İki ayrı yöntem bass deneme hangisi daha hacimli olabilir.

Kayıt teknikleri ve mikrofonlama hakkında bilgiler..

averen
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 5 time
Been thanked: 6 time
İletişim:

Mesaj gönderen averen »

Arkadaşlar merhaba, Bass kayıt konusunda ses kartımın Dİ girişi ile kayıt alıyordum birde şöyle bir deneme yaptım. Ses kartımın biraz ayarlarını karıştırarak genel sesi kulağıma verip sadece bass sesi monitöre verdim ve mikrofon ile kayıt aldım acaba hangi kayıt ile daha başarılı bir sound elde edilmiş olabilir fikirlerinizi belirtirseniz memnun olurum.

Ses kartı Dİ kayıt
https://clyp.it/ktlujycd

Monitör Mikrofon kayıt

https://clyp.it/3ct1xewl

Teşekkürler.

İNETL PC, CUBASE 8 ELEMENTS, FLUID AUDİO FX8, ANTELOPE DISCRATE 4 SYNERGY CORE, sE 2200 aII, ANTELOPE VERGE PRODİPE TT1, JZ V11, DT 770 PRO, KEYSTATİON 49ES.
Mehmet Uzunosmanoğlu
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 77 time
Been thanked: 43 time

Mesaj gönderen Mehmet Uzunosmanoğlu »

Bence DI ile kayıt. Öbürü ile hiç uğraşma dostum.

Yamaha Clavinova CVP-503 / Roland Integra7 / Roland SonicCell / Roland Pro-E / Korg M1 / SPL Director DAC / PMC Twenty 5.22 / SPL Performer s800 Stereo Power Amplifier / SPL Phonitor Mini / AKG K712 Pro / Audio Technica ATH-M50x / Vovox Enstrüman ve Monitör Kabloları / Vovox Power Kabloları / PC i7 4 Gb 256 Gb SSD Win7 / Sony i5 12 Gb 500 Gb SSD Win10 Pro
averen
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen averen »

[QUOTE=Mehmet Uzunosmanoğlu;39627]Bence DI ile kayıt. Öbürü ile hiç uğraşma dostum.[/QUOTE]

Teşekkür ederim Mehmet bey.

İNETL PC, CUBASE 8 ELEMENTS, FLUID AUDİO FX8, ANTELOPE DISCRATE 4 SYNERGY CORE, sE 2200 aII, ANTELOPE VERGE PRODİPE TT1, JZ V11, DT 770 PRO, KEYSTATİON 49ES.
yiğitcan
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen yiğitcan »

[QUOTE=averen;39626]Arkadaşlar merhaba, Bass kayıt konusunda ses kartımın Dİ girişi ile kayıt alıyordum birde şöyle bir deneme yaptım. Ses kartımın biraz ayarlarını karıştırarak genel sesi kulağıma verip sadece bass sesi monitöre verdim ve mikrofon ile kayıt aldım acaba hangi kayıt ile daha başarılı bir sound elde edilmiş olabilir fikirlerinizi belirtirseniz memnun olurum.

Ses kartı Dİ kayıt
https://clyp.it/ktlujycd

Monitör Mikrofon kayıt

https://clyp.it/3ct1xewl

Teşekkürler.[/QUOTE]

benim duyumuma göre monitör mikrofon olan daha güzel tınlıyor ... yine de tercih sizin tabiki / iyi çalışmalar ...

Kerem Çelik
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen Kerem Çelik »

Tercihe ve alışkanlıklara göre değişen bir durum. DI bana daha sorunsuz geliyor hep. İmkan varsa aynı anda iki kayıt. Benim de oyum DI kayıttan yana.

Ses Mühendisi / Eğitmen Resim / ibrahimkeremcelik@gmail.com
Kullanıcı avatarı
Sativus
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
DAW: FL Studio
Has thanked: 52 time
Been thanked: 23 time

Mesaj gönderen Sativus »

DI bas gitarın direkt mikrofon girişine takılıp kayıt edildiği yöntem midir? Amfi kullanmadan vsti mi tetikleniyor o şekil de, nasıl oluyor? :)

Akai Mpk Mini 2, Nektar Impact GX49, Yamaha MT5, AMD Ryzen 3 1200 8GB PC

averen
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen averen »

[QUOTE=Kerem Çelik;39652]Tercihe ve alışkanlıklara göre değişen bir durum. DI bana daha sorunsuz geliyor hep. İmkan varsa aynı anda iki kayıt. Benim de oyum DI kayıttan yana.[/QUOTE]

Kerem hocam aynı anda iki kayit derken hem Di hemde monitorden aldığım kayıt şeklindemi, yani 2 bass kanali kullanmak anlamındamı ?

Teşekkür ederim.

Kerem Çelik
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen Kerem Çelik »

Evet. Hem amfi/hoparlör hem de DI kayıt. Tercihe ve beklentilere göre aynı anda ikisi de kullanılabilir ya da ikisinden biri seçilip kullanılabilir.

Ses Mühendisi / Eğitmen Resim / ibrahimkeremcelik@gmail.com
averen
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen averen »

[QUOTE=Kerem Çelik;39657]Evet. Hem amfi/hoparlör hem de DI kayıt. Tercihe ve beklentilere göre aynı anda ikisi de kullanılabilir ya da ikisinden biri seçilip kullanılabilir.[/QUOTE]

Teşekkür ederim Kerem hocam. Bunu bilmiyordum EQ ve panlama konusunuda araştırırım.

hepar45
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen hepar45 »

Kendim her zaman amfiyi mikrofonlayarak bas gitar kayıdı alıyorum ama illa DI kayıt tercih edecekseniz mutlaka bir speaker emulation plug ini ile birlikte kullanmanızı tavsiye ederim saygılar.

INTEL CORE I7 7700K 32 GB RAM, WIN 10 Pro 64 bit, CUBASE 9.5 PRO 64 bit, UNIVERSAL AUDIO APOLLO 8 QUAD, AMS NEVE 1073 DPA STEREO PREAMP, WARM AUDIO WA-76, WARM AUDIO WA-2A, WARM AUDIO EQP-1A , DBX 266 XS, DBX 215 S, BBE 882i SONIC MAXIMIZER, SPL TRANSIENT DESIGNER 2, ROLLS 160B EQ, YAMAHA HS8 MONITOR, SHURE SM57, RODE NT1, AKG C414 XLII, LEXICON MX300, AKAI MPK249 MIDI KEYBOARD
averen
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen averen »

[QUOTE=hepar45;39663]Kendim her zaman amfiyi mikrofonlayarak bas gitar kayıdı alıyorum ama illa DI kayıt tercih edecekseniz mutlaka bir speaker emulation plug ini ile birlikte kullanmanızı tavsiye ederim saygılar.[/QUOTE]

Teşekkür ederim tavsiye için, aslında Di kayıt çok denedim fena sayılmaz fakat amfi mikrofonlayarak kaydetmek zaten bu işin özü olduğundan monitör ile deneme yaptım. Gönlüm Di kayıttan yana değil.

“Kayıt Teknikleri ve Mikrofonlama” sayfasına dön