İsa one preampımı doğru kullanıyor muyum ?

siyahitin
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye
Has thanked: 3 time

Mesaj gönderen siyahitin »

Teşekkür ederim hemen bu şekilde bağlayıp sonucu sizlere bildiririm :).

Konu açılmışken şunun içinde bir fikriniz var mı ? Rolandın dinamik aralığı 104 db. Mesela rme babyfacein ki 119 sanırım. Bunun bana katkısı nerede ortaya çıkar. Ya da farkedemeyeceğim bir şey midir bu ?

Premap olarak her zaman isa one ' ı kullanacağım için ki; şimdiye kadar pek de sağlıklı kullanamadığım halde baya memnundum ve ses kartlarının sadece ad-da larından faydalanmaksa amaç daha iyi bir ses kartı bana gerekli midir ?

prodipe pro 5 / roland quad capture 55 / isa one preamp /rode nt 1-A / CUBASE 5 / Fender/ planet waves kablo[/I[MENTION][/MENTION]]
gitarist1975
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen gitarist1975 »

[QUOTE=siyahitin;36368]Teşekkür ederim hemen bu şekilde bağlayıp sonucu sizlere bildiririm :).

Konu açılmışken şunun içinde bir fikriniz var mı ? Rolandın dinamik aralığı 104 db. Mesela rme babyfacein ki 119 sanırım. Bunun bana katkısı nerede ortaya çıkar. Ya da farkedemeyeceğim bir şey midir bu ?

Premap olarak her zaman isa one ' ı kullanacağım için ki; şimdiye kadar pek de sağlıklı kullanamadığım halde baya memnundum ve ses kartlarının sadece ad-da larından faydalanmaksa amaç daha iyi bir ses kartı bana gerekli midir ?[/QUOTE]

Arada oyle inanilmaz bir fark olmayacak. Bende babyface pro var isterseniz gelin deneyelim musait bir zamanda. Fark daha cok duyumda olacak. Rme nin preamplarini kullanmayacaksaniz fark ad katindan oturu olusacak.Hic fark olmaz demiyorum tabiiki ama sanildigi kadarda buyuk farklar yok. Ama ben bi kart alayimda aklimda bisey kalmasin derseniz rme apogee gibi kartlari tercih edin

Rme babyface pro-spl mark 2- jz v 12-se z 3300-rode k2-nt5 stereo pair-dynaudio bm5 a
Desktop i7 2600k-32gb ram
siyahitin
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

İyi akşamlar.

Bora beyin söylediği ve Ömer 'in şüphelendiği üzere kabloların bağlantısını değiştirdim ve ses kartının tüm sesinin preampla birlikte kullanıldığını test ettim.
Hep yanlış kullanmışım:( Bu kadar berrak bir duyum almak varken baya bir distortiona giren ses kullanmışım hep. Bildiğiniz hafif kirli ve çamurlu diyebilirim. Rolandın preamplarının bu kötü olduğu anlamına gelmiyor tabi ki. Sadece ikisi karışınca baya bir curcuna oluyormuş.

Neyse ki halloldu yardımlarınız için teşekkür ederim. Seyit ' de sürekli İsa one 'ı kalitesini dile getirirdi onu da bu akşam ilk kez gerçekten anlamış oldum. :)

prodipe pro 5 / roland quad capture 55 / isa one preamp /rode nt 1-A / CUBASE 5 / Fender/ planet waves kablo[/I[MENTION][/MENTION]]
ugur86
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 time

Mesaj gönderen ugur86 »

[QUOTE=siyahitin;36389]İyi akşamlar.

Bora beyin söylediği ve Ömer 'in şüphelendiği üzere kabloların bağlantısını değiştirdim ve ses kartının tüm sesinin preampla birlikte kullanıldığını test ettim.
Hep yanlış kullanmışım:( Bu kadar berrak bir duyum almak varken baya bir distortiona giren ses kullanmışım hep. Bildiğiniz hafif kirli ve çamurlu diyebilirim. Rolandın preamplarının bu kötü olduğu anlamına gelmiyor tabi ki. Sadece ikisi karışınca baya bir curcuna oluyormuş.

