Focusrite Scarlett 18i20 Kullanıcı Değerlendirmesi...

Kullanıcı avatarı
Cho®dSolo
Administrator
Administrator
DAW: Cubase Elements 8, StudioOne 3.0
Has thanked: 108 time
Been thanked: 34 time
İletişim:

Mesaj gönderen Cho®dSolo »

Değerli arkadaşlar;

Malumunuz heyecanla beklediğim ses kartım cuma günü, siparişi verdikten bir gün sonra Akalın Müzik tarafından büyük bir süratle adresime ulaştırıldı...İnternet üzerinden sitesinden kredi kartına taksitlendirme şeklinde 10 taksit 2 tane de procab audio bağlantı kablosuyla birlikte 1764 TL ye mal oldu bana...Hızlı ve ciddiyetle gönderiminden dolayı Akalın Müzik' e ayrıca teşekkür ederim.

Almadan önce bu kartı çok araştırdım, onlarca inceleme ve tanıtım okudum,izledim. Hemen hemen hiçbir olumsuz şeye rastlamadığım gibi zaten özelliklerinden(özellikle de preampı) dolayı ödül almış bir ses kartı bu.

Focusrite’ın Scarlett 18i20, firmanın usb 2.0 bağlantı özelliği bulunan çok kanallı bir ses kartıdır.Scarlett 18i20 6 adet kombo XLR/jack mic/line girişine ek olarak ön panelde 2 adet XLR/jack mic/line/enstrüman girişi, 10dB pad düğmesi, 10 analog line çıkışı, ön panelde bulunan 2 adet bağımsız kulaklık çıkışı, ADAT, S/PDIF dijital I/O, MIDI I/O girişlerine sahiptir.

Tabii bunun yanında sahip olacağınız ki beni de bu karta yönlendiren şey; üzerinde barındırdığı ödül almış 8 kanallı Focusrite mikrofon preampı...Yakında basit bir mikrofon kaydı alıp yayınlayacağım ama Scarlett preamplarının çalışma alanım için alan boşluğu yaratacağını değerlendiriyorum.

Kutu içeriğinde usb bağlantı kablosu ve elektrik bağlantı kablosu yer alıyor...Cihazı bilgisayarınıza bağladıktan sonra focusrite sitesine internet üzerinden bağlanıp size verilen barkodlarla regist ettikten sonra kart driverları, mix süite ve scarlett pluginleri ile abletion live, loopmasterın sample paketi gibi ekstraları da ücretsiz ve yasal olarak sahip olma imkanınız oluyor.

Bunların yanında cihazın beni en çok etkileyen bir yönü de cihazın dizaynı oldu.Gerçekten çok şık tasarlanmış. Üzerindeki switchler ve ledler buram buram kalite kokuyor. Ön panelin en sağına birbirinden bağımsız olarak entegre edilmiş 2 farklı kulaklık çıkışı ise gerçekten harika düşünülmüş.

Scarlett mix suite ise ses kartı ayarları ile ilgili son derece kolay tanımlanabilen özelliklere sahip.Alacağınız kayıt türüne göre esnek bir routing yapısına sahip. İlk defa bu tip bir kart kullanan herkese zor gelebilse de olayı anlamanız 5dk. gibi bir süre alıyor...Routing’ de tek tuşlu kurulum ve maksimum esneklik sunuyor. Güçlü izleme ve routing seçenekleri ile Scarlett MixControl 18 x 8 DSP mixer ile geliyor.

Bu arada cihazın genişliği 48cm, yüksekliği 5cm civarı...Sanırım standart bir rack case e sığmayabilir ama bu konuda çok da emin değilim...

Bu kartta yine bu alanda övgü almış bir digital dönüştürüye sahip olan 18i20, 96 kHz, 24-bit kalitesinde çalışıyor ve başlıca DAW'larla uyumlu.

Aslında Scarlett 18i20 daha evvel piyasaya sürülen Saffire PRO 40'ın USB'iyle çalışan versiyonu.O kart malumunuz firewire bağlantı gerektiriyordu.Sanırım focusrite kendilerine gelen talebe bu şekilde karşılık vermiş...
Zaman içinde yine izlenimlerimi aktaracağım, ilk düşüncelerim bu yönde...:ok:

FotolarResim
Resim

En son Cho®dSolo tarafından 13 Oca 2014, 10:42 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
DreamSongs
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen DreamSongs »

Tekrar hayırlı olsun dostum güle güle kullan ...

