Sahne tadında kayıt almak istiyorum

Kayıt teknikleri ve mikrofonlama hakkında bilgiler..

Baran33

Mesaj gönderen Baran33 »

Evet üstadlar şu an hiçbir ekipmanım yok cubase kullanarak sadece bilgisayarla yaptığım birkaç müzik var şimdiye kadar cubase 5 e bayağı hakimim ama şehir dışında üniversite okuduğum için ve ekipmanım olmadığı için profesyonel kayıt alma imkanım yok şu an. Bu sene üniversite bitiyor seneye inşaallah stüdyoyu kuracağım uygun bir yere neyse uzatmadan sormak istediğim soru ben türkü barda amcamı dinleyince güzel bir sound kulağa geliyor ama albümlerini dinleyince aynı duyguyu alamıyorum. Veya YouTube da akustikhane gibi performanslar albüm çalışmalarından daha canlı daha duygulu geliyor (albüm kayıtlarında kullanılan limiter volümü belli bir seviyede tutuyor ya işte o şarkının bütün dinamizmini bozuyur galiba, ben asla limiter kompresör falan kullanmayı düşünmüyorum.)Sormak istediğim daha önce bu konu hakkında hiç düşündünüz mü sahne sounduna en yakın şekilde seste fazla distortion yaratmadan nasıl kayıt alınır özellikle vokal kayıtlarında sahnedeki canlı sesi nasıl yakalarız. Bir formül ben buldum limiter kompresör falan kullanmamak başka neler yapılabilir?
tezcankoray
Müdavim Üye
Müdavim Üye
DAW: Studio One 4.5
Has thanked: 32 time
Been thanked: 16 time
İletişim:

Mesaj gönderen tezcankoray »

Kompresör ve limiter konusunda yanlışınız var, bunlar sadece kayıt sırasında kullanılan şeyler değil.

Canlı performansta da pekala EQ, Kompresör gibi ekipmanlar/pluginler kullanılabilir. Konserlerde kullanılıyor mesela.
Ayrıca, akustikhane gibi performanslar da önce kaydedilip sonra mix'lenip bizlere sunuluyor. Orada mix'lenirken kompresör kullanılmadığını nereden biliyorsunuz?

Saygılar,
Tezcan
Studio One 4.5 | Focusrite 2i2 | Yamaha MOX6 | Rode NT1-A | ATH-M50x

Souncloud: https://soundcloud.com/tezcan-3/
YouTube: https://www.youtube.com/c/TezcanKoray
Instagram: https://www.instagram.com/tezcan.koray/
ugur86
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 time

Mesaj gönderen ugur86 »

kompresör kullanmadan mix olur mu , evet olur, ama saatlerce tek tek her iniş çıkışa dengelemek için otomasyon müdahalesi yapmanız gerekir. ha kompresör kullanımında bir sıkışma hissi alıyorsanız kullanım tekniklerini gözden geçirmeniz gerekir. çok hızlı atak süreleri ve fazla yavaş release kullanıyor olabilirsiniz. ayrıca tek bir agresif 6-7 db gain reduction alınmış kompresör yerine iki tane arka arkaya azar azar baskılayan kompresör kullanmayı tercih ediyorum, çok daha doğal oluyor. ilk sırada genelde uad'ın distressor plugini tarzında hafif agresif kulanıyorum çok inişli çıkışlıysa transientler, arkasına da LA2a optik kompresörle hem karakter hem de biraz daha dengeleme güzel sonuçlar veriyor. arka arkaya iki tane agresif vca kompresör atıp mix düğmelerini %50 tutarak paralel kompres tekniği ile çalışanlarda var, özellikle davul genel kanalı ve bass'ta çok güzel sonuçlar veriyor.

gelelim limiter'a :) limiter olmadan rms-lufs değerlerini albüm olarak basılmış işlerin loudness seviyesine getiremezsiniz. limiter'ın asıl görevi eserin tepe noktasını geçen ne varsa traşlamak gibi dursa da inputuna yüklenerek şarkının genelini sıkıştırarak seviye yükseltimini de üstleniyor.

canlı performansları ben genelde dijital mixerde destek varsa kanal kayıtla usb'ye , eğer bu destek sadece cat5 üzerinden bilgisayara ses kartı gibi girerek veriliyorsa da macbook pro üzerinden logic pro x'e kaydediyorum. Geçen yaz Samsun kent orkestrasının kayıtlarını böyle aldık ve sonradan mixleyip videoya tekrar ekledik. studyodaki kanal kayıttaki netlik birebir olamasa da, o an sahneden izleyenlerin duyduğu gibi bir denge ve netlik almak mümkün. sizi burada en zorlayacak şey de kondenser mikrofonlar :) her enstruman line girese ve mikrofonlar dinamik olsa, çok da güzel kaydedilir herşey. örnek paylaşıyorum, keyifli dinlemeler.

