Perdesiz Gitar Yapim Asamalari

MoNoTeist
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen MoNoTeist »

Arkadaslar herkese selamlar.

Uzun bir zaman once bir sebepten, 100-150 TL gibi bir fiyata satin aldigim ve pek kullanmadigim klasik gitari, farkli enstruman hastaligim nedeniyle perdesiz gitar yapmaya karar verdim. Birden bire gelisen bir karar oldugu icin bir luthier arayisina da girmedim ve kendim tum fretlerini soktum. :)

Biraz deli isi gibi gorunse de yaptigima da pisman olmadim acikcasi. Suan icin sapin tam duz olmamasi sebebiyle ufak tefek cizirtilar var elbette. Yarin bir zimpara alip o fazlaliklari da alarak uzerine yogunlasmayi planliyorum. Zaten tamamen calisma amacli bir islemdi. Fena da olmadi. :) Eger malzeme bulabilirsem fret bosluklarini da doldurup tamamen duzlemeyi dusunuyorum.

Sormak istedigim konu, perdesiz gitara, normal gitar akort sistemi haricinde farkli bir akort cekmeyi deneyen bir arkadasimiz var mi? Var ise beni yonlendirebilir mi?

Simdiden tesekkur ederim..

En son MoNoTeist tarafından 21 Oca 2015, 23:08 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

[align=center]İnsan hergün bir parça müzik dinlemeli, iyi bir şiir okumalı, güzel bir tablo seyretmeli ve mümkünse birkaç mantıklı cümle söylemelidir.

Johann Wolfgang von Goethe[/align]

Berk
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesaj gönderen Berk »

[QUOTE=MoNoTeist;23088]Arkadaslar herkese selamlar.

Uzun bir zaman once bir sebepten, 100-150 TL gibi bir fiyata satin aldigim ve pek kullanmadigim klasik gitari, farkli enstruman hastaligim nedeniyle perdesiz gitar yapmaya karar verdim. Birden bire gelisen bir karar oldugu icin bir luthier arayisina da girmedim ve kendim tum fretlerini soktum. :)

Biraz deli isi gibi gorunse de yaptigima da pisman olmadim acikcasi. Suan icin sapin tam duz olmamasi sebebiyle ufak tefek cizirtilar var elbette. Yarin bir zimpara alip o fazlaliklari da alarak uzerine yogunlasmayi planliyorum. Zaten tamamen calisma amacli bir islemdi. Fena da olmadi. :) Eger malzeme bulabilirsem fret bosluklarini da doldurup tamamen duzlemeyi dusunuyorum.

Sormak istedigim konu, perdesiz gitara, normal gitar akort sistemi haricinde farkli bir akort cekmeyi deneyen bir arkadasimiz var mi? Var ise beni yonlendirebilir mi?

Simdiden tesekkur ederim..[/QUOTE]

Perdeleri nasıl söktünüz hocam bendede bi öğrenci gitarı var entonasyonu tonu filan fena değil ve bende düşündüm bir ara penseyle biraz yokladım perdeleri elimde çok yatkın değildir en üstünü söktüm çok boşluk kaldı.Başladığınız ve bitirdiğiniz aşamaları nasıl bir yöntem izlediğinizi yazarsanız bizler içinde güzel bir kaynak olabilir bu forumda bir çok kişinin eski diye adlandırdığı ve bir köşede duran gitarı vardır eminim yapmak isteyenlere rehberlik olabilir :)

Son olarakta bildiğim kadarı ile normal gitar akordunda oluyor perdesiz gitarlar fakat çalacağın esere göre ve tona göre değiştirebilirsin akordu mesela biz bi perdesiz gitar kaydında Do kurdi bir parça kaydetmeye çalışıyorduk çalan arkadaş pek hakim olmadığı için Si - Do arası yarım perde gitarın tüm akordunu yada si telini bir ses pesleştirmiştik yanlış hatırlamıyorsam.

