Forumu Kapatma Arifesindeyiz, Birlikte Karar Verelim...!!

Forumdaki gelişmeler, site duyuruları ve sizin teklifleriniz bu bölümde...

Kullanıcı avatarı
Cho®dSolo
Administrator
Administrator
DAW: Cubase Elements 8, StudioOne 3.0
Has thanked: 108 time
Been thanked: 34 time
İletişim:

Mesaj gönderen Cho®dSolo »

Arkadaşlar merhaba,
Forumun geleceği açısından önemli bir karar almanın arifesindeyiz.
Bu nedenle hepinizin fikrini almak istedik...
Biliyorsunuz forumumuz yaklaşık 10 senedir yayında ve şu an alanındaki tek forum sitesi olma durumunda...
Herşeyden önce dostluklar,paylaşımlarımlarınız.
Ancak;
Yaklaşık 3-4 senedir forumumuzun hosting işlerini Can arkadaşımız bir karşılık beklemeksizin üstlenmiş durumdaydı.
Şahsen benim ödediğim tek gider sadece alan adı ile ilgili idi.
Ancak ülkemizin ve dünyanın koşulları hepimizi zorlamaya başladı.
Malumunuz forumun kendini idame edebileceği bir geliri maalesef yok.
Hepsi bir yana , forumun trafiğinde de ciddi bir düşüş yaşanmakta...
Aylık 15 dolar gibi hosting ücreti ki, senede 180 dolar a tekabül etmekte, Can'ı da zorlamaya başladı...
Kendisine şimdiye kadar bu manada bizi sırtladığı için teşekkür ediyorum.
Bu gideri açıkçası ben de üstlenemem, gerek maddi gerekse iş yoğunluğum açısından...
Şahsi düşüncem;
Evet hepimiz burada çok güzel günler geçirdik...
Sayenizde bir ömre bedel dostlarım oldu...
Dostluk tabii ki baki kalacak...
Ancak bu forumun misyonunu doldurduğu kanaatindeyim.
Burası benim evladım gibi ancak devam ettirmeye çalışmak çok da anlamlı görünmüyor.
Lakin hiçbir zaman burada kişi ayrımı yapmadık biliyorsunuz...
Forum sadece benim değil hepimizin...
Kendi kendime böyle bir karar almak istemedim.
Giderleri bölüşmek kaydıyla devam ettirelim diyenler olabilir, benim gibi düşünenler olabilir, farklı bir seçenek sunan olabilir...

Pazartesiye kadar konuyu tartışalım, lütfen herkes fikrini yazsın.
Devam etmeme kararı almamız halinde , forumu yedekleyip önümüzdeki hafta veda edeceğiz...

Ch.
Mehmet Uzunosmanoğlu
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 77 time
Been thanked: 43 time

Mesaj gönderen Mehmet Uzunosmanoğlu »

Bahadır'cığım eğer bu Forum kapanırsa çok yazık olur. Bu Forum'da bir çoğumuzun azımsanmayacak bir emeği var. Şu anda yapılabilecek en kolay şey ; " harç bitti inşaat paydos " deyip Forum'u sonlandırmak olur.

Dediğin gibi ;halen ülkemizde kendi konusunda sistematik bilgi sunan forum formatında tek platform burası. Zaman zaman Forum'un ziyaretçi sayılarına bakıyorum ve çok ciddi rakamlar görüyorum. Demek ki insanlar ; bu hali ile bile olsa burayı okunacak bir kaynak olarak görmeye devam ediyorlar. Dolayısıyla Forum'u ayakta tutmamız gerekli.

Son bir kaç senedir trafiğimizin azaldığı doğrudur. Bunun tabii bir çok nedeni olabilir. En önemli sebeplerden birisi bence son dönemde sayısı üçe çıkan bu konudaki Facebook grubunun varlığı. İnsanlara Facebook gruplarında takılmak daha cazip geliyor muhtemelen. Ama Facebook grupları bilgi , bilgiye ulaşabilme ve sistematik açısından hiç bir zaman forumların yerini tutamıyor. Bu herkesin malumu. Nitekim sırf bu yüzden İlter Kalkancı'nın Müziktek Forum'unu tekrar hayata geçirmeyi planladığını biliyoruz.

Dolayısıyla amaç ; bu kadar emek verilmiş bir platformun hayatiyetini sürdürmek olmalı derim.

Ben zamanında Can'a yıllık masrafını çıkar / listele Forum olarak hep birlikte katkı verelim demiştim. Ama sağ olsun Can ; o zaman bu dediğimi yapmadı. Tabii bu arada Can'ın bugüne kadar Forum'a yaptığı her türlü gerek maddi gerekse emek katkısını inkar edemeyiz ve ona bu konuda hepimizin müteşekkir olması gerekir.