[align=center][SIGPIC][/SIGPIC][/align]

BARON_
Moderator
Moderator

Mesaj gönderen BARON_ »

Güle güle kullan değerli Bahadır kardeşim ...

keşanlı mustafa
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
Been thanked: 4 time

Mesaj gönderen keşanlı mustafa »

Kayıt yapıldı mı bu kartla...

Kullanıcı avatarı
Cho®dSolo
Administrator
Administrator
İletişim:

[QUOTE=keşanlı mustafa;11656]Kayıt yapıldı mı bu kartla...[/QUOTE]
Zaman bulamadım Abi henüz...

metaltrrocker
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen metaltrrocker »

Hayırlı olsun ,darısı bizim başımıza.

Kullanıcı avatarı
Cho®dSolo
Administrator
Administrator
İletişim:

Küçükk bir deneme kaydı, fazla uğraşmadım, mastering yok...
[SCTR]2F129667654[/SCTR]

keşanlı mustafa
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
Been thanked: 4 time

Mesaj gönderen keşanlı mustafa »

Ben kayıdı yine göremiyorum.

ByCellist
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen ByCellist »

Güle güle günlerde kullan Bahadır Hocam.İleride inşallah rme ye terfi ederiz:)

MacbookPro i5 / Dynaudio DB50M / Se z3300a / RME Babyface / Art Pro Mpa II (Thungsol&Mullard)/
İrig K.e.y
Enstrumanlar : Epiphone Les Paul Standart, Cort AD810 Nat , Aria AK30,
Yamaha Viyolonsel,Keman

Kullanıcı avatarı
Cho®dSolo
Administrator
Administrator
İletişim:

[QUOTE=ByCellist;11683]Güle güle günlerde kullan Bahadır Hocam.İleride inşallah rme ye terfi ederiz:)[/QUOTE]

Hocam RME e ye aslında bu seferde de terfi edebilirdim. ama kendi tercihim bu oldu.bu karta gördüğüm anda kanım kaynadı nedense...:)

Kullanıcı avatarı
Cho®dSolo
Administrator
Administrator
İletişim:

ilk ciddi vokal kaydımı dün aldım arkadaşlar...
sonuç gerçekten tahmin ettiğimden daha iyi oldu.
mix de oynayabileceğim dinamik alanın artarak kalitesinin yükseleceğini ummuştum, tahminim doğru çıktı lakin keşke kayıt odamda akustik düzenleme olsaydı diye de hayıflanmıyor değilim...:(
Focusrite preamplarının neden bu kadar övüldüğünü daha iyi anlamaya başladım.
Çalışma gitar performansı için Hakan Berk de, bitince paylaşacağım farkı siz de göreceksiniz...:s15:

Ch.

ugur86
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 time

Mesaj gönderen ugur86 »

hocam ben de daha önce 2i2 modelini kullandım Focusrite'ın, gerçekten muhteşem pre-amp'ları ve harika bir stabilitesi var, RME'ye upgrade etmesem kesinlikle değiştirmezdim, RME'nin soundu başka tabi ama fiyat skalası çok yüksek, babyface ile ilgili bir inceleme de önümüzdeki günlerde foruma ekleyebilirim...

UAD Apollo8 / WARM Audio WA87 / Rode NT5 St. / Dynaudio bm6a / Yamaha NS10m / ATH m20x & DT770

Kullanıcı avatarı
Cho®dSolo
Administrator
Administrator
İletişim:

teşekkürler, RME değerlendirmeni bekliyoruz...

Ch,

Kerem Çelik
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen Kerem Çelik »

Ben kayıt örneklerini bekliyorum, bende şuan kullandığım ses kartını Focusrite ile upgrade etme aşamasındayım. Düzgün bir örnek dinlemek, daha net bir karar vermemi sağlayacaktır.

Hayırlı olsun bu arada.

Ses Mühendisi / Eğitmen Resim / ibrahimkeremcelik@gmail.com
ShreDDeR

Mesaj gönderen ShreDDeR »

Aynı ses kartını kullanıyorum :) Preampları gerçekten çok güzel, doğal soundlar elde edebiliyorum. Projede 96 khz çalışma olanağı bile sunuyor focusrite. Fakat synthmaster gibi bir vsti açtığımda cubase otomatikman donduruyor ve kapatıyor kendini. Yinede bir preamp almayı düşünüyorum ileride. Gitar bağlayıpta kayıt denediğimde gerçekten sonuç çok güzeldi. Fakat mikrofon için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. sE4400a kullanıyorum, eq ile frekanslara müdahale etmekte zorlanıyorum. Büyük bir ihtimal mikrofondandır. Ses kartı güzel :)

“Ses Kartları” sayfasına dön