MoNoTeist
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Perdelerin cikarilmasi gitardan gitara fark yaratabilir diye dusunuyorum. Benimkisi fabrikasyon bir gitar oldugu icin bekledigimden cok daha kolay oldu. Ucu cok ince bir tornavida ile sapin ust tarafindan bir ucunu hafifce kaldirdim. Daha sonra acilan araliktan baska bir tornavida ile sapa zarar vermeden yavas yavas cikarttim. Ne kadar dikkatli olunursa olunsun, sapa zarari oluyor. Bazi yerlerin yapisik olmasi sebebiyle kalkmalar olabiliyor.

Benim ilk denememdi ve tecrubesizdim. Birkac perdeden sonra farkli bir yontem gelistirdim ve maket bicagi ile fretin sapla birlesen iki tarafina da bir iki cizik attim. Bu sayede o yapisik kisimlari acmis oluyorsun. Bu sekilde sapa hic zarar vermeden ya da en aza indirerek tum fretleri sokebilirsin. Ama dedigim gibi, el yapimi gitarlarda fretlerin yerlestirilmesi farkli olabilir. Ancak el yapimi bir gitara da zaten boyle bir islem yapmak hic akillica degil. :)

Nereden nasil bulabilirim bilmiyorum ama bosluklari doldurmak icin kullanilan bir macun var. Bu macun ve ince zimpara ile de sap tamamen duzlestirilebilir. Suan ki durumunu sorarsaniz, sanirim sapta kullanilan agactan kaynakli, parmagin zor kaymasi sorunu var. Bu konuyla ilgili de bir gelisme kaydedersem bilgi veririm.

Ben bu gitari hic kullanmadigim icin denemek istedim. Tavsiyem elbette ki isini iyi yapan bir luthiere teslim etmektir.

[align=center]İnsan hergün bir parça müzik dinlemeli, iyi bir şiir okumalı, güzel bir tablo seyretmeli ve mümkünse birkaç mantıklı cümle söylemelidir.

ugur86
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 time

Mesaj gönderen ugur86 »

Arkadaşlar ben de kendi perdesiz gitarımı dönüştürme yöntemi ile yaptım malum el yapımı bi perdesiz 1500-2000 eurodan başlıyor :) yalnız eğer sapı boyalı beyaz bi ağaçsa duvar kağıdına benzer bir tarafı yapışkanlı naylondan ahşap desenli kaplamalar kullanmanızı öneririm, yoksa boyası sürekli çıkacaktır ve rahatsız edici görünecektir. benim gitarın sapı gül ağacıydı ama ben iyne de o kaplamayı yaptım çünkü perdesizde nüans için ileri geri elinizi oynattığınızda gıcırtı şeklinde telin sapa sürtme sesi geliyor, özellikle kayıtlara bulaşıyor. zımpara işlemini takozla yapın, yoksa yamuk yumuk zımparalarsınız cızırdamalar devam eder :) söktüğüm perdelerin yerine de zımparalanmış ağaç tozlarını serip sonra japon yapıştırıcısı ile üzerinden geçerek dolgu yaptım, üzerini zımparalayınca gayet de güzel oldu :)

UAD Apollo8 / WARM Audio WA87 / Rode NT5 St. / Dynaudio bm6a / Yamaha NS10m / ATH m20x & DT770

MoNoTeist
Müdavim Üye
Müdavim Üye

[QUOTE=ugur86;23098]Arkadaşlar ben de kendi perdesiz gitarımı dönüştürme yöntemi ile yaptım malum el yapımı bi perdesiz 1500-2000 eurodan başlıyor :) yalnız eğer sapı boyalı beyaz bi ağaçsa duvar kağıdına benzer bir tarafı yapışkanlı naylondan ahşap desenli kaplamalar kullanmanızı öneririm, yoksa boyası sürekli çıkacaktır ve rahatsız edici görünecektir. benim gitarın sapı gül ağacıydı ama ben iyne de o kaplamayı yaptım çünkü perdesizde nüans için ileri geri elinizi oynattığınızda gıcırtı şeklinde telin sapa sürtme sesi geliyor, özellikle kayıtlara bulaşıyor. zımpara işlemini takozla yapın, yoksa yamuk yumuk zımparalarsınız cızırdamalar devam eder :) söktüğüm perdelerin yerine de zımparalanmış ağaç tozlarını serip sonra japon yapıştırıcısı ile üzerinden geçerek dolgu yaptım, üzerini zımparalayınca gayet de güzel oldu :)[/QUOTE]

Ugur hocam selamlar.