Neyse ki halloldu yardımlarınız için teşekkür ederim. Seyit ' de sürekli İsa one 'ı kalitesini dile getirirdi onu da bu akşam ilk kez gerçekten anlamış oldum. :)[/QUOTE]

Dostum sorunun çözülmesine sevindim ama merak ettiğim konu önceki sayfada input 2'ye çivi jack ile giriş yapılmalı yazmıştık aslında, gözünüzden kaçtı sanırım. harici preamp kullanırken ses kartının dahili preamplarını bypass edebilmek çok öenmlidir, rme babyface'de mesela bağlantı yine xlr'dan yapılıyor ama input gain'i 0 olarak ayarladığımızda kart otomatik olarak harici preamp moduna giriyor preampları devre dışı kalıyor. isa one ile örnek kıyaslamalı kayıtlar bekleriz mümkünse.

UAD Apollo8 / WARM Audio WA87 / Rode NT5 St. / Dynaudio bm6a / Yamaha NS10m / ATH m20x & DT770

siyahitin
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

[QUOTE=ugur86;36395]Dostum sorunun çözülmesine sevindim ama merak ettiğim konu önceki sayfada input 2'ye çivi jack ile giriş yapılmalı yazmıştık aslında, gözünüzden kaçtı sanırım. harici preamp kullanırken ses kartının dahili preamplarını bypass edebilmek çok öenmlidir, rme babyface'de mesela bağlantı yine xlr'dan yapılıyor ama input gain'i 0 olarak ayarladığımızda kart otomatik olarak harici preamp moduna giriyor preampları devre dışı kalıyor. isa one ile örnek kıyaslamalı kayıtlar bekleriz mümkünse.[/QUOTE]

Günaydın Uğur bey :)

Çok haklısınız sizin yazdığınızı ben yine xlr olarak algılamaşım malum iş ortamında okudum bazılarını. Desteğinize teşekkür ederim. Bu akşam eski ve yenisi arasında ki farkları buraya asarım ne kadar işkence çektiğimi görürsünüz :)

ugur86
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen ugur86 »

[QUOTE=By OK;36363]

Emrecim elindeki ISA ONE sana yeter rahat rahat, farklı formatlarda çıkışlarada sahip her türlü adda ve ses kartında kullanılır,sen zaten o kartın sevimsiz soğuk kapalı addasından ve preamp katlarından da memnun değilsin, sen bence şöle biraz studio kalitesinde bir ses kartı alki hem adda anlamında,hem preamp kalitesi hemde biraz buffer size gücü anlamında elinde iş görcek bir kart olsun baby face'in de minimal özellikleri var bir müddet sonra alternatif giriş çıkış lazım olsa apışıp kalcaksın,ikinci el bi tane 700 800 tl civarına TC electronic studio konnect 48 veya o civarda bir ses kartı al koy bence,İstesem buraya RME fireface 800 falan al derdim yazmadım,arkadaşım kullanıyor onuda adam 44.1 mixte 1024 buffer size üstüne çıkamıyor,bunun ne kadar bela bişey olduğunu 50 60 kanal mix yapanlar bilebilir.Ama 1000 liralık bir tc elektronic impact twinde bile 4096 buffer size oranlarıyla çalışma imkanı verdiğini biliyormuydunuz ? millet sırf bu iş için bile 2-3 bin tl bayılıp uad 1 2 dsp kartlarına gebe kalıyor 3 sene sonrada 500 liraya satacak adam arıyor,külliyen zarar tabi.İşte bunlarıda düşünmek lazım ses kartı alırken !!! Ben Emrecim sana Studio connect 48 ve remote controller 2.el de olur tavsiye ediyorum,hea bütçemiz eğer home studio dışında bir seviyede olsaydı koy abi oraya bir tane 16 aurora,motu hd 192,mytek 8,benchmark,antelepe audio 32 in out veya bir prism sound orpheus derdim.Tamamen free yığ oraya istediğin soundu veren preampları,kompressörleri bir dolap dolusu outboardı göm derdim ama şuan home studio için bunlar anca Lüx olur.[/QUOTE]

