DEÜ Müzik teknolojileri yetenek sınavın hakkında ?

Dasmotiv

Mesaj gönderen Dasmotiv »

Merhabalar , ben dokuzeylül üni. Müzik Teknolojisi bölümünü kazanmak istiyorum bunun için çalışıyorum , orada okuyan birileri var mı ? Yetenek sınavının 2. aşamasında "MESLEKİ İŞİTME SINAVI" nasıl oluyor ? Sitesinde tanımı şu şekilde ;
"Müzik Teknolojisi Anabilim Dalı'na başvuran ve I. Aşama Müziksel İşitme (ortak) sınavında 50 ve üzeri puan alarak başarılı olan adayların, sınav takviminde belirtilen gün ve saatte hazır bulunacakları müzik teknolojisine ilişkin mesleki işitme/algılama becerisinin ölçüldüğü sınavdır. Bu sınavda kaydedilmiş örneklerden yola çıkılarak adayın tını ayrıştırma ve ses karşılaştırma becerisi ölçülür. "

Daha önce sınava girmiş yada konu hakkında bilgi sahibi arkadaşlardan yardım bekliyorum .

nacib
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 15 time
Been thanked: 28 time
İletişim:

Mesaj gönderen nacib »

Genellikle sizden piyanoda duyduğunuz iki, üç ya da dört sesi şan olarak geri yansıtmanız isteniyor

Bu konuda varsa yakın çevrenizdeki kurslara baş vurabilirsiniz.

Yoksa piyano eşliğinde çalışabileceğiniz bir yere gitmenizi öneririm.

ugur86
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 time

Mesaj gönderen ugur86 »

Müzik teknolojisine yönelik bir duyum testi olduğunu düşünüyorum, mesela bir mix dinletip neyin fazla neyin eksik olduğu, hangi enstrumanların bulunduğu, efekt, pan vs. gibi teknik ayrımları yapabildiğinizi belli edecek sorular sorabilirler gibi geldi bana da. pianodan 3 ses duyma olayı daha çok konservatuar ve müzik öğretmenliği bölümleri için geçerli, müzik teknolojilerine sonuçta müzisyen olarak girmeyeceksiniz, işiniz daha çok teknik boyutla alakalı, üniversite de haliyle yontulmamış bir odun değil az çok kabası alınmış, bir miktar birikimlere sahip olduğu için hızlı ilerleyebilecek kişileri istiyor :)

UAD Apollo8 / WARM Audio WA87 / Rode NT5 St. / Dynaudio bm6a / Yamaha NS10m / ATH m20x & DT770

Orkunn
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen Orkunn »

Ben İnönü müzik teknolojisi mezunuyum. Bizim yetenek sınavımız biraz farklıydı. Bizde mesleki duyum sınavı yoktu.

50 puan alman gereken 1. aşama yani müziksel işitme bölümü muhtemelen klasik 2 ses ve 3 ses algılama, ezgi ve ritim tekrarını içeriyordur. 2. aşama hakkında bilgim yok ama [MENTION=246]ugur86[/MENTION] hocamın yazdığını içeriyordur. Ben alım yapan hoca olsam "en azından" adayın çalgılar arası denge (seviye, panaroma) bozukluklarını fark etmesini beklerdim. 9 Eylül Müzik teknolojisi A.B.D. hocalarına veya öğrencilerine ulaşıp sor istiyorsan.

