünüyorum. Yani tek sıra işte aşağı yukarı 50cm falandır sanıyorum bauhaustaki süngerler.

Resim

okidoz
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 6 time
Been thanked: 7 time
İletişim:

Basit Akustik Düzenleme

Mesaj gönderen okidoz »

"Amatörce soru yoktur, yanlış başlık vardır " :)

Kimse bilgilere sahip olarak doğmaz, ustalar bile zamanında amatörlükten geçmişlerdir, burası bilgi paylaşım sitesi dolayısıyla çok aşırı saçma olmadıkça her şeyi rahatlıkla sorabilirsin, tabi sorunun cevabını arayıpta bulamadığın taktirde. Başlık ise sorununu belirtmediği için forum kurallarına uygun değil bir dahaki sefere daha dikkatli olursunuz, kolay gelsin...

[align=center]Müzik[/align]

driftist

Basit Akustik Düzenleme

Fikri - önerisi olan yok mudur başka ? :)

Kullanıcı avatarı
Cho®dSolo
Administrator
Administrator
DAW: Cubase Elements 8, StudioOne 3.0
Has thanked: 108 time
Been thanked: 34 time
İletişim:

Basit Akustik Düzenleme

Mesaj gönderen Cho®dSolo »

Konudaki videoları izlemenizi öneririm...
Aslında pekçok sorunuzun cevabı anlatılmış durumda;
http://www.muzikteknolojileri.net/showthread.php?t=836

Ch.

ugur86
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 time

Basit Akustik Düzenleme

Mesaj gönderen ugur86 »

Konusu açılmışken, bu linkteki boşluklara oda ölçülerinizi yazıp size uygun kit önerilerinden ihtiyacınızı belirleyebilirsiniz:

http://www.universal-acoustics.com/docs ... ator.shtml

UAD Apollo8 / WARM Audio WA87 / Rode NT5 St. / Dynaudio bm6a / Yamaha NS10m / ATH m20x & DT770

“Akustik Düzenleme - Yalıtım” sayfasına dön