Audio interface ve converter farkları

Seyit ÖZTÜRK
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 13 time
Been thanked: 21 time

Mesaj gönderen Seyit ÖZTÜRK »

Gearslutz dan bulduğum çeşitli converter ve ses kartlarının AD ve DA larının loopback test sonuçları.

OMF dosyası şeklinde paylaşıyorum. Daw içerisinde kanal kanal mute ve solo yaparak karşılaştırabilirsiniz.

Yorumsuz.

Aşağıdaki linkten hızlı bir şekilde indirebilirsiniz.
Converter compr

En son Seyit ÖZTÜRK tarafından 25 May 2015, 01:50 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Bestematik
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen Bestematik »

[QUOTE=Seyit ÖZTÜRK;28486]Gearslutz dan bulduğum çeşitli converter ve ses kartlarının AD ve DA larının loopback test sonuçları.

OMF dosyası şeklinde paylaşıyorum. Daw içerisinde kanal kanal mute ve solo yaparak karşılaştırabilirsiniz.

Yorumsuz.

Aşağıdaki linkten hızlı bir şekilde indirebilirsiniz.
Converter compr[/QUOTE]

Ben bunu bir türlü dinleyemedim..S1 da denedim açamadım, Pro Tools da 25 kanal açtı ama kanallarda hiç veri yok..Logic de açmadı..Nasıl açacağız bunu..

İmac İ5 - Apogee Duet 2 - Dynaudio BM5A - SE X1 - Audio Technica ATH-M50 - M-Audio K.eystaion 61 - Yazılımlar : Cubase Pro 8 - Eiosis Air EQ - Dell 23 Ips
Bestematik
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Sonunda açabildim..Baya geniş çaplı bir test yapmışlar..
İşin enteresan tarafı aralarında uçurum gibi farklar hissedemedim..Ama daha ilk dinlemede işte bu dediğim tek bir kart var..

Lavry DA 10 Crystal ( Oradaki ismi Lavry Crystall sanırım )
Bence bu diğerlerine göre baya bir iyi geldi kulağıma

İmac İ5 - Apogee Duet 2 - Dynaudio BM5A - SE X1 - Audio Technica ATH-M50 - M-Audio K.eystaion 61 - Yazılımlar : Cubase Pro 8 - Eiosis Air EQ - Dell 23 Ips
Bestematik
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Bu arada şu konuya açıklık getirmek istiyorum..Ses kartlarının convertor kalitesi bir müzik dinleyerek çokta ayırt edilmiyor..
Bunu ayırt etmek için analog ekipmanları bağlayıp işlemden geçirmek gerektiğine inanıyorum..

Örnek ;
Digi 003 rack geldiğinde adi-2 yi devre dışı bırakıp, sadece digi 003 ün converter ları ile analog ekipmanlarla birkaç işlem yaptım..Kesinlikle adi-2 çok farklıydı..Yani bunu benim 4 yaşındaki kızım bile anlardı..

Analog ekipmanlarlar ile örnek bir drum bus a işlem yaparken digi 003 ün verdiği tepki ile adi-2 nin verdiği tepki arasında dağlar kadar fark var..
Digi 003 kesinlikle tek başına analog ekipmanlarla işlem yapacak convertor kalitesine sahip değil..
Adi-2 de tertemiz çıkan ve bozulmayan sound, digi 003 de bozuluyor ve sound berrak değil.. ( Bu arada digi 003 ü satıyorum ama yinede objektif olmak zorundayım insanları yanıltmamak adına )
Eğer digi 003 e analog ekipman bağlayıp çalışmanyı düşünüyorsanız hiç yaklaşmayın..Hiç yeterli değil.Ama pluginler ile çalışmak için oldukça yeterli..
Adi-2 ise mastering grade olmamasına rağmen analog ekipmanlar ile oldukça iyi işler çıkarttı..

sgucler
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen sgucler »

merhabalar hocam nasılsınız iyi misiniz bir kaç sorum vardı cevaplarsanız sevinirim.... bizler diyelim AD DA converter almak istediğimizde ilk olarak dikkat etmemiz gereken sayısal, teknik veri olarak belli başlı değerler varmı dır? yada cihazda olmazsa olmazlar nelerdir? belli başlı markalara mı odaklanmamız lazım şimdiden teşekkürler...