Cubase 10 Pro / Dell inspiron Ryzen 5 2500u with 8gb ram / Presonus Eris 4.5 / Steinberg ur22
OnurN

Mesaj gönderen OnurN »

1. aşama olan mesleki işitme sınavında, öncelikle size bir proje dinletip, duyduğunuz enstrümanları söylemenizi istiyorlar. Sonrasında aynı projedeki bir veya birden fazla enstrüman kanalını sessize alıp, sizden o enstrümanları farketmenizi istiyorlar ve son olarak da spesifik bir kaç enstrüman sesi çaldırıp, enstrümanın ismini soruyorlar.
    [MENTION=246]ugur86[/MENTION] hocam da aynı şeyleri yazmış olsa da, hocamın belirttiği kadar teknik bilgi sormamışlardı. Yani en azından bana sormadılar. Ben sınava 2 sene önce girmiştim, çok değişmiş olacağını düşünmüyorum ancak arayıp kesin bilgi almakta fayda var. Bu arada belirleyici aşama 3.aşama oluyor, o nedenle iyi hazırlanıp güzel bir portfolyo sunmanızı tavsiye ederim.
    Şimdiden başarılar dilerim.
Dasmotiv

cevaplarınız için teşekkür ederim , şan dersi alıyorum zaten sınavın I. AŞAMA: MÜZİKSEL İŞİTME SINAVI (ORTAK) 2 ses 5 adet, 3 ses 5 adet, 4 ses 1 adet, ezgi 2 adet , bunlarda çok kötü değilim 4 sesde çok zor atonal seslerde zorlanıyorum onun dışında çok büyük problemim yok . Beni düşündüren size sorduğum 2. aşama o konuda kendimi nasıl geliştirebilirim ? . o aşamadan sonra

III. AŞAMA: MÜLAKAT SINAVI

"Müzik Teknolojisi Anabilim Dalı'na başvuran adayların II. Aşama mesleki işitme sınavına girdikten sonra, sınav takviminde belirtilen gün ve saatte hazır bulunacakları MÜLAKAT sınavıdır. Burada adaylar tek tek görüşmeye alınır ve adayın müzik teknolojisine yönelik eğilimi sorgulanır. Bu aşamada aday, eğer varsa, geçmişte yaptığı çalışmaları herhangi bir medya aracılığı ile (CD, DVD, HDD, Flash vb.) sunabilir ve 2dk. süre ile sınırlı tutulacak çalgı ve/veya vokal "performansını gösterebilir.

bunun içinde bir türkü ve bir aryantik çalıştık hangisini isterlerse , onu söyleceğim , tabi 2. sınavı geçersem :cool:

Dasmotiv

[QUOTE=Orkunn;43759]Ben İnönü müzik teknolojisi mezunuyum. Bizim yetenek sınavımız biraz farklıydı. Bizde mesleki duyum sınavı yoktu.

50 puan alman gereken 1. aşama yani müziksel işitme bölümü muhtemelen klasik 2 ses ve 3 ses algılama, ezgi ve ritim tekrarını içeriyordur. 2. aşama hakkında bilgim yok ama [MENTION=246]ugur86[/MENTION] hocamın yazdığını içeriyordur. Ben alım yapan hoca olsam "en azından" adayın çalgılar arası denge (seviye, panaroma) bozukluklarını fark etmesini beklerdim. 9 Eylül Müzik teknolojisi A.B.D. hocalarına veya öğrencilerine ulaşıp sor istiyorsan.[/QUOTE]

hocam nasıl ulaşabilirim ? , ben müzik bilimlerinde okuyan biriyle konuşabildim , onun müzik teknolojisinin 2. sınavını bilmiyor girmemiş , müzik bilimlerinde 2. sınav yazılı bana 3 tane kitap söyledi onları aldım , onlardan çıkıyormuş

gitarist1975
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen gitarist1975 »

[QUOTE=Dasmotiv;43762]hocam nasıl ulaşabilirim ? , ben müzik bilimlerinde okuyan biriyle konuşabildim , onun müzik teknolojisinin 2. sınavını bilmiyor girmemiş , müzik bilimlerinde 2. sınav yazılı bana 3 tane kitap söyledi onları aldım , onlardan çıkıyormuş[/QUOTE]

hangi kitaplar adlarını yazabilirmisiniz

Rme babyface pro-spl mark 2- jz v 12-se z 3300-rode k2-nt5 stereo pair-dynaudio bm5 a
Desktop i7 2600k-32gb ram
Dasmotiv

[QUOTE=gitarist1975;43768]hangi kitaplar adlarını yazabilirmisiniz[/QUOTE]

"popüler müziği anlamak , kültürel müzikoloji ,Cumhuriyet Halk Ve Müzik" bu kitapları okuyup sınava girmemi söyledi müzik bilimleri için

Dasmotiv

Görüşme Sınavında adaylarından müzik teknolojiyle olan ilişkilerini ispatlaması ve en
azından ilgili birkaç donanım veya yazılımı temel düzeyde kullanabilmesi beklenir . Diyor.

