Yamaha MOX6 İnceleme ve Kullanım Görüşlerim...

Kullanıcı avatarı
Cho®dSolo
Administrator
Administrator
DAW: Cubase Elements 8, StudioOne 3.0
Has thanked: 108 time
Been thanked: 34 time
İletişim:

Mesaj gönderen Cho®dSolo »

Merhaba,

Kısa bir süre önce MOX6 sahibi oldum.İş yoğunluğundan dolayı bir süredir cihazı doğru düzgün inceleyip görüşlerimi yazamamıştım ki buna nihayet zaman bulabildim...

Öncelikle belirteyim ki Yamaha synth kullanıcı ve meraklıları için bence çok cazip bir fiyata çok önemli yeteneklere sahip bir cihaz ortaya çıkarmış gerçekten...

Yamaha'nın Tyros yada PSR serisindeki aranger ***boardlara alışkın benim gibi adamlar için cihaz ilk başta biraz karışık geliyor, lakin sonradan işler kolaylaşıveriyor.

Cihaz üzerindeki son derece güzel sample edilmiş sesler, bunlar arpej modları ve ritm patternleri bulunuyor.Üstelik bunların sayısı hiç de azımsanmayacak sayıda.Sadece sizi bunları seçmek kalmış.
Sesler birkaç düğme çevirerek kolayca editlenebiliyor, üstelik canlı performans çalarken bile birkaç düğme çevirerek bu işleri yapabiliyorsunuz direkt...

İşin güzel yanı, bundan önce Yamaha'nın davul kitlerinden hep şikayet etmişimdir fakat nihayet Yamaha bu alette bu sorunun üzerine eğilmiş. Hakikaten son derece hoş davul kitleri bulunuyor hatta patterndekileri dahil birkaç tuş çevirerek değiştirebiliyorsunuz...

Özellikle tekno,elektronik ve jazz tutkunları için şahane arpej yada patternler koymuşlar alete...

Cihaz son derece hafif ve kullanışlı dizayn edilmiş.Yamaha Motif serisinde yakaladığı ses kalitesini hemen bu alete yansıtmış zaten. Motif alamayan düşük bütçeli kullanıcılar için bence tek seçenek...!

İnternet üzerinde tuşeden yakınan birkaç kişiyle karşılaştım ama bu açıkcası piano ağırlığı istemeyen parmaklar için bence çok sorun değil. Çok çok kaliteli diyemem ama yakınıldığı kadar da vasat olmayan bir tuşeye sahip...

Gelelim cihazın beni en etkileyen Cubase ve diğer DAW larla entegrasyonuna.Cubase kullandığım için size sadece Cubase'den örneke verebileceğim ama cihaz zaten Cubase haricinde Logic ve Sonar içinde entegre edilmiş durumda.Size düşen menüden hangisini kullandığınızı işaretlemek oluyor.

Cihazın üzerinde ses kalitesi hiç de yabana atılmayacak 16 bit bir ses kartı bulunuyor ki işin en heyecanlı kısmı da zaten burada başlıyor.Özellikle evde müzik yapan arkadaşlar için bu harici bir enstruman ses kartı demek oluyor ki, buda size ilaveten kayda sokacağınız gitar,bas gitar,mikrofon yada basitçe mikrofonlanabilecek bir enstruman( bu ne kadar başarılabilir bilmiyorum ama) gibi elemanların iyi bir kayıt kalitesiyle kayıt almanıza imkan veriyor.

Yamaha&Steinberg birlikteliği size harika bir çalışma alanı oluşturuyor.Yapmanız gereken tekşey "quick setup" üzerinden ne kaydedeceğinizi seçip bilgisayardan Cubase'i çalıştırmak ve "DAW Remote" tuşuna basmak.Bu aşamadan itibaren tüm kontroller klavye üzerine yükleniyor ve artık mouse kullanmak zorunda bile kalmıyorsunuz.Üstelik audio kayıt yapmak istiyorsanız cihaz bu kez USB bağlantınızı audio interface olarak kullanarak son derece düşük bir kayıpla Cubase'e gönderiyor...

Bir diğer artı ise MOX ses bankasının DAW ınız üzerinde aynı zamanda bir VST olarak da açılması.Bu sayede MOX'un tüm ses bankasını VST olarak da açabiliyor dilerseniz midi olarak kayda sokabiliyorsunuz, tıpkı diğer vstlere yaptığımız gibi.

