Logic Pro X - Flex Time

AnarkhiA
İletişim:

Logic Pro X - Flex Time

Mesaj gönderen AnarkhiA »

Resim

Merhaba,

Size bu gün Logic’in müzikte teknolojinin hangi noktasını, ne kadar basite indirgediğini anlatmaya çalışacağım.

Anlatacağım konu birazcık şunlarla alakalı;

Bir albüm yapabilmek için

• Ya bu manken nasıl şarkıcı oldu?

-???

-Müziği bilmeli misin?
    -Sesin güzel olmalı mı?

-Bana göre tabii ki evet!..

Fakat Türkiye’de yaşayan bir müzik prodüktörü iseniz bu özellikleri taşıyan kişilerle nadir karşılaşırsınız. 2 söz yazıp, oradan buradan birkaç melodi alan herkes albüm yapar oldu. İşte burada asıl olay işin mutfağındaki kişiye düşüyor.

Bu sadece vokal kaydı için değil, enstrüman kaydındaki zamanlama hatalarını düzeltebilmek için de kullanılıyor.

Tam bu noktada prodüktörün yardımına Logic, Flex Tool özelliği koşuyor.

Flex tool ses(audio) kanalını, MIDI kanalı gibi nota nota ayırıp üzerinde işlem yapmanızı sağlayan bir özelliktir.

Bunlar ne gibi özellikler?

Resim

Resim

Resim

Yukarıda gördüğünüz üzere her notada da 6 adet nokta vardır.

Bunlar kısaca;

Pitch Drift: Sağ ve Sol üstte bulunur. Aynı nota içerisinde ufak değişiklikler yapmanıza yarar. Sol üstteki IN (giriş), sağ üstteki OUT (çıkış) notası değiştirmek için kullanılır.

Fine Pitch: Ortada üstte yer alan noktadır. Sesi yarımşar ton arttırmanıza yarar.

Gain: Sol altta yer alır. Notanın şiddetini arttırıp azalmanız için kullanılır.

Vibrato: Ortada altta yer alan noktadır. Adından da anlaşılacağı üzere notadaki titreşimi arttırıp, azalmamız için kullanılır.

Formant Shift: Sağ altta yer alan noktadır. Notanın tonalitesini değiştirmek için kullanılır.

-Bunların dışında bir de tool kısmında Flex Tool var. Metronom hataları için kullanılabilir...

Mehmet Uzunosmanoğlu
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 77 time
Been thanked: 43 time

Logic Pro X - Flex Time

Mesaj gönderen Mehmet Uzunosmanoğlu »

"Tüfek icat oldu mertlik bozuldu " lafı boşa değil.

Yamaha Clavinova CVP-503 / Roland Integra7 / Roland SonicCell / Roland Pro-E / Korg M1 / SPL Director DAC / PMC Twenty 5.22 / SPL Performer s800 Stereo Power Amplifier / SPL Phonitor Mini / AKG K712 Pro / Audio Technica ATH-M50x / Vovox Enstrüman ve Monitör Kabloları / Vovox Power Kabloları / PC i7 4 Gb 256 Gb SSD Win7 / Sony i5 12 Gb 500 Gb SSD Win10 Pro
AnarkhiA
İletişim:

Logic Pro X - Flex Time

Mesaj gönderen AnarkhiA »

[QUOTE=Mehmet Uzunosmanoğlu;20967]"Tüfek icat oldu mertlik bozuldu " lafı boşa değil.[/QUOTE]

Maalesef ki gelişen teknoloji hayatı kolaylaştırıyor, ancak kişileri tembelleştiriyor. Artık aranjörlerin en çok kulladığı cümlelerden biri "Mix'de hallederiz" oldu.:) Bu bana uzun zaman önce izlediğim Wall-E adlı animasyonu aklıma getirdi. Teknoloji o kadar gelişiyor ki insanlar yürümüyor bile ve Dünya'yı obezite sarıyor. Umarım sonumuz öyle olmaz:)

MoNoTeist
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Logic Pro X - Flex Time

Mesaj gönderen MoNoTeist »

Amin. :)

Haklisiniz. Eski muzik adamlarini dinleyince, hep o zamanlardaki kayit teknolojisinin zorluklarindan bahsederler.

Simdi ise iki mezur cal, gerisini loop yap. Oldu sana altyapi.. Bu sekilde muzik yetenegimizi de koreltiyoruz farkinda olmadan.

[align=center]İnsan hergün bir parça müzik dinlemeli, iyi bir şiir okumalı, güzel bir tablo seyretmeli ve mümkünse birkaç mantıklı cümle söylemelidir.

Johann Wolfgang von Goethe[/align]

Vbaran
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Logic Pro X - Flex Time

Mesaj gönderen Vbaran »

İyi ki loop, vst vs. kullanmayı bilmiyorum. varsa yoksa audio recording :)

Apple MD388TU/A Quad Core İ7 8GB-500GB SSD | Logic Pro X - Zoom UAC-8 - Rode M3 Condencer - Vovox - Yamaha HS5 - Nektar İmpact LX88+
ugur86
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 time

Logic Pro X - Flex Time

Mesaj gönderen ugur86 »

Arkadaşımda lisanslı logic X var ve detone düzeltme konusunda özellikle bu özelliğini çok beğendim logic'in. Her ne kadar audio edit konusunda logic'e oldum olası alışamasam da flex time çok başarılı bir eklenti olmuş. Cubase 5'tekinden daha esnek olduğunu gördüm, ancak cubase 8'de nasıldır bilemiyorum, alınca göreceğiz variaudio2'nin neler getirdiğini :)

UAD Apollo8 / WARM Audio WA87 / Rode NT5 St. / Dynaudio bm6a / Yamaha NS10m / ATH m20x & DT770

“Logic Pro” sayfasına dön