Müzik Teknolojileri Forumlarının Kuruluş Hikayesi ve Amacı...

Forumdaki gelişmeler, site duyuruları ve sizin teklifleriniz bu bölümde...

Kilitli
Kullanıcı avatarı
Cho®dSolo
Administrator
Administrator
DAW: Cubase Elements 8, StudioOne 3.0
Has thanked: 108 time
Been thanked: 34 time
İletişim:

Müzik Teknolojileri Forumlarının Kuruluş Hikayesi ve Amacı...

Mesaj gönderen Cho®dSolo »

Resim

Efendiler;
Güzel sanatların hepsinde ulus gençliğinin ne türlü ilerlemesini istediğinizi bilirim. Bu yapılmaktadır. Ancak bunda en çabuk ve en önde götürülmesi gerekli olan Türk musikisidir. Bir ulusun yeni değişikliğinde ölçü musikide değişikliği alabilmesi, kavrayabilmesidir. Bugün dinletilmeye yeltenilen musiki yüz ağartacak değerde olmaktan uzaktır. Bunu açıkça bilmeliyiz. Ulusal ince duyguları, düşünceleri anlatan yüksek değişleri, söyleyişleri toplamak, onları birgün önce genel son musiki kurallarına göre işlemek gerekir. Ancak bu sayede Türk Ulusal Musikisi yükselebilir, evrensel musikide yerini alabilir.
M. Kemal ATATÜRK
1 Kasım 1934
T.B.M.M

Merhaba,Müzik Teknolojileri Forumlarına hoşgeldiniz.Forum çizgimizin daha iyi anlaşılması açısından sizlere forumun kuruluş hikayesini kısaca anlatmaya çalışacağım...

Neden Bu Forumu Kurduk?

Forumumuz aslen Armonik Forum'a program desteği sağlamak amacıyla 9 Mayıs 2010 tarihinde Yetkin Forum hostluğunda, Cubase TR adıyla kuruldu.Fakat ilerleyen zaman içerisinde fazla ilgi görmesi ve forumun giderek büyüyen bir kapsama kavuşması ve hazır forum sisteminin ihtiyaçlarımızı karşılayamaz hale gelmesi nedeniyle 2011'de Armonik Forumu'u da bünyesine alarak yeni bir hostinge ve vbulletin forum sistemine transfer olarak www.cubasetr.netalan adını almıştır.
Ancak zaman içinde değişen ihtiyaçlar ve forumun sadece Cubase' e yönelik olduğu sanısının değiştirilme ihtiyacı duyulması üzerine 1 Ağustos 2014 tarihinde halen kullandığımız alan adımız olan www.muzikteknolojileri.net alan adını almıştır.

Bu forumu kurarken nihai amacımız; bu kapsamdaki benzer forumlarda yaşanan gerginlikler, insanların birbirlerine karşı ukalaca tavırları ve seviyesiz muhabbetlerden yılmış olmamızdır.
Benim hikayem 8 yıl önce bir ses kartı almam ve içerisinden bedava ve sınırlı bir CubaseAI4 çıkmasıyla bilgisayar destekli müzik dünyasıyla biraz da geç kalmakla birlikte tanışmamla başladı.:)
Ancak biraz da asıl mesleğimin müzik olmaması sebebiyle bu konuda kimden yardım istediysem, çok iyi tanıdıklarım,hatta akraba olduklarım bile dahil, sürekli bir ukalalık ve "bildiklerini sır gibi saklama" eğilimine girip "gizem adamı" pozlarında gezinmeyi tercih ettiler...!!!:(

Bunun sebebini bir türlü anlayamadım ve halen de anlayamıyorum.Ve debelenmeye başladım...Ne bulursam okumaya, izlemeye, bol bol programı kurcalamaya başladım...
İşte tam da bu uğraşılarım esnasında kurucu üyelerimizle ve halen forumumuzda bizlerin çok kıymet verdiği genellikle V.I.P statüsüyle görüntülenen abilerimiz ve müzisyen dostlarımızla tanıştık...

