Antelope Pure 2 vs Benchmark Dac 1( Geniş kapsamlı ses kartları karşılaştırması)

Home Studiolarda Kullandığımız Ekipman ve Software Hakkında Herşey...

gitarist1975
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Antelope Pure 2 vs Benchmark Dac 1( Geniş kapsamlı ses kartları karşılaştırması)

Mesaj gönderen gitarist1975 »

Abi soyut bir seyi anlatmaya ugrastim. Benchmark ta ses puruzsuz. Bir cok ses kartinda digitallikten kaynakli oldugunu zannettigim tanimlamasi zor olan bir puruz var. Rme babyface pro da da hissettim audient te de focusrite ta da. Ama apollo ve benchmark ta yok bu . Anlatmasi zor hepsini dinletip anlatabilirdim belki.

Rme babyface pro-spl mark 2- jz v 12-se z 3300-rode k2-nt5 stereo pair-dynaudio bm5 a
Desktop i7 2600k-32gb ram
abdullahatalan
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

Mesaj gönderen abdullahatalan »

[QUOTE=gitarist1975;44088]Mehmet abi rme nin sevmedigim soundu şu oluyor. Bir zemin dusun purussuz (benchmark)bir zemin cok saglam ama hafif bir tam tanimlayamadigim puruz var. O yuzden benchmark a kafayi taktim.audient te rme gibi.son ses karti teknolojisi bu galiba detay icinmidir ne icin bilemiyorum ama seste bir puruz hissediyorum. Apollo twin i oyuzden sevdim zaten. Daha yumusak. Ama detay ve imaj olarak yeterli degil. Neye gore yeterli degil dersek ufx e gore. Segment i farkli tabiiki. O yuzden kendi segmentinde iyi.

Audient in converterlari kotu degil abi. Ama 700 lira 3500 lira 7000 lira 13000 liralik ses kartlarini karsilastirmak yanlis.

Burda zinciri kiran nedir. Tabiiki benchmark. 1500 liraya ufx+
performansini veriyor dac acisindan. Olay bu.[/QUOTE]

Bu arada benchmark AD / DA bir arada değil ki nasıl kayıt yaptınız onunla? kayıt yapmak için AD / DA çeviri yapması lazım değil mi ürünün sadece DA ve preamp ile kayıt yapılıyo mu ki ben mi çok cahilim :)

Rme uc-Neumann Tlm 103-Yamaha HS50M-Dtpro770 80-Cubase Elemenst 8-Axiom 49-i5 masaüstü pc
Mehmet Uzunosmanoğlu
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 77 time
Been thanked: 43 time

Mesaj gönderen Mehmet Uzunosmanoğlu »

[QUOTE=abdullahatalan;44099]Bu arada benchmark AD / DA bir arada değil ki nasıl kayıt yaptınız onunla? kayıt yapmak için AD / DA çeviri yapması lazım değil mi ürünün sadece DA ve preamp ile kayıt yapılıyo mu ki ben mi çok cahilim :)[/QUOTE]

Kayıt yapmadık Abdullah. Sadece arkadaşların daha önce yaptıkları kayıtları ve bir takım referans müzik parçaları dinleyerek bu cihazların DAC katlarını mukayese ettik.

Yamaha Clavinova CVP-503 / Roland Integra7 / Roland SonicCell / Roland Pro-E / Korg M1 / SPL Director DAC / PMC Twenty 5.22 / SPL Performer s800 Stereo Power Amplifier / SPL Phonitor Mini / AKG K712 Pro / Audio Technica ATH-M50x / Vovox Enstrüman ve Monitör Kabloları / Vovox Power Kabloları / PC i7 4 Gb 256 Gb SSD Win7 / Sony i5 12 Gb 500 Gb SSD Win10 Pro
sgucler
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen sgucler »

antelope pure 2; Bu tür cihazlar genelde iki kanallı mastering aşamasında kullanılabilir diye geçiyor, yanlışım varsa düzeltin lütfen, ben şahsen kayıt kalitesini çok merak ediyorum pure 2 nin mesala bir preampli, avalon vs neumann u87 yanında enstruman olarak bağlama veya gitar olabilir işlenmemiş ham kayıt acaba nasıl olurdu... belki ilerde bir gün kayıt kalitesi de denenebilir az çok fikir verebilir bize, tabi işin içinde kayıt varsa yalıtımdır şudur budur uzun iş ama güzel şeyler bunlar

