Antelope Audio Orion Studio SC - Kampanya...

Kullanıcı avatarı
Barış Büyük
V.I.P
V.I.P
DAW: Protools Ultimate HD. Logic Pro X.
Has thanked: 28 time
Been thanked: 117 time
İletişim:

Antelope Audio Orion Studio SC - Kampanya...

Mesaj gönderen Barış Büyük »

Üzerinde 6x DSP + 2x FPGA barındıran ve aynı anda her biri üzerinde 8x FX Slot'a sahip 32x FX channel strip'i destekleyen Antelope Audio Orion Studio SC ile beraber gelen 50x ücretsiz plugin listesine bu linkten ulaşabilirsiniz...

Genel Özellikleri:

• Thunderbolt 3 & USB bağlantı
  • 12x Mic-Pre
  • Üst sınıf AD/DA çevirici
  • CV/Gate kontrolü için DC-Coupled line giriş/çıkışlar
  • Süper Antelope Word Clock giriş/çıkış
  • 2x Mastering kalitesinde Stereo monitör çıkışı
  • 2x Kulaklık çıkışı
  • 2x Insert
  • 2x Re-Amp çıkış
  • 2x ADAT, S/PDIF
  • 16x Line çıkış
  • Entegre "Talkback" Mikrofonu

Ürünler ilgili İngiliz SOS Magazine dergisinin ürün incelemesi sonucunda olumlu ve olumsuz yanları ile ilgili söylenenler;

PROS
• Hugely impressive hardware specification
in terms of both connectivity and DSP.
• Impressive bundle of vintage-styled
plug-in emulations included.
• Re‑amp outputs are a joy to use.
• A lot of high-quality connectivity for
the money.
• Control Panel software powerful despite
a learning curve.

CONS
• AFX2DAW could be included rather than
an added extra.
• No AFX2DAW support for Windows.
• Documentation and website information
could be more comprehensive.
• No stompbox or rack effects included
within the guitar amp modelling.

Dikkat ederseniz Cons (yani "olumsuz") kısımda yer alanların hiçbiri ürünün ses kalitesi, vs ile ilgili değil.

• AFX2DAW ücretli satılan bir yazılım ve sadece MAC'lerde DAW içinde plugin'leri direkt olarak insert yapmanızı sağlıyor -ve ayrı satılmakta. Dahil olsa iyi olurdu denmiş.
  • AFX2DAW yazılımı Windows'da desteklenmiyor.
  • Dökümantasyon ve sitelerindeki bilgiler daha detaylı yazılabilirdi.
  • Ve son olarak da Guitar amp ve modellemede "gitar pedalı" veya "gitar için rack efekt" yok denmiş...

Not: SOS Magazine ürün incelemesinin tamamını okumak isteyenler bana özelden mesaj atabilir. PDF olarak gönderebilirim.

...

Ses kartı almak isteyen arkadaşların incelemesi gereken çok güzel bir ürün olduğunu düşündüğüm için buradan da paylaşmak istedim...

12x Mic Pre ile davul kaydı dahil tüm stüdyo kayıt ihtiyaçlarını karşılayabileceğini düşünüyorum.

Ayrıca, bir süreliğine tanesi 300 Euro'dan fazla fiyatlı 3x Verge mikrofon hediyesi de var (ve bu mikrofonlar "mikrofon emülasyonları" ile birlikte geliyor!)

...

Ve tamamı ile Antelope Audio Orion Studio SC ile yapılan enteresan bir kayıtın videosu...

Mehmet Uzunosmanoğlu
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 77 time
Been thanked: 43 time

Re: Antelope Audio Orion Studio SC - Kampanya...

Mesaj gönderen Mehmet Uzunosmanoğlu »

Barış'cığım Antelope ; üç seneden fazla bir ürününü ( Pure2 ) kullandığım marka olarak her zaman çok takdir ettiğim firmadır. Gerek inovasyon, gerekse teknolojik yenilikler anlamında halen üzerlerine sektörde çıkabilen başka bir firma yok. Eğer param olsaydı Pure2'yi satmadan set-up değişikliğine gitmeyi çok arzu ederdim

Başlığa konu olan Orion Studio SC modelinin daha limitli bir alternatifi olan Discreate4 SC modelini Mustafa Turgut arkadaşımızdan sürekli takip ediyorum. Discreate4 SC'un kendinden hiç beklenmeyen üst düzey performansından sonra bu cihazın performansını tahmin edemiyorum doğrusu.

