Nota cıkarmak

averen
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 5 time
Been thanked: 6 time
İletişim:

Nota cıkarmak

Mesaj gönderen averen »

Arkadaşlar merhaba,

Konu forumda varmı pek bakamadım varsa kusura bakmayın.
Öncelikle profesyonel anlamda hic nota bilgim yok, hal böyle iken standart midi üzerinden bastığım notaları tespit edebilirim fakat, yapmak istediğim tüm melodik yapısını nota haline getirmek ve notere tastik ettirmek bu konuda uzmanına para vermeden kendim yapabilirmiyim yardıma ihtiyacım var.

Yotube da basit sessiz note pad ile bir anlatım var bu sağlıklı bir yöntemmidir acaba. Birilerine yaptırmakla alakalı çok istenmeyen durumlar olmuş mümkünse kendim yapmak istiyorum.

Acilen bu konuda yardıma ihtiyacım var.

Tesekkürler arkadaşlar.

İNETL PC, CUBASE 8 ELEMENTS, FLUID AUDİO FX8, ANTELOPE DISCRATE 4 SYNERGY CORE, sE 2200 aII, ANTELOPE VERGE PRODİPE TT1, JZ V11, DT 770 PRO, KEYSTATİON 49ES.
tezcankoray
Müdavim Üye
Müdavim Üye
DAW: Studio One 4.5
Has thanked: 32 time
Been thanked: 16 time
İletişim:

Nota cıkarmak

Mesaj gönderen tezcankoray »

[QUOTE=averen;42942]Arkadaşlar merhaba,

Konu forumda varmı pek bakamadım varsa kusura bakmayın.
Öncelikle profesyonel anlamda hic nota bilgim yok, hal böyle iken standart midi üzerinden bastığım notaları tespit edebilirim fakat, yapmak istediğim tüm melodik yapısını nota haline getirmek ve notere tastik ettirmek bu konuda uzmanına para vermeden kendim yapabilirmiyim yardıma ihtiyacım var.

Yotube da basit sessiz note pad ile bir anlatım var bu sağlıklı bir yöntemmidir acaba. Birilerine yaptırmakla alakalı çok istenmeyen durumlar olmuş mümkünse kendim yapmak istiyorum.

Acilen bu konuda yardıma ihtiyacım var.

Tesekkürler arkadaşlar.[/QUOTE]

Cubase Score Editor senin işini görür hocam. Anladığım kadarıyla hazır midi olarak elinde kanal mevcut, bunu notaya dökmek istiyorsun.
Şu video'yu takip edebilirsin...

https://www.youtube.com/watch?v=sqDK2Rhpb3g

Eğer elinde midi olarak nota mevcut değilse (mesela bağlama ile çalarak notaya dökmek istiyorsan), melodyne gibi bir plugin ile audio kayıttan midi'ye dönüştürerek bu işi çözebilirsin.

Saygılar,
Tezcan

Studio One 4.5 | Focusrite 2i2 | Yamaha MOX6 | Rode NT1-A | ATH-M50x

Souncloud: https://soundcloud.com/tezcan-3/
YouTube: https://www.youtube.com/c/TezcanKoray
Instagram: https://www.instagram.com/tezcan.koray/
averen
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Nota cıkarmak

Mesaj gönderen averen »

Tezcan cok sağol, demo olarak hazırladım midi olarak ana melodiyi çalarım öyle yaparım. Ama dedigin gibi melodyn baglamayı çözüyorsa o daha çok isime yarar.

Fakat önemli olan bunu A4 e nota olarak cıktı almak gerekiyormuş.

İNETL PC, CUBASE 8 ELEMENTS, FLUID AUDİO FX8, ANTELOPE DISCRATE 4 SYNERGY CORE, sE 2200 aII, ANTELOPE VERGE PRODİPE TT1, JZ V11, DT 770 PRO, KEYSTATİON 49ES.
averen
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Nota cıkarmak

Mesaj gönderen averen »

Tezcan videoyu izledim tam aradığım sey bu inşallah yapabilirim cok sağol.

tezcankoray
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Nota cıkarmak

[QUOTE=averen;42947]Tezcan videoyu izledim tam aradığım sey bu inşallah yapabilirim cok sağol.[/QUOTE]

koma sesler olduğu için Melodyne ne kadar iyi çevirir bilemiyorum ama daha mantıklı bir çözüm aklıma gelmedi.

Ama hazır midi varmış elinde zaten, score editor'le işi bitirebilirsin hocam.

Kolay gelsin,
Tezcan

averen
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Nota cıkarmak

Mesaj gönderen averen »

[QUOTE=tezcankoray;42950]koma sesler olduğu için Melodyne ne kadar iyi çevirir bilemiyorum ama daha mantıklı bir çözüm aklıma gelmedi.

Ama hazır midi varmış elinde zaten, score editor'le işi bitirebilirsin hocam.

Kolay gelsin,
Tezcan[/QUOTE]

Tezcan kendi capımda beste işine yoğunlastım, yaptıgım beste de naturel sesler var koma yok simdilik rahat olur koma olduğunda da biseyler öğrenmiş olurum inşallah.

