Mixdown sirasinda format secimi

chelsea33
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesaj gönderen chelsea33 »

Piyasadaki aranjörler proje bitince audio mixdown yaparken hangi formata çeviriyolar acaba? Veya başka hangi işlemler yapılır bu aşamada? Diğer bir soru da 700 mb lık cdlere mi yoksa 4 gb lık dvd lere mi yazılır biten şarkılar? Bir arkadasim eski plakların kapasitesinin cdlere göre daha geniş olduğunu ve bu yüzden şarkıları daha geniş boyutlu olarak plağa yazdıkları için plağın günümüzdeki cd lerden daha iyi oldugunu söylemişti. Bu konudaki bilgilerinizi de öğrenmek istiyorum.

tezcankoray
Müdavim Üye
Müdavim Üye
DAW: Studio One 4.5
Has thanked: 32 time
Been thanked: 16 time
İletişim:

Mesaj gönderen tezcankoray »

Selamlar dostum,

Buradaki üstadlarımız daha iyi bilirler tabi ama ben kendimce cevaplamaya çalışayım.

1- Audio mixdown yaparken bence wav formatına çevrilmeli. Çünkü Wav (ingilizce wave kelimesinden gelir), bir müzik parçasındaki sinyallerin hiçbir şekilde sıkıştırma uygulanmamış, ham halidir.
2- Biten şarkıların CD'ye ya da DVD'ye yazılması bence farketmez. Önemli olan, kaç bit örnekleme ile çıktı aldığındır. Daha yüksek örnekleme bit'i ile aldığın çıktı, daha az bozulmaya uğrayacağı için daha kaliteli olacaktır. Örnekleme hızını sonsuza yaklaştırdığında, elde edeceğin işaret analog işarete en yakın olan işaret olacaktır.

Plaklara yazılan kayıtlar hakkında çok bilgim yok ama oradaki seslerin kaliteli olma nedeni de örnekleme hızının yüksek olmasından dolayı analog işarete daha yakın olmasından kaynaklanmaktadır.

Saygılar,
Tezcan

Studio One 4.5 | Focusrite 2i2 | Yamaha MOX6 | Rode NT1-A | ATH-M50x

Souncloud: https://soundcloud.com/tezcan-3/
YouTube: https://www.youtube.com/c/TezcanKoray
Instagram: https://www.instagram.com/tezcan.koray/
ugur86
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 time

Mesaj gönderen ugur86 »

Verinin dvd ya da cd'ye yazılmasındaki olay tercihe bağlıdır, neticede dijital verinin usb'de olması, dvd ya da normal cd olması onu hiçbir kayıba uğratmaz, sebebi analog kayıt ortamları gibi fiziksel bir kayıt işlemi değil, kodlarla oluşturulan veri kaydı olmasıdır. Normal cd'ye sığmayacak bir mixdown ben şu ana kadar denk gelmedim açıkçası. batch export alıp da mix'e gönderecek olursan belki o zaman sığmayabilir. Ama piyasada dinlenen cd kalitesi standartı 16bit/44100hz şeklindedir. Bildiğim kadarıyla genelde kayıt ve mix aşamasında 24 bit çözünürlüğünde çalışılır ama mastering'den sonra compact disk platformuna aktarmak ve uygun cihazlarda okunmasını garantilemek için 16/44.1 değerine geçiş yapılır. Format olarak aiff veya wav formatı seçilebilir, ben wav tercih ediyorum.

UAD Apollo8 / WARM Audio WA87 / Rode NT5 St. / Dynaudio bm6a / Yamaha NS10m / ATH m20x & DT770

chelsea33
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesaj gönderen chelsea33 »

Cevaplarınız için teşekkür ederim.

enym
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen enym »

Ben bu konuda analogçuyum :) O eski kayıtların canlılığını ben handi formatta, hangi örneklemede olursa olsun bulamıyorum.. 18 cm/sn lik bir reel teyp kaydı, bunun sonradan metal kalıp ile plağa işlenmesi ile alınan ses kulaklarımda hala..
Ama gerçek hayata dönersek ve çok özel formatları devre dışı bırakırsak wav formatı gerçeğe en yakın ses.. Müzik işi bir sanayi ve profesyonel seviyede wav ile çalışıyor..

“Mastering” sayfasına dön