Sanal alemde başlayan bu dostluk zaman içerisinde gerçek bir arkadaşlığa dönüştü. Birbirimizden çok şey öğrendik ve birbirimize çok şey öğrettik.Herşeyden önce birbirimizi kırmadan eleştirmeyi ve eleştirilmeyi öğrendik.Çünkü faydalı olabilmenin tek yolu buydu...

Az evvel ifade ettiğim gibi kucağımda bir ses kartı ve içinde gelen Cubase'i kurup boşboş ekrana baktığım günleri, donanım sorunları, bilgisayar yetersizliği gibi nedenlerle çıldırdığım anları hatırlıyorum.Zaman zaman bilgisayar karşısında sabahladığım geceleri unutmadım ki bu durum zaman zaman halen devam ediyor...:cool:
İşte bu forumu sizler aynı şeyleri yaşamayın diye kurduk...

Biz Kimiz?

Biz sizlere bildiğini aktarmaya, sizlerden de bildiklerini almaya çalışan amatör müzisyenleriz. "Amatör" kelimesinin özellikle altını çiziyorum, çünkü çoğumuz daha fazlası değiliz ve bundan da fazlasıyla memnunuz. Pek çoğumuz kimi zaman ev stüdyosunda kısıtlı imkanlarla yada bir enstruman çalarak müzik yapmaya çalışan insanlarız.Müzikal olarak birşeyler ortaya koyabilmenin en büyük zevki; bu yaptıklarımızı birilerine dinletmektir.

Çoğumuz albüm çıkarmadığına göre yaptıklarımızı kime dinleteceğiz? Sizlere...!
:)
Fakat zamanla Müzik Teknolojileri Forumlarına hepimizin çok iyi tanıdığı bu işi profesyonelce yapan dostlarımız da yazmaya başladı...
Bu nedenle forumumuzda bulunma inceliği gösteren bu arkadaşlara da burada bulunmalarından duyduğum mutluluk ve gururu ifade etmem gerekir...:)

Bu Forumda Görmeyi Arzuladığımız Hareketler

Söylediğimiz gibi en sevmediğimiz şey gerginlik ve ukalalıktır...Bundan o kadar yıldık ki...! "Herşeyi ben bilirim, bu aleti bir ben çalarım" tarzındaki tavırlara sahipseniz ve kendi yaptıklarınızı çok beğeniyorsanız lütfen bizleri de uğraştırmayın. Kendi tarzınızdaki insanlarla başka bir forumda didişin yada oturun evde yaptıklarınızı kendi kendi kendinize dinleyin ve mutlu olun...

Forumumuzda birşeyler öğrenebilmenin en önemli kuralı eleştiriye açık olmaktır. Size tavsiyelerde bulunan herkes bir müzikal altyapıya sahiptir. Ve zaman ayırıp çalışmanızı dinlemiş ve size yorum yazmış ise bu sizin için çok kıymetli olmalıdır.
Bunun gerek şartı mutlaka ki bir programı çok çok iyi biliyor olmak değildir...
İyi dinleyicilerin sadece duyduklarını ifade etmeleri de bizler için bir veri olmalıdır...Biz herşeyi bildiğimiz iddiasında değiliz, sakın yanlış anlaşılmasın.Bizler de sizler gibiyiz. Sizlerden öğrenecek daha çok şeyimiz var, eğer siz de bizim gibi öğretmeye ve öğrenmeye meraklı iseniz...

Ve,
lütfen bizlere Steinberg,StudioOne,ProTools,Logic v.s Türkiye Yetkili Bayii muamalesi yapmayın...Bu forum bu gibi ürün ve markaların tanıtımını yapan resmi bir destek sitesi değildir ve firma ile de hiçbir bağlantısı yoktur. Aktarılan bilgilerden ücret alamaz, ticari bir kaygı ile hareket etmez. Amacımız sadece yol göstermeye çalışmaktır...