[video=youtube;SsmQoH2_S74]https://www.youtube.com/watch?v=SsmQoH2_S74[/video]

[video=youtube;i5YfgXHVKm4]https://www.youtube.com/watch?v=i5YfgXHVKm4[/video]

UAD Apollo8 / WARM Audio WA87 / Rode NT5 St. / Dynaudio bm6a / Yamaha NS10m / ATH m20x & DT770

ugur86
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen ugur86 »

Bu da aynı ekibin studyoda stem hücum yani sadece aynı grup sazların içeri girip grup kanalına çaldıkları projemiz

[video=youtube;D1Nj0F56t0s]https://www.youtube.com/watch?v=D1Nj0F56t0s[/video]

UAD Apollo8 / WARM Audio WA87 / Rode NT5 St. / Dynaudio bm6a / Yamaha NS10m / ATH m20x & DT770

Baran33

Mesaj gönderen Baran33 »

[QUOTE=ugur86;52500]kompresör kullanmadan mix olur mu , evet olur, ama saatlerce tek tek her iniş çıkışa dengelemek için otomasyon müdahalesi yapmanız gerekir. ha kompresör kullanımında bir sıkışma hissi alıyorsanız kullanım tekniklerini gözden geçirmeniz gerekir. çok hızlı atak süreleri ve fazla yavaş release kullanıyor olabilirsiniz. ayrıca tek bir agresif 6-7 db gain reduction alınmış kompresör yerine iki tane arka arkaya azar azar baskılayan kompresör kullanmayı tercih ediyorum, çok daha doğal oluyor. ilk sırada genelde uad'ın distressor plugini tarzında hafif agresif kulanıyorum çok inişli çıkışlıysa transientler, arkasına da LA2a optik kompresörle hem karakter hem de biraz daha dengeleme güzel sonuçlar veriyor. arka arkaya iki tane agresif vca kompresör atıp mix düğmelerini %50 tutarak paralel kompres tekniği ile çalışanlarda var, özellikle davul genel kanalı ve bass'ta çok güzel sonuçlar veriyor.

gelelim limiter'a :) limiter olmadan rms-lufs değerlerini albüm olarak basılmış işlerin loudness seviyesine getiremezsiniz. limiter'ın asıl görevi eserin tepe noktasını geçen ne varsa traşlamak gibi dursa da inputuna yüklenerek şarkının genelini sıkıştırarak seviye yükseltimini de üstleniyor.

canlı performansları ben genelde dijital mixerde destek varsa kanal kayıtla usb'ye , eğer bu destek sadece cat5 üzerinden bilgisayara ses kartı gibi girerek veriliyorsa da macbook pro üzerinden logic pro x'e kaydediyorum. Geçen yaz Samsun kent orkestrasının kayıtlarını böyle aldık ve sonradan mixleyip videoya tekrar ekledik. studyodaki kanal kayıttaki netlik birebir olamasa da, o an sahneden izleyenlerin duyduğu gibi bir denge ve netlik almak mümkün. sizi burada en zorlayacak şey de kondenser mikrofonlar :) her enstruman line girese ve mikrofonlar dinamik olsa, çok da güzel kaydedilir herşey. örnek paylaşıyorum, keyifli dinlemeler.

[video=youtube;SsmQoH2_S74]https://www.youtube.com/watch?v=SsmQoH2_S74[/video]

[video=youtube;i5YfgXHVKm4]https://www.youtube.com/watch?v=i5YfgXHVKm4[/video][/QUOTE]

Hocam işte anlatmak istediğim, bu canlı performansta 2. Videoda 1.27 de bağlar diye bağırıyor yaa, bu türkü stüdyoda kaydedilince kompresör limiter veya otomasyonla kısıliyor da kısıliyor ne tadı kalıyor ne tuzu. Bariton seslerin tizlerdeki o hacimli ve yüksek bölümlü tonu stüdyo kayıtlarında yalan oluyor, özellikle türkülerde ve uzun havalarda bu daha çok görülüyor. Bariton seslerin canlı Türkü performansları özellikle tiz seslerde çok etkileyici. Kompresörsuz mix yaparsak saatlerce otomasyonla uğraşmamiz gerekir demişsiniz ama ben öyle düşünmüyorum. Canlı performanslarda kompresör mü kullanılıyor ki bize sorunsuz geliyor, demek ki kompresör kullanmadan, çok fazla volüm değişimi olan yerlerde ufak 1-2 otomasyonla halledilebilirmis.
En son Baran33 tarafından 14 Kas 2019, 01:59 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Baran33

Mesaj gönderen Baran33 »

[QUOTE=ugur86;52501]Bu da aynı ekibin studyoda stem hücum yani sadece aynı grup sazların içeri girip grup kanalına çaldıkları projemiz

[video=youtube;D1Nj0F56t0s]https://www.youtube.com/watch?v=D1Nj0F56t0s[/video][/QUOTE]

Hocam kaydınız çok profesyonel, ayrıca tam sahne tadında istedigim gibi, hücum kaydını gruptaki her enstirmana bir dinamik mikrofon şeklinde mi aldınız yoksa süperkardioid kondansör bir mikrofonla falan mı ? Hangisi daha iyidir?
ugur86
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen ugur86 »

Hücum gruplar kondenser mikrofonlarla alındı studyoda, sahnedekileri soruyorsanız kemanlarda kondenser diğerlerinde dinamik mikrofon ve enstrumanlarda line bağlantı vardı. sahnedeki kondenser'lar beni çok zorladı mixte, çünkü diğer bütün sazlar olduğu gibi keman gurplarında da vardı. özellikle vokal monitörüne yakın olduklarından vokali de kötü tınlatıyordu, o sebeple keman kanallarına sidechain köprüleme yapıp, vokal girdiğinde keman grubu kanallarına ciddi baskı uygulanıp vokal kesilince serbest kalacak şekilde ayarladım. ayrıca konser kaydının mixinde de bolca kompresör mevcut, olay neyi nasıl kullandığında dostum, kulağına güvenmelisin, kompresör sesi kötü etkileyecek diye bir genelleme yok, tam tersi bilinçli kullanımda oldukça dengeli ve hacimli hale getiriyor.

“Kayıt Teknikleri ve Mikrofonlama” sayfasına dön