Akustik Gitar Kayıt Teknikleri

Kayıt teknikleri ve mikrofonlama hakkında bilgiler..

Bestematik
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen Bestematik »

Arkadaşlar faydalı olabileceğini düşündüğüm bir sayfaya rastladım..10 farklı mikrofonlama tekniği resimlerle gösterilmiş ve hepsi için ayrı ayrı ses kayıtları verilmiş...

https://www.cakewalk.com/Support/Knowle ... tic-Guitar

İmac İ5 - Apogee Duet 2 - Dynaudio BM5A - SE X1 - Audio Technica ATH-M50 - M-Audio K.eystaion 61 - Yazılımlar : Cubase Pro 8 - Eiosis Air EQ - Dell 23 Ips
Kullanıcı avatarı
Sativus
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
DAW: FL Studio
Has thanked: 52 time
Been thanked: 23 time

Mesaj gönderen Sativus »

Bazı fotoğraflar da mikrofonlar arasında ki mesafe çok az olacak şekilde konumlandırılmış. Acaba birbirlerinin manyetik alanlarından etkilenmiyorlar mı mikforonlar? Demek ki etkilenmiyormuş ama tam anlamadım.

En son Sativus tarafından 18 Eki 2014, 20:46 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Akai Mpk Mini 2, Nektar Impact GX49, Yamaha MT5, AMD Ryzen 3 1200 8GB PC

G3production
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen G3production »

Etkilenmezler etkilenseler linkdeki ve çoğu stereo mikrofon teknikleri yapılamazdı. Sadece eski tüplü mikrofonlar diyafram ısıdan etkilenmesin diye ters asılırdı özellikle.

En son G3production tarafından 18 Eki 2014, 21:34 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kerem Çelik
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen Kerem Çelik »

Akustik ve klasik gitar için, genel olan stereo mikrofonlama teknikleri haricinde, zamanında yaptığım araştırmalarda çok farklı mikrofonlama pozisyonları görmüştüm. Omuz üstünde 12. perdeye bakacak şekilde vs çok farklı şekiller vardı. Elimde böyle yapılmış örnekler de var ama malesef sahiplerinden izinsiz paylaşamıyorum.

Resim

Bu görselde yakın mikrofonlama teknikleri ile mikrofonun ortalama olarak nerelere bakacağı verilmiş. Stüdyo ortamında 3 numaralı örnekten kaçınmanızı öneririm, anca sahnede iş görür. AB spaced pair yaparken, faz sorunu oluşmaması için dikkat etmek gerekir.

En son Kerem Çelik tarafından 19 Eki 2014, 00:32 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Ses Mühendisi / Eğitmen Resim / ibrahimkeremcelik@gmail.com

“Kayıt Teknikleri ve Mikrofonlama” sayfasına dön