Fakat ben program ve donanımda bilmiyorum . Kaynak varmıdır , yoksa Cubase indirip karıştıra karıştıra öğrenebilirmiyim , bilgisayara gitarı line girişinden bağlıyorum kayıt sırasında ses alamıyorum sonra dinleyebiliyorum . Ses kartı alsam bide cubase karıştırarak öğrenebilirmiyim sınavda en azından bana sorulanı cevaplasam yeter .

abdullahatalan
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

Mesaj gönderen abdullahatalan »

[QUOTE=Dasmotiv;44126]Görüşme Sınavında adaylarından müzik teknolojiyle olan ilişkilerini ispatlaması ve en
azından ilgili birkaç donanım veya yazılımı temel düzeyde kullanabilmesi beklenir . Diyor.

Fakat ben program ve donanımda bilmiyorum . Kaynak varmıdır , yoksa Cubase indirip karıştıra karıştıra öğrenebilirmiyim , bilgisayara gitarı line girişinden bağlıyorum kayıt sırasında ses alamıyorum sonra dinleyebiliyorum . Ses kartı alsam bide cubase karıştırarak öğrenebilirmiyim sınavda en azından bana sorulanı cevaplasam yeter .[/QUOTE]

İnternette birsürü cubase hakkında kaynak var dostum google cubase ders yazarsan çıkar, bide kurcalayarakda baya birşey öğrenebilirsin

Rme uc-Neumann Tlm 103-Yamaha HS50M-Dtpro770 80-Cubase Elemenst 8-Axiom 49-i5 masaüstü pc
Kerem Çelik
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen Kerem Çelik »

[QUOTE=Dasmotiv;44126]Görüşme Sınavında adaylarından müzik teknolojiyle olan ilişkilerini ispatlaması ve en

Fakat ben program ve donanımda bilmiyorum . Kaynak varmıdır , yoksa Cubase indirip karıştıra karıştıra öğrenebilirmiyim , bilgisayara gitarı line girişinden bağlıyorum kayıt sırasında ses alamıyorum sonra dinleyebiliyorum . Ses kartı alsam bide cubase karıştırarak öğrenebilirmiyim sınavda en azından bana sorulanı cevaplasam yeter .[/QUOTE]

Eğer program ile ilgili sorular sorulacaksa basit bir kaç şey soruluyor. Örneğin; bir kanal aç ve input-output ayarlarını yap, kanal üstünde input monitoringi aç, bir compressor ekle ve ayarla, bir aux track açıp bu kanalı oraya yönlendir gibi şeyler soruluyor. Temel kayıt ve mix yöntemlerini öğrenirseniz yeterli olacaktır. Çok uçuk kaçık şeyler sorulmaz. Her şeyi bildiğinizi gösterirseniz onlar da sizi zorlarlar elbette, hatta çoğu zaman çok şey bilenleri almayı tercih bile etmiyorlar. O yüzden hata yapmaktan ya da bilmediğinizi söylemekten çekinmeyin. Bu size bir şey kaybettirmez.

Mülakat sınavının bir kısmında da bugüne kadar neler yaptığınızı, portfolyonuzda nasıl bir hazırlık yaptığınızı ve ileride ne yapmak istediğinizi sorabilirler. Bu sorulara da hazırlanıp gitmekte fayda var.

Ses Mühendisi / Eğitmen Resim / ibrahimkeremcelik@gmail.com

“Müzik Teknolojileri” sayfasına dön