Mehmet Uzunosmanoğlu
Müdavim Üye
Müdavim Üye

[QUOTE=sgucler;44104]antelope pure 2; Bu tür cihazlar genelde iki kanallı mastering aşamasında kullanılabilir diye geçiyor, yanlışım varsa düzeltin lütfen, ben şahsen kayıt kalitesini çok merak ediyorum pure 2 nin mesala bir preampli, avalon vs neumann u87 yanında enstruman olarak bağlama veya gitar olabilir işlenmemiş ham kayıt acaba nasıl olurdu... belki ilerde bir gün kayıt kalitesi de denenebilir az çok fikir verebilir bize, tabi işin içinde kayıt varsa yalıtımdır şudur budur uzun iş ama güzel şeyler bunlar[/QUOTE]

[MENTION=3033]sgucler[/MENTION] ; evet dediğiniz doğru . Yukarıda da belirttiğim gibi ; Pure2 esasen mastering sürecinde kullanılmak üzere tasarımlanmış ve üzerindeki komponentler buna göre seçilmiş.

Antelope'un deklare ettiği verilere göre ; cihazdaki , kayıtın kalitesini tayin eden ADC katının dynamic range değeri 122 dB. Bu teorik olarak oldukça yüksek bir değer ve piyasada bu rakamlara ulaşan/yaklaşan cihaz çok az. Tabii bu cihazı ; dediğiniz gibi örneğin akustik bir kayıtta deneyimlemek lazım.

Yamaha Clavinova CVP-503 / Roland Integra7 / Roland SonicCell / Roland Pro-E / Korg M1 / SPL Director DAC / PMC Twenty 5.22 / SPL Performer s800 Stereo Power Amplifier / SPL Phonitor Mini / AKG K712 Pro / Audio Technica ATH-M50x / Vovox Enstrüman ve Monitör Kabloları / Vovox Power Kabloları / PC i7 4 Gb 256 Gb SSD Win7 / Sony i5 12 Gb 500 Gb SSD Win10 Pro
Mehmet Uzunosmanoğlu
Müdavim Üye
Müdavim Üye

[MENTION=3033]sgucler[/MENTION] şimdi aklıma geldiği için ilave ediyorum : Yaklaşık 1,5 yıl önce BL Müzik Pure2'yi satışa sunduğunda ; ilk müşterisi , evinde hip-hop tarzı müzikle uğraşan bir kişi olmuştu. Bu şahsın sinyal zincirini çok iyi hatırlıyorum. Şu şekilde idi :

U87 ve sE Gemini5 mic. > Avalon pre-amp > Pure2

sgucler
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen sgucler »

çok iyi ya...muhteşem üçlü
hocam şöyle kıyaslama yapabilir miyiz? mesala tv görüntüsü olarak hd ile 4k arasında nasıl detay, renk ve görsel olarak fark varsa
ses kartlarının converter kalitesi ile herhangi bir mastering converter arasında işitsel ses rengi ve detay olarak fark var

Mehmet Uzunosmanoğlu
Müdavim Üye
Müdavim Üye

[QUOTE=sgucler;44113]çok iyi ya...muhteşem üçlü
hocam şöyle kıyaslama yapabilir miyiz? mesala tv görüntüsü olarak hd ile 4k arasında nasıl detay, renk ve görsel olarak fark varsa
ses kartlarının converter kalitesi ile herhangi bir mastering converter arasında işitsel ses rengi ve detay olarak fark var[/QUOTE]

Eğer o cihaz mastering grade bir cihaz olarak nitelendiriliyorsa ve bu durum ciddi inceleme sitelerindeki review'larda , bu işin uzmanları tarafından onaylanıyorsa fark olmak zorunda. Nitekim ben daha önce RME FF800 ve FF UFX kullandım. (Ki UFX'in konvertörleri piyasadaki all in one ses kartları içerisindeki en iyi konvertörlerden birisidir. ) Fark olduğunu birebir gözlemledim. Bu söylediğim yeni çıkan siyah Universal Audio Apollo ve siyah Apogee Ensemble için de geçerli. Zaten bu saydıklarımdan daha iyi değil ise o cihazın mastering grade bir cihaz olduğundan söz edilemez. Bu nedenledir ki ; mastering grade iki kanallı ADC/DAC olan örneğin Pure2'nin veya Lynx Hilo'nun fiyatları biraz önce sözünü ettiğim all in one ses kartları ile eş değer. Söylediğim bu hususlar aynı şekilde RME ADI-2 Pro için de geçerli tabii.

