Hangi EQ-Comp-Reverb Plugin kullanıyorsunuz ?

Bestematik
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen Bestematik »

[QUOTE=ChordSolo;12760]bass kanalına dikkat etmek lazım dostum...
az önce 2 haftadır üzerinde çalıştığım projeyi çöpe atmak zorunda kaldım, belki de sırf bu yüzden...
gerçi bunda trafiği yanlış planlamamın katkısı daha büyük oldu esasen...
hafta sonu aldığımız akustik gitar kaydı ile bass frekanslarının rezonansa girmesi de bu kararı vermemde etkili oldu...
işte herkese 10 puanlık bir soru;
bu durumu yaşamamak için önce akustik gitarı mı çalıp bass ı yazarsınız, yoksa bass ı yazıp mı topu gitarcıya doğru atarsınız?[/QUOTE]

Marşandiz de bir abim var..Genelde enstrumanistleri ayarlayıp canlıları çaldırma olayını üstlenmiş..O her zaman önce bass olayını hallediyor sonrasında gitarı çaldırıyor..Nedenini hiç sorgulamadım açıkcası..Bass olayı çok çetrefilli olay hocam ya..Yazmasıda ayrı bir dert..Doğru yazılmamış bir bass partisyonu parçayı mahvediyor..Ben bass partisyonları için aşağıdaki olaydan faydalanıyorum..Sonra üzerinde şarkının gidişatına göre değişiklikler yapıyorum..Daha sağlam oluyor..

[video=youtube;hyx6n7klaoc]http://www.youtube.com/watch?v=hyx6n7klaoc[/video]

Mix olayı öyle 2-3 saatte olacak iş değil kesinlikle..İnternette izlenilen videolara aldanmamak lazım..adam 2 saatte mix olayını bitiriyor..O sadece kısaltılmış basit anlatımlar..Yoksa onun öncesi sonrası bir sürü detayı var..Ben mix ve mastering biliyorum demek gerçekten çok zorlu bir süreç gerektiriyor..

İmac İ5 - Apogee Duet 2 - Dynaudio BM5A - SE X1 - Audio Technica ATH-M50 - M-Audio K.eystaion 61 - Yazılımlar : Cubase Pro 8 - Eiosis Air EQ - Dell 23 Ips
karataylan
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen karataylan »

EQ olarak T-racks vintage, Waves Scheps 73 ( Bu ikisini özellikle kick ve ritim gitarlarıma hacim vermek için kullanıyorum.)

Compresor olarak Feedback TDR,

Stereo out ta limiter olarak Waves L3 ultra maksimizer

Reverb ve delay olarak Kjaerhaus Classic delay, reverb ve chorus ve Izotope Ozone 5 reverb,

Özellikle lead gitar için kjaerhaus un chorus ve delayleri çok başarılı...

karataylan
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

[QUOTE=ChordSolo;12760]bass kanalına dikkat etmek lazım dostum...
az önce 2 haftadır üzerinde çalıştığım projeyi çöpe atmak zorunda kaldım, belki de sırf bu yüzden...
gerçi bunda trafiği yanlış planlamamın katkısı daha büyük oldu esasen...
hafta sonu aldığımız akustik gitar kaydı ile bass frekanslarının rezonansa girmesi de bu kararı vermemde etkili oldu...
işte herkese 10 puanlık bir soru;
bu durumu yaşamamak için önce akustik gitarı mı çalıp bass ı yazarsınız, yoksa bass ı yazıp mı topu gitarcıya doğru atarsınız?[/QUOTE]

Bahadır üstadım ben genelde gitarları kaydettikten sonra bas gitarı kaydediyorum. Bas partisyonlarımı çaldığım gitara göre yazıyorum çünkü.

Bas gitar kaydında ise gitarı ses kartına girdikten sonra ezmiks ten seçtiğim güzel ve hacimli bir bas tonu kullanıyorum.

Tanerongunyzb
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 8 time
Been thanked: 19 time

Mesaj gönderen Tanerongunyzb »

Arkadaşlar reverb olarak 2caudio firmasının aether ve Breeze isimli plugin lerini şiddetle tavsiye ederim.

