VolkanBaranHomeStudio (Yenileniyor)

Bize kendinizi ve basit olduğunu düşünseniz dahi stüdyo ve donanımınızı tanıtın...

Vbaran
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen Vbaran »

Odamı bölerek parçalayarak oluşturduğum naçizane ev stüdyomu tanıtmak istedim. 3 yıl öncesine kadar yalıtımsız bir odada kayıtlarımı yaparken, birden bire aklıma tüm odayı yalıtıp sağlıksız bir odada uyumaktansa bir bölümüne duvar yaparak stüdyo kurmak geldi. Çok vakit kaybetmeden lazım olan malzemeleri temin edip işe koyuldum. Önce alçıpan duvarlar nasıl yapılıyor öğrenmek için videolar izledim. Her iki tarafı alçıpan olan duvarların içi ve böldüğüm alanın tavanı taş yünü döşeli. İç kısma da akustik pramit sünger döşedim. Kapısı ve penceresi ne yazık ki akustik çerçeve ve camdan oluşmuyor. Yani bildiğimiz plastik doğrama ve ısıcam. Masamı da ihtiyacıma göre kendim tasarlayıp marangozda kestirip biçtirdim. Sonuç olarak böyle bir yer çıktı ortaya. 3 yıldır seve seve kullanıyorum. Ekipmanlarımdaysa bir denge yok malesef. Kendimce iyi diyebildiğim sonuçlar alabiliyorum fakat, bazı cihazlarım çok iyiyken bazıları da haddinden fazla kötü. Yavaş yavaş tamamlayacağım artık.

Ekipmanlar ve fotoğraflarım

PC: AMD Phenom II X4 B55 - 8 GB Ram
Dual monıtor
M-Audio ***station 61es
CakeWalk MA - 15D monitör
CakeWalk UA-25 EX USB ses kartı (dışarda aldığım kayıtlar için)
Focusrite Saffire Pro40 FireWire ses kartı
ART PRO MPA II pre-amp
AKG Perception 420 Multi-Pattern Condenser mikrofon
MXL 990-991 mikrofon
AKG K 55 kulaklık

Resim
Resim
Resim
Resim

En son Vbaran tarafından 29 Kas 2014, 23:34 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Apple MD388TU/A Quad Core İ7 8GB-500GB SSD | Logic Pro X - Zoom UAC-8 - Rode M3 Condencer - Vovox - Yamaha HS5 - Nektar İmpact LX88+
Vbaran
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen Vbaran »

Fotoğraf ekleme sorununu geçiçi olarak şu şekilde çözüyorum :)

VolkanBaranHomeStudio - Volkan Baran

Apple MD388TU/A Quad Core İ7 8GB-500GB SSD | Logic Pro X - Zoom UAC-8 - Rode M3 Condencer - Vovox - Yamaha HS5 - Nektar İmpact LX88+
Bestematik
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen Bestematik »

Hocam ekipmanlar fena değil..Resimlere baktımda monitörler duvara yapışmış ve çok yüksekte gibi duruyor..Birde sanki köşeye sıkışmış kalmışsın gibi bir hava var..Fotoğraf çekiminden mi kaynaklanıyor bu durum

İmac İ5 - Apogee Duet 2 - Dynaudio BM5A - SE X1 - Audio Technica ATH-M50 - M-Audio K.eystaion 61 - Yazılımlar : Cubase Pro 8 - Eiosis Air EQ - Dell 23 Ips
ugur86
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 time

Mesaj gönderen ugur86 »

Bir ART Pro Mpa'cı daha katıldı aramıza, sayıcak artıyoruz :)

UAD Apollo8 / WARM Audio WA87 / Rode NT5 St. / Dynaudio bm6a / Yamaha NS10m / ATH m20x & DT770

Vbaran
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen Vbaran »

[QUOTE=Xtansion;19113]Hocam ekipmanlar fena değil..Resimlere baktımda monitörler duvara yapışmış ve çok yüksekte gibi duruyor..Birde sanki köşeye sıkışmış kalmışsın gibi bir hava var..Fotoğraf çekiminden mi kaynaklanıyor bu durum[/QUOTE]

Monitörler biraz duvara yakın malesef alan darlığından. Ama yüksekte değil monitör ayaklarını ölçerek yaptırdım. Tam olarak kulak seviyemde :)

Vbaran
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen Vbaran »

[QUOTE=ugur86;19122]Bir ART Pro Mpa'cı daha katıldı aramıza, sayıcak artıyoruz :)[/QUOTE]

Ama ben çok memnun olarak kullanıyorum diyemeyeceğim. Zamanında aynı fiyat aralığında daha iyi bir şeyler alabilirdim nedense bunu tercih ettim. Bilmiyorum siz de farkettiniz mi kullanırken, açtığınız an ile bir kaç saat kullaktıktan sonraki an aynıymış gibi geliyor. Yani biraz lambalar ısınır, sesi daha güzel alırız, daha parlak bir duyum elde ederiz diye bekliyor insan sonuçta :)

ugur86
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen ugur86 »