Mehmet Uzunosmanoğlu
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 77 time
Been thanked: 43 time

Mesaj gönderen Mehmet Uzunosmanoğlu »

[QUOTE=sgucler;41044]merhabalar hocam nasılsınız iyi misiniz bir kaç sorum vardı cevaplarsanız sevinirim.... bizler diyelim AD DA converter almak istediğimizde ilk olarak dikkat etmemiz gereken sayısal, teknik veri olarak belli başlı değerler varmı dır? yada cihazda olmazsa olmazlar nelerdir? belli başlı markalara mı odaklanmamız lazım şimdiden teşekkürler...[/QUOTE]

[MENTION=3033]sgucler[/MENTION]

Bestematik arkadaşımız artık Forum'a katılmadığı için sorunuzu ben cevaplamağa çalışayım.

AD/DA konvertörleri alırken kağıt üzerinde öncelikle dikkat edilmesi gereken çok önemli iki teknik data var. Biri dynamic range değeri , diğeri ise THD ( total harmonic distortion ) değeri. Dynamic range değerinin mümkün olduğu kadar yüksek , THD değerinin ise mümkün olduğu kadar düşük olması tercih edilir. Dolayısıyla konvertör kıyaslamalarında öncelikli olarak aynı birim cinsleri itibariyle bu değerlere bakmak gerekir.

Ayrıca konvertörün renklendirme yapıp yapmadığı da diğer bir önemli husustur. Bunun için de tabii ki cihazı dinlemek gerekir.

Alımlarda dikkat edilmesi gereken diğer bir konu ; ihtiyacınıza göre kaç kanallı bir cihazın tercih edileceği hususudur. Piyasada genellikle ya iki kanallı yada çoklu kanallı ( 8, 16, 32 kanal gibi) cihazlar bulunmaktadır.

Eğer konumuz ülkemizde satılan iki kanallı AD/DA konvertörler ise zaten çok fazla alternatif yok. Benim aklıma gelenler :

-RME Adi-2 veya Adi-2 Pro : Adi-2 Pro yeni çıkan bir cihaz ve oldukça methediliyor.

-Antelope Pure2 : Bunu ben kullanıyorum. Çok kaliteli bir konvertör.

-Antelope Eclipse : Bu da çok harika bir cihaz ama çok pahallı.

-Lynx Hilo : Yurt dışı forumlarda Antelope Pure2'nin rakibi olduğu söylenen bir cihaz.

Yamaha Clavinova CVP-503 / Roland Integra7 / Roland SonicCell / Roland Pro-E / Korg M1 / SPL Director DAC / PMC Twenty 5.22 / SPL Performer s800 Stereo Power Amplifier / SPL Phonitor Mini / AKG K712 Pro / Audio Technica ATH-M50x / Vovox Enstrüman ve Monitör Kabloları / Vovox Power Kabloları / PC i7 4 Gb 256 Gb SSD Win7 / Sony i5 12 Gb 500 Gb SSD Win10 Pro
sgucler
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen sgucler »

cevap için teşekkürler hocam, bir grup kaydetmeyeceğim, sadece bir kaç enstrüman vokal, bana 2 kanal yeterli herhalde, dediğiniz ürünlerin hepsini inceledim zaten, bu aralar yeni ürün RME Adi-2 Pro yu netten inceliyorum lynx hilonun giriş çıkışları bakımından zengin, içindeki devre tasarımıda güzel, ben bir cihaza baktığımda ilk olarak devresine kullanılan malzemeye bakarım gerçi genelde görsel olarak bakıyordum teknik verileri tam olarak anlamadığım için bu soruyu sizlere ilettim ...Antelope pure 2 yi biliyordum fakat siz aldıktan sonra onuda inceledim arkasındaki word clock bayağı fazla; benim bildiğim beraber kullanımda cihazların birbirleriyle aynı zaman içerisinde çalışmasını sağlıyor... bunu alsam bile kullanmam gibi geliyor fazla masraf mı etmiş olabilir miyim diye düşünüyorum, en fazla ad da giriş çıkışlarını kullanırım kulaklık amplisini de merak etmiyor değilim ama çok şık bir ürün kullanım menüsünü de beğendim görsel olarak kullanışlı duruyor... ben bir kaç sebepten dolayı ayrı konverter almaya karar verdim profesyonel değilim aslına bakarsanız kayıt konusunda yani bu alanda yeniyim lakin kulağıma güvenirim ses olarak önceden apollo twin kullandım yaklaşık 4000 tl fiyatı var bu zamana kadar çok müzik dinliyordum neyse aldık evde kurdum müzik dinlemeye gelince plugin ve bağlantısı dışında beni şaşırtan abartılı bir ses olmadı veya bende mi sıkıntı vardı kötülemek gibi olmasın ben şunu merak ediyorum bunlardan herhangi birini aldığım takdirde bana vay be sese bak dedirtecek mi? kusura bakma hocam fazla sıkmış olabilirim sorularla benim için dönüm noktası gibi birşey bunlar o yüzden rahatsız ettim sizi...

