Rme babyface

gunayahmet
Yeni Üye
Yeni Üye

Rme babyface

Mesaj gönderen gunayahmet »

[QUOTE=Mehmet Uzunosmanoğlu;36466]RME Babyface Pro & SPL MK2 ikilisi ile UA-55 & SPL MK2 ikilisi arasındaki en önemli fark ; Babyface Pro'nun konvertörlerinden kaynaklı olarak , daha kaliteli netice almanız şeklinde kendini gösterecektir. Bu farkın kapanması konusunda SPL MK2'nin ( eğer MK2 için opsiyonel olan AD Convertor module 1090'ı da satın almadığınız sürece ) herhangi etkisi olmayacaktır.[/QUOTE]

Cevabınız için çok teşekkür ederim Mehmet Abi ;

Bu modül anakarta takılan bir modül müdür acaba ? Yoksa SPL'in üzerine mi monte ediliyor ..Cahilliğimizi mazur görün çünkü ilk kez bu modülden haberdar oldum .. Ayrıca bu modül kullanılınca ses kartı artık devre dışı mı kalıyor ..?

Mehmet Uzunosmanoğlu
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 77 time
Been thanked: 43 time

Rme babyface

Mesaj gönderen Mehmet Uzunosmanoğlu »

[QUOTE=gunayahmet;36469]Cevabınız için çok teşekkür ederim Mehmet Abi ;

Bu modül anakarta takılan bir modül müdür acaba ? Yoksa SPL'in üzerine mi monte ediliyor ..Cahilliğimizi mazur görün çünkü ilk kez bu modülden haberdar oldum .. Ayrıca bu modül kullanılınca ses kartı artık devre dışı mı kalıyor ..?[/QUOTE]

Estafurullah dostum. Ben de senin soruların karşısında konuyu araştırırken MK2'nin böyle bir opsiyonu olduğunu yeni gördüm. :)

Modül şu :

http://spl.info/en/products/options/ad- ... ption.html

Tam olarak nasıl bağlandığını bilmiyorum ama görebildiğim kadarıyla bu modül pci kart gibi bir şey ve dijital bağlantı yolu ile sistemine bir şekilde entegre edip , ses kartının ADC katını bypass ediyorsun. Ancak hangi ekipmana bu kartı insert ediyorsun , o konuda net bir şey söyleyemeyeceğim. Bu konuda yanıltıcı bilgi vermek istemem.

Fakat eğer Babyface Pro'ya geçiş yaparsan zaten böyle bir modüle ihtiyacın olmayacak. Çünkü Pro'nun ADC katı yeterince kaliteli bence. Ayrıca bu modül öyle çok ucuz bir şey de değil. Yurt dışı fiyatı yaklaşık 200 Euro.

En son Mehmet Uzunosmanoğlu tarafından 11 Şub 2016, 20:30 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Yamaha Clavinova CVP-503 / Roland Integra7 / Roland SonicCell / Roland Pro-E / Korg M1 / SPL Director DAC / PMC Twenty 5.22 / SPL Performer s800 Stereo Power Amplifier / SPL Phonitor Mini / AKG K712 Pro / Audio Technica ATH-M50x / Vovox Enstrüman ve Monitör Kabloları / Vovox Power Kabloları / PC i7 4 Gb 256 Gb SSD Win7 / Sony i5 12 Gb 500 Gb SSD Win10 Pro
kavalcı333
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye
Been thanked: 2 time

Rme babyface

Mesaj gönderen kavalcı333 »

Herkese selam.Arkadaşlar şu bir hafta içinde ses kartı alıyorum fakat son olarak sormadan iş yapmıyayım dedim.
Kaliteli bir kayıt için(AKUSTİK KAYIT) hangisini almalıyım.Biliyorum konu çok sıkmış olabilir ama çok kararsız kaldım.Yardimlariniz için şimdiden teşekkürler.

1. rme babyface pro
    2.apollo twin usb3
    3.audident id22 veya id 44
Mehmet Uzunosmanoğlu
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Rme babyface

[QUOTE=kavalcı333;46792]Herkese selam.Arkadaşlar şu bir hafta içinde ses kartı alıyorum fakat son olarak sormadan iş yapmıyayım dedim.
Kaliteli bir kayıt için(AKUSTİK KAYIT) hangisini almalıyım.Biliyorum konu çok sıkmış olabilir ama çok kararsız kaldım.Yardimlariniz için şimdiden teşekkürler.