[QUOTE=Vbaran;19132]Ama ben çok memnun olarak kullanıyorum diyemeyeceğim. Zamanında aynı fiyat aralığında daha iyi bir şeyler alabilirdim nedense bunu tercih ettim. Bilmiyorum siz de farkettiniz mi kullanırken, açtığınız an ile bir kaç saat kullaktıktan sonraki an aynıymış gibi geliyor. Yani biraz lambalar ısınır, sesi daha güzel alırız, daha parlak bir duyum elde ederiz diye bekliyor insan sonuçta :)[/QUOTE]

Hocam o cihazı mullard/telefunken/tung-sol/JJ gibi kaliteli lambalarla modifiye etmezsen aynen dediğin gibi ton alamazsın. Lambanın bu kadar sınıf atlatacağını forumlardan okuyordum ama kendim uygulayıp sonucu görünce açıkcası şaşırdım. Alet bildiğin şahlandı :) Mullard reissue 12ax7 ile kullanıyorum şu an, eğer UA, Avalon gibi preamp'lara bütçe yetmiyorsa kesinlikle bu fiyata en iyisi bence. Tek rakibi yakın fiyatta SPL Goldmike, o da Türkiye'de satılmıyor, BL'de mk2'si var o da Avalon'dan pahalı :) Giriş seviyesi çoğu preampı (golden age, presonus bluetube, SP vtb1...) kullanıp elden çıkardım. En son ART'ye geçtim, arada ciddi farklar var, özellikle bass ve low-mid frekanslardaki hacimlenme, tizlerdeki açıklık hissedilir derecede iyi. Kullandığın mikrofon da önemli, aslında akg ile uyumlu olması lazım, ben c214'le güzel sonuçlar aldım, ama perception serisi sanırım Çin üretimi olduğundan C serisi ile sound olarak alakası yok. Rode'la da Art'yi denemiştim akg ve sE kadar güzel bir ikili olmamıştı, uyum önemli..

UAD Apollo8 / WARM Audio WA87 / Rode NT5 St. / Dynaudio bm6a / Yamaha NS10m / ATH m20x & DT770

Vbaran
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen Vbaran »

[QUOTE=ugur86;19136]Hocam o cihazı mullard/telefunken/tung-sol/JJ gibi kaliteli lambalarla modifiye etmezsen aynen dediğin gibi ton alamazsın. Lambanın bu kadar sınıf atlatacağını forumlardan okuyordum ama kendim uygulayıp sonucu görünce açıkcası şaşırdım. Alet bildiğin şahlandı :) Mullard reissue 12ax7 ile kullanıyorum şu an, eğer UA, Avalon gibi preamp'lara bütçe yetmiyorsa kesinlikle bu fiyata en iyisi bence. Tek rakibi yakın fiyatta SPL Goldmike, o da Türkiye'de satılmıyor, BL'de mk2'si var o da Avalon'dan pahalı :) Giriş seviyesi çoğu preampı (golden age, presonus bluetube, SP vtb1...) kullanıp elden çıkardım. En son ART'ye geçtim, arada ciddi farklar var, özellikle bass ve low-mid frekanslardaki hacimlenme, tizlerdeki açıklık hissedilir derecede iyi. Kullandığın mikrofon da önemli, aslında akg ile uyumlu olması lazım, ben c214'le güzel sonuçlar aldım, ama perception serisi sanırım Çin üretimi olduğundan C serisi ile sound olarak alakası yok. Rode'la da Art'yi denemiştim akg ve sE kadar güzel bir ikili olmamıştı, uyum önemli..[/QUOTE]

Hocam o benim de uzun süredir aklımda ama bu cihaz bir ev stüdyosu için pek ucuz sayılmaz düşüncesiyle bu yorumu yapıyorum. 1000 liranın üzerinde bir cihazın da lambası hiç olmazsa biraz iyi olsaydı değil mi :D
Yakın zamanda ben de değiştireceğim tabi :)

ugur86
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen ugur86 »

[QUOTE=Vbaran;19139]Hocam o benim de uzun süredir aklımda ama bu cihaz bir ev stüdyosu için pek ucuz sayılmaz düşüncesiyle bu yorumu yapıyorum. 1000 liranın üzerinde bir cihazın da lambası hiç olmazsa biraz iyi olsaydı değil mi :D
Yakın zamanda ben de değiştireceğim tabi :)[/QUOTE]

Dostum eleştirilerinde sonuna kadar haklısın. ART'ye mail attım bu konuda. Cihazlarını kaliteli lambayla satsalar iki üç kat satış rakamına ulaşacaklarına eminim. Herkes de cesaret edemiyor bazit bir işlem de olsa, evdeki ampulü beyaz yerine sarı ile değiştirmekten bi farkı yok mantıken :) lambalar soketli zaten direk yuvasına oturuyor çok kolay değişimi. Bir ay içinde ebasy'den toplu lamba siparişi açıcam siteden oraya isminizi ve istediğiniz marka-model-adet bilgilerini bırakın, sizin için de sepete eklerim.

