SSL Ses Kartları Hakkında...

Kullanıcı avatarı
Barış Büyük
V.I.P
V.I.P
DAW: Protools Ultimate HD. Logic Pro X.
Has thanked: 29 time
Been thanked: 97 time
İletişim:

SSL Ses Kartları Hakkında...

Mesaj gönderen Barış Büyük »

Arkadaşlar,

Ses kartlarının kulaklıklarının test edildiği bir video paylaşılmış. Bu video üzerinden de SSL ses kartlarının özellikle “kulaklık çıkış kalitesi” ile ilgili tuhaf paylaşımlar yapılmış... Neden “tuhaf” diyorum ve “nedir” bu tuhaflıklar birazdan anlatacağım. Takdirini de sizlere bırakacağım...

İlk olarak SSL’in kendi sitesinde yer alan ve ses kartlarında kaç Ohm kulaklık kullanılmasını tavsiye ettikleri bölümden alıntıyı sizlerle paylaşmak isterim (https://solidstatelogic.zendesk.com/hc/ ... he-SSL2-2-);

Çevirisi:
“SSL2 / 2 + üzerindeki kulaklık çıkışı için kaynak empedansı nedir?

SSL2 / 2 + üzerindeki kaynak empedansı (kulaklık çıkış empedansı) 10 ohm'dur.
Optimum performans için, kulaklık empedansının kaynak empedansına tipik bir oranı 8: 1 veya daha iyi olmalıdır. Bu, SSL2 / 2 + kulaklık çıkışının 80 Ω veya daha yüksek empedanslı bir çift kulaklık gerektirdiği anlamına gelir; bu çoğu profesyonel kulaklığı kapsar.

Çok daha yüksek empedanslı kulaklıklarla ilgili olarak:

Tipik olarak, çok yüksek empedanslı (örneğin 250 Ω) bir çift kulaklık, çok düşük bir kaynak empedans çıkışı ile kullanıldığında güç eksikliğinden muzdariptir. SSL 2/2 +, profesyonel ses kalitesi göz önünde bulundurularak tasarlanmıştır; bu, herhangi bir kulaklığı SSL 2/2 + kulaklık çıkışından çalıştırmak için yeterli güç olduğu anlamına gelir.”

...

Şimdi Julian Krause’nin videosuna gelelim...

Öncelikle Julian Krause adlı vatandaşın testlerin sonuçları öncesi dediklerine bir bakalım;

“Now before I rank these devices, I want to say that with all the interfaces you can listen to music just fine and many people won't even be able to tell the difference between them. None of the tested devices were crazy bad and that says a lot about these interfaces especially because some of them are as low in price as of $30. So keep that in mind.”

Çevirisi: “Şimdi bu cihazları derecelendirmeden önce, tüm ses kartları ile müziği gayet iyi dinleyebileceğinizi ve birçok insanın aralarındaki farkı bile anlayamayacağını söylemek istiyorum. Test edilen cihazların hiçbiri çılgınca kötü değildi ve bu, özellikle bazılarının fiyatı 30 $ 'dan düşük olduğu için bu arayüzler hakkında çok şey söylüyor. Yani bunu aklınızda bulundurun.”

Ve video’sunda yaptığı testler sonucunda SSL ses kartı ile ilgili “en önemli sayılabilecek düzeyde” ne dediğine bir bakalım (neden en önemli diyorum, çünkü testlerin bir kısmı gerçek dünyada sorun teşkil etmekten uzak);

“The SSL from Solid State Logic has a problem when used with the low impedance headphones. That said, all the other measurements are actually quite good. It delivers a nice amount of power, the distortion with high impedance headphones is very low, the noise performance is excellent, only the crosstalk figure could have been a slightly bit better. If you use this interface with headphones of 80 ohms and above it will deliver excellent performance and if it weren't for the high distortion with low impedance headphones, it would have ranked a significantly higher.”

Çevirisi: “Solid State Logic'in SSL’i, düşük empedanslı kulaklıklarla kullanıldığında bir soruna sahiptir. Bununla birlikte, diğer tüm ölçümler aslında oldukça iyi. Güzel miktarda güç sağlar, yüksek empedanslı kulaklıklardaki bozulma çok düşüktür, gürültü performansı mükemmeldir, sadece karışma rakamı biraz daha iyi olabilirdi. Bu ses kartını 80 ohm ve üzeri kulaklıklarla kullanırsanız mükemmel performans sunacak ve düşük empedanslı kulaklıklarla yüksek distorsiyon olmasaydı, önemli ölçüde daha yüksek bir sırada yer alacaktı.”