Mehmet Uzunosmanoğlu
Müdavim Üye
Müdavim Üye

[QUOTE=sgucler;41050]cevap için teşekkürler hocam, bir grup kaydetmeyeceğim, sadece bir kaç enstrüman vokal, bana 2 kanal yeterli herhalde, dediğiniz ürünlerin hepsini inceledim zaten, bu aralar yeni ürün RME Adi-2 Pro yu netten inceliyorum lynx hilonun giriş çıkışları bakımından zengin, içindeki devre tasarımıda güzel, ben bir cihaza baktığımda ilk olarak devresine kullanılan malzemeye bakarım gerçi genelde görsel olarak bakıyordum teknik verileri tam olarak anlamadığım için bu soruyu sizlere ilettim ...Antelope pure 2 yi biliyordum fakat siz aldıktan sonra onuda inceledim arkasındaki word clock bayağı fazla; benim bildiğim beraber kullanımda cihazların birbirleriyle aynı zaman içerisinde çalışmasını sağlıyor... bunu alsam bile kullanmam gibi geliyor fazla masraf mı etmiş olabilir miyim diye düşünüyorum, en fazla ad da giriş çıkışlarını kullanırım kulaklık amplisini de merak etmiyor değilim ama çok şık bir ürün kullanım menüsünü de beğendim görsel olarak kullanışlı duruyor... ben bir kaç sebepten dolayı ayrı konverter almaya karar verdim profesyonel değilim aslına bakarsanız kayıt konusunda yani bu alanda yeniyim lakin kulağıma güvenirim ses olarak önceden apollo twin kullandım yaklaşık 4000 tl fiyatı var bu zamana kadar çok müzik dinliyordum neyse aldık evde kurdum müzik dinlemeye gelince plugin ve bağlantısı dışında beni şaşırtan abartılı bir ses olmadı veya bende mi sıkıntı vardı kötülemek gibi olmasın ben şunu merak ediyorum bunlardan herhangi birini aldığım takdirde bana vay be sese bak dedirtecek mi? kusura bakma hocam fazla sıkmış olabilirim sorularla benim için dönüm noktası gibi birşey bunlar o yüzden rahatsız ettim sizi...[/QUOTE]

Ben senin yerinde olsam bir tane üst düzey AD/DA konvertör , bir tane de güzel bir pre-amp alırdım. İşte o zaman işler değişir senin için. Zaten baştan böyle yapsa idin daha önce söylediğim gibi belki de VM1'i satmazdın.

Ben de profesyonel değilim ama iyi sound'a meraklıyım. O yüzden gittim bir sürü masraf ederek Pure2'yi aldım .Pure2'nin konvertörlerini Apollo'nun konvertörleri ile mukayese etme zaten. Pure2 mastering grade bir cihaz. Ben onunla ; flac formatta
24 bit 96 kHZ ve 192 kHz müzikler de dinliyorum. Gerçekten inanılmaz. Kulaklık amplisi de çok iyi. High-end bir kulaklık amplisi koymuşlar üzerine. Düşün ki kulaklık amplisine giden sinyal için bile adamlar ayrı/bağımsız bir DAC kullanmış. Ancak buna rağmen yine SPL Phonitor bir adım önde. :) Müzikle uğraşan ve kulaklık kullanan herkesin bence alması gereken bir cihaz Phonitor. Gün geçtikçe daha çok seviyorum o cihazı. :) Dün gece yurt dışından bir arkadaşım geldi bana. Gecenin ilerleyen saatlerinde ona Pure2+ Phonitör Mini zinciri üzerinden flac formatta şarkılar dinlettim. Arkadaşım sonunda ; " Bugüne kadar dinlediğim en temiz sound " şeklinde bir tepki verdi.:)

Yani Pure2 çok güzel bir cihaz tavsiye ederim. Arayüzü de son derecede sade ve basit.