Dostum bi yerde hata yapıyor olmayasınız, çünkü ben ff800'ü 2-3 ay studyoda kullandım ve öyle abartılı bir gecikme sorunu vs yaşamadım, hatta kayıt esnasında 256 buffer'da çalışmıştık o şekilde unutup bitirdiğimiz mix var :) bilgisayar ile uyumunuzda yada firewire çipsetlerinde bir sorun olabilir, dahası geçenlerde teslim ettiğimiz samsun tanıtım filmini de rme babyface ile core2 duo macbook pro ile bitirdim, 1024 buffer'da 160 kanal proje idi, proje halen duruyor ekran görüntülerini atabilirim.

En son ugur86 tarafından 10 Şub 2016, 09:24 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

UAD Apollo8 / WARM Audio WA87 / Rode NT5 St. / Dynaudio bm6a / Yamaha NS10m / ATH m20x & DT770

Seyit ÖZTÜRK
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 13 time
Been thanked: 21 time

Mesaj gönderen Seyit ÖZTÜRK »

[QUOTE=siyahitin;36389]Neyse ki halloldu yardımlarınız için teşekkür ederim. Seyit ' de sürekli İsa one 'ı kalitesini dile getirirdi onu da bu akşam ilk kez gerçekten anlamış oldum. :)[/QUOTE]

İsa one üzerinde kulaklık çıkışı vardır. Kayıt esnasında canlı çalıp okurken , kulaklığınızı isa one üzerindeki kulaklık çıkışına bir de ses kartınız üzerindeki kulaklık çıkışına bağlayın. Bir de kayıt aldıktan sonra aldığınız kaydı daw dan ses kartınızın kulaklık çıkışından kulaklık ile dinleyin. Aradaki fark isa one ile ses kartınızın kalitesi arasındaki fark olacaktır.

Mytek kulaklık çıkışından dinlemeyince diğer ses kartlarının kulaklık çıkışı ve ad da sı beni tatmin etmemişti.

By OK

Mesaj gönderen By OK »

[QUOTE=ugur86;36404]Dostum bi yerde hata yapıyor olmayasınız, çünkü ben ff800'ü 2-3 ay studyoda kullandım ve öyle abartılı bir gecikme sorunu vs yaşamadım, hatta kayıt esnasında 256 buffer'da çalışmıştık o şekilde unutup bitirdiğimiz mix var :) bilgisayar ile uyumunuzda yada firewire çipsetlerinde bir sorun olabilir, dahası geçenlerde teslim ettiğimiz samsun tanıtım filmini de rme babyface ile core2 duo macbook pro ile bitirdim, 1024 buffer'da 160 kanal proje idi, proje halen duruyor ekran görüntülerini atabilirim.[/QUOTE]

Uğurcuğum slm,ben fireface 800de gecikme var yazmadım zaten,gecikme falan yok gayet güzel karttır kendisi ancak 44.1 khz sample rate'de maximum 1024 buffer size veriyor bu bence öle ciddi bir kart için düşük bir oran benim HD 192 motu bile 2003 yıllarında üretilen bir teknoloji olmasına rağmen kendi dsp 424 firekartıyla 2048,4096 ve 8192 buffer sizelara imkan veriyor benimkini hadi boşver 1000 liralık bir impact Twinde bu oranları verebiliyor.Sen şanslıymışsın baya güçlü CPU ya sahip bir makine ile sorun yaşamamışsın ama bazen 4 çekirdekli PC lerde bile yüklü mixlerde 1024 buffer yetmeyebiliyor,şişiyor pc mixi bitirmek bile bazen olay olabiliyor zar zor exportu alıp mastering'i başka projede tamamlamak gerekebiliyor tabi bunu söylerken mixin içinde sağlam cpu yiyen pluginler olabilir o detaylara girmedik şuan,8X oversample edilmiş pluginler falan olabilir.Extreme detaylar falan.Yani Ne kadar buffer size olursa iyidir abi yaaa mixte nefes alır PC.Gecikme ile ilgili bir şikayet yok RME ile ilgili 32 bufferada alsan çıtırdamadan kaydeder 0,11 ms lerde.Sıkıntı yok latencyle ilgili.