Özetle adam ne demiş: SSL ses kartı kullanacaksanız, yüksek empedanslı kulaklıkları tercih edin. 80 Ohm ve üzeri kulaklıklarda size mükemmel performans sunacaktır...

Yüksek empedans kulaklıklara örnek vermek gerekirse; Beyer DT770 Pro, AKG K612, Beyer DT250, Audio Technica ATH-R70, Sennheiser HD600/650, gibi...

...

Şimdi de bu video’yu paylaşarak SSL’i kötüleyen vatandaşın (burası çok önemli, dikkatle okuyunuz) BL MÜZİK’İN SSL’İN DİSTRİBÜTÖRÜ OLDUĞU AÇIKLANMADAN EVVEL (yani bu durumu bilmeden önce) çektiği ve SSL 2+’ı anlatan videosundan kendi sözleri ile alıntılar;

... Kulaklık çıkışı gücüne geldiğimiz zaman gayet başarılı buldum. Kulaklık çıkışları da kuvvetli. Standart ne bileyim M50X vesaire işte ne bileyim Yamaha MT5 MT8 düşük ohm’lu kulaklıkları gayet iyi çalıştırıyor. Yüksek ohm’lu kulaklıkları çalıştırma konusunda belki biraz daha böyle hani güç isteyebiliyorsunuz.
(Kulaklık testini yapan Alman vatandaş ise bunun TAM DA TERSİNİ söylüyor; yani düşük Ohm’lu kulaklıklardaki performansını başarılı bulmadığını, yüksek ohm’lu kulaklıklarda ise mükemmel olduğunu söylüyor. Alman’ın video’sunu paylaşan bu kişi ise sanki aynısını söylemiş gibi Alman’ın videosunu koyuyor ve bir nevi “biz demedik mi bakınnn” diyor!)

... Biraz daha böyle biraz gürültülü geliyor bana arkadaşlar bu preampler mikrofonda kayıt aldığım zaman. Onun dışında sound olarak çok kuvvetli güçlü böyle hani dolu dolu bir preamp arkadaşlar yani mesela bir hiphop kaydı veya işte ne bileyim rap kaydı alıyorsanız, vokal kaydı alıyorsanız baya bi sizi sevindirecektir. Bu konuda çok başarılı buldum.

... Preamp’lerin daha agresif preamp’ler olduğunu söyleyebilirim. Rock kayıtlarında, rap kayıtlarında ne bileyim çok çok çok işinize yarayacaktır. Şu ana kadar herhangi bir sorun çıkartmadı, driver kalitesi vesaire. Latency olayı da gayet iyi yani gecikme olayı da gayet iyi. Bu tarz bir karttan beklenebilecek şeyleri karşılıyor fiyatının yani parasının hakkını veriyor arkadaşlar. Burada tercih meselesi.

... Diğer kartlarla kıyasladığımızda Audient ID14’le, yeni çıkan ses kartları ile Scarlet’le filan kıyasladığımızda öyle 10 kat, 20 kat ölümcül bir fark yok. Yani sound olarak aşağı-yukarı aynı arkadaşlar. Pre-amp’leri hariç.

... Rakam olarak da gayet başarılılar. Herhangi bir sorun yok. Sound olarak da çok iyi. Belki bi tık daha monitör yani hoparlör çıkışı biraz daha güçlü olabilir. Bir RME gibi böyle hoparlörleri yerinden sökecek kadar güç üretmiyor, Babyface filan gibi değil.

... Bende güzel bir izlenim bıraktı. Almak isteyenlere de tavsiye ederim. Hakkında söyleyebileceğim çok fazla birşey yok. Çok fazla böyle uğraştım, kusur bulamadım.

... Bize SSL bu seviyede, bu fiyat aralığında bizim gibi ev kullanıcılarının vesaire işte evde müzik yapanlara böyle bi kaliteli bişey sunmuş. Yani alırsanız da pişman olacağınız bir durum kesinlikle değil. Ama tabi tercih sizin. O fiyatlara daha iyi birşeyler bulabilir misiniz, bulamaz mısınız orası değişir.

