Saba makamı akorları nedir?

wade21
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesaj gönderen wade21 »

Arkadaşlar yardımcı olabilirseniz sevinirim. Saba makamında hangi akorlar kullanılıyor? "Bu fasulye 7,5 lira" parçası üzerinden ve herhangi bir karardan olabilir.

RME Babyface / Rode NT1-A / AKG K77 / Korg PA 4X / Cubase Pro 10
Mehmet Uzunosmanoğlu
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 77 time
Been thanked: 43 time

Mesaj gönderen Mehmet Uzunosmanoğlu »

Sorunuzun cevabını başka bir yerden alınıtılıyorum :

"SABA MAKAMI

LA KARAR ÜZERİNDEN

re-mi-fa#-sol-la-sib(bir koma bemol)-do-reb-mib(bir koma bemol)-sol-lab-sib(bir koma bemol)-do-re

Mİ KARAR SESİ SABA MAKAMI

Sol-La-Si-Do-Re-Mib(bir koma bemol)-Fa-Solb-Lab(bir koma Bemol)-Do-Reb-Mib(bir koma bemol)-Fa-Sol

Not: Bir koma bemol naturel sese çok yakın olduğundan
Mi üzeri Saba makamı Akorlarını yazarken bir koma bemollü sesleri naturel olarak aldım

Mi Karar Ses Üzerinden Saba Makamı Akorları

G (sol-si-re)
Am (la-do-mi)
Bdim (si-re-fa)
Cdim do-mi-solb)
Dm (re-fa-la)
Am6 (mi-Fa#/solb/-la-do) la minör altılı mi sesinden çevrim Esus2-4 (#5)
F (fa-la-do)
Gbdim (Solb-la-do)
Gbm (sol-la-reb)
Gbm7 (solb-la-reb-mi)
Csus4 (do-fa-sol)
C (do-mi-sol)
Dbdim (Reb-mi-sol)
"

Yamaha Clavinova CVP-503 / Roland Integra7 / Roland SonicCell / Roland Pro-E / Korg M1 / SPL Director DAC / PMC Twenty 5.22 / SPL Performer s800 Stereo Power Amplifier / SPL Phonitor Mini / AKG K712 Pro / Audio Technica ATH-M50x / Vovox Enstrüman ve Monitör Kabloları / Vovox Power Kabloları / PC i7 4 Gb 256 Gb SSD Win7 / Sony i5 12 Gb 500 Gb SSD Win10 Pro
yiğitcan
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen yiğitcan »

Gm karar üzerinden

Gm/Bb/F/Eb

tabiki bu yazdıklarım ana akorlar

En son yiğitcan tarafından 28 May 2016, 15:42 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
nacib
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 15 time
Been thanked: 28 time
İletişim:

Mesaj gönderen nacib »

Hadi sabayı çözdük segahı kürdiyi filan napacağız.
Bence olayın mantığını kavramaya çalışmak daha akılcı bir yol.
Peki nedir bu mantık derseniz aslında çok basit.
Akorları oluştururken makamı oluşturan dizinin dışına çıkmayın.
Komalı yerler durak yerleri olmadığı için armonik eşliklerde batı akorları sorun olmaz.
Melodik alt yapı ve eşliklerde ise komalı notalarla çakışmamaya dikkat edin.
Daha da pratiği kurallar böyle söylüyor diye akorları oluşturmayın.
kulağınıza güvenin. Duyduğunuz sizi tatmin ediyorsa ya kurallara uymuşsunuz ya da kural yaratmışsınız demektir.

Belki katkım olur diye bu olayı kendime göre pratik bir bakış açısıyla yorumlamaya çalıştım..
Umarım yararlı olmuştur.

yiğitcan
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

[QUOTE=nacib;39042]Hadi sabayı çözdük segahı kürdiyi filan napacağız.
Bence olayın mantığını kavramaya çalışmak daha akılcı bir yol.
Peki nedir bu mantık derseniz aslında çok basit.
Komalı yerler durak yerleri olmadığı için armonik eşliklerde batı akorları sorun olmaz.

Daha da pratiği kurallar böyle söylüyor diye akorları oluşturmayın.
kulağınıza güvenin. Duyduğunuz sizi tatmin ediyorsa ya kurallara uymuşsunuz ya da kural yaratmışsınız demektir.

