Windows Clone...

Kullanıcı avatarı
Barış Büyük
V.I.P
V.I.P
DAW: Protools Ultimate HD. Logic Pro X.
Has thanked: 28 time
Been thanked: 117 time
İletişim:

Windows Clone...

Mesaj gönderen Barış Büyük »

Formatlama işi artık gözümde çok büyüyor...

Mac'de malum HD clone yaparak MacOs sisteminizi tekrardan kurma gerektirmeden başka bir Hard Disk'e taşıyabiliyorsunuz. Genelde de hard disk boyutu artık sistem için yeterli olmadığında -veya daha hızlı bir HD'ye geçmek istediğinizde hayat kurtarıcı oluyor sistem "clone". Bu özellik olmasa idi sistemi kur, sonra yazılımları kur, plugin'leri kur, vs derken tam bir kabusa dönüşüyordu işler.

Evdeki PC (Windows 10) bilgisayarımda da artık 256GB'lık SSD (doğal olarak) sistem için yetersiz gelmeye başlamıştı. Ama işte tekrar sistemi kur, tüm yazılımları yükle, mailleri kur, vs gözümde büyüdüğü için öteleyip duruyordum "Hard Disk" yükseltme işlemini...

Geçen gün aklıma geldi ve "yahu PC'de de yapmışlardır herhalde clone olayını" dedim kendi kendime ve araştırmaya başladım. Yapmışlar, evet, ama bunu tam olarak yapan yazılımların tamamı paralı (30-50 USD civarları). Free olanlar benim işimi görmüyor çünkü "düşük" boyutlu bir HD'den, "yüksek" boyutlu bir HD'ye geçecektim ve free olan programlar yüksek HD'yi düşük kadar görünür yapıyor, yani bir anlam ifade etmiyordu.

Özetle, hem biraz o parayı vermemek için, hem de PC'de malum "sıfır" sistem kurmak her zaman bilgisayarı hızlandırır, onun için "boşver, şu kapanma döneminde 1 gününü verirsin, kurarsın sistemi" diye düşünerek Samsung SSD siparişi verdim.

SSD geldi (1 TB - Samsung 870). Gözüm hala kesmiyor sıfırdan sistem olayını :) Biraz daha araştırayım dedim. Sonra bir şekilde Samsung'un sitesinde hard disk'in genel özelliklerini tekrar incelerken indirilecekler arasında "Data Migration" diye bir program olduğunu ve bu programın clone işini sadece Samsung HD'lere ve benim aldığım model dahil bazılarına tam olarak yaptığını gördüm.

Valla Samsung'a bravo (belki diğer firmaların ürünlerinde de vardır, incelemedim). Samsung reklamı gibi oldu ama hani ben bilmeyerek aldım, bu program bile SSD alacağınızda Samsung seçmenize sebep olabilir...

Samsung Data Migration sayesinde 256 GB'lık sistem hard diskimin clone'unu, yeni aldığım 1 TB'lık olana yaptım. 35 dakika sürdü. Yeni hard disk'i eskisinin olduğu yere takarak, sistemi başlattım. Sorunsuz ve tüm programlar yerinde açıldı :) "Ohh bee" dedirtti valla... Gözümde büyüyen ve MUTLAKA bir noktasında sinir bozucu bir hal alacak olan "sistemi tekrar sıfırdan kurma" olayından kurtuldum. Bunu da sizlerle paylaşmak istedim :)

Hani olur da siz de Hard Disk yükseltme ihtiyacı hissediyorsanız, dediğim gibi diğer markaların modellerinde var mı bilmiyorum ama Samsung'da olan bu özelliği kullanmanızı tavsiye ederim.

Not 1. Eğer clone'u Samsung NVMe Disk'e yapacaksanız, işleme başlamadan evvel Samsung NVMe Driver'ı önceden yüklemek gerekiyor, ondan sonra Samsung Data Migration programı ile yapıyorsunuz.

Not 2. Yine Samsung'un sitesinde "Samsung Magician" diye bir program var. Bu program da disklerinizin hızını, anlık sıcaklığını, sağlıklı olup olmadığını, firmware update ihtiyacı varsa hemen üzerinden yapmanızı, vs sağlıyor. Bu da güzel bir uygulama.

“Barış Büyük” sayfasına dön