Vbaran
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen Vbaran »

[QUOTE=ugur86;19202]Dostum eleştirilerinde sonuna kadar haklısın. ART'ye mail attım bu konuda. Cihazlarını kaliteli lambayla satsalar iki üç kat satış rakamına ulaşacaklarına eminim. Herkes de cesaret edemiyor bazit bir işlem de olsa, evdeki ampulü beyaz yerine sarı ile değiştirmekten bi farkı yok mantıken :) lambalar soketli zaten direk yuvasına oturuyor çok kolay değişimi. Bir ay içinde ebasy'den toplu lamba siparişi açıcam siteden oraya isminizi ve istediğiniz marka-model-adet bilgilerini bırakın, sizin için de sepete eklerim.[/QUOTE]

Süper olur yahu. Hiç uğraşmadan :)
Deryaya düşmüşüm haberim yok.
O zaman sipariş vereceğiniz zaman haber edersiniz öyle değil mi :)

Vbaran
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen Vbaran »

[QUOTE=ugur86;19202]Dostum eleştirilerinde sonuna kadar haklısın. ART'ye mail attım bu konuda. Cihazlarını kaliteli lambayla satsalar iki üç kat satış rakamına ulaşacaklarına eminim. Herkes de cesaret edemiyor bazit bir işlem de olsa, evdeki ampulü beyaz yerine sarı ile değiştirmekten bi farkı yok mantıken :) lambalar soketli zaten direk yuvasına oturuyor çok kolay değişimi. Bir ay içinde ebasy'den toplu lamba siparişi açıcam siteden oraya isminizi ve istediğiniz marka-model-adet bilgilerini bırakın, sizin için de sepete eklerim.[/QUOTE]

Hocam adamlar ne sağlam cihaz yapmış yahu. Hiç bir vidası gevşemiyor. Sen nasıl açtın bunu? :D

ugur86
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen ugur86 »

[QUOTE=Vbaran;19259]Hocam adamlar ne sağlam cihaz yapmış yahu. Hiç bir vidası gevşemiyor. Sen nasıl açtın bunu? :D[/QUOTE]

Ön cephedeki vidalara dokunmaya gerek yok dostum. ön panelin hemen üstündekileri ve yan kapaktakileri söküp, üst kaplama sacını söküyoruz, sonra lamba muhafazalarını çıkarıp soketlere ulaşıyoruz. Çok zor değil, kaliteli bir tornavida ve titremeyen ellerle tereyağından kıl çeker gibi halledersin (nasıl bir tabirse bu da :) )

Vbaran
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen Vbaran »

[QUOTE=ugur86;19263]Ön cephedeki vidalara dokunmaya gerek yok dostum. ön panelin hemen üstündekileri ve yan kapaktakileri söküp, üst kaplama sacını söküyoruz, sonra lamba muhafazalarını çıkarıp soketlere ulaşıyoruz. Çok zor değil, kaliteli bir tornavida ve titremeyen ellerle tereyağından kıl çeker gibi halledersin (nasıl bir tabirse bu da :) )[/QUOTE]

Hocam ön cepheye zaten dokunmayacağımı biliyorum yahu :) normal vidaları kuvvetli sıkılmış demek istedim.

gunayahmet
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesaj gönderen gunayahmet »

Bizim Behringer Ultragain Pro MIC2200'ün lambasınıda mı değiştirsek acaba Uğur'cum ? :) Kaldırır mı acaba cihaz ? Pek fark olur mu eskisiyle yenisi arasında .. Ne dersin :)

ugur86
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen ugur86 »

[QUOTE=gunayahmet;19295]Bizim Behringer Ultragain Pro MIC2200'ün lambasınıda mı değiştirsek acaba Uğur'cum ? :) Kaldırır mı acaba cihaz ? Pek fark olur mu eskisiyle yenisi arasında .. Ne dersin :)[/QUOTE]

Hocam cihazın lamba kaldırması diye bir olay yok bildiğim kadarıyla, yani bu bir standart, preampınız 12ax7 lamba kullanıyorsa bütün lambaları takar farklı karakterler alırsınız. Örneğin pop-rock türü işler yapıp sert ve karanlık karakterler seviyorsanız Sovtek'ler tam size göre. Soft vokaller, sıcak enstruman tonları, belirgin low-mid ve bass seviyorsanız mullard/JJ gibi lambalar ideal. Eğer her tarza hitap etsin, midleri gövdeli olsun istiyorsanız da flat karakterde telefunken/tung-sol tercih edebilirsiniz. Ben bu lambaların neredeyse JJ hariç hepsini denedim. Karakterleri aşağı yukarı yazdığım şekilde. behringer'e bi mail atıp bence sorun hocam, bakalım ne diyecekler :)

“Siz ve Stüdyonuz” sayfasına dön