Samson MediaOne BT4

emrsvm

Samson MediaOne BT4

Mesaj gönderen emrsvm »

Arkadaşlar thomann'dan referans monitörü alacağım ve thomann satış fiyatı olarak max 400 lira olacak şekilde bir monitör arıyorum. Samson'ın bu yazdığım modeli hem çift hem de 310 Tl gibi güzel bir fiyatı var. Bilen var mı bu monitörleri ? İş görür mü ? Ya da bu fiyatlarda başka hangi modelleri önerirsiniz.Şimdiden teşekkür ederim vereceğiniz cevaplar için

Kerem Çelik
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Samson MediaOne BT4

Mesaj gönderen Kerem Çelik »

Bunların "referans" monitörü olacağını düşünmüyorum. Oyun, film, müzik dinleme için tasarlanmış, standart bilgisayar hoparlörlerinden daha kaliteli ve keyifli bir dinleme imkanı sunacaktır illaki.

Eğer bunları alayım, ileride kendimi geliştirince daha iyisini alırım mantığıyla yaklaşacaksanız bence hiç bulaşmayın. Kulaklarınız yanlış ve renkli duymaya alışınca, doğrusuna alışması biraz zor oluyor. 7-8 yıl önce benzer bir vakayı ben de yaşadım.

Bu fiyat çerçevesinde "referans" monitör bulamazsınız. En azından bütçenizi bir o kadar daha arttırmalısınız ki "hah bu işinizi iyi görür, referans olabilir" diyebilecek bir monitör bulabilesiniz.

Tabii bütün bu yazdıklarım sizin kayıt ya da mix yapacağınızı varsayarak ve monitörleri dinlemeden yazdım.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Ses Mühendisi / Eğitmen Resim / ibrahimkeremcelik@gmail.com
emrsvm

Samson MediaOne BT4

Mesaj gönderen emrsvm »

Anladım hocam.Sıfırdan bir home stüdyo kurduğum için bütçem biraz kısıtlı kaldı referans monitörüne. M-Audio BX5 D2 single için bir fikriniz var mı acaba ? Tek olursa iş görür mü,illa çift olarak mı almak gerekir bu monitörleri

tezcankoray
Müdavim Üye
Müdavim Üye
DAW: Studio One 4.5
Has thanked: 32 time
Been thanked: 16 time
İletişim:

Samson MediaOne BT4

Mesaj gönderen tezcankoray »

[QUOTE=emrsvm;33356]Anladım hocam.Sıfırdan bir home stüdyo kurduğum için bütçem biraz kısıtlı kaldı referans monitörüne. M-Audio BX5 D2 single için bir fikriniz var mı acaba ? Tek olursa iş görür mü,illa çift olarak mı almak gerekir bu monitörleri[/QUOTE]

Monitörler çift olmak zorunda emre kardeşim, çünkü girişleri mono'dur. Zaten referans kullanmanın amacı mix yaparken stereo genişliği duyabilmektir. Tek referans monitör almak, amacına ters zaten :)

Şimdilik bütçen yetmiyor ise; diğer ekipmanlarını önce al. Referans monitörleri de ileride bir zamanda alınmak üzere ertele. Zamanla alırsın, ikinci el temiz bir monitör kovalarsın. Kulaklığını aldın zaten. Ben de sonradan almıştım monitörleri.

Studio One 4.5 | Focusrite 2i2 | Yamaha MOX6 | Rode NT1-A | ATH-M50x

Souncloud: https://soundcloud.com/tezcan-3/
YouTube: https://www.youtube.com/c/TezcanKoray
Instagram: https://www.instagram.com/tezcan.koray/
Kerem Çelik
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Samson MediaOne BT4

Mesaj gönderen Kerem Çelik »

Ben aylarca AKG K77 kulaklık ile mix yaptım, o dönemde Samson'un hoparlörüne benzer M-Audio AV30 kullanıyordum.

Kötü bir hoparlör ile çalışmaktansa idare eden bir kulaklık ile çalışmayı tercih ediyorum şahsen.

Ses Mühendisi / Eğitmen Resim / ibrahimkeremcelik@gmail.com
emrsvm

Samson MediaOne BT4

Mesaj gönderen emrsvm »

Çok sağolun yorumlarınız için. O zaman dediğiniz gibi bir süre kulaklıkla mix yapmaya alışayım bende. Daha sonradan bütçemi ayarlayıp iyi bir referans monitörü alırım :)

“Referans Monitörleri” sayfasına dön