En son By OK tarafından 10 Şub 2016, 14:45 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Signature by OK :cool:
ugur86
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen ugur86 »

[QUOTE=By OK;36415]Uğurcuğum slm,ben fireface 800de gecikme var yazmadım zaten,gecikme falan yok gayet güzel karttır kendisi ancak 44.1 khz sample rate'de maximum 1024 buffer size veriyor bu bence öle ciddi bir kart için düşük bir oran benim HD 192 motu bile 2003 yıllarında üretilen bir teknoloji olmasına rağmen kendi dsp 424 firekartıyla 2048,4096 ve 8192 buffer sizelara imkan veriyor benimkini hadi boşver 1000 liralık bir impact Twinde bu oranları verebiliyor.Sen şanslıymışsın baya güçlü CPU ya sahip bir makine ile sorun yaşamamışsın ama bazen 4 çekirdekli PC lerde bile yüklü mixlerde 1024 buffer yetmeyebiliyor,şişiyor pc mixi bitirmek bile bazen olay olabiliyor zar zor exportu alıp mastering'i başka projede tamamlamak gerekebiliyor tabi bunu söylerken mixin içinde sağlam cpu yiyen pluginler olabilir o detaylara girmedik şuan,8X oversample edilmiş pluginler falan olabilir.Extreme detaylar falan.Yani Ne kadar buffer size olursa iyidir abi yaaa mixte nefes alır PC.Gecikme ile ilgili bir şikayet yok RME ile ilgili 32 bufferada alsan çıtırdamadan kaydeder 0,11 ms lerde.Sıkıntı yok latencyle ilgili.[/QUOTE]

Ömer hocam yalnız bi konuyu atlamadan belirtmeliyim, mac/pc olayında günlük kullanım için ne kadar windows'ta evimde gibi hissetsem de produksiyon için mac açık ara fark atıyor. birebir tecrübe etmesem inanamazdım, 160 kanallı bir projeyi, hd video'yu içinden silmeden (efektlerin görüntüye göre yükseliş alçalışları olduğu için kalması gerekti) core 2 duo makine ile 1024 buffer size'da macbook ile bitirdim. aynı projeyi aslında cubase'de mixlemek için batch export alıp atmıştım ama içindeki videoyu kaldırmadan bana stabil bir çalışma hızı vermedi cubase, zaten win10 ile sürekli bi asio peak yaşıyorum, iyiden can sıkıcı bir hal aldı. bi mac mini alıp komple ios'a geçebilirim her an :) ff800'ü de mac'te logic ile kullandığım için 1024 buffer'da kasmadan proje bitirp teslim ettiğim oldu, bunun da etkisi olabilir, pc'de denemediğim için birşey diyemem, haklı olabilirsin, bu arada konnekt48 de güzel kart ama TC Electronic ürünlerinin firewire çipsetleri çok hassas, en ufak bi temassızlık, elektrik dalgalanmasında çipsetleri zarar görebiliyor, çok şikayet var forumlarda bu konuda, malum pahalı tamirler bunlar da, yoksa sound olarak TC El. kendini ispatlamış ciddi ürünler üreten bir firma.

“Mikrofon Pre-Amplileri” sayfasına dön