Mix sirasinda Master Fader seviyesi

Mix - Mastering tecrübeleriniz,faydalı bilgiler ve anlatımlar burada...

siyahitin
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye
Has thanked: 3 time

Mesaj gönderen siyahitin »

Herkese merhabalar. Bu konu eminim burda konuşulmuştur ama kafamı karıştıran şey , mixi bitirdiğimizde master faderin -3 -6 arası olması gerektiği ile ilgili. Hep böyle söyleniyor fakat youtube videolarında izlediğim videoların bir çoğunda hiç bu master fader ile ilgili bir uygulama görmedim.

Ben de bu -3 - 6 olayına uyuyorum mix yaparken fakat bir kafa karışıklığım var. Bununla ilgili burda konuşulan bir link varsa ya da bilgi vermek isteyen olursa sevinirim.

prodipe pro 5 / roland quad capture 55 / isa one preamp /rode nt 1-A / CUBASE 5 / Fender/ planet waves kablo[/I[MENTION][/MENTION]]
G3production
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen G3production »

Master'ın -3 -6 dbfs olmasının nedeni mastering için yeterli headroom'u bırakmaktır. Yaptığınız tarza göre headroom daha fazla olabilir fakat bu değerden daha az bir headroom bırakırsanız bu sefer mastering için fazla bir alan bırakmamış olursunuz. Master fader'ı kısarak sakın bu değerlere getirmeyin. Hiçbir anlamı olmaz. Kanallarınızın sesini kısıp açarak bu değere getirin. Rms olarak da -17-12 yine tarza göre ayarlayın.

ugur86
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 time

Mesaj gönderen ugur86 »

Hocam olayı şöyle kendi bakış açıma göre özetlemek isterim:
Mix aşamasında master out'umuzun fader'ı 0 db değerinde iken mixi export ettiğimizde buradaki değişken olarak takip edilen-görülen maximum değer -6 db civarında gezmelidir. Sebebi mastering'e headroom payı bırakmaktır, yani ses şişerken yaşanabilecek bozulmaların önüne geçmektir. Kendimden örnek verirsem: mixe ritm-bass-perküsyonlardan başlarım, buralarda ses seviyesi olarak genelde -13/-15 db civarını yakalarım, sonra diğer alt yapı elemanlarıyla devam ederim, solo enstruman ve vokaller de işin içine girince master out'umdaki değerin -6 db değerini geçmemesine dikkat ederim. Buradaki diğer bir kritik nokta mix ve mastering projelerinin ayrı olması gerektiğidir. Yani mixi bitirip master out'a efekt vermeye başlamayın. Mixinizi stereo wav olarak export alın, sonra yeni bir master projesi açıp stereo kanal olarak import edin. Bu şekilde hem sistem kasılmalarını önüne geçersiniz hem de rahat çalışırsınız. Benim çalışma stilim genelde böyledir...

UAD Apollo8 / WARM Audio WA87 / Rode NT5 St. / Dynaudio bm6a / Yamaha NS10m / ATH m20x & DT770

Bestematik
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen Bestematik »

Ben master fader ı asla yerinden oynatmıyorum..Kaan arkadaşımızında dediği gibi kanalları kısıp açarak bu seviyeye getiriyorum..-6,-7 db civarında tutuyorum..Rms değerlerimide ortalama -15,-16,-17 değerlerinde tutmaya özen gösteriyorum..

İmac İ5 - Apogee Duet 2 - Dynaudio BM5A - SE X1 - Audio Technica ATH-M50 - M-Audio K.eystaion 61 - Yazılımlar : Cubase Pro 8 - Eiosis Air EQ - Dell 23 Ips
siyahitin
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye
Has thanked: 3 time

Mesaj gönderen siyahitin »

Teşekkürler cevaplar için arkadaşlar.

prodipe pro 5 / roland quad capture 55 / isa one preamp /rode nt 1-A / CUBASE 5 / Fender/ planet waves kablo[/I[MENTION][/MENTION]]
gitarist1975
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen gitarist1975 »

[QUOTE=G3production;17165]Master'ın -3 -6 dbfs olmasının nedeni mastering için yeterli headroom'u bırakmaktır. Yaptığınız tarza göre headroom daha fazla olabilir fakat bu değerden daha az bir headroom bırakırsanız bu sefer mastering için fazla bir alan bırakmamış olursunuz. Master fader'ı kısarak sakın bu değerlere getirmeyin. Hiçbir anlamı olmaz. Kanallarınızın sesini kısıp açarak bu değere getirin. Rms olarak da -17-12 yine tarza göre ayarlayın.[/QUOTE]

rms değerini nereden görüyoruz ?