Sonuç olarak ben diyorum ki ; Forum'un bundan sonra yaşaması için yapılacak bütün harcamaların mali portesini çıkarın ve bu meseleyi Forum üyeleri olarak karşılamaya çalışalım. Bu Forum da bu şekilde yaşamaya devam etsin.

Bu arada en önemli husus ise şu : Bu Forum'u geçmişte olduğu gibi nasıl aktif bir kaynak haline getirebiliriz ? Onu da samimi ve gerçekçi bir şekilde tartışalım ....
Yamaha Clavinova CVP-503 / Roland Integra7 / Roland SonicCell / Roland Pro-E / Korg M1 / SPL Director DAC / PMC Twenty 5.22 / SPL Performer s800 Stereo Power Amplifier / SPL Phonitor Mini / AKG K712 Pro / Audio Technica ATH-M50x / Vovox Enstrüman ve Monitör Kabloları / Vovox Power Kabloları / PC i7 4 Gb 256 Gb SSD Win7 / Sony i5 12 Gb 500 Gb SSD Win10 Pro
yiğitcan
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen yiğitcan »

Merhaba ...

Forumun kapatılması üzücü birşey belki ama, olaya birde iyi tarafından bakmak lazım, çünkü alternatif çok. Benim düşüncem gerçekten sağlam bir facebook grubu kurulursa çok daha iyi olacağı ...
Tanerongunyzb
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 8 time
Been thanked: 19 time

Mesaj gönderen Tanerongunyzb »

Üzücü bir durum, ben kendi adıma katkı vermeye hazırım. Fakat bu forumda bu kadar çok üye varken, çok az sayıda bilgi paylaşımı yapan ve onlara değer veren üye var malesef. Benim bir sözüm vardı, formdaki arkadaşlar için armoniyi ve müzik bilgisini anlatacak videolar çekecektim. Bir iki tane de çektim, hala sözümün arkasındayım. Hiçbir maddi beklenti içinde de değildim, fakat müzik adına olup içinde müzik olmayan, hiç bir bilgi içermeyen, sadece kendi reklamını yapan kişilere bile bu kadar rağbet eden bir toplumda kendilerini bilgilendirmeye çalışan zaten bir elin parmakları kadar az insana ilgi gösterilmediğini düşünüyorum. Kusura bakmasınlar ama ilgi yoksa bilgide yok. Bu forumda şu an tam o duruma malesef geldi. Alınacak her karara her türlü desteği kendi adıma vereceğimi söyleyerek noktayı koyuyorum.
nacib
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 15 time
Been thanked: 28 time
İletişim:

Mesaj gönderen nacib »

Karar ne olursa olsun. Ben hep paylaşmak için yanınızdayım....
Kullanıcı avatarı
Sativus
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
DAW: FL Studio
Has thanked: 52 time
Been thanked: 23 time

Mesaj gönderen Sativus »

Forumun eskisi gibi hareketli olmamasının sebebi youtube,instagram,facebook'tan insanların zaman geçirip gezinirken aynı zamanda müzikteknolojileri ile ilgili bilgi ediniyor olması bence. Yani forum olarak sadece bizim değil bütün forumların etkilendiğini düşünüyorum. Ancak forumun bilgi amaçlı halen kullanıldığı bir gerçek.

Benim fikrim güncel bilgiler ile forum beslenerek hareket oluşturulabilir. 2020 yılı itibariyle güncel stüdyo ekipmanları neler?, hangi bütçe ile ne gibi ekipmanlar alınabiliyor, güncel plugin incelemeleri, ücretsiz veya indirimdeki plugin bilgilendirmeleri, belki müzik prodüksiyonu üzerine paylaşımlar, kendi paylaşımlarımız... Zaten bahsi geçen mecralarda bunların çok ötesinde şeyler görülmüyor. Ancak bizde hiç görülmüyor :)

İşin maddi kısmı sebepse, aylık 15 dolar için kepenk kapatmak bana mantıksız geliyor. Kendi aramızda ödenemeyecek bir tutar değil... Bunu organize edebiliriz.
En son Sativus tarafından 27 Mar 2020, 10:31 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Akai Mpk Mini 2, Nektar Impact GX49, Yamaha MT5, AMD Ryzen 3 1200 8GB PC

tezcankoray
Müdavim Üye
Müdavim Üye
DAW: Studio One 4.5
Has thanked: 32 time
Been thanked: 16 time
İletişim:

Mesaj gönderen tezcankoray »

Selamlar,

Ben de kendi görüşümü yazayım...

Bizim forumdan bağımsız olarak konuşuyorum... Diğer platformlardan hiçbirinin(facebook vs) herhangi bir forumun yerini alabilmesi bence mümkün değil. Bazı facebook gruplarına ben de üyeyim ama bilgi paylaşımı açısından forum kadar efektif olmuyor o mecralar.

