Mastering Pluginleri

By OK

Mastering Pluginleri

Mesaj gönderen By OK »

[QUOTE=yavuzy;36183]Ben mastering'de Fabfilter 2 EQ ve Brickwall Limiter olarak da UAD Precision Limiter ve Fabfilter Pro-L kullanıyorum.

Fabfilter 2'yi sadece surgical kesme işlerinde kullanıyorum. Analog parkurumdaki en detay / precision iş yapabilecek analog eq Crane Song IBIS, 6 db sidechain mod'lu olduğundan 0.5 db cut/boost detayına inebiliyor ama frekans seçimleri analog'da mecburen fix olduğu için bazen fabfilter keserken daha iyi sonuç veriyor.. Herhangi bir frekansı boost ederken plugin kullanmıyorum, genelde analog işlem yapıyorum. EMI pluginlerini tonal boost hareketleri için analog'a oldukça yakın buluyorum. Precision işlemler için ise yine Fabfilter kadar beğendiğim DMG audio eq'ları var.

UAD Precision Limiter da çok eski bir plugin ama hala zevkle kullanıyorum. Pro-L ise biraz daha agresif sonuçlar gerektiğinde yedek olarak duruyor.

Compressor'de ise eğer analog parkurum olmasa idi Vertigo comp emülasyonu ve SSL klonu cytomic glue eklerdim bu listeye… Her ikisi de muhteşem.

Ozone vs. paketleri pek sevmiyorum, mastering'in mantığından uzaklaştırıp mix'in yönünü değiştirecek radikal kararlar verdirtiyor özellikle amatör kullanıcılara… Enhancer vs psikoakustik efektler, spektrum genişleticiler falan çoğu zaman yarardan çok zarar getiriyor mastering'de. İlla ki kullanılacaksa da tadında bırakılmalı.Asıl genişlik mix'teki panorama ve efektlendirme kararları ile sağlanır…

Yine o paketler içinde gelen Multiband compressorleri kullanmıyorum ve tavsiye etmiyorum. Multiband kullanılacak şekilde düzeltilmesi gereken bir frekans dengesizliği varsa zaten mikse geri dönülmesi gerektiğini düşünürüm. Parkurumdaki mastering için kullandığım 3 analog eq da hipass filter'lı seçtim artık pluginlerin çoğunda da mevcut bu özellik. Alt frekansların ezilmemesi tercih ediliyorsa çok faydalı ancak mastering'de 3 band comp kullanılacak bir durum varsa mix bitmemiştir bence. :)

Mastering, mix'te ulaştığımız sonucu çok farklı bir yere taşımamalı sadece genel frekans dengesi ve dinamiklerinde küçük ve şık bir imza gibi olmalı…

Benim sıram şu şekilde : Dijital Eq Fabfilter 2 - Converter DA - Analog Parkur EQ'ları (sırası ile IBIS, A Designs Hammer,Gyraf G14) + Analog Compressorler ( Gyraf G10 vari mu genelde ilk sırada / arkasından API2500 veya A Designs Nail değişken veya duruma göre tek compressor ) - Converter AD - UAD Precision Limiter / Fabfilter Pro-L - dither - Digital bounce[/QUOTE]

İtiraf ediyorum yazıyı olduğu gibi copy paste edip kendimce tuttuğum notlar arşivime kopyaladım,bir gün bu yoluda denerim belki diye :claps: :ok:

Signature by OK :cool:
gitarist1975
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mastering Pluginleri

Mesaj gönderen gitarist1975 »

Mastering de kullanilacak multiband compressor icin ne tavsiye edersiniz ?

Rme babyface pro-spl mark 2- jz v 12-se z 3300-rode k2-nt5 stereo pair-dynaudio bm5 a
Desktop i7 2600k-32gb ram
BoraUslusoy
V.I.P
V.I.P
İletişim:

Mastering Pluginleri

Mesaj gönderen BoraUslusoy »

[QUOTE=gitarist1975;37756]Mastering de kullanilacak multiband compressor icin ne tavsiye edersiniz ?[/QUOTE]

McDSP ML4000, Waves Lin MB, MetricHalo Multiband Dynamics

acaluka
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mastering Pluginleri

Mesaj gönderen acaluka »

Çok bir bilgim yok fakat araştıra araştıra, kurcalaya kurcalaya öğrenmeye çabalıyorum ben de.

Şimdilik arayüzünün kullanım kolaylığından dolayı Fabfilter ve İzotope 6 kullanıyorum. Bir de Studio One içinde çok kaliteli plug-in ler var. Bunlarla öğrenmeye çalışıyorum şimdilik.

gitarist1975
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mastering Pluginleri

[QUOTE=BoraUslusoy;37759]McDSP ML4000, Waves Lin MB, MetricHalo Multiband Dynamics[/QUOTE]

Tesekkurler hocam. Ulas isini ayarlasada bide mastering le ilgili ders alsak sizden keske. Ozledim valla :)

Rme babyface pro-spl mark 2- jz v 12-se z 3300-rode k2-nt5 stereo pair-dynaudio bm5 a
BoraUslusoy
V.I.P
V.I.P
İletişim:

Mastering Pluginleri

[QUOTE=gitarist1975;37764]Tesekkurler hocam. Ulas isini ayarlasada bide mastering le ilgili ders alsak sizden keske. Ozledim valla :)[/QUOTE]

Bilmukabele İskender
yapalım valla. Aslında bir gun 4-5 saat yeterli olur. Organize edelim

gitarist1975
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mastering Pluginleri

[QUOTE=BoraUslusoy;37765]Bilmukabele İskender
yapalım valla. Aslında bir gun 4-5 saat yeterli olur. Organize edelim[/QUOTE]

Tamam hocam ulas la bi konusayim ben :)

BoraUslusoy
V.I.P
V.I.P
İletişim:

Mastering Pluginleri

[QUOTE=gitarist1975;37777]Tamam hocam ulas la bi konusayim ben :)[/QUOTE]

Sizden once Pro Tools uzerinde calistigimiz bir mix grubu vardi. Siz bir organize olun, onlarla da konusurum guzel bir topluluk olusur.

gitarist1975
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mastering Pluginleri

[QUOTE=BoraUslusoy;37778]Sizden once Pro Tools uzerinde calistigimiz bir mix grubu vardi. Siz bir organize olun, onlarla da konusurum guzel bir topluluk olusur.[/QUOTE]

Tamamdir hocam.

gitarist1975
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mastering Pluginleri

[QUOTE=BoraUslusoy;37778]Sizden once Pro Tools uzerinde calistigimiz bir mix grubu vardi. Siz bir organize olun, onlarla da konusurum guzel bir topluluk olusur.[/QUOTE]

Hocam ulasla konustuk sizinde dahil oldugunuz mail grubu acacak oradan gun saat hakkinda konusucaz. Ulas ta musaitmis :)

“Mastering” sayfasına dön