Lynx Hilo'yu dinlemedim ama o da beğenilen bir cihaz. Yurt dışı forumlarda birbirinin rakibi olarak gösterilen iki cihaz bunlar. Zaten aynı fiyat segmentinde yer alıyorlar.

Yamaha Clavinova CVP-503 / Roland Integra7 / Roland SonicCell / Roland Pro-E / Korg M1 / SPL Director DAC / PMC Twenty 5.22 / SPL Performer s800 Stereo Power Amplifier / SPL Phonitor Mini / AKG K712 Pro / Audio Technica ATH-M50x / Vovox Enstrüman ve Monitör Kabloları / Vovox Power Kabloları / PC i7 4 Gb 256 Gb SSD Win7 / Sony i5 12 Gb 500 Gb SSD Win10 Pro
sgucler
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen sgucler »

evet en sonunda alacağız mecburen iyi ses iyi para, pure 2 tek başına kullanabiliyoruz değil mi? yani bir monitör kontrol kullanımı gerekiyor mu yoksa siz sadece kendi kullanımınıza uydurmak için phonitör kullanıyorsunuz... birde pure 2 ye nasıl ne şekilde karar verdiniz yaptığınız müzikle ilgili mi yoksa kalite olarak mı baktınız aldınız ilk aşamada hangi referans monitörlerle dinlediniz ben diğer markalar gibi pek duymamıştım antelope markasını siz aldıktan sonra bayağı aşina oldum

Mehmet Uzunosmanoğlu
Müdavim Üye
Müdavim Üye

[QUOTE=sgucler;41056]evet en sonunda alacağız mecburen iyi ses iyi para, pure 2 tek başına kullanabiliyoruz değil mi? yani bir monitör kontrol kullanımı gerekiyor mu yoksa siz sadece kendi kullanımınıza uydurmak için phonitör kullanıyorsunuz... birde pure 2 ye nasıl ne şekilde karar verdiniz yaptığınız müzikle ilgili mi yoksa kalite olarak mı baktınız aldınız ilk aşamada hangi referans monitörlerle dinlediniz ben diğer markalar gibi pek duymamıştım antelope markasını siz aldıktan sonra bayağı aşina oldum[/QUOTE]

Sevgili dostum,

Antelope son yıllarda ciddi ataklar yapmış enteresan bir firma. Çok değişik işler yapıyorlar ve ileri bir teknolojiye sahipler. Örneğin dünyadaki ilk ve tek 12 pre-ampli'li ses kartını bunlar yaptılar. Şimdi son olarak Zen Tour diye bir ses kartı yaptılar. Kartın üzerinde gitarcılar için onboard olarak ampli ve kabin simülasyonları bulunuyor. Bu da yanlış bilmiyorsam "all in one " bir ses kartında ilk kez yapılan bir şey. Üstelik bu simülasyonların analog sound'a yakınlığı konusunda son derecede iddialılar vs. Yani değişik ve enteresan bir firma. Yalnız adamların ürün portföyünde hiç ucuz bir cihaz yok. Hep belirli bir fiyat seviyesinin üzerinde cihazları üretiyorlar. Düşün ki adamların en basit ses kartı bile şu anda 6000.-TL 'ye yakın. Örneğin yukarıda bahsettiğim Eclipse AD/DA konvertörlerinin şu andaki fiyatı 32000.-TL. :) Türkiye'de bildiğim kadarıyla sadece bir kullanıcısı var. O şahıs da televizyonlardaki dizilere müzik yapıyor. Benim bu cihazı dinleme şansım olmadı. Ancak bu arkadaşın dizilerdeki müziklerini dinlediğim zaman , TV yayınlarındaki o komprese rağmen sound'daki farklılığını hissedebiliyorum .

