Odamdaki Ses Yalıtımı Deneyimim

Home Studio ve kayıt odalarının yalıtım ve akustik düzenlemeleri için bilgiler...

Mehmet Uzunosmanoğlu
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 77 time
Been thanked: 43 time

Mesaj gönderen Mehmet Uzunosmanoğlu »

Arkadaşlar zaman zaman bahsettiğim gibi ; odama komşu olan yan daire ile aramızda bulunan duvar nedeniyle , ses iletimi konusunda ciddi sıkıntılar yaşıyor idim. Bu sorun nedeniyle bırakın monitör kullanmayı , openback kulaklık bile kullanamıyor idim. Özellikle gece 12'den sonra ; bütün bina ve çevrenin sessizliğe bürünmesi nedeniyle ; en ufak bir müzik sesi bile komşumun yatak odası olan bitişiğimdeki odaya olduğu gibi yansıyor ve bu durum beni son derecede kısıtlıyor idi.

Nihayet bu duruma dur demenin zamanının geldiğini düşünerek söz konusu duvarı izole ettirmeye karar verdim ve geçtiğimiz hafta sonu bu işlemi yaptırttım. Bu işlere bulaşacak arkadaşlarıma bir referans noktası olması açısından bu deneyimimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Bu operasyon için öncelikle hangi malzemeleri kullanacağımı tesbit etmeğe çalıştım. Daha sonra da bu malzemeleri hangi detay ile uygulatacağımı netleştirmeğe gayret ettim.

Bu amaçla ; öncelikle malzeme satıcısı firmalarla diyaloga geçtim. Malzeme türü ve uygulama detayı konusunda belli bir noktaya geldikten sonra ; elde ettiğim neticeler hususunda , bugünlerde kendi stüdyosunu yeniden yapmakta olan Levent Büyük'ün de onayını alarak bu işe giriştim.

Yaklaşık 12 m2'lik duvarın izolasyonu için kullandığım malzemeler ve uygulama detayı aşama aşama şu şekilde gerçekleşti :

1-) Öncelikle duvar ; tavandan döşemeye kadar , 100x100 cm. ebatında , 5 cm. kalınlığında , 150 densiteli "Bondex Ses Kesici Sünger" ile tamamen kaplandı. Bu kaplama işleminde sünger levhalar kendi özel yapıştırıcısı ile duvara yapıştırıldı.

Duvarın ortalarında ; duvardan dışarı 10 cm. taşan ve alını 40 cm. olan bir kolon mevcut idi. O kolonun yanları ve alını da Bondex ile kaplandı.

https://www.aksaakustik.com/bondex-ses- ... ngeri.html
https://www.aksaakustik.com/aks-rapid-s ... irici.html

2-) Duvara yapıştırılan süngerlerden sonra 16,5 cm. ara boşluk oluşturacak şekilde galvaniz saçdan bir taşıyıcı konstrüksiyon inşa edildi. ( Bu şekilde kolonun üzerindeki sünger için ara boşluk 6,5 cm. oldu.) Kullanılan bu taşıyıcı metal profillerin ses iletimini kesmek için , profillerin döşeme ve tavana temas ettiği yüzeylerde epdm ses bariyeri kullanıldı.

3-) Oluşturulan bu konstrüksiyona alçıpan levha bağlandı. Bağlanan bu alçıpan levhanın dışa bakan yüzeyi ; 2,3 mm. kalınlığında epdm ses bariyeri yapıştırılarak tamamen kaplandı. Daha sonra ; ses bariyeri ile kaplanan bu alçıpan levhanın üzerine , ikinci bir alçıpan levha herhangi bir boşluk bırakılmadan monte edildi. En dıştaki alçıpan levhaların birleşim ve ek yerleri izolasyon bandı ile kapatıldı.

https://www.aksaakustik.com/epdm-ses-bariyeri.html

Bu şekilde mevcut duvarın önüne 22 cm. kalınlığında yeni bir duvar oluşturmuş olduk. İnşallah bu operasyon ile istediğim neticeleri alabilirim. :)

Yukarıda bahsettiğim detaylar ihtiyaçlara göre elbette ki değiştirilebilir/revize edilebilir.

