Korg Triton Taktile 49

AnarkhiA
İletişim:

Korg Triton Taktile 49

Mesaj gönderen AnarkhiA »

Resim

Merhaba,

Forumu yeni keşfettim ve kullandığım cihazları zamanım oldukça tanıtmak isterim.

Sizlere yeni aldığım Korg Triton Taktile 49 hakkında biraz bilgi vereceğim.

Öncelikle dışarıdan bakmak gerekirse mükemmel bir tasarıma sahip, tuşları çok hoş çalış hissine sahip ve yarı hassasiyetli. 16 trigger pad sadece bir klavyeci için değil aynı zamanda Dj’ler için de üretilmiş olduğunu gösteriyor. Zaten tüm DAW programları ile tam uyumlu. Hiçbir ayar yapmanıza gerek kalmadan ekranından hangi DAW programını kullanıyorsanız seçmeniz yeterli olacak. İçerisinde var olan tüm DAW programları otomatik olarak MIDI atanmış durumda, Cubase, Logic, Pro Tools, Fruity Loops vs… tüm programların isimleri dahi yazıyor. Size sadece hangi programı kullanıyorsanız onu seçmek kalıyor.

Benim kullanmış olduğum isminden de anlaşılacağı üzere 49 tuşlu olanı. 2 seçenek halinde çıktı bu modeller. 25 ve 49 tuş olarak. Benim tercihim 49 tuştan yana oldu.

8 adet fader ve 8 adet potans var üzerinde. Bunları da istediğimiz gibi atayabiliyoruz tabii ki.

Klavyede beni en çok çeken kısımlardan biri de köpürmesi:) Şaka bir yana üzerinde bir Kaos Pad bulunması klavye için büyük bir ayrıcalık. Aynı zamanda bu Kaos Pad’i Track Pad yani Fare (Mouse) olarak kullanabiliyorsunuz. Kaos Pad’in hemen altındaki slider da sağ ve sol tuş olarak kullanılabiliyor.

Ve diğer en büyük kolaylık da Transport panel. Bu tuşlar sayesinde kullandığınız DAW programı direkt bu tuşlar ile kayda başlayabilir, başa dönebilir, kaydı açabilir kısacası transport paneli klavye üzerinden kullanabilirsiniz.

Ve tabii atlanmaması gereken asıl noktaya geliyorum. Klavye ile birlikte 512 Triton sesi de geliyor. Triton seslerini zaten anlatmama gerek yok sanırım, hepimiz ne kadar iyi olduğunu biliyoruz.

16 Trigger Pad’e gelmem gerekirse çok kullanışlı Pad’ler. Hassasiyeti 4 seçenek halinde verilmiş. En hassastan en sert biçimde sıralı kendiniz ayarlayabiliyorsunuz.

8 slider ve 8 potans dedim ancak bu A ve B olarak 2 seçenek halinde. Bunu Set A ve Set B olarak değiştirip 16 kanal halinde kullanabiliyorsunuz. Bu ne demek tüm mikser klavye üzerinden kontrol edilebilir. Hatta Sound modundan çıktığınızda DAW programının üzerinde açmış olduğunuz kanallardaki enstrumanlara kolayca geçebilirsiniz. Yani canlı performans için de çok kullanışlı bir alet. Diyelim ki 3. kanalda bir keman VSTi kullanıyorsunuz ve şarkı içerisinde 12. kanaldaki Piyanoya geçiş yapmak istediniz, bunun için sadece Set B yapıp 4. kanalı seçiyorsunuz ve Piyano kullanmaya başlıyorsunuz. Bu süre yazdığım süre kadar uzun bile değil:)

Üzerinde ARP tuşu var, anlayacağımız üzere bu bir arpeggiator yani arpej üretici. Kullandığınız tonu basitçe kendi kayıtlı arpeji ya da sizin ürettiğiniz arpeje atıyor.

Son olarak aklıma gelen özellik de aslında atlanmaması gereken bir özellik, Diyelim ki şarkınızın armonisi Dorian. Hemen Setting tuşuna basıp zaten hazır olan Dorian’ı seçiyorsunuz ve Dorian armonisinde olmayan tüm tuşları çıkarıyor ve siz hiç yanlış tuşa basmadan o armoni üzerinden solo atabiliyorsunuz. Ne kadar basit değil mi artık müzik yapmak? :)

Teknik olarak özellikle ise şöyle;