Rme babyface pro-spl mark 2- jz v 12-se z 3300-rode k2-nt5 stereo pair-dynaudio bm5 a
Desktop i7 2600k-32gb ram
Bestematik
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

[QUOTE=gitarist1975;17174]rms değerini nereden görüyoruz ?[/QUOTE]

Blue Cat Audio nun pluginleri var, ayrıca Studio One ın kendi bünyesinde bu değeri görebiliyorsunuz..Ben oradan bakıyorum..

Blue Cat's DP Meter Pro - Peak, RMS, Crest factor and Dynamic Range Monitoring, with MIDI CC or Automation Generation

İmac İ5 - Apogee Duet 2 - Dynaudio BM5A - SE X1 - Audio Technica ATH-M50 - M-Audio K.eystaion 61 - Yazılımlar : Cubase Pro 8 - Eiosis Air EQ - Dell 23 Ips
G3production
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen G3production »

Rms değerini gösteren analyzer'lar ve bazı limiter'lar var. Bazı daw'larda channel'lardada gözüküyor. Fakat bu değerlere bakarken hangi birimi kullandığınızdan emin olun. Dbfs olsun. Eğer analyzer veya channel'ınız başka bir birime ayarlıysa sizi baya yanıltır.

Kerem Çelik
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen Kerem Çelik »

Ben RMS değeri için Blue Cat ve IK Multimedia'nın analyzer'larını kullanıyorum. Özellikle IK Multimedia T-Racks CS Metering'de tarzlara göre olması gereken ortalama RMS değerlerini de gösteriyor.

Resim

Ses Mühendisi / Eğitmen Resim / ibrahimkeremcelik@gmail.com
Bestematik
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Hastayım Pro Tools un bu allı güllü renkli hallerine..Kerem kardeşim neden FX Kanallarını halka kapattın :)...

Kerem Çelik
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen Kerem Çelik »

[QUOTE=Xtansion;17231]Hastayım Pro Tools un bu allı güllü renkli hallerine..Kerem kardeşim neden FX Kanallarını halka kapattın :)...[/QUOTE]
Bazı gizli bilgiler vardı hocam orda:))

GT-I8190 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ses Mühendisi / Eğitmen Resim / ibrahimkeremcelik@gmail.com
oldnew

Mesaj gönderen oldnew »

Merhabalar, çalışmalarımda master kanalında pick seviyesi -12'yi geçmeyecek şekilde export ediyorum, acaba çok mu düşük seviyede mix yapıyorum? Cevaplar için şimdiden teşekkürler.

En son oldnew tarafından 29 Eki 2018, 19:25 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
tezcankoray
Müdavim Üye
Müdavim Üye
DAW: Studio One 4.5
Has thanked: 32 time
Been thanked: 16 time
İletişim:

Mesaj gönderen tezcankoray »

[QUOTE=oldnew;47290]Merhabalar, çalışmalarımda master kanalında pick seviyesi -12'yi geçmeyecek şekilde export ediyorum, acaba çok mu düşük seviyede mix yapıyorum? Cevaplar için şimdiden teşekkürler.[/QUOTE]Evet biraz fazla düşük. -6 db ye kadar rahatlıkla kullanabilirsiniz

TA-1033 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Studio One 4.5 | Focusrite 2i2 | Yamaha MOX6 | Rode NT1-A | ATH-M50x

Souncloud: https://soundcloud.com/tezcan-3/
YouTube: https://www.youtube.com/c/TezcanKoray
Instagram: https://www.instagram.com/tezcan.koray/
ugur86
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 time

Mesaj gönderen ugur86 »

Master kanalını -12 civarlarında bıraktığınızda seviyeyi yükseltmek için dengeniz bozulmasın istiyorsanız, mastering için yeni bir proje açın, mixinizi export ettikten sonra yeni projeye kopyalayıp üzerinde çalışın, ilk adımda normalize audio seçeneğini kullanın. öbür türlü ya fader'la dengeleri tekrar ayarlamanız gerekecek, ya da limiter'a abanmanız gerekecek loudness için ki ben tüm olayın limiter'a gelip dayanmasını doğru bulmuyorum. hatta 2:1 gibi soft bir ratio ile limiter öncesine manley variable mu tarzı mastering compressor kullanmayı seviyorum. sonrasında kanallar daha iyi yapışıyor ve daha az gain yükseltimi ile 3 db civarı gain reduction ve -12 civarı lufs yakalanbiliyor.

En son ugur86 tarafından 02 Kas 2018, 17:15 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

UAD Apollo8 / WARM Audio WA87 / Rode NT5 St. / Dynaudio bm6a / Yamaha NS10m / ATH m20x & DT770

“Mix - Mastering” sayfasına dön