Ayrıca çok önemli bir nokta daha : Bence alternatiflerinden hem daha kaliteli hem daha ucuz. :)

Seyit ÖZTÜRK
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 13 time
Been thanked: 21 time

Mesaj gönderen Seyit ÖZTÜRK »

Merhaba,
Orion Studio versiyon 1-2-3 arasındaki farklar nelerdir?
Son günlerde, rme babyface, spl crimson, steinberg ur, presonus ,behringer vb... gibi kartlarla Antelope Orion, Pure 2, Lavry, Hilo gibi kartların converterlari arasındaki farkların çok azaldığı, ufak farklar için verilen paralara gerek olmadığı gibi görüşler duyuyorum.
Aynı görüşte değilim; kalite salt AD/DA çiplerinden ibaret değil.Tüm komponentlerin kalite bütünlüğü açısından yapılan testler, hem AD, hem DA tarafında dynamic range ve THD değerlerinin farkını ortaya çıkarmaktadır. Gerek kulaklık, gerek monitör amp kalitesininde de farkların oldugu görüşündeyim.
Aynı monitör, kablo ve aynı SPL değerinde; ucuz ve pahalı ses kartlarının monitöre yansıttığı hıslama sesi ölçüme gerek kalmadan duyulabilir niteliktedir. Monitörlere yansıyan daha temiz ses , AD katı içinde geçerlidir. Ucuz ve pahalı ses kartları arasında başka kriterler de göz önüne alındığında illaki farklılık olur diye düşünüyorum. Bu farklılıklar (ufak veya büyük) herkes için kabul edilebilir nitelikte olabilir veya olmaya bilir. Özellikle in the box çalışanlar için önemli olmayabilir de? Sizce pazarlama stratejisi olabilir mi?

Kullanıcı avatarı
Barış Büyük
V.I.P
V.I.P
DAW: Protools Ultimate HD. Logic Pro X.
Has thanked: 28 time
Been thanked: 117 time
İletişim:

Mesaj gönderen Barış Büyük »

Seyit ÖZTÜRK yazdı: 27 Haz 2020, 00:31

Merhaba,
Orion Studio versiyon 1-2-3 arasındaki farklar nelerdir?

Tam olarak hatırlamıyorum ama versiyonları şunlardı galiba;

• Orion Studio
  • Orion Studio REV.2017
  • Orion Studio HD (bir yukarıdakinin Protools HDX kart bağlanabilen versiyon)
  • Orion Studio Synergy Core

Son jenerasyonda yine bildiğim kadarı ile DA çeviricileri değiştirildi ve kalitesi yükseltildi. Ayrıca, SC (Synergy Core) olması sebebi ile 6x DSP + 2x FPGA sayesinde pluginleri kullanma gücü de çok arttı (bilgisayardan ekstra güç harcamadan, yanında gelen 50x plugin ile). Özetle, son jenerasyon çok daha güçlü ve kendi serisinin en üst sınıf çeviricilerini içermekte. Eğer fazla giriş/çıkışa ve yüksek sayıda mic-pre'ye ihtiyacınız var ise sektörde alternatifi olmayan bir ses kartı bence. Üstelik üzerinde hem Thunderbolt, hem de USB var. Bence ses kartlarında "USB" olması önemli...

Son günlerde, rme babyface, spl crimson, steinberg ur, presonus ,behringer vb... gibi kartlarla Antelope Orion, Pure 2, Lavry, Hilo gibi kartların converterlari arasındaki farkların çok azaldığı, ufak farklar için verilen paralara gerek olmadığı gibi görüşler duyuyorum. Aynı görüşte değilim; kalite salt AD/DA çiplerinden ibaret değil.Tüm komponentlerin kalite bütünlüğü açısından yapılan testler, hem AD, hem DA tarafında dynamic range ve THD değerlerinin farkını ortaya çıkarmaktadır. Gerek kulaklık, gerek monitör amp kalitesininde de farkların oldugu görüşündeyim.

Bu aslında olaya nereden baktığınızdan ve ne gibi ihtiyaçlarınız olduğu ile ilgili bir durum... Örnek vereyim; Bir stüdyo açacaksınız ve davul kaydı vs de almak istiyorsunuz stüdyonuzda... Ne gerekecek size? Kaliteli bir ses kartı ve çokça sayıda mikrofon pre-amp. Bu cihazın üzerinde hali hazırda 12x yüksek kaliteli (yani rahatlıkla güzel kayıtlar alabileceğiniz düzeyde) mic-pre var.

AD/DA farklarındaki yaklaşım da yine sizin de belirttiğiniz gibi "göreceli"dir. Kimine göre bahsedilen bu "minik" farklar çok önemlidir... Tasarım kısmı cihazlarda sadece içinde bulunan "chip" de değildir. Kartın analog tarafına yaklaşım bu konuda hatta daha fazla belirleyici bir unsur...

