Bitwig GRID

Kullanıcı avatarı
Eser Karaca
Uzman Paylaşımcı
Uzman Paylaşımcı
DAW: Logic Pro-Pro Tools-Reaper
Has thanked: 11 time
Been thanked: 49 time
İletişim:

Bitwig GRID

Mesaj gönderen Eser Karaca »

Arkadaşlar Bitwig e ne derece ince baktınız bilemiyorum fakat, tabi bizler Logic vs yıllardır MIDI için yürüyoruz, USINE, ve Ableton uzun zamanlar MAX+jitter destekleyerek patchler yaratmaya odaklanmıştım fakat, Bitwig in 3 itibariyle, GRID diye bir sayfası var , ve burada özellikle dünyaca ünlü plak şirketleri WARP vs gibi ünlü isimlerin Autechre, Squarepusher, Biosphere, FSOL, Drew Neumann, , Amon Tobin ve yüzlerce IDM/Ambient/ ve Elektronik Müziğin dahi çocuklarını, sabırla dinleyip inceleme fırsatı bulduktan sonra, eldeki verileri bıkmadan usanmadan paylaşabildiğimiz ölçüde paylaşmaya gayret ediyoruz.

Ben aslında Logic Samplitude Reaper ve pro tools kullanıcısı olduğum halde bitwig için Elektronik Müzik için bence "En iyisi" dememin nedenlerinden birisi, yıllarca Generative müzikleri merak ettim ve Algorithmic kompozisyonlar ve Stochastic ve Generative yürüyüşlerin, MIDI ile mümkün olmayan efekt ve rastlantısal müzikal şemalar içerircesine bir düzenle hazırlandığını farkettim.

Bunları araştırınca bu kişilerin pure data +max/msp/csound ve hatta Supercollider gibi yazılımlar ile örneğin autechre tüm albümü max*msp üzerine yazıyor., yazılımların bir DAW sequoancer yerine Kodlamalarla yazıldığını ve düşünen sesler , düşünen müzikleri yaratılabilme imkanı olduğunu gördüm.

Max de bunları yapmak oldukça zahmetli ve kodları yazsanız bile note ethernal ve external sample yaratıp sesleri tetiklemezseniz ses alamıyorsunuz, ya da ordan bir midi note out çıkıp IAC driver ile daw dan ses tetikletme vb yapılabiliyordu.

Bu oldukça zahmetli ve sıkıcı bir yoldu..

Ama artık NI reaktor Block GUı si ana ekranda şema desteği sonrası, Bitwig 3 GRID ile Modular dünyaların kapılarını araladık ve , artık generative algoritmik müzikler yapabilmemizin kapıları yıllar sonra aralandı..

Bitwig in artısı, var olan Audio sesleri ve MIDI seslerinizi Piano roll bile olsalar, Bitwgi in GRID sayfasına taşımanızı ve orda oesilatorler ve sıfırdan Modular bir synthesizer yada sequancer ve efekt şemaları yaratıp , bu hazırladığınız midi piano roll pencerelerinizi ve Audio Sample seslerinizi o şemalara bağlayıp, yaptığınız bu midi ve audio sesleri o şemalarla çalıştırabilme imkanımız doğdu, yani MIDI aranje ekranında + LIVE ekranı da var evet ama artık 3. bir GRID ekranıda Bitwig de sunuldu ve Generative dünyalara girdik.

Eğer sizde bu Top Elektronik artistlerden biri olmak ve Generative müzikler yaratmak ve belkide biraz tekdüze aranjelerden sıkıldıysanız, ve Live size yetmiyorsa ki live da bir nevi yine siz düşündüğünüzden dolayı, kontrol yine sizde olacağından, kontrolü düşünen kodları BITWIG GRID şemalara yani Algoritmaların müziğine bırakarak, müziğinize yeni zekalar katabilirsiniz işte bu nedenle tüm elektronik müzik yapan arkadaşlarımın Bitwig le tanışmasını tavsiye ediyorum, ben çok sevdim ve OSX için satın alacağım BF bekliyorum indirim için.....

Bizleri MAx ve pure data kodlama zahmetinden kurtaıp, ki orada onlarca efektide yaratıp tetiklemek zorunda kaldığımızıda düşünürsek, BITWIG Elektronik Müzik içni bana kalırsa yeni NEXT GEN bir DAW.

Bu yazıda DAW features ler yok öyle olsa Reaper özellikleri konuşabilirdik, ben sadece tek düze elektronik müzik yapan bir insanın, Generative müzik dünyalarıyla müziklerini geliştirmesinin yollarını anlatmak istedim. Belkide artık tekdüze Elektronik Müzikleri bırakma zamanı çoktan geldi, haydi şimdi heyecanla Tekrar hatırlatmak gerekirse BITWIG GRID MOdular dünyalarına hoşgeldiniz diyorum 💓 şimdi GRID için bilgilenme zamanı olsun ..

Eser Karaca
ITU Music State Conservatory (Music)
Bridge Business Collage of Sydney/Australia
Audio Engineer - Sound Designer
Producer for Game Audio
Tel: +090 531 662 04 18
Mail: eserkaracamusic@gmail.com
Web: https:/www.eserkaraca.com

“Bitwig” sayfasına dön