Klasik PC'lerin sonu geliyor! Apple, ne yapmak nereye varmak istiyor?

Bilgisayar ve donanım hakkında sorunlarınız burada...


Cevapla
Kullanıcı avatarı
Eser Karaca
Uzman Paylaşımcı
Uzman Paylaşımcı
Mesajlar: 549
Kayıt: Prş Nis 09, 2015 11:02 am
DAW: Logic Pro-Pro Tools-Reaper
Şehir: istanbul
Has thanked: 11 time
Been thanked: 51 time
İletişim:

Klasik PC'lerin sonu geliyor! Apple, ne yapmak nereye varmak istiyor?

Mesaj gönderen Eser Karaca »

Apple ın , sektörü kökten değiştirecek kendi işlemcilerini ürettiği ARM tabanlı bilgisayarlar hakkında, kapsamlı doyurucu ve bence TR de bu işleri en iyi bilen kişiden biri Mesut Çevik (donanımhaber) tarafından 20 dk lık harika bir video hazırlanmış. Yakın gelecekte Apple ın tüm makinelerinin bizlere neler sunacağına dair, bu videonun akıllardaki önemli birçok soruyu cevapladığını düşünüyorum. sadece 20 dk ayırarak tek seferde en doğru şekilde bilgilenebilirsiniz, iyi seyirler..

Eser Karaca
ITU Music State Conservatory (Music)
Bridge Business Collage of Sydney/Australia
Audio Engineer - Sound Designer
Producer for Game Audio
Tel: +090 531 662 04 18
Mail: eserkaracamusic@gmail.com
Web: https:/www.eserkaraca.com


Seyit ÖZTÜRK
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Mesajlar: 1035
Kayıt: Pzr May 10, 2015 11:50 pm
Has thanked: 16 time
Been thanked: 21 time

Re: Klasik PC'lerin sonu geliyor! Apple, ne yapmak nereye varmak istiyor?

Mesaj gönderen Seyit ÖZTÜRK »

Thunderbolt bağlantılı ses kartlarının sonunun geldiğinin de habercisi. Çünkü thunderbolt teknolojisi Intel e ait bir teknoloji ve sadece Intel işlemcilerle çalışır. Önümüzdeki 5 yıl içerisinde Arm işlemcili mac bilgisayarlar show yapacak. Arm işlemcilerle birlikte, DSP işleme teknolojisinde yeni bir kapı açılacak. Muhtemelen ses kartları üzerindeki gecikmesiz DSP FX işleme özelliği de apple bilgisayarların audio veri yolu üzerine entegre edilecek.Bu sayede uad ve hdx sistemler gibi çalışacak. Yeni logic pro sürümüne Protools HDX gibi audio işleme özellikleri ve audio grafiği gelirse şaşırmam. Arm işlemciler ve sharc işlemciler audio FX DSP işlemleri için klasik masa üstü işlemcilere göre daha uyumlu ve verimli diye duymuştum. Antelope Audio ses kartları arm işlemcileri kullanmaya başladı bile. Synergy ses kartlarında 6x ARM-based DSP var! Thunderbolt sadece intel işlemcilerle çalışır. Apple kullanıcıların değerleri düşmeden thunderbolt ses kartlarını elden çıkarırlar artık. Tüm audio ve görüntü camiası Apple üzerinde çalıştığından USB 4.0 veya başka bağlantı protokole geçebilir. Apple belki arm işlemcilerle thunderbolt desteğinin devamı için Intel le anlaşmıştır. Ya da çok daha iyi bağlantı protokolü hazırlamış olabilir.Apple ve Apogee ortaklığını bilmeyen yoktur.Yeni çıkan Apogee Symphony Desktop USB type-c gelmiştir. Thunderbolt geleceğini buradan tahmin etmek zor değil. USB Type-c Thunderbolt çevirici kullanmak problemin çözümü için ne derece uygun olur bilmiyorum. Pc tarafında çalışanlar nasıl etkilenir? Hep beraber görecez.Ben Ryzen işlemcili PC deyim! Pc de audio çalışıyorum.Garip ama böyle.


Mertay
Yerel Moderator
Yerel Moderator
Mesajlar: 39
Kayıt: Sal May 05, 2020 6:29 pm
Has thanked: 20 time
Been thanked: 13 time

Re: Klasik PC'lerin sonu geliyor! Apple, ne yapmak nereye varmak istiyor?

Mesaj gönderen Mertay »

Aslında süreçte PC cephesinin buna cevabını (başarılı olurmu bilmem ama...) süreçte gözlemlemek bence daha ilginç olacak.


Cevapla

“Bilgisayar ve Donanım Sorunları” sayfasına dön