Belki katkım olur diye bu olayı kendime göre pratik bir bakış açısıyla yorumlamaya çalıştım..
Umarım yararlı olmuştur.[/QUOTE]

Sorun yok hangi makam hangi ses'den istenirse yazabilirim akorları / amaç yardımcı olmak .... sanat müziği makamsal boyutları zengin olan bir müzik olduğu için armoni bilgisi olmayanlar zorlanıyor haliyle ....

nacib
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen nacib »

[QUOTE=yiğitcan;39046]Sorun yok hangi makam hangi ses'den istenirse yazabilirim akorları / amaç yardımcı olmak .... sanat müziği makamsal boyutları zengin olan bir müzik olduğu için armoni bilgisi olmayanlar zorlanıyor haliyle ....[/QUOTE]

Sizin için yazmamıştım zaten yiğitcan.
Genel anlamda bir fikir paylaşımıydı. Yoksa alıntı yapardım.
Bazen anlatımda yanlışlıklar yapıyorum sanırım...

yiğitcan
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

[QUOTE=nacib;39048]Sizin için yazmamıştım zaten yiğitcan.
Genel anlamda bir fikir paylaşımıydı. Yoksa alıntı yapardım.
Bazen anlatımda yanlışlıklar yapıyorum sanırım...[/QUOTE]

estağfurullah hocam / her görüşe açığız. yok, kesinlikle yanlış yok. saygılarımla

wade21
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesaj gönderen wade21 »

Resim

Parçayı resimdeki gibi çalmaya çalışıyorum.

Takıldığım nokta, kaynasın kelimesindeki -nasın kısmında F bassam 3. ses komaya denk geliyor. Beşinci ses de makamda olmayan bir ses oluyor. Ben 3. sesteki komadan kurtulmak için Fsus4 basıyorum. Beşinci ses yine makam dışında oluyor haliyle. Bu durum parçanın diğer komalı durakları için de geçerli.

Cevaplar için içtenlikle teşekkür ederim. Konuyla ilgili interneti taramıştım ve iki bilgi çıkıyor genelde. Birini Mehmet Bey göndermiş -teşekkür ederim- (ama hiç anlamamıştım zaten: Mi karar üzerinden saba makamı akorları demiş ve Mi karar yok. E gibi Em gibi...) Diğer kaynak olarak http://www.muzikfakultesi.com/portal/ma ... t8113.html linkinde gösterildiği gibi Gm B Fsus Bb Ebm şeklinde...

Sonuçta - her ne kadar iyi tınlamasalar da - F veya Fsus dışında başka bir alternatif görünmüyor. Ben özellikle klavyeden yola çıkarak cevap araştırıyorum. Düğünde elektro piano eşlikli akor basıyorum ve en doğrusu ve iyi tınlayanı nedir diye merakımdan soruyorum.

Ünsal İçmez
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen Ünsal İçmez »

Yararlı olması adına,
Komalı yerlerde (komaya denk gelen akor dizilimindeki nota) sus4 kullanırız.
Yani parçadaki Sol karara göre Fsus4 basılması gerek akor doğru yazılmış.
Akoru desteklemek adına bir sonraki oktavdaki Fa'ya da basabilirsiniz.
Kullandığınız ses E.piano yani batı bi ses-enstruman olduğu için zaten batı akoları kullanmanızı tavsiye ederim daha iyi tınlar..

En son Ünsal İçmez tarafından 31 May 2016, 02:41 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
RME Fireface800 / SPL Goldmike Mic Preamp / ART HeadAMP / Krk Rokit 6 / Beyerdynamic DT770 / Beyerdynamic DT990 / Sennheiser HD201 / CME Uf60 / Yamaha Motif XS6 / Steinberg CC121 / sE 3300a / sE 2200T / sE se3 Stereo Pair / Steinberg Cubase 9.5
wade21
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesaj gönderen wade21 »

[QUOTE=nacib;39042]
[/QUOTE]

Konuya katkıda bulunan arkadaşlara ayrı ayrı teşekkür ederim. Bilmediklerimizi sayenizde öğreniyoruz.

nacip abi, aslında sorumdaki amaç da "makamı oluşturan dizinin dışına çıkma" konusuydu. Sizler kadar değil belki ama genel akor oluşturma mantığını biliyorum. Bahsedilen parça için F de bassak Fsus4 de bassak 1-3-5 mantığında 5. ses makamın dışında kalıyor. 3. sesi de komadan kaçmak için 4'e aktarıyoruz. Sadece 1. ses ana ses olarak tınlıyor, ötekiler sanki fazla destek olmuyor gibi hissediliyor ya da ben öyle algılıyorum.

"Armonik eşlikte batı akorları sorun olmaz, melodik eşlikte komadan kaçmak lazım." kısmını örnekle açıklayabilirsen sevinirim. Cehaletimi mazur gör :)

nacib
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen nacib »

[QUOTE=wade21;39086]Konuya katkıda bulunan arkadaşlara ayrı ayrı teşekkür ederim. Bilmediklerimizi sayenizde öğreniyoruz.

nacip abi, aslında sorumdaki amaç da "makamı oluşturan dizinin dışına çıkma" konusuydu. Sizler kadar değil belki ama genel akor oluşturma mantığını biliyorum. Bahsedilen parça için F de bassak Fsus4 de bassak 1-3-5 mantığında 5. ses makamın dışında kalıyor. 3. sesi de komadan kaçmak için 4'e aktarıyoruz. Sadece 1. ses ana ses olarak tınlıyor, ötekiler sanki fazla destek olmuyor gibi hissediliyor ya da ben öyle algılıyorum.