Ben Antelope firmasını yaklaşık 2 yıldır takip ediyorum. Yönetim ve ar-ge'si Amerika'da olan bir firma. Ancak cihazların üretimini Bulgaristan'daki fabrikalarında yapıyorlar. İzlediğim kadarıyla sanırım büyük ölçekte üretim yapmıyorlar. Yaptıkları üretim butik tarzda bir üretim gibi geliyor bana. Bunu şuradan biliyorum : Pure2'yi sipariş verdikten sonra bayağı beklemek durumunda kalmıştım. Çünkü adamlar anladığım kadarıyla adeta butik tarzda üretim yaptığı için tüm dünyadan gelen siparişlere yetişemiyorlar.

Ben Pure2'yi dinlemeden aldım. Ancak bir yıl araştırdım. Cihaz zaten yeni bir cihaz. Türkiye'de de şu ana kadar sanırım 4-5 adet satıldı. Esasında talep var da ; tahminimce yukarıda bahsettiğim nedenlerden ötürü mal yok. :)

Pure2 'yi tercih etmemdeki neden ; sadece kaliteli bir sound vereceğine olan beklentim idi ve beni yanıltmadı.

Pure2'yi standalone olarak kullanabiliyorsun. Monitor kontrolü yapabiliyorsun. O konularda bir sıkıntı yok. Esasında ben bu konuları bu cihaz hakkında yazacağım incelemede belirtecektim ama yine söyleyeyim : Cihazın en önemli özelliği ; Antelope'un ürün portföyünde yer alan flagship cihazlarının ayrı ayrı özelliklerinin ( üreticinin ifadesine göre ) kendi bünyesinde barındırması. Nitekim ben de bu noktadan hareketle esasında fiyatının üzerinde bir cihaz olduğunu düşünüyorum. Yani belki de bu cihaz daha pahallı olmalıydı.

Ben cihazı Phonitor ile kullanıyorum çünkü komşumu ses problemi ile rahatsız etmemek amacıyla kulaklık kullanmayı tercih ediyorum. Dört sene önce aldığım monitörler de ; bunca zamandır kullanmadan kenarda yatıyor işte. :)

Yalnız burada bir noktaya dikkat çekmek istiyorum : Bu tarz iki kanallı cihazları almadan önce muhakkak iş akışınızın bu cihazla ne kadar uyum sağlayacağı konusunu çok iyi analiz etmeniz lazım. Örneğin ben Pure2'den önce çok kanallı bir cihaz olan RME UFX kullanıyordum. Klavyemi UFX'in analog input'larına girerek ve de bilgisayardan bir alt yapı açarak standalone konumda üzerine çalabiliyordum. Ancak Pure2 iki kanallı bir cihaz olduğu için ; klavyemi cihazın R/L analog girişlerinden bağladığım zaman , bilgisayardaki alt yapıyı açtığımda standalone konumda bu alt yapıyı ilk başta duyamadım. Çünkü klavyem cihazın iki kanalını da işgal etmişti. Sonradan daw ile çalışarak ve bu trafiği daw'da ayarlayarak bu sorunu aşabildim. Halbuki önceden UFX gibi çok kanallı bir kartla bu sorunu yaşamamıştım.

Yani sonuç olarak söylemek istediğim şu : İki kanallı outboard konvertörlerle çalışmadan önce sistemdeki trafiğin şahsınıza özel olarak nasıl ayarlanacağını iyi planlamak ve analiz etmek lazım. Aynı şekilde outboard konvertör ile outboard pre-amp beraber kullanılacak ise yine giriş çıkışlar vs. bazında sistemin iyi tasarımlanması lazım. Yoksa benim yaşadığım gibi sorunlarla karşılaşılması son derecede olası bir durum. Ancak sorunlar çözüldükten sonra da çok iyi sonuçlara ulaşılıyor. O da ayrı bir konu.

Bu arada şunu da belirtmeliyim : İki kanallı outboard AD/DA konvertörler , çok kanallı AD/DA konvertörlere göre daha üst düzey bir kalite sunuyor. Zaten bu yüzden mastering seviyesindeki konvertörler çoğunlukla iki kanallı cihazlar.