Bestematik
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

[QUOTE=Tanerongunyzb;14440]Arkadaşlar reverb olarak 2caudio firmasının aether ve Breeze isimli plugin lerini şiddetle tavsiye ederim.[/QUOTE]

Aynen katılıyorum..Sadece bu reverb leri kullanıyorum uzun zamandır..Preset larda çok iyi..

İmac İ5 - Apogee Duet 2 - Dynaudio BM5A - SE X1 - Audio Technica ATH-M50 - M-Audio K.eystaion 61 - Yazılımlar : Cubase Pro 8 - Eiosis Air EQ - Dell 23 Ips
karataylan
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

[QUOTE=Tanerongunyzb;14440]Arkadaşlar reverb olarak 2caudio firmasının aether ve Breeze isimli plugin lerini şiddetle tavsiye ederim.[/QUOTE]

Sitesini inceledim oldukça kaliteli bir plug in e benziyor. Torrent leri var mıdır acaba ?

Bestematik
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

[QUOTE=karataylan;14445]Sitesini inceledim oldukça kaliteli bir plug in e benziyor. Torrent leri var mıdır acaba ?[/QUOTE]

Özel mesajına bakarmısın hocam :)

karataylan
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Tamam üstad şimdi gördüm akşam indiricem. Çok teşekkürler :)

EsbaB
Müdavim Üye
Müdavim Üye
DAW: Cubase Elements 9
Has thanked: 14 time
Been thanked: 6 time
İletişim:

Mesaj gönderen EsbaB »

Ben genelde Blue Cat Audio, yanında Rewerb için Korg MDE-x ve Cubase in kendi pluginlerini kullanıyorum. EQ için muzdaribim. Elements sürümünde malumuuz EQ yok Classic eq ve voxengo eq/geq ları basit ama işimi görüyordu şimdi onlarıda kullanamıyorum
BT nin compresserleri falan iyi idi ama lisans lı Cubase e geçince başka plugin ve vsti lerle beraber veda ettim

Dell Latitude (i7 2720QM 2.20 CPU + 10 Gb Ram + W10 64bit + 240 Gb SDD / 320 GB 7200 Rpm HDD )
MOTU UltraLite MK3 Hybrid + sE X1 A + Cubase Elements 9 http://www.abdulcelil.com
...----Herşeyin bir Sebebi Var----...
ugur86
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 1 time

Mesaj gönderen ugur86 »

Arkadaşlar mecbur kalmadıkça Mix aşamasında stereo out'nuza herhangi bir limiter vs. takmayın ve 0 db değeri ile fader'dan oynamayın. Mixte olay zaten master out 0 db iken ortalama ses seviyenizi -6 db civarına çekerek master'lama işlemine alan bırakmaktır. mix'te frekans dengesi, panlamalar (balans) ve ses yükseklik dengeleri sağlandıktan sonrasını ; wav formatında çıktı alıp yeni bir mastering projesi açarak yapmayı alışkanlık haline getirelim. Bu şekilde miximizi mastering için başka insanlara da gönderirken sorun yaşamayız. Plugin olarak önerilerime bu aralar müdavimi olduğum SSL Duende setini ekliyorum :) Özellikle x-verb reverb'ü çok natural ve gerçek anlamda derin...

UAD Apollo8 / WARM Audio WA87 / Rode NT5 St. / Dynaudio bm6a / Yamaha NS10m / ATH m20x & DT770

EsbaB
Müdavim Üye
Müdavim Üye
DAW: Cubase Elements 9
Has thanked: 14 time
İletişim:

Mesaj gönderen EsbaB »

Daha iyi bir EQ için 8 basit yol diye bir paylaşım gördüm ama ingilazcam yeterli olmadığı için sizinle paylaşayım dedim Tıklayınız

Dell Latitude (i7 2720QM 2.20 CPU + 10 Gb Ram + W10 64bit + 240 Gb SDD / 320 GB 7200 Rpm HDD )
MOTU UltraLite MK3 Hybrid + sE X1 A + Cubase Elements 9 http://www.abdulcelil.com
...----Herşeyin bir Sebebi Var----...
ugur86
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 1 time

Mesaj gönderen ugur86 »