1. rme babyface pro
    2.apollo twin usb3
    3.audident id22 veya id 44[/QUOTE]

1-RME Babyface Pro bu saydığınız cihazlar içinde en profesyonel olan kart. Sanıldığının aksine ; Avrupa'daki kullanıcılarının ağırlıklı bölümünün profesyoneller olduğu belirtiliyor. Yaptığı kayıtta ; gerçek ton ne ise onu veriyor. Üzerine hiç bir şey katmıyor. Örneğin eski versiyon UFX bunun gibi değil. UFX kayıtı biraz daha toparlayarak yani bir miktar makyajlayarak size yansıtıyor. Dolayısıyla yeterince profesyonel olmayanlar için UFX biraz daha avantajlı olabiliyor. İşte bahsettiğim bu küçük örnek nedeniyle Babyface Pro ( adında da yazdığı gibi ) daha profesyonel bir kart ve bu nedenle özellikle profesyoneller tarafından bilhassa mobil uygulamalarda tercih ediliyor. Babyface Pro'nun konvertörleri listenizdeki diğer kartlara göre bence daha başarılı. Pre-amp'leri ise son derecede steril. Stabilite olarak da yine listenizdeki en iyi kart.

2-) UAD Apollo Twin daha farklı bir kart. Üzerinde Unison olarak adlandırılan modellemeye dayalı bir pre-amp teknolojisi var. Ayrıca plug-in olarak ( bir bölümü ücretli ) kompressör vs. gibi dinamik işlemciler konusunda size imkan sağlıyor. Bu opsiyon RME'de bulunmuyor.

3-) Audient'in ; bir çok kişinin söylediğinin aksine , ( fiyatı uygun olmasına rağmen ) başarılı bir kart olduğunu ben şahsen düşünmüyorum.

Yamaha Clavinova CVP-503 / Roland Integra7 / Roland SonicCell / Roland Pro-E / Korg M1 / SPL Director DAC / PMC Twenty 5.22 / SPL Performer s800 Stereo Power Amplifier / SPL Phonitor Mini / AKG K712 Pro / Audio Technica ATH-M50x / Vovox Enstrüman ve Monitör Kabloları / Vovox Power Kabloları / PC i7 4 Gb 256 Gb SSD Win7 / Sony i5 12 Gb 500 Gb SSD Win10 Pro
kavalcı333
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Rme babyface

Hocam gece gece size zahmet oldu.Ayrıntılı bilginiz için teşekkürler.Evet ilk düşündüğüm rme babyface pro idi.Sonra hata yapmamak için foruma sorayım dedim.Tanırsınız Mustafa (averen) hocayla da bugün saz evinde konuştuk.O da tavsiye etmişti.Kararım babyface pro.Mehmet hocam tekrar teşekkür eder saygılar sunarım....

averen
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 5 time
Been thanked: 6 time
İletişim:

Rme babyface

Mesaj gönderen averen »

[QUOTE=kavalcı333;46794]Hocam gece gece size zahmet oldu.Ayrıntılı bilginiz için teşekkürler.Evet ilk düşündüğüm rme babyface pro idi.Sonra hata yapmamak için foruma sorayım dedim.Tanırsınız Mustafa (averen) hocayla da bugün saz evinde konuştuk.O da tavsiye etmişti.Kararım babyface pro.Mehmet hocam tekrar teşekkür eder saygılar sunarım....[/QUOTE]

Engin hocam evet bugün görüştük fikrimi belirttim, Mehmet abinin de dediği gibi Babyface pro bir daha değişim gerektirmeyecek bir seçim olur senin için. Mehmet abi'nin bu konulardaki tespitleri ve analizleri çok önemlidir.

Şimdiden hayırlı olsun.

İNETL PC, CUBASE 8 ELEMENTS, FLUID AUDİO FX8, ANTELOPE DISCRATE 4 SYNERGY CORE, sE 2200 aII, ANTELOPE VERGE PRODİPE TT1, JZ V11, DT 770 PRO, KEYSTATİON 49ES.
ugur86
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 1 time

Rme babyface

Mesaj gönderen ugur86 »