Bizim foruma gelecek olursak; artık bilgiye erişmek kolay evet. İnsanlar basit şeyler için diğer mecralarda bilgi edinebiliyor. Hatta yazmak ve okumak yerine örneğin Youtube'da bir video'dan öğrenmeyi tercih ediyor da olabilir. Bunu anlayabiliyorum.

Kendi adıma forumda en çok ihtiyaç duyduğum alan "Demo paylaşımı" alanı. Yaptığımız bir demo'yu burada paylaştıktan sonra; normal herhangi birisi yerine müzisyen kulağıyla ve ekipmanlarıyla forum üyelerinin dinleyip eksik/hata olan yerleri söyleyebilmesi bence büyük bir avantaj. Bunu başka platformlarda yapmam mümkün değil. Kendi demo'larım yanında diğer arkadaşların demo'larını dinlemekten de acayip keyif alıyorum ve onlardan birçok şey öğreniyorum.

İşin maddi boyutu elbette tartışılabilir... Karşılanıp karşılanamayacağı konusu bi tarafa, bu meblağ için forumu ayakta tutmaya değer mi? Bence asıl cevaplanması gereken soru burada yatıyor. Forum devam etsin denirse ben de üzerime düşen payı ve hatta fazlasını karşılamaya her zaman hazırım.

Bir diğer nokta da forumda tanıştığım ve muhabbeti devam ettirdiğim bir çok arkadaş edindim. Bu kişilerle elbette forum olmasa da iletişime devam edebiliriz orası ayrı konu. Ancak forum ortamında bir araya gelmenin yerini tutması gerçekten zor.

Bir alternatif olarak da; forum devam etmese bile demo paylaşımlarının yapılabileceği ve altında tartışma alanının bulunabileceği bir platform'a geçmek olabilir. Daha az maliyetli bir mecrada gerçekleştirilebilir belki. Birebir forumun yerini tabi ki tutmaz ancak sizlerin de belirttiği gibi insanların diğer mecralardan öğrenebildiği bilgileri böylelikle es geçmiş oluruz. Hem de gelişem teknoloji ile birlikte biraz daha trend'e ayak uydurmuş bir sistem olabilir.

Son karar ne olursa olsun, her zaman katkı yapabilmek için burada olacağım.

Saygılar,
Tezcan
Studio One 4.5 | Focusrite 2i2 | Yamaha MOX6 | Rode NT1-A | ATH-M50x

Souncloud: https://soundcloud.com/tezcan-3/
YouTube: https://www.youtube.com/c/TezcanKoray
Instagram: https://www.instagram.com/tezcan.koray/
BayHalt
Yeni Üye
Yeni Üye
Has thanked: 1 time
Been thanked: 10 time

Mesaj gönderen BayHalt »

Biz aranızda foruma en yeni katılanlardan biriyiz sanırım ama gene de düşüncelerimizi belirtme gereği duydum.

Öncelikle forum üyelerinin kemikleşmiş kısmı son derece değerli ve müziğe aşık insanlar, onun için forumun kapatılması bizi son derece üzer.

1- Bu nedenle işin maddi kısmında bir hesaplama yapılırsa biz seve seve üstümüze düşen kısmını üstlenmekten mutluluk duyarız.
2- Diğer bir sorunda zaman ve yapılması gereken işler sanırım, görev dağılımı yapılırsa forum için bu işlerde de görev alırız.

Bir öneri olarak ta foruma laboratuvar bölümü eklenirse güzel olabilir. Ben de forumda en çok demo bölümünde vakit geçiriyorum. Değerli forum üyelerimizin ürettiği eserleri ve çalışmaları takip ediyorum ve çok hoşuma gidiyor. Laboratuvar bölümünde herkesin kendi yetkinliğine göre imece usulü eserler oluşturabiliriz.

Mesela, bir söz yazdınız veya bir besteniz var. Bu işler genelde her şeyiyle bir kişi ulaştığı için ya sonuçlanmıyor ya da çok vakit ve emeğe mal oluyor. Aslında 5-6 kişi işin bir kısmını yapsa hem bildiği konuda kendini test etmiş olur, hem de ortak bir şeyler üretmenin mutluluğu daha büyük olur.

Foruma böyle bir bölüm açılırsa biz melodi, armoni ve müzikalite açısından destek olabilir, vokal desteği verebiliriz, akustik piyano kayıtları yapabiliriz. Böylece forumca bildiklerimizi uygulama ve test etme ve sonucunda da eserler ortaya koyabilme şansını yakalarız. Böyle bir örneğe denk gelmediğim içinde zamanla trafiği de büyük etkisi olabilir düşüncesindeyim.

Özetle, forumun maddi ve yapılacak işler kısmında her türlü desteğe biz varız ve bizce kapatılması kayıp olur, aslında şimdi tüm bu birikimi ve teoriyi, pratiğe dökmek için şans olarak kullanabiliriz. Sevgilerimizle.

“Duyurular, Site İçi İletişim ve Sizin Teklifleriniz” sayfasına dön