kavalcı 333 çalışmalar

-Sizin DAW programları ile yaptığınız demoları dinletebileceğiniz forum alanı,seve seve dinler ve yorumlarız...
Bu bölümde sadece digital kayıt programları ile yapılan demolar lütfen...
-Müzik kayıt teknolojilerini boşverip bizimle paylaşmak istediğiniz demoları da seve seve dinleriz...
Bu tip demolar "diğer demolar" bölümüne lütfen...

kavalcı333
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye
Been thanked: 2 time

kavalcı 333 çalışmalar

Mesaj gönderen kavalcı333 »

https://clyp.it/zgf1bcvh

Herhese merhaba arkdaşlar.Geçenlerd e bir arkadaş çalıp söyedi ve ben de miks denemesi yapıp paylaşayım dedim.Galiba buna hücum kayıt deniyor.O nedenle vokal ve bağlamaya ayrı ayrı müdahale edemedim.Ekipmanlarım şöyle:
ses kartı:stainberg ur22 mikrofon:akg120 kulaklık:akg271 daw:cubase 8.5 Benim öğrenmek istediğim hücum kayıta miks yapılır mı?Şimdien herkese teşkkürler.:)

.
.:

averen
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 5 time
Been thanked: 6 time
İletişim:

kavalcı 333 çalışmalar

Mesaj gönderen averen »

Kavalcı arkadaşım arkadaşının da seninde emeğinize sağlık ben çok beğendim, türkü çok güzel, arkadaşında harika çalmış söylemiş. Hücum kayıt için muhtemelen Uğur86 hocamız sana birşeyler söyleyecektir ben şimdilik telefondan dinleyebildim fena gelmiyor sound.

İNETL PC, CUBASE 8 ELEMENTS, FLUID AUDİO FX8, ANTELOPE DISCRATE 4 SYNERGY CORE, sE 2200 aII, ANTELOPE VERGE PRODİPE TT1, JZ V11, DT 770 PRO, KEYSTATİON 49ES.
kavalcı333
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

kavalcı 333 çalışmalar

Mustafa hocam beğenmene cok sevindim.Miksi kulaklikla kulağa hoş gelene kadar yapmaya çalistim.işin zor tarafı ,bağlamaya ton verirken vokalin bozulması.Aslinda ilk denememiz kanal kayitti ama bu zor geldi ve arkadaş biraz sinirlenip ben kendim çalip soylerim dedi .????Bu kanal kayit isini öğrenmem lazim.Birşey sormak istiyorum.Kanal kayita başlamadan önce ne yapmaliyiz?Yani ilk kayit baştan sona ritim sonra ustune çalip söylemeli miyim?Yoksa başka bir yolu mu var?Biraz anlatan olursa çok sevinirim.

hepar45
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

kavalcı 333 çalışmalar

Mesaj gönderen hepar45 »

Elinize sağlık. Başarılı bir çalışma olmuş ama özelikle vokal kısmı belki yeniden kayıt alınması gerekecek düzeyde sıkıntılı, sesiniz çok temiz ve güzel ama kayıtta alt frekanslar ve oda akustiği negatif etkilenmiş vokalin eq ile tıraşlanması gerekiyor. Biraz da compresör ile öne çıkarılması gerekli gibi. Yine de elinize sağlık kolay gelsin

INTEL CORE I7 7700K 32 GB RAM, WIN 10 Pro 64 bit, CUBASE 9.5 PRO 64 bit, UNIVERSAL AUDIO APOLLO 8 QUAD, AMS NEVE 1073 DPA STEREO PREAMP, WARM AUDIO WA-76, WARM AUDIO WA-2A, WARM AUDIO EQP-1A , DBX 266 XS, DBX 215 S, BBE 882i SONIC MAXIMIZER, SPL TRANSIENT DESIGNER 2, ROLLS 160B EQ, YAMAHA HS8 MONITOR, SHURE SM57, RODE NT1, AKG C414 XLII, LEXICON MX300, AKAI MPK249 MIDI KEYBOARD
kavalcı333
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

kavalcı 333 çalışmalar

Tesekkurler tekrar bi deneyelim bakalim.

averen
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

kavalcı 333 çalışmalar

Mesaj gönderen averen »