Babyface alacaksanız ilk nesil eski modelini alın, babyface pro + u87 / ufx + u87 ikilisi ile kıyaslamalı kayıtlar alma şansımız oldu İstanbul'da, forumdan İskender ve Ulaş'la beraberdik, babyface pro'nun preamp ve ad katında benim duyumuma göre yapay bir parlaklık, tiz bir karakter var. tercih meselesi tabi, şu an studyoda apollo 8 ve evde audient id14 kullanıyorum. türk müziği çalgılarını ağırlıkta kaydeden biri olarak size tavsiyem audient almanız yönündedir. o paraya daha iyisi yokken, üst sınıf kartlara kafa tutacak preamplara sahip. on bin liralık apollo'ya yakın sonuçlar veriyor alet. ben ekipman diye buna derim işte, ucuz olacak, stabil olacak, parasının üstünde iş yapacak...kalan bütçeyi de akustiğe, monitöre ve mikrofona yatırırım...

UAD Apollo8 / WARM Audio WA87 / Rode NT5 St. / Dynaudio bm6a / Yamaha NS10m / ATH m20x & DT770

Mehmet Uzunosmanoğlu
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Rme babyface

[QUOTE=ugur86;46802]Babyface alacaksanız ilk nesil eski modelini alın, babyface pro + u87 / ufx + u87 ikilisi ile kıyaslamalı kayıtlar alma şansımız oldu İstanbul'da, forumdan İskender ve Ulaş'la beraberdik, babyface pro'nun preamp ve ad katında benim duyumuma göre yapay bir parlaklık, tiz bir karakter var. tercih meselesi tabi, şu an studyoda apollo 8 ve evde audient id14 kullanıyorum. türk müziği çalgılarını ağırlıkta kaydeden biri olarak size tavsiyem audient almanız yönündedir. o paraya daha iyisi yokken, üst sınıf kartlara kafa tutacak preamplara sahip. on bin liralık apollo'ya yakın sonuçlar veriyor alet. ben ekipman diye buna derim işte, ucuz olacak, stabil olacak, parasının üstünde iş yapacak...kalan bütçeyi de akustiğe, monitöre ve mikrofona yatırırım...[/QUOTE]

Uğur hocam , senin yukarıda bahsettiğin kayıtları ben özellikle edindim ve Levent Bey ile beraber bu kayıtları onun stüdyosunda analiz ettik.

Bu analiz sürecinde ; üst düzey konvertörler , PMC monitörler ve kayıtları tonlamak ( müdahale ) için üst düzey komponentlere sahip bir masa kullanıldı. Dinleme yaptığımız oda ; mimarisi bu işe uygun olarak tasarımlanmış ve akustik projesi yurt dışında yapılmış bir oda idi. Sanırım şu anda monitoring bağlamında akustik açısından Türkiye'deki en iyi stüdyo ortamlarından birisidir.

Babyface Pro konusunda ; bu yaptığımız analiz çalışması neticesinde bir çok şey söyleyebilirim ancak konuyu fazla uzatmadan kulaklarımla şahit olduğum şu noktaları özetleyebilirim :

Siz uzun zamandan beri Babyface Pro'nun tiz karakterli bir cihaz olduğuna vurgu yapıyorsunuz. Hatta bunu kanıtlamak için UFX ile beraber ; Avalon ve U87 kombinasyonunu kullanarak bir takım kayıtlar aldınız ve o ortamda dinlediniz. Sonuç olarak da bu kayıtlara göre Babyface Pro'nun tiz karakterli bir cihaz olduğu sonucuna vardınız. Bahse konu kayıtları biz yukarıda belirttiğim koşullarda dinlediğimizde ise tam aksi sonuçlara ulaştık. Şu anda meseleyi uzatmamak için teknik detaylara fazla girmek istemiyorum. Ama istersen Levent Bey'in stüdyosunda sana bu kayıtları dinletebilirim.

Sevgili Uğur hocam , bu tür konularda kesin hükümlere varabilmek için , bilimsel ve objektif bazda düşünülüp hareket edilmesi gerektiğini bir öğretmen olarak herhalde hepimizden daha iyi bilirsin. Kusura bakma ama vardığınız sonuç yanlış . Hele hele Babyface Pro yerine Babyface'i tercih edin söylemi külliyen yanlış. Babyface ile Babyface Pro tamamen farklı cihazlar.

