Hangi EQ-Comp-Reverb Plugin kullanıyorsunuz ?

Kerem Çelik
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen Kerem Çelik »

Sanırım Kotelnikov'da bunun AAX versiyonu abi.

Ses Mühendisi / Eğitmen Resim / ibrahimkeremcelik@gmail.com
Bestematik
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen Bestematik »

Evet olabilir Kerem aynı arayüz çünkü..Parametreler falan aynı..Çok iyidir..Denemediysen tavsiye ederim..

İmac İ5 - Apogee Duet 2 - Dynaudio BM5A - SE X1 - Audio Technica ATH-M50 - M-Audio K.eystaion 61 - Yazılımlar : Cubase Pro 8 - Eiosis Air EQ - Dell 23 Ips
Kerem Çelik
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Slick EQ kullanıyorum ben mastering sırasında falan ama bu kompresörü hiç kullanmadım abi. İndirdim şimdi, yarın denerim.

EsbaB
Müdavim Üye
Müdavim Üye
DAW: Cubase Elements 9
Has thanked: 14 time
Been thanked: 6 time
İletişim:

Mesaj gönderen EsbaB »

[QUOTE=Xtansion;20416]Bende size ücretsiz bir compressor önerisinde bulunayım..Çok net söylüyorum..Şimdiye kadar kullandığım bir iki compressor u aradan çıkarırsam diğerlerinin hepsini ezer geçer..Bu compressor un ücretsiz olması bir mucize..Bununla ilgili yabancı forumlarda arama yaparsanız göreceksiniz..Bir çok kişinin beğenisini almış ve hemen herkesin plugin setup ında olan bir compressor..Hem win hem mac için var..Hem 32 hem 64 bit..Ama malesef Pro Tools da kullanılamıyor..Sadece vst ve Au formatları var..

TDR Feedback Compressor II

Download link
TDR Feedback Compressor II | Tokyo Dawn Records[/QUOTE]

Hocam EQ yu da ben paylaşayım :)
Resim
TDR VOS SlickEQ | Tokyo Dawn Records

Dell Latitude (i7 2720QM 2.20 CPU + 10 Gb Ram + W10 64bit + 240 Gb SDD / 320 GB 7200 Rpm HDD )
MOTU UltraLite MK3 Hybrid + sE X1 A + Cubase Elements 9 http://www.abdulcelil.com
...----Herşeyin bir Sebebi Var----...
Kerem Çelik
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Kotelnikov'u bugün davul grup kanalında kullandım. Ben çok beğendim.

http://i.hizliresim.com/2Y5NdO.png

Dosya ekleri
Ekran Resmi 2014-12-21 17.31.58.jpg
Ekran Resmi 2014-12-21 17.31.58.jpg (40 Byte) 2296 kere görüntülendi
Kerem Çelik
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Bir kaç gündür HeadCrusher'ı deniyorum. Gitar, vokal vs bir çok şeyde denedim çok beğendim ben.

Downloads

roni

Mesaj gönderen roni »

mix te :
compressor olarak. ssl x comp, fabfilter pro c ve sonnox dynamics native kullanıyorum. sonnox dynamic te aynı zamanda gate, expander. limiter (limiter için ayrıca oxford limiter kullanıyorum) warmth .mevcut.

eq olarak : fabfilter ,sonnox oxford eq native, ssl x-eq kullanıyorum.

reverb : valhalla, ssl x-verb ,bazen lexion
delay : fabfilter timeless, pinpong delay, ve cubase in stok delay i
tuner olarak : c tuner
entonasyon duzeltme için : melodyone
gitar fx için : guitar rig ve şimdi bu sayfadan edindiğim ve daha çok hoşuma giden line 6 kullanıyorum.
deesser kullanmıyorum. denoiser yerine gate- expander tercih ediyorum
Mastering te :izotope ozone( maximizer, harmonic exciter, bazen eq) ssl x-eq ,sonnox eq, comp için x-comp veya oxford.limiter olarak gene oxford limiter. steinberg in stereo expander

ugur86
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 time

Mesaj gönderen ugur86 »