[QUOTE=kavalcı333;39535]Mustafa hocam beğenmene cok sevindim.Miksi kulaklikla kulağa hoş gelene kadar yapmaya çalistim.işin zor tarafı ,bağlamaya ton verirken vokalin bozulması.Aslinda ilk denememiz kanal kayitti ama bu zor geldi ve arkadaş biraz sinirlenip ben kendim çalip soylerim dedi .????Bu kanal kayit isini öğrenmem lazim.Birşey sormak istiyorum.Kanal kayita başlamadan önce ne yapmaliyiz?Yani ilk kayit baştan sona ritim sonra ustune çalip söylemeli miyim?Yoksa başka bir yolu mu var?Biraz anlatan olursa çok sevinirim.[/QUOTE]

Değerli kardeşim şimdi evde tekrar monitör ile dinledim reverb çok fazla olmuş ayrıştırma şansın olmadığından vokali çok geri plana atmış. Değerli kardeşim bağlama icrasıda vokal de güzel fakat bu zaten adı üstünde hücum kayıt. Kanal kayıt konusunda ben nacizane bildiklerimi sana anlatayım.

Öncelikle kesinleşmiş bir kural yoktur önce ritim olacak veya bağlama olacak şeklinde, kişinin kendisine bağlı olarak değişkenlik gösterecek bir durum, mesela ben zaman zaman önce ritimleri sonra bağlama, gitar, bass, v.s ekliyorum bazende türkünün tamamını vokal kısımları dahil bağlama ile çalıp üzerine diğer enstrumanları ekeleyerek devam ediyorum. Kendin için hangisi mantıklı ise ona göre bir yöntem belirleyebilirsin. Kardeşim bu işte yeni olduğunun farkındayım nacizane sana bazı tavsiyelerim olabilir, yol uzun bir yol sabırlı olmak gerekiyor.

Arkadaşın sinirlendiği için çalmış söylemiş, arkadaşın veya sen eğerki kaliteli bir sound elde etmek istiyorsanız mutlaka kanal kayıt için sabırları zorlamalısınız bu arada çok daha teknik bilgiler verecek çok değerli arkadaşlarımız var burada ben sadece kendi yaşadıklarım ve bu süreçte edindiğim tecrübeye dayanarak birşeyler yazıyorum. Kullandığın programa yani Cubase'e hakim olmak gerekiyor tamamiyle zincirleme bir durum söz konusu, enstrumanları harika çaldın mükemmel aranje oldu fakat mix te herşey çorba olabilir veya çok iyi derecede mix edit bilgisine sahipsin fakat kayıtların çok kötü sonuç yine aynı değişmiyor, bu yüzden yol uzun diyorum tüm bahsettiğim bu konularda sabırlı olup araştırarark deneyerek doğrusunu bularak ilerlemek gerekiyor.

En son averen tarafından 08 Tem 2016, 23:29 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
İNETL PC, CUBASE 8 ELEMENTS, FLUID AUDİO FX8, ANTELOPE DISCRATE 4 SYNERGY CORE, sE 2200 aII, ANTELOPE VERGE PRODİPE TT1, JZ V11, DT 770 PRO, KEYSTATİON 49ES.
kavalcı333
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

kavalcı 333 çalışmalar

Hocam guzel yorumların için teşekkurler.Bir referans monitorum olmadi icin sanirim efektleri ne kadar verdiğimi kestiremiyorum.Benimde en cok istediğim guzel ve dinlenecek bir kanal layit yapmak.Şu siralar bir kayitla uğraşiyorum ve bitince buraya asarim.Fakat miks dengesi olmuyor.Sanirim bu ekolyzir i yanliş kullaniyorum.Ben ekolyzırı ensteumana ton vermek icin kullaniyorum ama bir yazida okuduğuma göre doğeu frekansi bulmak için ve frekans temizliği içinmiş.Aslinda bu ekolayzirin gerçekte nasil ve ne zaman kullanilacağini anlasam biraz daha yol alabiliriz.Tekrardan yorumlar için teşekkur eder saygilar sunarim.

ugur86
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 1 time

kavalcı 333 çalışmalar

Mesaj gönderen ugur86 »