Adamlar Babyface Pro'ya Pro ibaresini boşuna mı koymuş olabilirler sence ? Örneğin sektörde sadece iki firmada olan Madi fonksiyonu , neden RME'de sadece UFX+ ve Madiface Pro'da ( yani Babyface Pro'da ) var ? Bunun profesyonel kullanım açısından bir anlamı olmalı herhalde. Hatta sık yaşanan bir örnek vereyim : Malum şu anda Türkiye'nin en popüler live music mekanlarından birisi Zorlu Performance Center (ZPC) . Yurt dışından gelen grup ve sanatçılar önceden buraya ekipman taleplerini iletiyorlar. Listelerinde genellikle RME ürünleri bulunuyor. Ancak ZPC yönetimi özür dileyerek bu ürünlerin kendi set-up'larında bulunmadığını iletiyor. Bu cevabı alan grupların / müzisyenlerin çoğunluğu da yanlarında Babyface Pro ile Türkiye'ye geliyorlar. ( Bu ZPC yöneticisinin tespitidir. ) Sence naturel sound'dan uzak yapay parlak ve tiz karakterli bir Babyface Pro uluslararası sanatçılar tarafından tercih edilebilir mi ?

Yani sonuç olarak söyleyeceğim şu: Babyface Pro son derecede profesyonel bir cihaz. Bu derecede pro cihazı kullanamayan insanlar , cihazdan şikayet ediyorlar. Bence mesele bu kadar basit.

Gelelim Audient konusuna. Audient esasen analog masa üreticisi olduğu için güzel preamp'ler üretmesi son derecede doğal. Ama tabiri-i caiz ise zurnanın zırt dediği yer konvertörler. Bu cihazlardaki konvertörler maalesef bence yeterli değil . Bu arada unutmayalım ki ; bir ses kartının en önemli ve en hayati bileşeni konvertörleridir. Dolayısı ile bu fiyata bu sonuç gayet iyidir yaklaşımına katılmam hiç mümkün değildir. Audient'in UAD Apollo seviyesinde veya ona yakın seviyede iş üretmesi de bana göre UAD Apollo'nun bu konulardaki zaafiyetini göstermekten başka bir şey değildir.

En son Mehmet Uzunosmanoğlu tarafından 25 Haz 2018, 11:56 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Tanerongunyzb
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 8 time
Been thanked: 19 time

Rme babyface

Mesaj gönderen Tanerongunyzb »

Mehmet abi konuya her iki kartı şu anda da apogee kullanan biri olarak ben de maydanoz olmak istedim. Uğur kardeşimiz bence haklı abi. Ben audient kullandım ve analog sesde inanılmaz başarılı buldum. Tabiki ses güzelliği göreceli kavram. Rme kartlarıda tabiki çok üst düzey kartlar. Ama Apogee, universal audio apollo twin ve de audient id kullanan biri olarak söyleyeyim ki fiyat performans ses kartı kesinlikle Audient dir. Tabi bu aldığınız kayıt türüne göre değişir. Ben digital olarak çeviricisi iyi ses kartı istiyorum, bu yüzden apogee seçtim. Ama gitar, bağlama, ud vb. Kayıt yapıp söylüyorsanız vst ile işiniz yoksa audient fiyatına göre çok çok iyi bir kart. Benim naçizane düşüncem bu.

ugur86
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 1 time

Rme babyface

Mesaj gönderen ugur86 »

Hocam kayıtlar proje halinde bende de mevcut, dinlediğiniz sisteme göre aşırı değişen bir durum değil, babyface pro bildiğin parlak-tiz geliyor. ben kaydı kanala yazdırmadan daha mikrofonu takıp babyface pro'ya geçer geçmez parlaklığı farkettim ve o ortamda kim varsa aynı yorumu yaptı :) ha bu kötü bir şey gibi algılansın demiyorum, bazısı da modern-parlak-keskin soundlar sever, onu alır kullanır, memnun kalır, ona da itirazım olamaz. ama benim kayıt tarzıma uygun değil, ben daha apollo - audient tarzı warm karakter seviyorum, daha sıcak ve kulağımın canlı hayatta duyduğuna yakın lezzette duyuyorum aldığım kayıtları. elimden envai çeşit kart-mikrofon vs gelip geçti, pro seviyede apollo, home studyo tarzı fiyat/performans seçimlerinde audient benim favorimdir. illa da rme alacaksa, ki çok sevdiğim bir markadır :) ufx ya da ilk nesil babyface alması ona daha uygun olabilir, etnik müzik kaydetmek için daha uygun olduğunu "düşünüyorum", illa öyledir diyecek bir otorite hiçbirimiz değiliz, yanlış algı olmasın şimdi :)