Forumda pekçok bilgi paylaşılmıştır ,paylaşılmaya devam etmektedir. Ancak maalesef elimizde olmayan nedenlerden dolayı bizi iki kere bizi sıfıra döndüren veri kaybı yaşadık...:(
Eğer sorunuzun cevabı forumda yoksa bir konu açıp sormanız yeterli. Eğer biliyorsak cevaplarız, bilmiyorsak araştırırız. Eğer cevap vermediysek bilmiyoruzdur,buna emin olun...

Forumumuzun forum kurallarıyla tespit edilen bazı kuralları vardır. Bu forum asla üye kazanalım, para kazanalım,popüler olalım gibi ticari kaygılar taşımaz, taşımayacaktır...Bu foruma üye olan herkes öncelikle bizim dostumuz olur, bu böyle bilinmelidir.

Farklı müzikal tecrübelere sahip insanlarla bu platformda tanışmak bizim için büyük bir hazinedir...
Lütfen bu ortama mahalle kahvesi muamelesi yapmayın.
Birbirimize saygı duymak, kibar olmak, dilimizi düzgün kullanmak zorundayız.
"Efendim ne olacak ki burası sanal bir platform, dikkat etmesek ne olur" demeyin...

Ulu Önderimiz Atatürk'ün sanata ve sanatçıya verdiği önem ve hoşgörüyü hatırlayın. O'nun sanatçıya verdiği bu önem, bizlerin de yapılanlara saygı duymamızı gerektiren bir faktördür, bunu unutmayın...
Bu nedenle forum prensiplerimizden taviz vermemizi asla beklemeyin. Hiçbir kaygımız yok burada, amacımız sadece ve sadece paylaşım...

Kötü bir çalışma dahi bizim onun öyle olduğunu belirten yazımızdan çok daha anlamlıdır ve içinde hepimizin saygı duymasını gerektiren bir emek taşır...

Sonuç olarak;

Eğer sizlerde bizim gibi düşünüyorsanız doğru adrestesiniz demektir.
Bu forum sizi bilgisayar destekli müzik dünyası ile tanıştıracak ve sizi bu dünyanın kapısında içeriye sokacak, belli bir noktaya kadar yanıbaşınızda olacaktır.

İlerleyen zaman içerisinde yönetim olarak aldığımız bir karar gereği forumumuzda illegal olan her türlü program desteğini çektik var olan konu paylaşımlarını tek tek sildik.Bu kararımıza hassasiyet gösterilmesinden yanayız...
Lakin varolmayan bir şeyin de varmış gibi gösterilmesine de taraftar değiliz.Pekçoğumuz ev stüdyolarında yada amatör kayıtlarda yasal programlar kullanma maliyetlerini karşılayacak bütçeye sahip değiliz ve bunun farkındayız.Sadece bu durumun forumda dillendirilmesinden,paylaşım yapılmasından,bilgi verilmesinden taraf değiliz hepsi bu...
Mümkün olan en fazla ölçüde, müzik kayıt teknolojilere uğraşan herkesin lisanslı programlar kullanmasından yanayız...
Fakat bu konuda herkesin kendi vicdanı ile başbaşa olduğu/olacağı kaçınılmaz bir gerçektir.

Fakat şunu unutmayın ki öğrenecek çok şey var. Birkaç sene sonra bizim bilmediğimiz şeyleri öğrendiğinizde lütfen sizi bu foruma getiren nedenleri, çektiğiniz sıkıntıları unutmayın.
Lütfen bildiklerinizi,öğrendiklerinizi bizlerle paylaşmaya devam edin...

Müzik Teknolojileri forumlarına tekrar hoşgeldiniz,iyi forumlar...

Ch.
Müzik Teknolojileri Forumları Yönetim

En son Cho®dSolo tarafından 02 Eki 2015, 22:53 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

En son Cho®dSolo tarafından 05 May 2020, 03:20 tarihinde darbelendi.
Kilitli

“Duyurular, Site İçi İletişim ve Sizin Teklifleriniz” sayfasına dön