Yamaha Genos ile Korg Pa4X ses mukayesesi

Tanerongunyzb
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 8 time
Been thanked: 19 time

Mesaj gönderen Tanerongunyzb »

Dinlediğim ve gördüğüm kadarıyla Korg Pa4x hiç de Yamaha Genos'un altında kalmıyor.

Kişisel değerlendirmem ;
Strings ; Yamaha Tyros'un hep strings leri beğenilmezdi Korg ile mukayese edilince. Biraz daha düzeltmişler ve birbirine çok yakın. Ama bence hala Korg Stringslerde daha iyi.
Acoustic Piano ; En çok zorlandığım alan bu oldu. Hani hangisine iyi desek öbürüne haksızlık etmiş oluruz. Sadece Yamaha piano biraz daha yumuşak, Korg biraz daha parlak. Gerisi zevk meselesi. Skor Berabere.

Elektrik Piano. ; Tabiki Korg'un Elektrik Pianosu. Fakat Yamaha bu konuda çok yakınlaşmış diyebilirim hatta ses olarak biraz daha yumuşak. Korg üstünlüğünü dolgun sese borçlu bence.
Acouustik Gitar. : Tartışmasız Yamaha Genos.
Woodwinds (Saksafon. Flut vb.). Tartışmasız Yamaha
Electric Gitar. : Yamaha bir çıt daha iyi. Ama Akustik gitarlar kadar bariz bir fark yok.
Brass (Trompet, trombone vb.). : Yamaha bir çıt daha iyi. Ama saksofon ve flut gibi tahta nefesli saz denilen enstrumanlar kadar bariz bir fark yok.
Choir. : Zevk meselesi olayına giriyor. Hangine iyi dersek diğerine haksızlık etmiş oluruz.
Pad. : Hala Korg daha iyi ama Yamaha aradaki farkı kapatmış gibi.
Akordion. : Tartışmasız Yamaha Genos.
Drum. : Şžimdi bu Yamahanın uydurduğu Geno Drums olayına gelelim. Tabiki hoş, güzel ama Korg drumları oldum olası iyidir zaten. Yamaha aradaki farkı kapatmış sadece. Berabere.
Syth Sesler. : Yamaha daha yumuşak akustik tınıya daha yatkın. Korg daha elektronik, parlak fakat daha dolu dolu.

Sonuç olarak aslında çok farklı olmadığını düşündüğümm bir sonuç çıktı. Yamaha her zaman akustik enstrumanlarda daha iyi ; korg ise her zaman Syth. Elektrik piano, Pad ve Stringslerde daha iyiydi sonuç yine aynı. Ama şu gerçeği unutmamak gerekir her iki firmada ne de eksik olduğunu gayet iyi biliyor. Özellikle her halükarda modelde bu seslerin üzerine sanırımm ekstra bir çaba sarfediyorlar. O yüzden eskisi kadar açıkk ara fark yok. Hangi seslerde en çok fark var derseniz Saksafon ve akustik gitar sesleri ile Genos bir adım önde. Hani arada ki ciddi fiyat farkını verip almak istiyorsanız bence bu sesleri çok kullanıyor olmanız gerekir. (Woodwinds ile Gitar) Bunlar benim kişisel yorumum tabi. Dediğim gibi sesler birbirine çok yakın olduğu için tamamen zevk ve renk meselesi. En son olarak düğüncü arkadaşlara söyleyeecek bir sözüm var. Genos bir sürü para verip tine EDU ZURNA çalıyor mu olayına girecekseniz, gidin anfi alın, mikser alın. Gitar alın çalmayı öğrenin, hiç bir şey bulamadıysanız sevgilinize tek taş yüzük alın aradaki farka. Tyros 5 ile çok da fark yok bence dokunmatik ekran dışında.

https://www.youtube.com/watch?v=0YwAarhuH2I
Teşekkürler

En son Tanerongunyzb tarafından 15 Ara 2017, 11:37 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Mehmet Uzunosmanoğlu
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 77 time
Been thanked: 43 time

Mesaj gönderen Mehmet Uzunosmanoğlu »

Taner komutanım astığın videoyu ben de kendi zevklerim doğrultusunda değerlendireyim :) Değerlendirmemi videoyu benim monitör sisteminde dinleyerek yaptım.

Piano : Ben iki preseti de beğenmedim. Aslında Yamaha'da çok daha iyi akustik piano sample'ları var. Örneğin Yamaha CFIIIs sample'ı gibi. Ama Genos'un bu presetini çok beğendiğimi söyleyemem. Buna rağmen Genos açık ara önde. ( Zaten Korg'un tüm ürünlerindeki pianolar , geleneksel olarak bence Yamaha ile mukayese bile edilemez. Kronos hariç.)

Elektro Piano : Bence Genos önde.

Strings : Geleneksel olarak Korg önde. Bendeki 1988 yapımı Korg M1'in strings'leri bile acaip. :)

Akustik ve Elektrik Gitar : Genos açık ara önde.

Woodwinds ve brass : Genos açık ara önde.

Choir : İkisi de fena değil. ( Bence Roland'ın choir'ları daha güzel.)

Synth : Korg önde.

Yamaha Clavinova CVP-503 / Roland Integra7 / Roland SonicCell / Roland Pro-E / Korg M1 / SPL Director DAC / PMC Twenty 5.22 / SPL Performer s800 Stereo Power Amplifier / SPL Phonitor Mini / AKG K712 Pro / Audio Technica ATH-M50x / Vovox Enstrüman ve Monitör Kabloları / Vovox Power Kabloları / PC i7 4 Gb 256 Gb SSD Win7 / Sony i5 12 Gb 500 Gb SSD Win10 Pro
Kullanıcı avatarı
Cho®dSolo
Administrator
Administrator
DAW: Cubase Elements 8, StudioOne 3.0
Has thanked: 108 time
Been thanked: 34 time
İletişim:

Mesaj gönderen Cho®dSolo »

İlk olarak bu çok para bence...
Tyross 5 in ilk aşamada epey bir süre ikame edebileceğini düşünüyorum...
Açıkcası son yıllardaki cihazlarda Yamaha gelişim yapamıyor, kendini tekrar etmeye başladı...
Ve ayrıca özellikle Yamahanın bir serideki ilk ve geçiş cihazından uzak durmak gerek bence...
Evet cihazların önemli kabiliyetleri var ama bu fiyat bandında biraz zor...
Korg her halikarda Türkiye pazarında zurna satsa satar, sıkıntı yok...
Ama Yamaha öyle değil...
Beklemek lazım...

Ch.

“Diğer Ekipmanlar” sayfasına dön