"Armonik eşlikte batı akorları sorun olmaz, melodik eşlikte komadan kaçmak lazım." kısmını örnekle açıklayabilirsen sevinirim. Cehaletimi mazur gör :)[/QUOTE]

"Sorun olmaz"ı "Aslında yanlış oluyor ama idare ediyoruz" gibisine anlayın.
Baktık uymuyor 4 lü basıyoruz 2 li basıyoruz kesiyoruz kırpıyoz uğraşıp duruyoruz.
Sonunda Türk akorlarını icad ettik. /Erdal Tuğcular/

Mantıken dizinin dışına çıkmak düzene baş kaldırmak gibi bir şey ama sanatta mantık yoktur.
Müzikte hayat gibi. Bir takım kuralları var ama doğruları kültürlere , duyum alışkanlıklarına göre değişebiliyor.

İncelediğim kadarıyla bu sol karar saba makamında la 1 si 4 koma.
Fa4 bastığınız da 5 koma yani normal si bemol basıyorsunuz işte sorun olmaz demekle bunu kast ediyorum.
Kulak o bir komayı tolore edebiliyor.

Melodik eşliklerdeki kastım tabi ki makamsal ezgilere çok sesli boyut kazandıracak müzik cümleleri kurmak.
Bunun için çeşitli aralıklarla ana ezgiyi takip etmek yeterli olmayabiliyor.
Komalı notalar ile naturel seslerin çakışmamasına dikkat etmek gerekiyor.
Örneklemek için şu küçük çalışmayı hazırladım. Ana ezgiye Edirol Orchestral ile gereken komalar verilmiştir.

Bu arada Türk sanat müziğine ve makamsal literatürüne pek vakıf değilim. Bu yüzden yanlışlarım olabilir.
Benimkisi müzisyen dostlarla muhabbet.

Saba üzerine düşünceler....

https://app.box.com/s/ik4oferiavsawahxhehph1g5vnv71bkz

wade21
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesaj gönderen wade21 »

[QUOTE=nacib;39087]"Sorun olmaz"ı "Aslında yanlış oluyor ama idare ediyoruz" gibisine anlayın.
Baktık uymuyor 4 lü basıyoruz 2 li basıyoruz kesiyoruz kırpıyoz uğraşıp duruyoruz.
Sonunda Türk akorlarını icad ettik. /Erdal Tuğcular/

Mantıken dizinin dışına çıkmak düzene baş kaldırmak gibi bir şey ama sanatta mantık yoktur.
Müzikte hayat gibi. Bir takım kuralları var ama doğruları kültürlere , duyum alışkanlıklarına göre değişebiliyor.

İncelediğim kadarıyla bu sol karar saba makamında la 1 si 4 koma.
Fa4 bastığınız da 5 koma yani normal si bemol basıyorsunuz işte sorun olmaz demekle bunu kast ediyorum.
Kulak o bir komayı tolore edebiliyor.

Melodik eşliklerdeki kastım tabi ki makamsal ezgilere çok sesli boyut kazandıracak müzik cümleleri kurmak.
Bunun için çeşitli aralıklarla ana ezgiyi takip etmek yeterli olmayabiliyor.
Komalı notalar ile naturel seslerin çakışmamasına dikkat etmek gerekiyor.
Örneklemek için şu küçük çalışmayı hazırladım. Ana ezgiye Edirol Orchestral ile gereken komalar verilmiştir.

Bu arada Türk sanat müziğine ve makamsal literatürüne pek vakıf değilim. Bu yüzden yanlışlarım olabilir.
Benimkisi müzisyen dostlarla muhabbet.

Saba üzerine düşünceler....

https://app.box.com/s/ik4oferiavsawahxhehph1g5vnv71bkz[/QUOTE]

Evet üstadım müziksever olarak müzik üzerine yapılan muhabbet gibisi yoktur. İşin okulunu okumak ve sanatı teknikle birleştirmek daha doğru bir yol ama ben de elden geldiğince, vakit buldukça müziğe dokunmaktan ve bunun sohbetinden hoşlanıyorum.

Sizin de söylediğiniz gibi aslında "olmazı oldurmaya" çalışıyoruz. Batı sazlarıyla Türk müziği icrası sıkıntılı ve tam istenen sonuç elde edilemiyor zaten. Ama bir türkü veya şarkı dinlediğimde altta dolu dolu gelen bir şeyler var: basıyla, gitarıyla, piyanosuyla... Kulağa hoş geliyor bu birleşim. Sonuçta merak burada başlıyor "Nasıl yapıyorlar bunu?" diye.

Cevabınız ve gönderdiğiniz kayıt için minnettarım. Zahmet verdim.

“Müzik Hakkında Genel” sayfasına dön