Buradaki ilk adım boost'lama yöntemi ile rahatsız eden frekansı bulmak. Yani bir frekansı tutup 15-20 arttırıyoruz sonra sağa sola gezdirerek çınlayan, boğukluk veren, boomy duyuma neden olan frekanslarda durup birkaç db azaltıyoruz. Bu işlemleri en pratik fabfilter pro-Q ' da buldum, hem gezinme kolay hem de küçük bir kulaklık simgesi var ona tıklayarak sadece o frekansı dinleyebiliyorsunuz, süper yani tavsiye ederim. Bir de davul mix'inde özellikle 400 hz'lere dikkat etmek lazım, 8 kanal davulum yoksa, bir stereo kanal loop kullanmışsam bu frekansı azalttığımda sound hemen yumuşuyor ve netleşiyor :)

UAD Apollo8 / WARM Audio WA87 / Rode NT5 St. / Dynaudio bm6a / Yamaha NS10m / ATH m20x & DT770

Kerem Çelik
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen Kerem Çelik »

Benim kullandığım ve memnun kaldığım plug-in'ler şöyle;

Dinamik işlemciler:

-Elysia Alpha Comp
-PSP Master Comp
-Waves L2 Ultramaximizer
-CLA-76 ve CLA-2a
-Bas gitar için PT'nin içinde stock plug-in olan BF76 (UA 1176 modellemesidir)

EQ olarak:

-PT'nin içinde stock plug-in olan Channel Strip EQ (high mid ve air frekanslarda çok etkili, abartmanıza gerek bile kalmıyor. Ayrıca band olarak dinleme özelliği de var)
-Waves API 550A
-Bluecat EQ
-Cubase ve Logic'in stock EQ'ları da çok güzel

Reverb olarak:

-Waves TruVerb
-PT'nin stock plug-in'i D-Verb

Delay olarak:

-PT'nin stock plug-in'i Air Multi Delay'den başka kullanmıyorum. 5 tapenin 5ini de kullanıyorum çoğunlukla

Ben yaptığım mixlerde hemen hemen de-esser kullanmıyorum. Vokalde sibilant problemi vs varsa zaten vokal otomasyonunda çözüyorum o sorunları.

Bir de ek olarak:

Transient designer kullanmam gerekirse (kick, trampet vs için) bittersweet kullanıyorum. Sitesinden ücretsiz indirebilirsiniz.

Faz sorunları için Waves PAZ Analyzer ve Auto Align muhteşemler. Auto Align, amatör ve yarı profesyoneller tarafından çok bilinmiyor ama davul miksinde vs hayat kurtarıyor. Youtube vs mecralardan videolarını izlemenizi tavsiye ederim.

Stereo image için Waves S1 Stereo Imager ve Waves Doppler çok hoşuma gidiyor.

En son Kerem Çelik tarafından 07 Eki 2014, 21:22 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Ses Mühendisi / Eğitmen Resim / ibrahimkeremcelik@gmail.com
Kerem Çelik
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen Kerem Çelik »

Burada yer alan pluginlerin hepsi ücretsiz. ProTools kullananlar olursa vs diye ekliyorum buraya. Ayrıca çoğunun setup dosyasında AU, VST, VST3 gibi yükleme seçenekleri de mevcut. Yani sadece Pro Tools için değil, diğer yazılımlar için de kullanabilirsiniz.

Free Pro Tools Plug Ins - The Pro Tools Community

Korsana hayır! :)

En son Kerem Çelik tarafından 14 Ara 2014, 16:43 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Ses Mühendisi / Eğitmen Resim / ibrahimkeremcelik@gmail.com
Bestematik
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Bende size ücretsiz bir compressor önerisinde bulunayım..Çok net söylüyorum..Şimdiye kadar kullandığım bir iki compressor u aradan çıkarırsam diğerlerinin hepsini ezer geçer..Bu compressor un ücretsiz olması bir mucize..Bununla ilgili yabancı forumlarda arama yaparsanız göreceksiniz..Bir çok kişinin beğenisini almış ve hemen herkesin plugin setup ında olan bir compressor..Hem win hem mac için var..Hem 32 hem 64 bit..Ama malesef Pro Tools da kullanılamıyor..Sadece vst ve Au formatları var..

TDR Feedback Compressor II

Download link
TDR Feedback Compressor II | Tokyo Dawn Records

“Mix” sayfasına dön