Rme babyface

Kullanıcı avatarı
Barış Büyük
V.I.P
V.I.P
DAW: Protools Ultimate HD. Logic Pro X.
Has thanked: 28 time
Been thanked: 117 time
İletişim:

Re: Rme babyface

Mesaj gönderen Barış Büyük »

Arkadaşlar merhaba,

Bu forumda elimden geldiği kadar daha aktif olmaya gayret göstereceğim. Geçmiş konuların da üzerinden fırsat buldukça geçmeye ve kendi görüşlerim çerçevesinde konuları elimden geldiği kadar güncellemeye çalışacağım.

RME hepinizin bildiği üzere "ses kartları" konusunda birçok profesyonel tercih ettiği markalar arasında yer alıyor. Ve Babyface Pro ses kartı da tüm dünyada kompakt ses kartları arasında neredeyse hiç "negatif" yorum almayan kartlardan biri -bizim memleket hariç :) Bu sebeple Babyface Pro ile ilgili daha önce Facebook gruplarında yapılan tartışmalara cevaben yazdığım bir yazıyı buraya da direkt eklemeyi uygun gördüm. Ve yakın bir tarihte Babyface Pro'nun ayrıca yeni bir modeli de çıktı (Babyface Pro FS) ve üzerinde teknik anlamda iyileştirmeler yapıldı, zaten çok üst sınıf olan ses kalitesi daha da artırıldı... Yeni modeli olan "FS" versiyonu çıkmadan önce yazmış olduğum Babyface Pro ile ilgili yazım aşağıdadır. Buyrunuz...

Bugün de yeni bir “şehir efsanesi” üzerine biraz yorum yapayım :)

RME Babyface Pro ses kartının, eski versiyonu Babyface’e göre tizleri “abarttığı” yönünde görüşler duyuyorum.

Ancak, bu doğru değil... Tam tersine, yeni Babyface Pro eski nesil Babyface’e göre çok daha iyi ve detaylı çalmakta. AD/DA çeviricilerinde ciddi bir iyileşme var + bir takım ek özellikler... AD/DA çeviricilerinin iyileştirilmesi sonucunda duyduğunuz ses aslında gerçekten olması gereken...

Bu yorumu yapan arkadaşlar muhtemelen ya üst frekansları fazla veren hoparlörlere sahiptir, ya da ellerinde daha önce kullandıkları ürün Babyface Pro kadar detaylı üst frekans vermediği için olması gereken sesi duyduklarında yadırgıyor olabilirler diye düşünüyorum.

Ayrıca, bu tarz testler yapılırken (mesela burada bahsettiğim gibi bir ürünün eski ve yeni versiyonu karşılaştırılırken) acaba şunlara dikkat ediliyor mu, merak ediyorum;

• Aynı ortamda ve aynı sistemde dinleme
  • Referans olabilecek şarkılarla dinleme ve test etme
  • Test sırasında referans düzeyde bir sistem ile dinleme

Bunlar da çok önemli ve ne kadar sağlıklı yapılıp, ürünler hakkında yorumlarda bulunuluyor bilemiyorum...

Bu arada bu başlıkta bahsettiğim “Babyface Pro”nun eski versiyonu “Babyface”e göre olan ses kalitesindeki artıştır. Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşmak isterseniz, lütfen bu bağlamdan kopmadan yazınız.
...
RME Babyface Pro’nun yeni versiyonu ile ilgili bazı “ürün inceleme” yazılarından alıntılar da yapmak isterim;
MusicTech: (10 üzerinden, 9 puan almış)

• Bir bilgisayar, iPad veya tekbaşına (standalone) kullanılabilir
  • Komponentler, esneklik, ses, routing ve yapısı anlamında “kalite” diye bağırıyor
  • Tasarımının arkasında müzisyenlerin ve prodüktörlerin olduğu izlenimini veriyor
  • Müthiş mobil bir ses kartı
  • Yazılımı biraz “old-school”

Audio Media International:

• Kendisinden çoğunlukla 2 kat daha fazla fiyatlara sahip high-end arabirimlerin ses kalitesine sahip
  • Bu kadar temiz ses veren çok fazla (hatta hiç) kompakt masaüstü arabirimi yok
  • Bu kalibredeki bir ses arabiriminde olması gerektiği gibi ses çok temiz, natürel ve renksiz
  • Mic-pre’leri son derece temiz
  • Çok profesyonel bir ürün
  • Orijinal Babyface büyük başarı kaydetmişti. Bu yeni versiyonu hatasız doğru ve temiz mic-pre’ler ve çeviricilere sahip

Sound Architect:

• RME ürünlerini diğerleri ile karşılaştırdığınızda RME’nin çok temiz olduğunu işitirsiniz.
  • Babyface ve RME’nin diğer ürünleri ile ilgili genel şu yorumları duyarsınız; “en iyi gecikme (latency)” ve “sürücüleri çok iyi (rock solid)”.
  • Babyface Pro’nun gecikmesi (latency) gerçekten şaşırtıcı -siz sormadan söyleyeyim, daha önce Apollo Twin kullandım.
  • Yer olmadığını biliyorum ama ikinci bir monitör çıkışı güzel olurdu.
  • Audient veya UAD tarafına yönelirseniz de mutlaka Babyface Pro ile karşılaştırma yapın, sizi şaşırtabilir -adece stabil olması veya tamamen kaliteli olması ile değil ama performansı ile de...

SOS Magazine:

• Nesini beğenmeyebiliriz ki! Kendi türündeki arabirimler içinde giriş/çıkışları mükemmel, kalitesi çok iyi (sonik ve estetik olarak), class-compliant modu faydalı.
  • iPad’e aynı zamanda güç verebilseydi çok iyi olurdu

Emusician.com:

• Test süresinde Babyface Pro’nun ses kalitesini mükemmel buldum –hem playback sırasında, hem de mikrofon pre-ampl’leri üzerinden kayıt yaparken.
  • Elektrik gitar, akustik gitar, elektrik bas ve perküsyon kaydettim ve mic-pre’lerinin temizliği ve transparanlığından çok etkilendim.
  • Sağlam konstrüksiyona sahip ve yüksek kaliteli bir ürün.
  • RME “Babyface” konseptini bu ürünle yeni bir seviyeye çıkarmış.
  • Total Mix FX güçlü bir arayüz ve size fazlasıyla kontrol sunuyor.
  • Total Mix FX ööğrenmek için karışık
  • Kulaklık çıkşları ayrıca yönlendirilemiyor (her ikisine de aynı sinyal verilebiliyor)

...

Özetle, şahsi fikrim taşınabilir/masaüstü tarzındaki ses kartlarının arasında RME Babyface Pro dünyada çok önemli bir yerde ve gerek ses kalitesi, gerekse konstrüksiyonu açısından rakiplerinden ayrılan bir kart. Bunun üzerine RME’nin tüm profesyonellerce kabullenilmiş “sürücü” (driver) kalitesini ve stabil çalışmasını eklersek, bu tarz bir ses kartına ihtiyacı olanların kaçırmaması gereken bir ürün olduğunu düşünüyorum.

boran

Re: Rme babyface

Mesaj gönderen boran »

Uzun zamandır bu bilgileri arıyordum bu post için gerçekten teşekkürler.

“Ses Kartları” sayfasına dön