Bu bir tarafi yapiskanli kaplamalardan bahsetmissiniz. Benim aklima biyle bir sey yapmak geldi ama sonradan sesi etkiler dusuncesiyle vazgectim. Benim gitarin sapi koyu kahverengi. Uzerindeki boya degil. Ama suan ciddi derecede kayganlik sorunu var. Ileri geri hareketlerde parmaklarin takiliyor ve istedigim tiniyi alamiyorum.

Nasil bir kaplama onerirsiniz? Herhangi puruzsuz bir ahsap bir kaplama bu isi gorur mu? Sesi etkilemez mi?

ugur86
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen ugur86 »

[QUOTE=MoNoTeist;23101]Ugur hocam selamlar.

Bu bir tarafi yapiskanli kaplamalardan bahsetmissiniz. Benim aklima biyle bir sey yapmak geldi ama sonradan sesi etkiler dusuncesiyle vazgectim. Benim gitarin sapi koyu kahverengi. Uzerindeki boya degil. Ama suan ciddi derecede kayganlik sorunu var. Ileri geri hareketlerde parmaklarin takiliyor ve istedigim tiniyi alamiyorum.

Nasil bir kaplama onerirsiniz? Herhangi puruzsuz bir ahsap bir kaplama bu isi gorur mu? Sesi etkilemez mi?[/QUOTE]

Hocam o kaplamayı yapınca çok hafif bir volume düşmesi illaki oluyor ama üzerinde el daha rahat kayıyor ve o gıcır gıcır rahatsız eden tiz ses de gidiyor, ben baumax'tan almıştım, çok ince olcak ama kaplama, kalın olmasın.

UAD Apollo8 / WARM Audio WA87 / Rode NT5 St. / Dynaudio bm6a / Yamaha NS10m / ATH m20x & DT770

MoNoTeist
Müdavim Üye
Müdavim Üye

[QUOTE=ugur86;23105]Hocam o kaplamayı yapınca çok hafif bir volume düşmesi illaki oluyor ama üzerinde el daha rahat kayıyor ve o gıcır gıcır rahatsız eden tiz ses de gidiyor, ben baumax'tan almıştım, çok ince olcak ama kaplama, kalın olmasın.[/QUOTE]

Eger o sekilde oluyorsa harika Ugur Hocam. Ses dusmesini de artik kabul edecegiz.

Yalniz malum bunu yapmak icin bir sansimiz var. Bir hata yaparsak ve ahsap kaplamayi sokmeye karar verirsek klavye tekrar kullanilmaz hale gelecektir.

Bu arada Ugur hocam, musait bir zamaninizda sizin gitarinsap kismini yakindan resim olarak paylasabilirseniz sevinirim.

ugur86
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen ugur86 »

[QUOTE=MoNoTeist;23106]Eger o sekilde oluyorsa harika Ugur Hocam. Ses dusmesini de artik kabul edecegiz.

Yalniz malum bunu yapmak icin bir sansimiz var. Bir hata yaparsak ve ahsap kaplamayi sokmeye karar verirsek klavye tekrar kullanilmaz hale gelecektir.

Bu arada Ugur hocam, musait bir zamaninizda sizin gitarinsap kismini yakindan resim olarak paylasabilirseniz sevinirim.[/QUOTE]

Hayır hocam öyle elini korkak alıştırma, kaplamayı sökersin yapışkan izi de kalırsa tiner onu anında siler merak etme :)

MoNoTeist
Müdavim Üye
Müdavim Üye

[QUOTE=ugur86;23107]Hayır hocam öyle elini korkak alıştırma, kaplamayı sökersin yapışkan izi de kalırsa tiner onu anında siler merak etme :)[/QUOTE]

Haklisin Ugur Hocam. Zaten ben bu ise baslarken de "Olmazsa cope gider" dusuncesiyle baslamistim. Madem deniyoruz, adam akilli birsey olsun.