Tekrar çok sagol.

okidoz
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 6 time
Been thanked: 7 time
İletişim:

Nota cıkarmak

Mesaj gönderen okidoz »

Amaç bestenin müziğin hakkını korumaksa, ana melodisinin notası yeterli, bunu bir projede midi olarak yazarsınız sonra MiDi EXPORT edip "Avid Sibelius" veya "Finale" programına "iMPORT" edip SAVE kayıt edersiniz, ister yazdırırsınız ( yazıcınız varsa ) ister PDF olarak kayıt edip başka bir ortamdan yazıcıdan çıktı alabilirsiniz. Melodyne İle de canlı kayıtlar solo analiz ederek ve editleyerek midisini elde edebilirsiniz ama bu çok daha zahmetli olacaktır hele ki melodyne' a alışık değilseniz ve de koma sesleri işe katarsak. Bir de şu var bahsettiğiniz müzik komalıysa ve olduğu gibi notaya dökmek istiyorsanız bu konuda kesinlikle ve kesinlikle bir uzmana ihtiyacınız var, çünkü Türk müziği notası farklıdır midi den uyarlarsanız doğru nota olmayacaktır, doğru komaların yazılması lazım. bu konuda Türk bir program var ama ( mus2 ) o da diğerlerinin mantığında çalıştığından midi de Türk batı müziği ayrımını yapamıyor , o programda düzeltilerek yazılabilir ama onun içinde bilirkişi şart. Bence ilk dediğim gibi batı müziği düzeninde yani piyanodaki tuşlara göre bestenize en yakın halini çalıp midi ve sonra notaya çevirin işiniz görülsün.

[align=center]Müzik[/align]

averen
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Nota cıkarmak

Mesaj gönderen averen »

[QUOTE=okidoz;42959]Amaç bestenin müziğin hakkını korumaksa, ana melodisinin notası yeterli, bunu bir projede midi olarak yazarsınız sonra MiDi EXPORT edip "Avid Sibelius" veya "Finale" programına "iMPORT" edip SAVE kayıt edersiniz, ister yazdırırsınız ( yazıcınız varsa ) ister PDF olarak kayıt edip başka bir ortamdan yazıcıdan çıktı alabilirsiniz. Melodyne İle de canlı kayıtlar solo analiz ederek ve editleyerek midisini elde edebilirsiniz ama bu çok daha zahmetli olacaktır hele ki melodyne' a alışık değilseniz ve de koma sesleri işe katarsak. Bir de şu var bahsettiğiniz müzik komalıysa ve olduğu gibi notaya dökmek istiyorsanız bu konuda kesinlikle ve kesinlikle bir uzmana ihtiyacınız var, çünkü Türk müziği notası farklıdır midi den uyarlarsanız doğru nota olmayacaktır, doğru komaların yazılması lazım. bu konuda Türk bir program var ama ( mus2 ) o da diğerlerinin mantığında çalıştığından midi de Türk batı müziği ayrımını yapamıyor , o programda düzeltilerek yazılabilir ama onun içinde bilirkişi şart. Bence ilk dediğim gibi batı müziği düzeninde yani piyanodaki tuşlara göre bestenize en yakın halini çalıp midi ve sonra notaya çevirin işiniz görülsün.[/QUOTE]

Bilgilendirme için teşekkür ederim okidoz, en başta dediğin gibi sadece bestenin hakkını korumak amacım noter işlemi için lazım. Bahsettiğin yöntemle dün samplitude ile küçük bir deneme yaptım, midi olarak düzgün calindiğinda program nita dizilimini yapıyor ve çıktı almaya imkan veriyor.

Tesekküler.

ermanturkoz
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

Nota cıkarmak

Mesaj gönderen ermanturkoz »

Merhaba..Eğer tek amaç noter tasdiğiyse tasdix sitesi var..Şarkılara zaman damgası ekleniyor..Şarkıları mp3 dosyası olarak tasdikleyebiliyorsunuz..İncelemenizi tavsiye ederim..

Orkunn
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Nota cıkarmak

Mesaj gönderen Orkunn »

Türk müziği çok komplex çok farklı ve karışık bir sisteme sahip. Bir ud kaydından basılan her bir komanın frekansını tespit edip pure data'da çalgı yapmaya çalışırken kullanmıştım ama nafile. Aynı tadı hiçbir şekilde alamadım. Hep bir eksiklik var. Tabii hiç THM ve TSM ile uğraşmamamın da etkisi büyük.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Cubase 10 Pro / Dell inspiron Ryzen 5 2500u with 8gb ram / Presonus Eris 4.5 / Steinberg ur22
tezcankoray
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Nota cıkarmak

Aynen, sahiplen.com var mesela, parça başı 4 TL idi en son tasdik ücreti. (Zaman damgası). Bu konuda iyi bir alternatif, hem de notere göre çok uygun bir fiyatı var.

En iyisi MESAM' a üyelik tabi ki..

Saygılar,
Tezcan

ASUS_Z00AD cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

averen
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Nota cıkarmak

Mesaj gönderen averen »

[QUOTE=ermanturkoz;42965]Merhaba..Eğer tek amaç noter tasdiğiyse tasdix sitesi var..Şarkılara zaman damgası ekleniyor..Şarkıları mp3 dosyası olarak tasdikleyebiliyorsunuz..İncelemenizi tavsiye ederim..[/QUOTE]

Mesajı yeni gördüm kusura bakmayın, evet sadece tastik amaçlı olacak siteyi inceliycem teşekkür ederim.

averen
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Nota cıkarmak

Mesaj gönderen averen »

[QUOTE=tezcankoray;42971]Aynen, sahiplen.com var mesela, parça başı 4 TL idi en son tasdik ücreti. (Zaman damgası). Bu konuda iyi bir alternatif, hem de notere göre çok uygun bir fiyatı var.

En iyisi MESAM' a üyelik tabi ki..

Saygılar,
Tezcan

ASUS_Z00AD cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi[/QUOTE] Evet Tezcan, mesam konusuna kesinlikle katılıyorum bu mevzum devam ederse şart ve en sağlıklısı. Öneri için teşekkür ederim bu konuya daha önce hiç beste çalışmam olmadığından çok yabancıyım :)

“Mix” sayfasına dön