En son Mehmet Uzunosmanoğlu tarafından 27 Kas 2016, 00:37 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
sgucler
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen sgucler »

Anladım hocam teşekkür ederim. dediğinize bakılırsa ilginç bir firma belli bir standartı var ona göre çalışıyorlar demekki...iyi düşünmek lazım 2 kanal konverter yeterli olur mu? şu anda benim aklımda Rme adı 2 pro daha ağır basıyor hem rme nin ses kartları konusundaki başarısı yorumları hemde görsel olarak masa üstüne yakışır kücük boyutu giriş çıkış olarakta iyi gibi .. birde diğerlerine nazaran ucuz olması iki adet kulaklık çıkışı var tabi yeni ürün kullanıcı yorumlarına da bakmak lazım , total mix mi kullanıyor yazılım olarak onu bilmiyorum
kısacası böyle düşünüyorum rme adı 2 proya ayrı bir stereo preampli bağlamak yanında bilgisayar zaten bu sefer sorun çözülür muhtemelen

Mehmet Uzunosmanoğlu
Müdavim Üye
Müdavim Üye

[QUOTE=sgucler;41085]Anladım hocam teşekkür ederim. dediğinize bakılırsa ilginç bir firma belli bir standartı var ona göre çalışıyorlar demekki...iyi düşünmek lazım 2 kanal konverter yeterli olur mu? şu anda benim aklımda Rme adı 2 pro daha ağır basıyor hem rme nin ses kartları konusundaki başarısı yorumları hemde görsel olarak masa üstüne yakışır kücük boyutu giriş çıkış olarakta iyi gibi .. birde diğerlerine nazaran ucuz olması iki adet kulaklık çıkışı var tabi yeni ürün kullanıcı yorumlarına da bakmak lazım , total mix mi kullanıyor yazılım olarak onu bilmiyorum
kısacası böyle düşünüyorum rme adı 2 proya ayrı bir stereo preampli bağlamak yanında bilgisayar zaten bu sefer sorun çözülür muhtemelen[/QUOTE]

Ben de ADI-2 Pro'yu geçen hafta BL Müzik'e gittiğimde gördüm. RME yeni çıkarmış cihazı. Levent Bey cihazı bayağı iyi yapmışlar dedi. Cihazın Pure2'ye göre artısı DSD formatını da desteklemesi. Ayrıca yanlış hatırlamıyor isem ; cihazın çıkışlarına ayrı ayrı trim gibi bir şey koymuşlar. Odanın akustiği vs. nedenlere göre ; istersen o fonksiyondan frekansları ayarlayabiliyormuşsun. Ben ADI-2 Pro'ya TotalMix koyduklarını pek sanmıyorum.

sgucler
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen sgucler »

bakalım zaman göstericek usb stabil çalıştıktan sonra sıkıntı yok madıface serisi driver varmış artık nasılsa öğreneceğiz

Vbaran
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen Vbaran »

Bir tartışma başlatayım.
Şimdi ses kartlarında kullanılan Converterların kalitesini nasıl anlıyoruz. Kaliteyi gösteren değerler nelerdir. Ses kartı araştırırken iyi mi kötü mü eh işte fena değil mi anlamak için hangi özelliğin belirtilmiş olmasını araştırmalıyız?
Örnek olarak RME neden Focusrite'a göre daha iyi?

Apple MD388TU/A Quad Core İ7 8GB-500GB SSD | Logic Pro X - Zoom UAC-8 - Rode M3 Condencer - Vovox - Yamaha HS5 - Nektar İmpact LX88+
gitarist1975
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen gitarist1975 »

[QUOTE=Vbaran;45563]Bir tartışma başlatayım.
Şimdi ses kartlarında kullanılan Converterların kalitesini nasıl anlıyoruz. Kaliteyi gösteren değerler nelerdir. Ses kartı araştırırken iyi mi kötü mü eh işte fena değil mi anlamak için hangi özelliğin belirtilmiş olmasını araştırmalıyız?
Örnek olarak RME neden Focusrite'a göre daha iyi?[/QUOTE]

Dynamic range bir fikir verebilir ama kesin sonuç degil. Mesela babyface pro ve ufx 118db ama ufx açık ara daha iyi. Hatta benchmark dac1 116db ama hepsinden daha iyi. Kesin sonuç için haricş dac kullanmak lazım.

Rme babyface pro-spl mark 2- jz v 12-se z 3300-rode k2-nt5 stereo pair-dynaudio bm5 a
Desktop i7 2600k-32gb ram

“AD / DA Dönüştürücü” sayfasına dön