Yarin teker teker Praktiker, Baumax vs dolanip uygun bir kaplama bulurum ben. Soyle koyu bir kahverengi yakisir sanirim :)

okidoz
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 6 time
Been thanked: 7 time
İletişim:

Mesaj gönderen okidoz »

Mustafa hocam elinize sağlık, kısa bir süre önce perdesize çevirme operasyonu yaptırdım onunda hikayesi garip biraz. Sanıyorum dediğinize göre pek önem vermediğiniz bir gitar; Elinizin kaymasını önleyen gitarın tuşe kısmımı yoksa sapın arkasımı? Yani kaymayan sol baş parmağınız mı? Eğer ikincisiyse en ince zımparayla sapın arkasını eit şekilde zımparaların biraz cilayı, böylelikle mat yapıcaksınız ve eliniz takılmayacak. Tuşe kısmına bir şey yapıştırmanızı önermem bu tonu ve tınıyı bozar varsın kötü gözüksün. Boşlukları doldurmak için ince ağaç parcacıkları hazırlarsın talaşlarla dolgu yapıp destekler yapıştırır sonrada tesviyesini yaparsın hocam. Farklı akord duymadım ama mantık yürüteyim;

Makamsal çalındığı için Ber' inde dediği gibi karar ses için Mi teli farklı notalara çekilebilir, Drop D yapılabilir. Bu mantıkta hepsi aynı oranda pes' e çekilebilir, ve Drop versiyonları da denenebilir. Örneğin

E(D)----D(C)
A-------G
D-------C
G-------F
B-------A
E-------D

Gibi, peki neden bunu yaparız, bazı durumlarda pes akordlamak çok farklı bir ton elde ettiriyor, yada HARD TENSiON tel takıp, daha d kalın seslere akordladığımızda bambaşka bir ton alabiliriz. Ama tellerin genel olarak aralarındaki akord sistemini değiştirmemenizden yanayım çünkü perdesiz gitar solo bir çalgı ve alıştığınız akord sistemine göre gider eliniz, farklı bir akordda çok zorlanırsınız, zaten perdesiz kolay değil.

[MENTION=2798]Berk[/MENTION] Perdeleri zarar vermeden çıkarabilmek için; ince uçlu kerpetenleri var benzer bir şey varsa kullanabilirsin, ama kolay çıkartman için pratik bir yoldan bahsedeyim, lehim yapmada kullanılan HAVYA ile perde demirini ısıtıyorsun, yapıştırılmış olduğu yapıştırıcı eriyor böylelikle daha kolay ve zarar vermeden çıkarabiliyorsun. ( tabi bunu deneyecek herkesin dikkatli olmasını salık veririm).

[align=center]Müzik[/align]

MoNoTeist
Müdavim Üye
Müdavim Üye

[QUOTE=okidoz;23116]Mustafa hocam elinize sağlık, kısa bir süre önce perdesize çevirme operasyonu yaptırdım onunda hikayesi garip biraz. Sanıyorum dediğinize göre pek önem vermediğiniz bir gitar; Elinizin kaymasını önleyen gitarın tuşe kısmımı yoksa sapın arkasımı? Yani kaymayan sol baş parmağınız mı? Eğer ikincisiyse en ince zımparayla sapın arkasını eit şekilde zımparaların biraz cilayı, böylelikle mat yapıcaksınız ve eliniz takılmayacak. Tuşe kısmına bir şey yapıştırmanızı önermem bu tonu ve tınıyı bozar varsın kötü gözüksün. Boşlukları doldurmak için ince ağaç parcacıkları hazırlarsın talaşlarla dolgu yapıp destekler yapıştırır sonrada tesviyesini yaparsın hocam. Farklı akord duymadım ama mantık yürüteyim;
[/QUOTE]

Orkan Hocam selamlar.

Parmaklarin kayma sorunu klavyenin on yuzu ile alakali bir durum. Yani arka tarafinda bir problem yok ama vibrasyon yapmam gereken yerlerde zorlaniyorum. Kullanilan agactan kaynakli olabilir sanirim. Daha once kemanimda da ayni sorun vardi. Luthier'de tesviyesini yaptirdm ve daha parlak ve kaygan bir klavye oldu. Belki uygun bir zimpara bu konuda yardimci olabilir ama sadece zimpara ile de olacak is degil pek.