Yine video’sunun altında bu vatandaşın şu notları var:

Duzeltme: Mikrofon preamplari 58 degil 62db'ymis. SSL2 versiyonunda da 2 input var.
Duzeltme2: Kartın distribütöründen mesaj geldi. Genel olarak beğendiğim bir ürün olduğunu söylemiştim. Benim test ettiğim ürün pre-production yani asıl üretim olmayan demo ürünmüş. Bahsettiğim küçük hataların tamamını gidermişler nitekim kendilerine de iletmiştim. Bu durumda SSL ses kartları kendi fiyat kategorisinde alınabilecek en iyi ses kartları kategorisine çıkmış oldu. Gönül rahatlığı ile alabilirsiniz.

...

SON SÖZLERİNİ TEKRAR ETMEK İSTİYORUM;

“BU DURUMDA SSL SES KARTLARI KENDİ FİYAT KATEGORİSİNDE ALINABİLECEK EN İYİ SES KARTLARI KATEGORİSİNE ÇIKMIŞ OLDU. GÖNÜL RAHATLIĞI İLE ALABİLİRSİNİZ.”

...

Peki aynı vatandaş BUGÜN ne diyor? (bu arada SSL2+’ın tanıtımını çektiği video’dan bir kaç gün sonra BL Müzik’in SSL’in temsilcisi olduğu açıklandı. SSL ile ilgili BL Müzik’in temsilcisi olduğunu öğrendikten sonraki söylemleri ile bu durumu bilmeden çektiği video’daki söylemlerine dikkat ediniz).

“FENA DEGİL AMA YÜKSEK OHMLARDA CİDDİ SIKINTI CİKARİYOR, SAĞ-SOL DENGESİ VE ÜST FREKANSLARI KAYBOLUYOR”

Bu yukarıdaki cümle kendisine aitmiş. Nerede kullanmış, nerede bahsetmiş bilemem... Ancak, dediğim BL Müzik'in gibi SSL’in Türkiye temsilcisi olduğunu bilmeden evvel çektiği video’da böyle bir cümle asla yok!

Peki bu yukarıdaki cümleyi başka bir yerde (ve BL Müzik’in SSL’in temsilcisi olduğu ortaya çıktıktan sonra) söylemişse, bu görüşünde haklı olduğunu ispat etmek için BUGÜN referans neyi gösteriyor? Alman vatandaşın videosunu...

Peki Alman vatandaş SSL için ne diyor? Yüksek Ohm’da mükemmel...

Bu vatandaş ne diyor? Yüksek ohm’larda sıkıntı çıkartıyor...

Eee???

PES!.. YORUM SİZİN!..

Not: Bu paylaşımı, bu arkadaşı ciddiye aldığım için değil, yanıltmaya çalıştığı insanları ciddiye aldığım için yapıyorum.

Mertay
Yerel Moderator
Yerel Moderator
Has thanked: 19 time
Been thanked: 13 time

Re: SSL Ses Kartları Hakkında...

Mesaj gönderen Mertay »

Barış Büyük yazdı:
Cmt Eyl 19, 2020 11:25 pm

...

SSL hakkında denk geldiğim tek negatif video; https://www.youtube.com/watch?v=3bsCb6WFInw

5 ile 7. dakika arası, adama gönderdikleri üründemi sorun var diye düşündüm ama çevremde henüz alan yok daha test edemedim.

Kullanıcı avatarı
Cho®dSolo
Administrator
Administrator
DAW: Cubase Elements 8, StudioOne 3.0
Has thanked: 111 time
Been thanked: 31 time
İletişim:

Mesaj gönderen Cho®dSolo »

Bu tip adamlar hakikaten işi tamamen şarlatanlığa döktüler Barış Abi...
Yazılanları takip ediyorum, gerçekten şaka gibi.
Aslına bakarsanız bazı şeyler şimdi daha çok şekillenmeye başladı kafamda...
Açıklamalar için teşekkürler.

Ch.

ugur86
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 time

Mesaj gönderen ugur86 »

yüksek empedanslı kulaklıklarda iyi performans verip düşük empedans kulaklıkları daha çabuk distorsiyona sokma durumu apollo 8 ' de de var, ama yüksek empedanslıları da canavar gibi sürüyor, apollo ya da bu bilgiden sonra ssl alınır mı diye danışan birine, kulaklığının yüksek empedans olması durumunda çok daha iyi verim alacağını söylerim, ama bu kötü bi yön gibi algılanmamalı. tam tersi ses kartı alıp da misal 250 lik bi dt770'iniz var, onu besleyemezse bi de amfi masrafına ve de renk riskine girmiş olacaksınız.

“Barış Büyük” sayfasına dön