UAD Apollo8 / WARM Audio WA87 / Rode NT5 St. / Dynaudio bm6a / Yamaha NS10m / ATH m20x & DT770

Mehmet Uzunosmanoğlu
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Rme babyface

[QUOTE=Tanerongunyzb;46807]Mehmet abi konuya her iki kartı şu anda da apogee kullanan biri olarak ben de maydanoz olmak istedim. Uğur kardeşimiz bence haklı abi. Ben audient kullandım ve analog sesde inanılmaz başarılı buldum. Tabiki ses güzelliği göreceli kavram. Rme kartlarıda tabiki çok üst düzey kartlar. Ama Apogee, universal audio apollo twin ve de audient id kullanan biri olarak söyleyeyim ki fiyat performans ses kartı kesinlikle Audient dir. Tabi bu aldığınız kayıt türüne göre değişir. Ben digital olarak çeviricisi iyi ses kartı istiyorum, bu yüzden apogee seçtim. Ama gitar, bağlama, ud vb. Kayıt yapıp söylüyorsanız vst ile işiniz yoksa audient fiyatına göre çok çok iyi bir kart. Benim naçizane düşüncem bu.[/QUOTE]

Taner'ciğim ben fiyat/performans kavramını son derecede ihtiyatlı kullanan bir insanımdır. Çünkü bu kavram yeri geliyor , kalitesizi fiyat/performans tanımı altında meşrulaştırarak insanları büyük yanılgılara ve pişmanlıklara sevk edebiliyor.

Ben bu konuyu çeşitli vesileler ile defalarca izah etmeye çalıştım ama yine tekrarlıyayım : Gerçek hayatta tartışmasız bir takım mutlak iyiler vardır ve hep bu iyilere ulaşılmak istenir.

Konumuz itibariyle meseleye bakarsak ; örneğin iyi konvertör diye bir kavram vardır. İyi konvertör kavramını gerekirse bilimsel bir takım teknik verilere oturtarak bunu tanımlamak da mümkündür. Dolayısıyla bir konvertör ya iyidir ya da yetersizdir. Şimdi sen yetersiz bir konvertörü bir fiyat denklemi içerisine sokup " fiyatına göre çok çok iyi " dersen karşındaki insanı yanıltmış olursun. Çünkü karşındaki insanın algı mekanizması ; senin "fiyatına göre " lafından ziyade "çok çok iyi" söylemine konsantre olarak meseleyi kendi algı sistemi içerisinde değerlendirir ve kafasında çok iyi konvertörlere sahip bir ses kartı aldığına/alacağına dair bir hüküm oluşturur.
( Ben bu meseleyi konvertörler üzerinden izah etmeye çalışıyorum ; zira yukarıda da bahsettiğim gibi bir ses kartının en önemli bileşeninin konvertörleri olduğu gerçeğinden hareket ediyorum. ) Sırf bu yüzden ; eğer dikkatini çekti ise , ben mümkün olduğu kadar " fiyatına göre çok iyi " söylemini mümkün olduğunca kullanmamağa çalışıyorum. Bunun yerine ; " Evet çok iyi ve fiyatının üzerinde çalıyor. " lafını kullanıyorum. Yani demek istiyorum ki ; " Bir kere çok iyi bir cihaz ve fiyatının üzerinde çalıyor." . Örneğin güncel bir örnek : Fluid Audio FPX7 monitör. Diyorum ki ; " Çok güzel bir monitör . 5000.-TL'lik fiyatına kıyasen 7000-8000.-TL'lik monitörler gibi çalıyor." Dikkat edersen fiyat/performans ürünü demiyorum. Öncelikle güzel bir monitör olduğunu vurguluyorum ve fiyatının üzerinde çaldığını belirtiyorum.

Şimdi sen diyorsun ki ; " audient id kullanan biri olarak söyleyeyim ki fiyat performans ses kartı kesinlikle Audient dir. " "Kayıt yapıp söylüyorsanız vst ile işiniz yoksa audient fiyatına göre çok çok iyi bir kart." Peki neye göre ? :)

Audient'in pre-amp'lerinin yukarıda da belirttiğim gibi iyi olması son derecede doğal. Çünkü adamların esas işlerinden birisi o. Peki ya konvertörler ne olacak ? Senin pre-amp'in ne kadar iyi olursa olsun ve de bunu sağlayan cihazın ne kadar fiyat/performans açısından muhteşem olursa olsun , bunu kayıta yansıtacak ve dinleyecek kalitede konvertörün yoksa ne yapacaksın ?