Ben de once bosluklari doldurup, yapistirip, tesviyesini yapip bir denemeyi planliyorum. Ama Ugur hocam'in su kaplama olayi da kafama yatmadi degil hani. Mutlaka sesi dusurecektir ama bakalim. Once su tesviye isi bir bitsin. :)

Vbaran
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen Vbaran »

Bu konuda uzunca kafa yormuş, uğraşmış, ve perdesiz gitarı Erkan Oğur'dan sonra en iyi icra eden Sinan Cem Eroğlu ve Cenk Erdoğan gibi usta isimlerle vakit geçirip haşır neşir olmuş biri olarak;
İcra konusuna hiç girmeden bahsedeyim..
Fretleri söküp, zımpara yapıp, boşlukları macunla doldurmak.. Elinizdeki gitarı perdesiz gitara çevirir evet.
Ancak o albümlerde duyduğunuz sounda ulaştırmaz. Uğur hocamın dediği gibi profesyonel bir enstruman hali çok üstün fiyatlara yapılıyor.
Her şeyden önce tesviyesi perdeli haliyle baz alınıp yapılmış bir enstrumanın, perdelerini söktüğümüzde hali hazırdaki tesviyesi perdesiz enstrumana uygun olmuyor.
Sıfırdan perdesiz olarak imal edilmiş ve tesviyesi ona göre alınmış bir enstrumanla duymak istediğimiz sounda ulaşabiliriz.
Benim elimde de akustik tonunu pek beğenmediğim bir klasik gitarım vardı. Aynı yöntemle fretlerini zarar vermeden söküp zımparaladım. Ne ton var ne bişey.
Sonra Taksim Tünel'de arkadaşımın klasik kemençe atölyesine götürüp klavyenin üzerini maun kaplama ile kapladık.
Şekil olarak bir şeye benzemişse de, sound olarak istediğimi alabilmiş değilim. Tek avantajı artık fret çizgileri görünmüyor, çalışırken entonasyona biraz daha dikkat vererek çalışmaya ön ayak oluyor.

Akort sistemine gelirsekte;
Ben klasik olarak standart bir gitar nasıl akort edilmişse öyle akortlayıp çalmaya çalışıyorum.
Ud akordu çekip çalan da var, kendine göre bir sistem geliştirip çalan da var.
Mesele Cenk Erdoğan bazı şarkılarda kendisinin geliştirdiği akort sistemini kullanıyor.

Vel-hasıl, perdesiz olunca ucu çok açık bir konu. perde yoksa sınır da yoktur..

Bu da elimdeki perdesiz gitardan örnek bir kayıt. İcra yetersiz olsa da tonu bu.

https://clyp.it/tfz2ulba

En son Vbaran tarafından 22 Oca 2015, 00:57 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Apple MD388TU/A Quad Core İ7 8GB-500GB SSD | Logic Pro X - Zoom UAC-8 - Rode M3 Condencer - Vovox - Yamaha HS5 - Nektar İmpact LX88+
ugur86
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen ugur86 »

[QUOTE=Vbaran;23120]Bu konuda uzunca kafa yormuş, uğraşmış, ve perdesiz gitarı Erkan Oğur'dan sonra en iyi icra eden Sinan Cem Eroğlu ve Cenk Erdoğan gibi usta isimlerle vakit geçirip haşır neşir olmuş biri olarak;
İcra konusuna hiç girmeden bahsedeyim..
Fretleri söküp, zımpara yapıp, boşlukları macunla doldurmak.. Elinizdeki gitarı perdesiz gitara çevirir evet.
Ancak o albümlerde duyduğunuz sounda ulaştırmaz. Uğur hocamın dediği gibi profesyonel bir enstruman hali çok üstün fiyatlara yapılıyor.
Her şeyden önce tesviyesi perdeli haliyle baz alınıp yapılmış bir enstrumanın, perdelerini söktüğümüzde hali hazırdaki tesviyesi perdesiz enstrumana uygun olmuyor.
Sıfırdan perdesiz olarak imal edilmiş ve tesviyesi ona göre alınmış bir enstrumanla duymak istediğimiz sounda ulaşabiliriz.
Benim elimde de akustik tonunu pek beğenmediğim bir klasik gitarım vardı. Aynı yöntemle fretlerini zarar vermeden söküp zımparaladım. Ne ton var ne bişey.
Sonra Taksim Tünel'de arkadaşımın klasik kemençe atölyesine götürüp klavyenin üzerini maun kaplama ile kapladık.
Şekil olarak bir şeye benzemişse de, sound olarak istediğimi alabilmiş değilim. Tek avantajı artık fret çizgileri görünmüyor, çalışırken entonasyona biraz daha dikkat vererek çalışmaya ön ayak oluyor.