Roni dostum eq pluginlerimiz nerdeyse aynı, fabfilter'i ve nomad factory'yi çok kullanışlı ve karakterli buluyorum. yalnız izotope ozone'u pek tavsiye etmiyorlar nedense yabancı forumlarda da çok eleştiriler okudum hakkında. evde mastering yaptığımızı iddia edemesek de master'lama işlemlerinde yine nomad factory'nin pluginlerine elim gidiyor nedense, bana yumuşak ve doğal geliyor. waves'i de uzun süre kullandım, ama bana nedense hep yapay ve plastik geliyor bilmiyorum zevk meselesidir belki de.

UAD Apollo8 / WARM Audio WA87 / Rode NT5 St. / Dynaudio bm6a / Yamaha NS10m / ATH m20x & DT770

Bestematik
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

EQ olarak sadece Sonalksis SV517 yi kullanıyorum..( Golden Age EQ73 aldıktan sonra artık pek EQ ya takılımıyorum )
Compressor olarak ; Cytomic Glue ve Klanghelm SDC8 kullanıyorum..İKiside gerçekten vazgeçilmez pluginler..Ama DBX 1066 yıda artık sıklıkla kullanmaya başladım..
Bunlar dışında mutlaka saturation plugin kullanıyorum..Tek favorim Klanghelm SDRR..
Waves Red 17 Plugin ini yine sıklıkla kullanıyorum..
Mastering kısmında compressor olarak sadece Slate Digital FG-x tercih ediyorum..Hem compressor hem limiter..Çok natural..Şiddetle tavsiye ederim..
EQ olarak Pultec EQ lardan birini kullanıyorum..Genelde T-racks..

İmac İ5 - Apogee Duet 2 - Dynaudio BM5A - SE X1 - Audio Technica ATH-M50 - M-Audio K.eystaion 61 - Yazılımlar : Cubase Pro 8 - Eiosis Air EQ - Dell 23 Ips
roni

Mesaj gönderen roni »

[QUOTE=ugur86;22287] yalnız izotope ozone'u pek tavsiye etmiyorlar nedense yabancı forumlarda da çok eleştiriler okudum hakkında. .[/QUOTE]

Ben izotope u tüm mastering de kullanmıyorum zaten. sadece maximizer, harmonic exciter ı kullanıyorum. bunun dışında mastering de genelde oxford ürünlerini tercih ediyorum. sadece eq da ssl de kullandığım oluyor. waves paketi ürünlerini hiç sevmiyorum ..
Sizler maximize için ne kullanıyorsunuz?

roni

Mesaj gönderen roni »

[QUOTE=Xtansion;22289].( Golden Age EQ73 aldıktan sonra artık pek EQ ya takılımıyorum )
.[/QUOTE]

golden age i kayıt esnasındamı yoksa mixtemi kullanıyorsun. Mix te kullanıyorsan tüm kanallarda hardware eq yumu tercih ediyorsun?

Bestematik
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

[QUOTE=ronaran;22291]golden age i kayıt esnasındamı yoksa mixtemi kullanıyorsun. Mix te kullanıyorsan tüm kanallarda hardware eq yumu tercih ediyorsun?[/QUOTE]

Mix esnasında Printing Track yaparak kullanıyorum..Her kanalda kullanamıyorum malesef şu anda...Çünkü mono olarak çalışıyor..Stereo değil..Ayrıca bazı enstrumanlar 3 band dan fazlasını istiyor..Evet GAP ın Q değerleri baya geniş ama bazı enstrumanlarda yetersiz kalıyor..O zaman pluginlerle takviye yapıyorum..

Kerem Çelik
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

[QUOTE=roni;22290]Sizler maximize için ne kullanıyorsunuz?[/QUOTE]

Ben mastering sırasında hemen hemen hiç maximizer kullanmıyorum. Maximizer'a gelmeden zaten RMS değerlerinde -14, -12 dBFS seviyelerini görüyorum son aşamada. Parçanın suyunu çıkartıp -10 ya da -8 dBFS yapmaya gerek duymuyorum.