Forumda ; İskender kardeşimin İD14 ve Babyface Pro ile mukayeseli bir kayıtı bulunmakta. Bu kayıtları dinlediğinde her iki kartın arasındaki konvertör kalitesini rahatlıkla ayırt edebiliyorsun. Babyface Pro'daki harmonik zenginliği maalesef Audient'de duyamıyorsun. Tabii bu noktada denebilir ki Audient , Babyface Pro'nun 1/3 fiyatında. Tamam da bir müzisyenin yaptığı müzikteki tüm harmonikleri dinleyiciye geçirme amacı yok mu ? Bunu yeterince sağlayamayan Audient'e o zaman niye fiyat/performans ürünü diyoruz ? :)

Tanerongunyzb
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Rme babyface

Abi söylediklerinde çoğu noktada bence de haklısın. Ama burada ki çoğu arkadaşın bütçesi sınırlı. Bu yüzden alabilecekleri fiyatlara göre performans ürünü dememin sebebi odur. Sonra convertor kalitesini anlayabilmen için ilave kaliteli monitorlere ihtiyaç duyuyorsun. Bu da maliyet gerektiriyor. Ben burada işin teknik kısmında değilim. Tabiki Rme yeni çıkardığı bir modelde eskisinden kötü convertor kullanacak değil. Yeni olan her zaman teknolojik olarak üstündür. Ama burada önemli olan senin yaptığın tarza hitap ediyor mu? Bir örnek vereyim. Adams monitorlar ve kvk monitorlar. Dünya çapında meşhur ve pek çok ödül almış monitorlar. Ama türk halk müziği veya sanat müziği kaydı yapanlara asla tavsiye etmem. Çünkü o tarzın monitoru dynaduio, focal tarzı monitorlardır. Daha doğal bir duyum verir, sesi parlatmaz. Örneğin benim kullandığım Apogee elements. Şu an kullandığım ses kartları içerisinde en iyisi olan, ama çok az sesi parlatıyor. Bundan önce de apogee duet 2 kullanmıştım, o daha da parlatıyordu, şimdi apogee bu eleştirileri dikkate almış ki daha naturel ses veren bir ses kartı yapmış. Ama sonuçta bu söylediğim hangi ses kartıyla yapılan bir çalışma olsun bunu sıradan bir sistemde dinlerseniz mümkün değil arada ki farkı anlayamazsınız. Özet olarak teknik veriler tabi ki önemli, bende bir ekipman alırken ilk onlara bakarım. Ama Rme ufx teknik verileri belki şu an focusrite scarlett bile düşüktür dinamik alan anlamında. Ama bu ikisi aynı kulvarda bile değil. Ben her zaman mukayese yaparken ilk olarak fiyatını hakediyor mu diye bakarım. Rme pro’yu da mukayese edeceksek apogee elements yada universal audio twin ile mukayese etmek lazım. Bin liralık ses kartı sonuçta. Fakat kalitesiz bir sistemde bu farkı bile anlayamıyorsun, özeti bu Mehmet Abi. Bu benim fikrim tabi.

kavalcı333
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Rme babyface

Yorumlarınız iç çok teşekkürler.Ben uzun bir süredir araştırma yapıyorum .Ses kartı için bütçem 5000tl civarı .Genelde bağlama kaval gitar gibi akustik kayıtlar almak istiyorum.Ve en rahatsız olduğum konu bağlamanın metalik gelmesi.Ses kartı tercihim rme babyface pro veya id 22 olacak.Artık gözü kapatıp ikisinden birini seçecem.En azından eski ses kartım olan steinberg ur22 den iyi performan alacağımı düşünüyorum.Ve cihazda hata yapıp pişman olmak istemiyorum.
Ben ,bu konuda tecrübelerini esirgemeyen tüm arkadaşlara özellikle uğur 86'ya, Mehmet Abiye,Taner hocama
ve Averen'e teşekkür ederim.Herkese kolay gelsin.

averen
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 5 time
İletişim:

Rme babyface

Mesaj gönderen averen »