Akort sistemine gelirsekte;
Ben klasik olarak standart bir gitar nasıl akort edilmişse öyle akortlayıp çalmaya çalışıyorum.
Ud akordu çekip çalan da var, kendine göre bir sistem geliştirip çalan da var.
Mesele Cenk Erdoğan bazı şarkılarda kendisinin geliştirdiği akort sistemini kullanıyor.

Vel-hasıl, perdesiz olunca ucu çok açık bir konu. perde yoksa sınır da yoktur..

Bu da elimdeki perdesiz gitardan örnek bir kayıt. İcra yetersiz olsa da tonu bu.

https://clyp.it/tfz2ulba[/QUOTE]

Hocam o "viç viç, çik çik" şeklinde tabir ettiğin sesler o bahsettiğim kaplamayı yapınca ancak gitti, sap ya komple abanozdan olacak, gözeneksiz bir ağaç yani, ya da kaplama yapılacak, kaçış yok. Uğur Varol'un kayıtlarını da dinledim o sesler çok var, hele ki condenser mikrofona çalıyorsanız iyice dikkat çekiyor. ben bu şekilde çözdüm ama gönül isterdi tabi abanoz klavyeli 2000 euroluk bir perdesiz yaptıralım :)

Vbaran
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen Vbaran »

[QUOTE=ugur86;23123]Hocam o "viç viç, çik çik" şeklinde tabir ettiğin sesler o bahsettiğim kaplamayı yapınca ancak gitti, sap ya komple abanozdan olacak, gözeneksiz bir ağaç yani, ya da kaplama yapılacak, kaçış yok. Uğur Varol'un kayıtlarını da dinledim o sesler çok var, hele ki condenser mikrofona çalıyorsanız iyice dikkat çekiyor. ben bu şekilde çözdüm ama gönül isterdi tabi abanoz klavyeli 2000 euroluk bir perdesiz yaptıralım :)[/QUOTE]

O viç viç sesleri neden yoketmeye çalıştığımızı bir anlayabilsem.. :)

En son Vbaran tarafından 22 Oca 2015, 02:01 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Apple MD388TU/A Quad Core İ7 8GB-500GB SSD | Logic Pro X - Zoom UAC-8 - Rode M3 Condencer - Vovox - Yamaha HS5 - Nektar İmpact LX88+
MoNoTeist
Müdavim Üye
Müdavim Üye

[QUOTE=ugur86;23123]Hocam o "viç viç, çik çik" şeklinde tabir ettiğin sesler o bahsettiğim kaplamayı yapınca ancak gitti, sap ya komple abanozdan olacak, gözeneksiz bir ağaç yani, ya da kaplama yapılacak, kaçış yok. Uğur Varol'un kayıtlarını da dinledim o sesler çok var, hele ki condenser mikrofona çalıyorsanız iyice dikkat çekiyor. ben bu şekilde çözdüm ama gönül isterdi tabi abanoz klavyeli 2000 euroluk bir perdesiz yaptıralım :)[/QUOTE]

Hocam, muzik isinde hem enstrumanist, hem kayit, mix, mastering muhendisi olmaya calismak gercekten akil kari bir is degil. :) Enstrumana mi para verelim, ekipmana, cihaza, yazilima, yalitima mi.. :)

Haliyle mecburen kendi kendimize birseyler yapmak zorunda kaliyoruz. O da ancak "Oldugu kadar" olabiliyor :)

“Gitar, Bas ve Telli Enstrumanlar Forumu” sayfasına dön