[QUOTE=kavalcı333;39535]Mustafa hocam beğenmene cok sevindim.Miksi kulaklikla kulağa hoş gelene kadar yapmaya çalistim.işin zor tarafı ,bağlamaya ton verirken vokalin bozulması.Aslinda ilk denememiz kanal kayitti ama bu zor geldi ve arkadaş biraz sinirlenip ben kendim çalip soylerim dedi .????Bu kanal kayit isini öğrenmem lazim.Birşey sormak istiyorum.Kanal kayita başlamadan önce ne yapmaliyiz?Yani ilk kayit baştan sona ritim sonra ustune çalip söylemeli miyim?Yoksa başka bir yolu mu var?Biraz anlatan olursa çok sevinirim.[/QUOTE]

kanal kayıt için Mustafa hocanın dediği gibi herkesin ayrı bir taktiği olmakla beraber, kendi izlediğim ve genelde tercih edilen yöntem şöyledir: eserin metronom değeri belirlendikten sonra intro, ana ezgi ve şan altı dahil bütün melodi solo herhangi bir enstrumanla çalınıp pilot kanal olarak kaydedilir. eğer aranje açısından diğer enstrumanlar çalınmadan önce vokale de pilot kayıt okutman gerekiyorsa alta vokali biraz olsun rahat ettirecek ritm loop ve piano çalarsın geçici olarak. sonra kafandaki aranjeyi yavaş yavaş kanallara dökersin, hangi enstruman hangi partiyi çalacak, nerede girip çıkacak vs. bütün bunlar tamamlanınca pilot vokal kanalı silersin ve tüm alt yapının üzerine sıfırdan güzel bir vokal kaydı alırsın. gerisi edit-mix olayına kalıyor.

UAD Apollo8 / WARM Audio WA87 / Rode NT5 St. / Dynaudio bm6a / Yamaha NS10m / ATH m20x & DT770

kavalcı333
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

kavalcı 333 çalışmalar

Sayin hocam ilgi alakana oncelikle teşekkurler.Altyapı oluşturup duzenlenlemeyi bir şekilde hallederim.Ben soyle yapmaya calişiyorum.Once sazla çalip soyluyorum.Sonra şan kismini siliyorum.Tekrar ilk kayitin ustune okuyorum.Ben bir de sunu sormak istiyorum.proje bitince master out kismina ( kırmızı tuşlu kanala) bir efekt eklemeye gerek var mi?Ben bilmeden compresor ve limiter ekliyorum ve ses bozuluyor.Bu konuda ne yapabilirim?Tekrar teşekkur eder saygilar sunarim.

kavalcı333
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

kavalcı 333 çalışmalar

https://clyp.it/5bkdz5io

Arkadaşlar ilk ciddi çalışmamı sizlerle paylaşıyorum.Çok uğraştım ve elimden bu kadar geldi.Miksi akg 271 kulaklıkla yapmaya çalıştım.Parçayı bir arkadaşım söyledi.Sadece kavalı ben çaldım ve diğer düzenlemeleri yaptım.Ses kartı stainberg ur22
mic:akg 120
Şimdiden herkese teşekküer eder eksiklerleilgili yorumarınızıbekliorum saygılar...

averen
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

kavalcı 333 çalışmalar

Mesaj gönderen averen »

Dinleyemiyorum sayfa açılıyor ama müzik başlamıyor.

Mehmet Uzunosmanoğlu
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 77 time
Been thanked: 43 time

kavalcı 333 çalışmalar

Mesaj gönderen Mehmet Uzunosmanoğlu »

[QUOTE=kavalcı333;39535]Miksi kulaklikla kulağa hoş gelene kadar yapmaya çalistim.[/QUOTE]

[MENTION=3797]kavalcı333[/MENTION] kardeşim,

Madem monitör olmadan kulaklıkla miks yapmağa çalışıyorsunuz ; bence AKG-271 gibi bir kapalı kulaklıkla değil , open-back ( açık) bir kulaklıkla miks aşamasında çalışmayı deneyin. Bunu yaparsanız ; benim tahminim miks sürecinde kapalı kulaklığa göre zaman içerisinde daha fazla performans alırsınız.