Peki aralarındaki farklar ne kadar ? Ben verdiğin örnekte yer alan 4K görüntüyü hiç seyir etmedim. Dolayısıyla verdiğin kıyası yapamayacağım.
Ancak eşyanın tabiatı gereği aralarında fark olması kaçınılmaz ve bu farkların azımsanmayacak derecede olacağını düşünüyorum.

sgucler
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen sgucler »

evet tabiki haklısınız hocam illaki fark vardır, ufx bile kendinden bu kadar söz ettirdiğine göre kim bilir lynx hilo pure 2 veya adı 2 pronun ses olarak kalitesi tartışılmaz herhalde
isterdim bende pure 2 ile adı 2 proyu kıyaslamak lakin bizim burda kutuyu bile açamazsın, alıp deneyeceksin beğenmezsen satarsın işler böyle yürüyor

Seyit ÖZTÜRK
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 13 time
Been thanked: 21 time

Mesaj gönderen Seyit ÖZTÜRK »

Hilo ve Pure 2 mastering grade sınıfının ilk 10 una giren cihazlar. Güle güle kullan Mehmet abi. Odanın gördüğüm kadarıyla ses sönümleme panellerine ihtiyacı var. Akustik mühendisliği başlı başına bir konu.

Mehmet Uzunosmanoğlu
Müdavim Üye
Müdavim Üye

[QUOTE=Seyit ÖZTÜRK;44147]Hilo ve Pure 2 mastering grade sınıfının ilk 10 una giren cihazlar. Güle güle kullan Mehmet abi. Odanın gördüğüm kadarıyla ses sönümleme panellerine ihtiyacı var. Akustik mühendisliği başlı başına bir konu.[/QUOTE]

Teşekkürler Seyit'ciğim.

Esasında ; "Odamdaki Akustik Deneyimim" başlığında yazdığım gibi , Levent Bey öncelikle , bir adeti karşımda iki monitörün arasına , dört adeti de başımın üzerinde konumlanacak şekilde tavana , toplam beş adet 60x60 Auralex SonoFlat akustik emici paneli yerleştirtti. Bunlar bir hayli işe yaradı. Şimdi sıra bass trap'lara geldi. Bir de karşımdaki panel sayısını üçe çıkarmayı planlıyorum. Ama bunlar için biraz maddi olarak nefes almam lazım. :) Artık bakalım. Herşey bir anda olmuyor maalesef.

En son Mehmet Uzunosmanoğlu tarafından 27 Tem 2017, 22:14 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Mehmet Uzunosmanoğlu
Müdavim Üye
Müdavim Üye

[QUOTE=sgucler;44143]evet tabiki haklısınız hocam illaki fark vardır, ufx bile kendinden bu kadar söz ettirdiğine göre kim bilir lynx hilo pure 2 veya adı 2 pronun ses olarak kalitesi tartışılmaz herhalde
isterdim bende pure 2 ile adı 2 proyu kıyaslamak lakin bizim burda kutuyu bile açamazsın, alıp deneyeceksin beğenmezsen satarsın işler böyle yürüyor[/QUOTE]

ADI-2 Pro ; yeni olmasına rağmen yabancı forumlarda çok beğeni toplayan bir cihaz. Sound olarak bahsettiğiniz karşılaştırmayı yapmadığım için o konuda bir şey diyemem. Ancak diğer özellikleri itibariyle , her iki cihazın kendine göre artıları var.

ADI-2 Pro'nun Pure2'ye göre artıları :

-DSD formatını desteklemesi.
-Siyah olan Limited Edition modelinin , balanslı kulaklık kullanımı imkanını sağlaması.
-Cihazın çıkışlarında ayrı ayrı yer alan EQ ile , odanızın akustik özelliklerine göre her bir çıkışın frekans özelliklerinin kontrol altına alınabilmesi ve ayarlanabilmesi. ( Örneğin diyelim ki monitörlerinizden birisi odanızın özelliği gereği mecburen cam kenarında yer alıyor. O monitörün çıkışına ait eq'da gerekli ayarları yaparak bu durumun yaratacağı dezavantajları elimine edebiliyorsunuz.)

Pure2 ise tam bir mastering cihazı. Cihazdaki giriş çıkışların çeşitliliği ve adetleri buna göre tasarımlanmış. Bu açıdan bana göre ADI-2 Pro'dan daha esnek bir cihaz.

Dediğim gibi ; sound konusunda bir karşılaştırma şansım olmadığı için , bu konuda kesin bir yargıda bulunmam söz konusu değil. Ancak kağıt üzerindeki spec değerlerine bakıldığında ; Pure2 bu konuda daha önde görünüyor. Tabii buna rağmen ; bire bir karşılaştırma yapmadan bu konuda kesin bir fikir beyan etmek sağlıklı olmayacaktır.

sgucler
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen sgucler »

