Teknoloji ve müzik.

Seyit ÖZTÜRK
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 13 time
Been thanked: 21 time

Teknoloji ve müzik.

Mesaj gönderen Seyit ÖZTÜRK »

İlk müzik kayıt aleti, olan Phonoautograph, 1857 yılında Leon Scott tarafından bulunmuş.

Bu güne kadar bir sürü format ve teknoloji gelişmiş. Halen analog ve dijital hybrid sistemler varlığını sürdürmekte.

Teknolojinin dijital olarak gelişmesi ile birlikte, iyi bir ses kartı, harici preamp, mikrofon, ile oldukça başarılı kayıtlar alınmakta;

Daw lar sayesinde edit, pluginler ve iyi referans monitörlerle oldukça başarılı mix ler yapılabilmektedir.

Dave Pensado gibi mühendisler pluginlerle oldukça başarılı işler çıkarmaktadır. Dave Pensado pluginlerle de başarılı işler çıkabileceğini ve başarılı işler çıkaramayanların pluginleri nasıl kullanacaklarını bilmediğini söylemiştir.

Bu söylem için aşağıdaki linki chrome çevirisi kullanarak okumanızı isterim.
http://www.mix-engineer.com/audio-philo ... og-mixing/

Bu durum (dijitalin gelişmesi) düşük bütçeli kişi ve kuruluşlar için tabi ki artı.

Hatta gün gelir bir bakarsınız sadece vokali kaydetmek yeterli olur. Kim bilir belki gelişen Daw lar vokale göre aranjenin genel hatlarını kendi çıkarır ve bize ufak editlemeler kalır.

Belki daw larda kanalın başına isim yazarak ya da yeni analiz teknikleri ile müzik türüne göre otomatik mix özelliği gelebilir.

Stüdyo enstrümanistler artık stüdyoya gitmeden aranjenize eşlik edip kayıtları cüz i ücret karşılığında size görderir.

Gerisini siz hayal edin.

Bu işe bağladığınız sermeye ne kadar sürede kendini telafi eder?

Sanat,tutku,ticaret teknoloji kurbanı olabilir mi?

Teknolojinin müziğe olumlu ve olumsuz etkileri neler olabilir?

Sizce müzisyenlik ve stüdyocuk geleceğin tehlikeli meslekleri arasında olabilir mi?

Siz de düşüncelerinizi paylaşır mısınız?

nacib
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 15 time
Been thanked: 28 time
İletişim:

Teknoloji ve müzik.

Mesaj gönderen nacib »

Çok yönlü ve tartışmaya açık bir konu...

cakewalkın ilk siyah puanlı mıdı kanallarıyla tanıştığım gün ki heyecanımı anlatamam.
Hep aklımdan geçerdi ben düşüneyim şarkılarımı ve onlar aksın bir yazıcıdan diye.
İşte şimdi bir adım daha ötesindeyim olayın . Vst ler almış başını gidiyor dawnlar neredeyse aylık version
sıçramasındalar. Mutlu muyum...?

evet ve hayır...

Hala elime bir enstruman alıp bir şeyler mırıldandığımda kendimi daha mutlu daha bir müzisyen hissediyorum.
Öte yandan hala cakewalk sonar x4 ne zaman çıkar diye bekliyorum.

Tuhaf bir ikilem!

Seyit ÖZTÜRK
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Teknoloji ve müzik.

[QUOTE=nacib;34694]Hala elime bir enstruman alıp bir şeyler mırıldandığımda kendimi daha mutlu daha bir müzisyen hissediyorum.[/QUOTE]

Mersinli Ahmet PARLAK örneği verelim.Eğitimin yeri ayrı tabi ki.Anlık bir meşhur olma diyebiliriz.

Burada bir enstrüman ve vokal ile insanlara aktarmak istediğiniz duyguları basit şekilde aktarıyorsunuz.

Bir kaç akor, basit melodi,samimiyet ve içtenlik yeterli olabiliyor.

Amacımız profesyonel albüm çıkarmak olmadığı sürece Rode nt2a ve basit bir ses kartı, plugin reverb ve eq yeterli.

Diğer taraftan Cubase 9 çıkarsa ve iyi bir özellik çıkarsa bende aynı durumları yaşıyorum.

[video=youtube;369FD8rPFMw]https://www.youtube.com/watch?v=369FD8rPFMw[/video]

http://www.milliyet.com.tr/o-ses-turkiy ... m-2155875/

nacib
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 15 time
Been thanked: 28 time
İletişim:

Teknoloji ve müzik.

Mesaj gönderen nacib »

Örneğiniz anlatmak istediğimle pek örtüşmemiş ama olsun. Vesile oldu Ahmet Parlak arkadaşıda izledim....

Seyit ÖZTÜRK
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Teknoloji ve müzik.

Abi alakaya maydonoz durumu olmuş galiba.:)

"cakewalkın ilk siyah puanlı mıdı kanallarıyla tanıştığım gün ki heyecanımı anlatamam."

Midi demolar için elimizdeki en büyük araç. Band-in-a-box,harmony assistant,Chord Track, vs gibi yazılımlarla epey haşır neşir oldum tabi.

Cubase ile ilk Düyek ritmini yazdığım günleri unutmam. (DÜM, TE-EK, TEK, DÜ-ÜM, TE-EK)

Şimdi olsa millet güler ama o günler çok güzeldi. Tek tek solo yazıp eşlik etmek vs..

Gün geçtikçe her şey değişiyor ve

Yenilikleri takip etmekten ve gereksiz ayrıntılara takılmaktan kurtulmaya çalışıyoruz.Yine de nafile kurtulamıyoruz.

Takip etmekte ayrı bir zevk.

Seyit ÖZTÜRK
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Teknoloji ve müzik.

Band-in-a-box hazır ritim kalıpları var ve akorları istediğiniz gibi değiştirerek orgcuların deyimi ile alt yapıyı basitçe hazırlarsınız ama iş 5/8, 7/8, 9/8 ritimlere geldiğinde ölçü başlarına ya da beat lerin istediğiniz yerine akor değişikliklerini uygulamada sıkıntı yaşanıyor. Ritim ve akor bütünlüğü tutturulamıyor.

Harmony Assistant bu konuda çok iyi ve tüm yamaha psr serisi ritimleri açıp üzerinde rahatlıkla çalışıyorsunuz.Tabi türk perküsyon sesleri hepsinde problem. Perküsyon seslerini aradan çıkarınca her şey düzgün.

Harmony Assistant ile dilediğiniz ölçü diliminde dilediğiniz akor değişikliklerini yapabiliyorsunuz. Daha sonra export edip cubase açıp ayrı kanallarda çalışabilirsiniz.

Chord Track özelliği ise ayrı bir konu.

“Müzik Teknolojileri” sayfasına dön