• Bütün sesler KORG’un bestselleri TRITON’dan
• Heryere götürebileceğiniz kompakt ve hafif synthesizer(*)
(Ayrıca satılır: USB 2.0 uyumlu DC5V 550 mA veya daha yüksek)
• Velocity hassasiyetli ışıklı trigger pedleri kullanarak akor veya tek nota basabilme
• Yarı-ağırlıklı tuşlarla muhteşem çalma hissiyatı
• Akıllıca hazırlanmış DAW önayarları ve basit fonksiyonellik; kolayca bağlanma ve çalmaya başlama
• Zarif ve ergonomik tasarım
• X/Y ped ayrıca track pad olarak kullanılabilir;ribbon selektör sağ ve sol klik görevi görür
• “KORG KONTROL Editor” & “Control Surface plug-in” kullanılabilir

Özellikler

TRITON taktile-49

Dahili program sayısı
512, data yeniden yazılamaz
Ses üretim sistemi
PCM ses jeneratörü (hazır tip), Sadece 1 Timbre
Maksimum Polifoni
80 ses
Klavye
49-tuş: Yarı-ağırlıklı
(Tuş hassasiyeti desteklenir, after touch desteklenmez)
Trigger Pedler
16 (velocity-hassasiyetli)
Genel Amaçlı Kontroller
Switch x 8, Slider x 8, Knob x 8
DAW Nakli
Switchler x 7 (MARKER, FORWARD, REWIND, PLAY, STOP, REC, CYCLE)
Diğer kontroller
Çark 1 (Pitch bend), Çark 2 (Assignable)
Touch Pad
Touch Scale Mode / Control Mode / Track Pad Mode
Arpeggiator
6 tip, 50 Ritim paterni
Ekran
128 x 64 dots, yüksek-kontrast OEL (Organic Electroluminescent) ekran
Terminaller
USB (Type B), Tahsis edilebilir Switch (“Yarı-damper” desteklenmez), Tahsis edilebilir Pedal, Audio Çıkış (Stereo mini jak)
MIDI
Sadece çıkış
Güç Kaynağı
USB bus güç modu
USB 2.0 uyumlu DC5V 550mA veya daha yüksek AC adaptör ile kullanılabilir
Varsayılan Tüketim
500 mA veya daha az
Boyutlar
750 x 290 x 83 mm
Ağırlık
3.8 kg
Aksesuarlar
Kullanım kılavuzu, USB kablo, KORG BUNDLE SOFTWARE PIN Kart.

Bilgisayara bağlanıldığında istenen özellikler

Mac
Mac OS X versiyon 10.6.8 Snow Leopard veya daha yeniler
Windows
Microsoft Windows 7 SP1, veya daha yeni versiyon (32bit/64bit)

Desteklenen Yazılımlar

Cubase 7
Digital Performer 8
GarageBand 10
Live 9
Logic Pro X
Pro Tools 10
SONAR X2

Diğer aplikasyonlar MIDI giriş ile desteklenir

Teknik özellikler Korg’dan alıntıdır.

Anlayacağınız üzere Korg Triton Taktile tam bir Workstation.

Aklıma gelenler şimdilik bu kadar, sorunuz oldukça yardımcı olmaya çalışırım.

[video=youtube;0OIT_6Sh9Vg]http://www.youtube.com/watch?v=0OIT_6Sh9Vg[/video]
http://sesveteknoloji.com/

Kullanıcı avatarı
Cho®dSolo
Administrator
Administrator
DAW: Cubase Elements 8, StudioOne 3.0
Has thanked: 108 time
Been thanked: 34 time
İletişim:

Korg Triton Taktile 49

Mesaj gönderen Cho®dSolo »

teşekkürler inceleme için, foruma hoşgeldiniz...

Ch.

AnarkhiA
İletişim:

Korg Triton Taktile 49

Mesaj gönderen AnarkhiA »

Rica ederim, böyle bir forum yaptığınız için ben teşekkür ederim...

tezcankoray
Müdavim Üye
Müdavim Üye
DAW: Studio One 4.5
Has thanked: 32 time
Been thanked: 16 time
İletişim:

Korg Triton Taktile 49

Mesaj gönderen tezcankoray »

Emeğinize sağlık. Cok iyi bir inceleme yazısı olmuş

Studio One 4.5 | Focusrite 2i2 | Yamaha MOX6 | Rode NT1-A | ATH-M50x

Souncloud: https://soundcloud.com/tezcan-3/
YouTube: https://www.youtube.com/c/TezcanKoray
Instagram: https://www.instagram.com/tezcan.koray/
alkayaozancan

Korg Triton Taktile 49

Mesaj gönderen alkayaozancan »

hocam verdiğiniz güzel bilgiler için teşekkür ederim ayrıca transpoze konusuyla ilgili bildiklerinizi paylaşırsanız sevinirim teşekkür ederim

“Midi Klavyeler” sayfasına dön