Dediğiniz gibi yabancı forumlarda rme adı 2 proya övgüler var iyi cihaz fiyatına görede, araştırdığım kadarıyla ses olarak bilemem ama genel olarak bakıldığında hem boyut olarak hemde giriş çıkış bakımından pure 2 nin artısı ve bir ağırlığı var tabiri caiz yakışıklı gözüküyor yapı olarakta kaliteli duruyor
adı 2 pro sanki hfi meraklıları için mi desem, yanlış olur mu bilemiyorum birazda boyut olarak öyle havası var, bence adı 2 pro piyasaya çıktıktan sonra kendinden söz ettirince biraz daha hfi ye yönelik siyah modelini çıkardılar aradaki fiyat farkında değer mi bilinmez tartışılır zaman gösterecek

abdullahatalan
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

Mesaj gönderen abdullahatalan »

[QUOTE=sgucler;44167]Dediğiniz gibi yabancı forumlarda rme adı 2 proya övgüler var iyi cihaz fiyatına görede, araştırdığım kadarıyla ses olarak bilemem ama genel olarak bakıldığında hem boyut olarak hemde giriş çıkış bakımından pure 2 nin artısı ve bir ağırlığı var tabiri caiz yakışıklı gözüküyor yapı olarakta kaliteli duruyor
adı 2 pro sanki hfi meraklıları için mi desem, yanlış olur mu bilemiyorum birazda boyut olarak öyle havası var, bence adı 2 pro piyasaya çıktıktan sonra kendinden söz ettirince biraz daha hfi ye yönelik siyah modelini çıkardılar aradaki fiyat farkında değer mi bilinmez tartışılır zaman gösterecek[/QUOTE]

Abi ürünle biraz ilgilendiğim için yaptığım araştırmalarda şunu gördüm herkes adi 2 ile adi 2 pro arasındaki farka, fiyat olarak değer diyorlar. Bide adi 2 pro siyah versiyonu henüz yeni çok satmadığı için hakkında yorum bulmak zor.Teknik detaylar bir yana, görünüş olarak bakıyorum adi 2 pronun fotokopisi resmen her giriş çıkışlar aynı yerde ancak siyah olan 400 euro daha pahalı ama kasa aynı kasa, hiç hissettirmiyor yani daha üst versiyonuysada

Rme uc-Neumann Tlm 103-Yamaha HS50M-Dtpro770 80-Cubase Elemenst 8-Axiom 49-i5 masaüstü pc
Mehmet Uzunosmanoğlu
Müdavim Üye
Müdavim Üye

[QUOTE=sgucler;44167]Dediğiniz gibi yabancı forumlarda rme adı 2 proya övgüler var iyi cihaz fiyatına görede, araştırdığım kadarıyla ses olarak bilemem ama genel olarak bakıldığında hem boyut olarak hemde giriş çıkış bakımından pure 2 nin artısı ve bir ağırlığı var tabiri caiz yakışıklı gözüküyor yapı olarakta kaliteli duruyor
adı 2 pro sanki hfi meraklıları için mi desem, yanlış olur mu bilemiyorum birazda boyut olarak öyle havası var, bence adı 2 pro piyasaya çıktıktan sonra kendinden söz ettirince biraz daha hfi ye yönelik siyah modelini çıkardılar aradaki fiyat farkında değer mi bilinmez tartışılır zaman gösterecek[/QUOTE]

[QUOTE=abdullahatalan;44168]Abi ürünle biraz ilgilendiğim için yaptığım araştırmalarda şunu gördüm herkes adi 2 ile adi 2 pro arasındaki farka, fiyat olarak değer diyorlar. Bide adi 2 pro siyah versiyonu henüz yeni çok satmadığı için hakkında yorum bulmak zor.Teknik detaylar bir yana, görünüş olarak bakıyorum adi 2 pronun fotokopisi resmen her giriş çıkışlar aynı yerde ancak siyah olan 400 euro daha pahalı ama kasa aynı kasa, hiç hissettirmiyor yani daha üst versiyonuysada[/QUOTE]

Doğrudur. ADI-2 Pro'nun bilhassa siyah olan Limited Edition'ı ; sahip olduğu bazı özellikleri ile aynı zamanda hi-fi'cılara da göz kırpıyor. :)

ADI-2 ile ADI-2 Pro'yu birbiriyle mukayese etmek çok doğru değil zaten. ADI-2 Pro'yu ; ADI-2'nin bir hayli up-grade edilmiş hali olarak düşünebiliriz. ADI-2'nin çıkış tarihi 2004-2005 , ADI-2 Pro'nun çıkış tarihi ise 2016. Yani köprünün altından çok sular akmış. :) Ama ADI-2 bugün hala bir çok "all in one " cihazın konvertörlerini tokatlayabiliyor. O da ayrı bir mesele. :)

En son Mehmet Uzunosmanoğlu tarafından 29 Tem 2017, 07:40 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

“Ev Stüdyosu Donanım” sayfasına dön