Bu işin mali portesi ne oldu derseniz ? Yukarıda bahsettiğim malzemeler ve detaylar çerçevesinde işçilik vs. dahil ; bu iş bana 2000.-TL'ye ( yaklaşık 560 USD) mal oldu. Esasında uygulamacı ekip benim mimar bir akrabamın ekibi olduğu için bir miktar ucuza geldi diyebilirim. Malzeme satan firmalar ; İstanbul içi olarak , bu tür işler için her şey dahil 250.-TL/m2 fiyata bu işleri yapabiliyorlar.

İşin en sıkıntılı yönü ; bu işlemler esnasında evin içerisinin adeta bir şantiyeye dönmesi. Dolayısıyla bu tür işlerin eve yerleşmeden önce yaptırılması en akılcı yol olarak görünüyor. Aksi takdirde hakikaten sıkıntılı bir iş.

Not : Verdiğim bu maliyet rakamları boya badana işlerini içermemektedir.

Yaptıracak arkadaşlara şimdiden Allah kolaylıklar versin. :)

En son Mehmet Uzunosmanoğlu tarafından 13 Haz 2017, 00:53 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Yamaha Clavinova CVP-503 / Roland Integra7 / Roland SonicCell / Roland Pro-E / Korg M1 / SPL Director DAC / PMC Twenty 5.22 / SPL Performer s800 Stereo Power Amplifier / SPL Phonitor Mini / AKG K712 Pro / Audio Technica ATH-M50x / Vovox Enstrüman ve Monitör Kabloları / Vovox Power Kabloları / PC i7 4 Gb 256 Gb SSD Win7 / Sony i5 12 Gb 500 Gb SSD Win10 Pro
averen
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 5 time
Been thanked: 6 time
İletişim:

Mesaj gönderen averen »

Mehmet abicim öncelikle hayırlı olsun, yapılan işlemlere bakılınca iyi bir sonuç elde edilmemesi imkansız umarım öyle olmuştur. Verdiğiniz bilgiler ve detaylar yaptıracak olan kişilere çok yarayacaktır. Eskiye oranla kıyaslama yaptığınızda sonuç nasıl onuda merak ettim açıkcası.

Paylaşım için teşekkürler.

İNETL PC, CUBASE 8 ELEMENTS, FLUID AUDİO FX8, ANTELOPE DISCRATE 4 SYNERGY CORE, sE 2200 aII, ANTELOPE VERGE PRODİPE TT1, JZ V11, DT 770 PRO, KEYSTATİON 49ES.
Mehmet Uzunosmanoğlu
Müdavim Üye
Müdavim Üye

[QUOTE=averen;43703]Mehmet abicim öncelikle hayırlı olsun, yapılan işlemlere bakılınca iyi bir sonuç elde edilmemesi imkansız umarım öyle olmuştur. Verdiğiniz bilgiler ve detaylar yaptıracak olan kişilere çok yarayacaktır. Eskiye oranla kıyaslama yaptığınızda sonuç nasıl onuda merak ettim açıkcası.

Paylaşım için teşekkürler.[/QUOTE]

Mustafa'cığım vallahi bu iş beni Cumartesi gününden beri bir hayli uğraştırdı. Boya işleri de bir kaç saat önce bitti. Şu anda odama tekrar yerleşme derdindeyim. Bu arada beş sene önce alıp 1 hafta kullanabildiğim ( bunca yıldır bir kenarda yatan ) monitörlerimi de tekrar kurmak ile uğraşıyorum. :) Ancak gerçek çalışmamı / denemeleri artık ramazandan sonra yapacağım. Sağ olsun Uğur Hocam sayesinde yakın zamanda Thomann'dan satın aldığım AKG K712 Pro kulaklığımı dahi daha kutusundan çıkarıp denemedim. :) Artık kısmetse hepsini ramazan sonrası ( bayramda) deneyeceğim.

Bakalım alacağım sonuca göre ; gerekirse odamın içinde yerleşimimi de değiştirebilirim. Olası yeni yerleşim şekline göre ; yarın odaya ilave bir elektrik hattı da çektireceğim bakalım.