[QUOTE=kavalcı333;46813]Yorumlarınız iç çok teşekkürler.Ben uzun bir süredir araştırma yapıyorum .Ses kartı için bütçem 5000tl civarı .Genelde bağlama kaval gitar gibi akustik kayıtlar almak istiyorum.Ve en rahatsız olduğum konu bağlamanın metalik gelmesi.Ses kartı tercihim rme babyface pro veya id 22 olacak.Artık gözü kapatıp ikisinden birini seçecem.En azından eski ses kartım olan steinberg ur22 den iyi performan alacağımı düşünüyorum.Ve cihazda hata yapıp pişman olmak istemiyorum.
Ben ,bu konuda tecrübelerini esirgemeyen tüm arkadaşlara özellikle uğur 86'ya, Mehmet Abiye,Taner hocama
ve Averen'e teşekkür ederim.Herkese kolay gelsin.[/QUOTE]

Öncelikle yapılan tüm yorum ve önerileri kaydadeğer bulduğumu söylemek isterim. Bence her yazılanın haklılık payı var ve gerçekten zor bir konu ses kartı tercihi. @Uğur86 hocam'ın tespitlerine Audient İD 14 kullanan biri olarak katıldığım kısımlar var, şöyleki eğer kullandığımız mikrofon, referens monitör alt sınıf diyebileceğimiz düzeyde ise ve profeyonel bir akustik düzenimiz yoksa bu durumda doğal olarak yaptığımız kayıt kulaklarımıza yeterli gelebiliyor çünki duymamız gerekenleri tamamiyle doğru kaydedemeyip duyamıyoruz.

Ben açıkcası çok sert bir tabir olacak ama işin ses kartı, converter kalitesi preamp ve mikrofon ile bitmeyeceğini bu işin aslında ilk olarak icra edilecek olan enstrumanın icra şekli ve tonu daha sonra kayıt şekli ile ilgili bir durum olduğunu düşünüyorum, kendimden yola çıkarak şunu belirtmek istiyorum çok ses kartı denedim mikrofon denedim (bütçem dahilinde) mesela ufx+avalon preamp+U87 kullanalım ve bağlama kaydedelim, bağlamamızında çok harika bir karakteri olduğunu düşünelim ve on numara icra edelim mix te de çok başarılıyız geldikmi mix yapmaya doğru sesleri ve frekansları bize vermeyecek bir monitör ve akustik ortamın sonucunda kayıt zincirimizdeki ekipmanların yaptıkları tamamiyle boşa gitti kuru bir bağlama tonu ve hacimsiz bir sound ile yine hüsran yine hüsran.

Kısacası şunu demek istiyorum ses kartımız İD22 de olsa Babyface Pro da olsa bende ucx var ucx te olsa bizim gibi ev kullanıcılarında sonuç değişmiyor, değişmesi için kesinlikle akustik düzen ve çok doğru referans monitör olmalı, sonrasında ses kartı mikrofon v.s gelmeli diye düşünmekteyim.

Arkadaşlar profesyonel olmasa bile ciddi araştırarak odama akustik düzen oluşturdum, referens monitörlerimi değiştirdim (FLUID FX 8) fiayatının üzerinde bir kalite sunduğunu çok net söyleyebilirim ve kayıt denemeleri yapıyorum sonuç olarak bağlamalarımın karakterleri çok ser olduğundan anlatmak istediğim konumdayım zincir mükemmel bile olsa sonucu sadece bağlama da etkiliyor.

Herşeye rağmen elimden gelen en iyi kayıt ve mixi yaptığımıda paylaşırım ve değerlendirebiliriz.
@kavalcı333 Engin hocam bu durumda son karar elbetteki senin ama 2 ürün arasındasın zor bir karar kolay gelsin.

En son averen tarafından 26 Haz 2018, 21:14 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
İNETL PC, CUBASE 8 ELEMENTS, FLUID AUDİO FX8, ANTELOPE DISCRATE 4 SYNERGY CORE, sE 2200 aII, ANTELOPE VERGE PRODİPE TT1, JZ V11, DT 770 PRO, KEYSTATİON 49ES.
Tanerongunyzb
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Rme babyface

Ben steinberg ses kartınıda kullandım. Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki ses kalitesi değişir, ama arkadaşımızında dediği ve çok haklı olduğu bir konu var ki odanın akustiği. Bizim hep atladağımız yada masraflı olduğundan, tembelliğimizden es geçtiğimiz konu. Ben sizin yerinizde olsam öncelikle ses kartını değiştirmek yerine ucuz yollu odayı akustik malzemeyle izole etmeyi düşünürdüm. O zaman şu an vasat olan ses kartı bile daha doyurucu gelir size, karar sizin tabi.

“Ses Kartları” sayfasına dön