Yamaha Clavinova CVP-503 / Roland Integra7 / Roland SonicCell / Roland Pro-E / Korg M1 / SPL Director DAC / PMC Twenty 5.22 / SPL Performer s800 Stereo Power Amplifier / SPL Phonitor Mini / AKG K712 Pro / Audio Technica ATH-M50x / Vovox Enstrüman ve Monitör Kabloları / Vovox Power Kabloları / PC i7 4 Gb 256 Gb SSD Win7 / Sony i5 12 Gb 500 Gb SSD Win10 Pro
ugur86
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 1 time

kavalcı 333 çalışmalar

Mesaj gönderen ugur86 »

[QUOTE=Mehmet Uzunosmanoğlu;39572][MENTION=3797]kavalcı333[/MENTION] kardeşim,

Madem monitör olmadan kulaklıkla miks yapmağa çalışıyorsunuz ; bence AKG-271 gibi bir kapalı kulaklıkla değil , open-back ( açık) bir kulaklıkla miks aşamasında çalışmayı deneyin. Bunu yaparsanız ; benim tahminim miks sürecinde kapalı kulaklığa göre zaman içerisinde daha fazla performans alırsınız.[/QUOTE]

hocam condenser mikrofonla kayıt da alıyor arkadaş. O sebeple açık arka kulaklık başka dertler açar, k271 de dt770 gibi kapalı olmasına rağmen mix amaçlı kullanılabilen bir kulaklık, daha önce kullanmıştım, çok güçlü bi soundu yok ama gayet flat bir cevabı var. referans monitörsüz iyi sonuç almak zor gerçekten...

En son ugur86 tarafından 09 Tem 2016, 23:00 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

UAD Apollo8 / WARM Audio WA87 / Rode NT5 St. / Dynaudio bm6a / Yamaha NS10m / ATH m20x & DT770

Mehmet Uzunosmanoğlu
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 77 time
Been thanked: 43 time

kavalcı 333 çalışmalar

Mesaj gönderen Mehmet Uzunosmanoğlu »

[QUOTE=ugur86;39573]hocam condenser mikrofonla kayıt da alıyor arkadaş. O sebeple açık arka kulaklık başka dertler açar, k271 de dt770 gibi kapalı olmasına rağmen mix amaçlı kullanılabilen bir kulaklık, daha önce kullanmıştım, çok güçlü bi soundu yok ama gayet flat bir cevabı var. referans monitörsüz iyi sonuç almak zor gerçekten...[/QUOTE]

Uğur hocam,

Ben kayıt aşaması dışında kullanılmak üzere ilave olarak açık kulaklık önerdim zaten. Bu konuda ; benim okuduklarım ve bu işi pro seviyede bilenlerle yaptığım sohbetlerden edindiğim sonuç şu : Salt kulaklık ile miks olmaz. Eğer mecburen olacaksa da second best çözüm açık kulaklık kullanmaktır.

Nitekim bu durumun teyidi olarak ; kulaklık üreticilerinin yaptığı kulaklık kategorizasyonuna baktığımız zaman genellikle şunu görüyoruz :

Studio Headphone & Monitor Headphone : Kapalı kulaklıklar
Referance Headphone : Açık Kulaklıklar

Tabii ki bu işte esas olan referans monitör kullanmaktır. Kapalı kulaklık eğer monitör kullanılıyorsa ikincil derecede bir anlam taşıyabilir. Eğer işin içinde monitör yoksa salt kapalı kulaklık kullanmak bence bir dezavantajdır.

Bu söylediklerimi biraz da ; sahip olduğum semi-open ve closed back kulaklıklarımdan edindiğim duyum tecrübelerine dayandırdığımı da belirtmeliyim.

Yamaha Clavinova CVP-503 / Roland Integra7 / Roland SonicCell / Roland Pro-E / Korg M1 / SPL Director DAC / PMC Twenty 5.22 / SPL Performer s800 Stereo Power Amplifier / SPL Phonitor Mini / AKG K712 Pro / Audio Technica ATH-M50x / Vovox Enstrüman ve Monitör Kabloları / Vovox Power Kabloları / PC i7 4 Gb 256 Gb SSD Win7 / Sony i5 12 Gb 500 Gb SSD Win10 Pro
kavalcı333
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

kavalcı 333 çalışmalar

Yorumlar icin tesekkurler.Akg 271 i alirken miks yaparim diye dusunmustum.Neyse ilerde referan monitoru de deneriz .Ben yaptigim bu acemi işi duzenleme icin yorum bekliyorum.Biliyorum hem teknik hem ritimsel olarak cok hata var ama ilerisi icin bir umut olabilir.En azindan benim gibi bu işe yeni başlayanlara ekipmanlarla ilgili fikir verir diye bu çalişmayi gonderdim.Anladigim kadari ile bu iş hem miks hem de ekipman işi.
Herkese saygılar sunar,iyi çalismalar dilerim...????

“Demo Laboratuarı” sayfasına dön