Ve plugin'ler... Hani az-buz da değil yanında gelen plugin'ler (50 adet) ve gerçekten de güzeller...

Zaten bu yazdıklarıma ihtiyacı olmayan birinin bu ses kartını almasının da bir anlamı yoktur ki. Özetle; ihtiyacınız böyle fazla sayıda giriş/çıkışa sahip bir kart ise, bulabileceğiniz en iyisi şu an itibari ile bu (saydığım ekstralar sebebi ile, yoksa mesela 8x mic-pre size yeterli ise veya sadece Thunderbolt sizin için tamam ise veya extra plugin'lerine ihtiyacınız yok ise başka alternatifleri de değerlendirebilirsiniz. Veya 2in/2out size yeterli ise mesela, zaten bu kartı almanızın anlamı yoktur).

Özellikle in the box çalışanlar için önemli olmayabilir de?

In the Box (ITB) çalışanlar için de önemli AD ve DA... Bu arkadaşlar hiç mi kayıt almayacaklar mesela? Hadi kayıt almadılar, mix'lerini duymak için çalışırken hoparlöre sesi göndermeyecekler mi? Hoş tabi onlar için zaten bu kart yerine başka alternatiflere bakmak daha akıllıca olur (2in/2out üst sınıf bir AD/DA ve aynı zamanda ses kartı gibi de çalışabilen bir ürüne mesela. Kayıt hiç yapmıyorlarsa sadece 2-kanal DA bile olur onlara ve bu karttan daha iyi bir seçenek olur).

Sizce pazarlama stratejisi olabilir mi?

Bu konuda maalesef çok tuhaf olaylara şahit oluyorum :) "Pazarlama Stratejisi" üretici firmalar için tabi ki olmak zorunda. Ürün yapmışsın, pazarlama stratejin olmadan firmanı nasıl ayakta tutacaksın? Bahsettiğim o değil... Bu konular hakkında çok fazla konuşmak istemiyorum...

BB

Mehmet Uzunosmanoğlu
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 77 time
Been thanked: 43 time

Mesaj gönderen Mehmet Uzunosmanoğlu »

Son günlerde, rme babyface, spl crimson, steinberg ur, presonus ,behringer vb... gibi kartlarla Antelope Orion, Pure 2, Lavry, Hilo gibi kartların converterlari arasındaki farkların çok azaldığı, ufak farklar için verilen paralara gerek olmadığı gibi görüşler duyuyorum.

Seyit'ciğim "all in one " ses kartları ile ; Pure2, Hilo , Lavry , ADI-2 Pro gibi iki kanallı AD/DA konvertörlerin , konvertör performanslarını karşılaştırmak son derecede saçma ve hayatın gerçeklerinden uzak bir yaklaşım bence. Ben şahsen bunu söyleyen insanların , bu işi ne kadar iyi bildiklerinden şüphe ederim doğrusu. Eğer işin içinde farklı bir niyet var ise de o konuda bir yorum yapamıyorum açıkçası.

Bu konunun anlaşılabilmesi adına çok basit bir örnek vermek istiyorum :

Bundan bir kaç yıl önce bir Antelope platformunda Amerikalı bir vatandaş şunu diyordu : " Orion Studio Rev 2017 kullanıyorum. ( Bu arada OS Rev.2017 ; tabir-i caiz ise , piyasadaki ortalamanın çok üzerinde öküz gibi konvertörlere sahiptir. ) ITB çalışırken herhangi bir sıkıntı yaşamıyorum. Ancak masteringde özellikle outboard gear kullanmaya yöneldiğim anda OS Rev2017'nin konvertörleri yetmemeğe başlıyor ve mecburen ( iki kanallı ADC/DAC olan) Pure2'yi devreye almaya mecbur kalıyorum. "

Sanırım bu durum ; " Artık "all in one " ses kartları ile outboard konvertörlerin arasındaki farkların çok azaldığı , dolayısıyla ufak farklar için verilen paralara gerek olmadığı " yönündeki pratikte fazla bir anlam ifade etmeyen görüşlere ciddi cevaplardan birisini teşkil edecektir.

Seyit ÖZTÜRK
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 13 time
Been thanked: 21 time

Mesaj gönderen Seyit ÖZTÜRK »

Pazarlama stratejisi hayatın her alanında var.Her insan, her şirket yapıyor.Sadece strateji değil,reklamsız, siyasetsiz bir şey yok. :)
Önemli olan bilinçli olmak.

“Ses Kartları” sayfasına dön