Sistemimizde yüklü diğer VST lerin de çalınmasında bir problem yok.Projenizde Yamaha Asio Driverı seçili olmalı, geriye kalan herşey bildiğiniz gibi....

Paket içeriğinde size Cubase AI5 de sunuluyor, lisanslanmak üzere ki bunu Yamaha sitesinden kolaylıkla yapabiliyorsunuz zaten.İnternetden indirebileceğiniz cihazla gelen 2 VST daha size hediye ediliyor, ama şahsen ben bunları indirmedim...

Sonuç olarak bu gerçekten özel bir cihaz...Özellikle müzik-bilgisayar işlerine yeni bulaşma aşamasında olanlar için ilave masraflar yapılmadan ilk etapta alınabilecek bir alet.Çünkü herşey fazlasıyla kolaylaştırılmış durumda...

Birkaç fotoğraf;

Resim
Resim

Saygılarımla,

Ch.

En son Cho®dSolo tarafından 13 Nis 2012, 01:39 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
kuvayi

Mesaj gönderen kuvayi »

Hayırlı olsun Bahadır Kardeşim.
İyi günlerde kullan İnşaallah.
Çalışmalarını bekliyorum yeni enstrümanın ile :)

enym
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen enym »

Soru 1: Yamahanın MOX6 VST sinde multi kanal çalışmak mümkün mü? Ben daha nasıl olacağını, olup olamayacağını çözemedim..

Tanerongunyzb
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 8 time
Been thanked: 19 time

Mesaj gönderen Tanerongunyzb »

Bende çözemedim Ertan abi, vst olarak çalarken birden fazla kanal açıyorum, farklı sesler göstermeye çalışıyorum, yanlız bir enstrümanı görüyor, diğer track.ları bu sesle çalıyor.

borsel

Mesaj gönderen borsel »

Bahadır Bey iyi akşamlar . Mox6 nın yanında gelen Cubase AI5 i Yamaha nın sitesinden nasıl kolaylıkla yapılabildiğini merak ediyorum elicenser olmaksızın bunu yapabilmek mümkünmü? Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

Kullanıcı avatarı
Cho®dSolo
Administrator
Administrator
DAW: Cubase Elements 8, StudioOne 3.0
Has thanked: 108 time
Been thanked: 34 time
İletişim:

Mesaj gönderen Cho®dSolo »

[QUOTE=enym;2675]Soru 1: Yamahanın MOX6 VST sinde multi kanal çalışmak mümkün mü? Ben daha nasıl olacağını, olup olamayacağını çözemedim..[/QUOTE]

Resim

enym
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen enym »

Bahadır, selam.. Resimden pek bir şey anlamadım, F11 deki ok tan stereo1 ve stereo 2 çıkıyor, anladığım kadarı ile max. 2 stereo kanal açabiliyorsun (mu?)
Ben perform daki bir arpeji midi kanalına kaydettim, sonra bu midiyi çalarak audio kanalı olarak da kaydedebiliyorum, çok heyecanlı oldu, canlı çalarken yaptığın hataları midi den düzeltebiliyorsun. Ancak midi kanalına arp düğmesini açıp kapamayı entegre edemedim. R/W ile denedim ama arp istediğim zaman kapanmıyor, audio olarak çıktı aldığımda elle yapmam gerekiyor. Aynı şekilde SF1-SF6 butonları ile atak, arpej değiştimeleri de midiye işaretleyemedim. Ama Cutoff, resonance gibi düğmeler midi işareti olarak kayıt ediliyor.. Bir yerde rastlarsan ve çözersen sevinirim..

Tanerongunyzb
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 8 time
Been thanked: 19 time

Mesaj gönderen Tanerongunyzb »

Yürü be mox6, Akdeniz olimpiyatları açılış konserinde Behzat gerçeker pianosunun üstünde kuzu gibi yatıyor, bu arada Behzat bey bile piano sesi olarak kullanıyor mox6 yı, haberin olsun Bahadır.

onboardx

Mesaj gönderen onboardx »

incelemeniz için teşekkürler..

“Midi Klavyeler” sayfasına dön