Yamaha Clavinova CVP-503 / Roland Integra7 / Roland SonicCell / Roland Pro-E / Korg M1 / SPL Director DAC / PMC Twenty 5.22 / SPL Performer s800 Stereo Power Amplifier / SPL Phonitor Mini / AKG K712 Pro / Audio Technica ATH-M50x / Vovox Enstrüman ve Monitör Kabloları / Vovox Power Kabloları / PC i7 4 Gb 256 Gb SSD Win7 / Sony i5 12 Gb 500 Gb SSD Win10 Pro
averen
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 5 time
İletişim:

Mesaj gönderen averen »

Mehmet abi ben bile heyecanlandım, hayırlısı olsun güle güle kullanmak nasip olsun inşaat benzeri işler gerçekten çok zor işler kolay gelsin. Kendi evim olsaydı yarın başlardım aynısını yapmaya :) Şimdiden iyi bayramlar dilerim. Kendinize iyi bakın.

Saygılar.

İNETL PC, CUBASE 8 ELEMENTS, FLUID AUDİO FX8, ANTELOPE DISCRATE 4 SYNERGY CORE, sE 2200 aII, ANTELOPE VERGE PRODİPE TT1, JZ V11, DT 770 PRO, KEYSTATİON 49ES.
Can
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye
İletişim:

Mesaj gönderen Can »

[MENTION=2506]Mehmet Uzunosmanoğlu[/MENTION] abi, Hayırlı-uğurlu olsun. Artık gelip deneyimleriz sen yerleştikten sonra :)

RME UFX+/JBL LSR305-DT770Pro(80)-CR4/JZ V11-NT2A-TT1/Goldmike MK2/VoicePlay Acoustic/Vovox cables/Bağlama/Gitar
Kullanıcı avatarı
Sativus
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
DAW: FL Studio
Has thanked: 52 time
Been thanked: 23 time

Mesaj gönderen Sativus »

Yeni odan ve yeni kulaklığın hayırlı olsun o zaman Mehmet Abi. Farklı bir model kulaklık almayı düşünüyordun diye hatırlıyorum. Bakalım bu modelden nasıl bir performans alacaksın?

Akai Mpk Mini 2, Nektar Impact GX49, Yamaha MT5, AMD Ryzen 3 1200 8GB PC

Mehmet Uzunosmanoğlu
Müdavim Üye
Müdavim Üye

[QUOTE=Can;43706][MENTION=2506]Mehmet Uzunosmanoğlu[/MENTION] abi, Hayırlı-uğurlu olsun. Artık gelip deneyimleriz sen yerleştikten sonra :)[/QUOTE]

Tabii ki Can'cığım. Beklerim.

Mehmet Uzunosmanoğlu
Müdavim Üye
Müdavim Üye

[QUOTE=Sativus;43713]Yeni odan ve yeni kulaklığın hayırlı olsun o zaman Mehmet Abi. Farklı bir model kulaklık almayı düşünüyordun diye hatırlıyorum. Bakalım bu modelden nasıl bir performans alacaksın?[/QUOTE]

Teşekkürler Faruk'cuğum. Aldığım kulaklık esasında istediğim tip open-back bir kulaklık.Yalıtım yaptıracağım için siparişini vermiştim ancak daha kutusundan çıkarıp kullanmadım. :) Kullanınca izlenimlerimi yazarım. Yalnız bu kulaklığı kesinlikle yurt dışından almak lazım. Zira Türkiye'de 3000.-TL gibi fiyatlara satılıyor. Ben Thomann'dan üçte bir fiyatına mal ettim. :cool:

EsbaB
Müdavim Üye
Müdavim Üye
DAW: Cubase Elements 9
Has thanked: 14 time
İletişim:

Mesaj gönderen EsbaB »

Abi gözümden kaçmış hayırlı olsun.
Bende Mehmet abi nasıl oldu da monitör kullanmaya karar verdi diyordum :)

Ayrıca metal aparat kısmını duvara çakarken dubel ve vida nın titreşimleri duvara aktarmaması olayını biraz daha detaylandırabilirmisiniz? Bir ara benzer bir video izlemiştim ama orasını çözemedim :(

En son EsbaB tarafından 05 Tem 2017, 16:55 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Dell Latitude (i7 2720QM 2.20 CPU + 10 Gb Ram + W10 64bit + 240 Gb SDD / 320 GB 7200 Rpm HDD )
MOTU UltraLite MK3 Hybrid + sE X1 A + Cubase Elements 9 http://www.abdulcelil.com
...----Herşeyin bir Sebebi Var----...

“Akustik Düzenleme - Yalıtım” sayfasına dön