Nota Yazımında Bilmediğim İşaretler

cruz
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen cruz »

resimde kırmızı yuvarlak içine aldığım şeylerin ne ifade ettiğini biliyorsanız açıklar mısınız ? :confused:

Resim

okidoz
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 6 time
Been thanked: 7 time
İletişim:

Mesaj gönderen okidoz »

1-2-3 bir müzikal terim -işaret değil, akorlar yazıyor, gitarda basılış şekilleri temsili olarak gösteriliyor, en soldaki çizgi kalın mi , en sağdaki çizgi ise ince mi telini sembolize ediyor, en kuzey ise gitarın üst eşiğini temsil ediyor.
4 ise SENYO işareti sözlük tanımı şu
"Bir müzik eserinde 2. defa konulduğu yerden, birinci defa konulduğu yere dönüleceğini ve son yazılan yerde bitirileceğini belirtir."

[align=center]Müzik[/align]

cruz
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen cruz »

1 2 ve 3 ün akor oldugunu tahmin etmiştim ama dogrusunu ögrenmek en iyisi.fakat bir sorum olacak.bunların gitar akorlarını belirttiğini söylediniz.peki ben bu gitar akorlarını piyanoda nasıl basabilirim.bir diğer sorum ise senyo ile ilgili.senyoyu tam anlayamadım.çünkü paylaştığım resimde sadece 1 adet senyo var

okidoz
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen okidoz »

Akor akordur, piyanosu gitarı yok, hatta gitardan daha zengin bir şekilde tuşlularda basılabilir, soruna gelince akorların nota açılımlarını netten kitaplardan bulabilirsin, ama zaten temel akorları öğrenmen lazım.

Örn: C do majör, C - E - G = yani do mi sol

"Dal segno - dal segno al fine" terimlerine bak, ama kısaca soruna cevap vereyim, şarkının birinci sayfası bu yani ikinci senyo yada coda işaretini göremiyoruz, şarkıyı bildiğimden söylüyorum, söz kısmı iki tekrar ve aynı notaları tekrar yazmamak için başa döndürüyor sonra nakarat...

cruz
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen cruz »

teşekkür ederim.müzik eğitimi aldınız mı?

okidoz
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen okidoz »

[QUOTE=cruz;7085]teşekkür ederim.müzik eğitimi aldınız mı?[/QUOTE]
Bir çoğundan farklı olarak ilk okul üçüncü sınıfta müzik öğretmeni geliyordu haftada bir ders(şimdi ilkokullarda müzik dersi var mı bilmiyorum o zamanlar yoktu), ve bunun için + ücret kitlemişlerdi bize, adam aslında yakındaki lisede müzik öğretmeniydi, ne öğrendin dersen inanın hatırlamıyorum sadece bize oturup mandolin çalardı.Düşündüm de güzel dümenmiş.Yani hayır malesef eğitim görmedim, ama senin gibi gençler için şimdi imkan daha büyük biraz azimle netten her şey olmasa da çok fazla şey öğrenilebilir.Ben öyle yaptım yapıyorum da...

“Müzik Formları,Armoni ve Orkestrasyon Teknikleri” sayfasına dön