Bestematik
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

[QUOTE=Kerem Çelik;22313]Ben mastering sırasında hemen hemen hiç maximizer kullanmıyorum. Maximizer'a gelmeden zaten RMS değerlerinde -14, -12 dBFS seviyelerini görüyorum son aşamada. Parçanın suyunu çıkartıp -10 ya da -8 dBFS yapmaya gerek duymuyorum.[/QUOTE]

Kerem seni görmüşken bu maximizer meselesini sorayım...Malum bizim Türk insanının tuhaf huyları var..Mastering e geçince L2 ye yüklenip allah ne verdiyse aşağı çekiyorlar thresold u..RMS değerleri -5 lere kadar düşürüyorlar..Ama o kadar fazla kurcalayıncada şarkının anası ağlıyor..Bugün puremix in bir videosunda izledim..Adam tiyatro salonu gibi bir yerde büyük bir toplulupa eğitim veriyordu..Mix ten -6 db gain civarında çıkardı, mastering de belli belirsiz küçük dokunuşlar yaptı, maximizer i hiç kullanmadı..Senin dediğin gibi rms değerlerini -10-12 aralığında bıraktı..Şaşırmadım değil..Çünkü bizim buralarda rms değerlerini nedense -5 lere kadar dayıyorlar..Bunun içinde maximizer e abanıyorlar..

Yani mix ile mastering arasındaki sound farkı resmen iki farklı şarkı gibi geliyor bazen dinlediğimde..Ama profesyoneller yaptığında mix ile mastering arasında loudness dahil olmak üzere belli belirsiz bir fark var..Evet ses biraz daha hacimli, daha temiz geliyor ama kesinlikle abartı bir farklılık yok..

Doğrusu nedir bu işin..

Kerem Çelik
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

[QUOTE=Xtansion;22315]Kerem seni görmüşken bu maximizer meselesini sorayım...Malum bizim Türk insanının tuhaf huyları var..Mastering e geçince L2 ye yüklenip allah ne verdiyse aşağı çekiyorlar thresold u..RMS değerleri -5 lere kadar düşürüyorlar..Ama o kadar fazla kurcalayıncada şarkının anası ağlıyor..Bugün puremix in bir videosunda izledim..Adam tiyatro salonu gibi bir yerde büyük bir toplulupa eğitim veriyordu..Mix ten -6 db gain civarında çıkardı, mastering de belli belirsiz küçük dokunuşlar yaptı, maximizer i hiç kullanmadı..Senin dediğin gibi rms değerlerini -10-12 aralığında bıraktı..Şaşırmadım değil..Çünkü bizim buralarda rms değerlerini nedense -5 lere kadar dayıyorlar..Bunun içinde maximizer e abanıyorlar..

Yani mix ile mastering arasındaki sound farkı resmen iki farklı şarkı gibi geliyor bazen dinlediğimde..Ama profesyoneller yaptığında mix ile mastering arasında loudness dahil olmak üzere belli belirsiz bir fark var..Evet ses biraz daha hacimli, daha temiz geliyor ama kesinlikle abartı bir farklılık yok..

Doğrusu nedir bu işin..[/QUOTE]

Zaten mastering sırasında devreye giren EQ, Comp gibi şeyler sayesinde aşamalı olarak gain kazanmak amaçlanıyor. Bunu yaparken hem loudness hemde RMS değerlerini kontrol ediyoruz elbette ama şu kesinlikle doğru diyeceğim bir durum yok. Parça bozulmadan, -8 dBFS seviyelerine çekilebiliyorsa RMS tamam ama ondan sonra ister istemez bozulmalar oluyor.

Benim maksimum noktam genellikle -12 dBFS, çok nadiren -10 dBFS civarını zorluyorum ama ben bile tat almıyorum o zaman yaptığım işten.

“Mix” sayfasına dön