Dışarıdan Ses Gelmeyen Mekanın Tamamını Kaplamadan Yalıtım?

Home Studio ve kayıt odalarının yalıtım ve akustik düzenlemeleri için bilgiler...

harbiamatör

Mesaj gönderen harbiamatör »

Merhaba arkadaşlar. Harbi amatörüm ve mikrofon, ses kartı, yalıtım konusunda cahilim ve ilk tecrübelerimi edineceğim.

Kayıtlarımı alacağım mekanın yapısı ve içi gereği geceleri üst katında dışarıdan rüzgar, yağmur sesini bile almayacak derecede. Yani kayıt alacağım sırada dışarıdan herhangi bir ses gelebilme durumu yok. Fakat mekanın duvarları ve tavanı yalıtımsız, yalnızca kalın düz duvar olduğundan, kayıt sırasında çıkan sesin duvarlara çarpıp geri döneceği veya yerin genişliğinden dolayı sesimin çoğunun boşluğa gideceği fikri kafamı kurcalıyor. Böyle bir şey olur mu bilmiyorum. Ben ise şu oval panellerden esinlenerek;
Tek yüzeyi açık kalacak şekilde bir küp yapıp içine ses yalıtımı malzemesi yapıştırmayı düşünüyorum. Kutuyu tavandan sarkıtacağım ve mikrofon, onun içinde kalacak şekilde ayarlayacağım. Bu ne kadar mantıklıdır?

Mekan bir atölye. Duvarların etrafında otomobillerde kullanılan top top süngerli kumaşlar, suni ve hakiki deriler, içi bunlarla dolu karton kutular vs. var. Tavanı düz duvar. Bu da bana bir avantaj sağlar mı? Yankı durumu ise birisi bağırırken kayıt alsan yankı olarak dönen ses frekans oynatmaz neredeyse.

Mekanın tamamını, duvaları ses yalıtım yapabilme imkanım yok. O yüzden başka fikirlerede açığım.

Fikrim resimdeki gibi;

Resim

EKİPMAN : RODE NT2-A Mic, Presonus iTwo
En son harbiamatör tarafından 20 Ağu 2019, 17:50 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
EsbaB
Müdavim Üye
Müdavim Üye
DAW: Cubase Elements 9
Has thanked: 14 time
Been thanked: 6 time
İletişim:

Mesaj gönderen EsbaB »

İlginç bir fikir :) ama yeterli olacağını sanmıyorum, duyuma göre akustik düzenleme yapman gerekecek, yoksa yansımalar hem seni rahatsız eder hem kaydı olumsuz etkiler.

HUAWEI CAN-L01 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Dell Latitude (i7 2720QM 2.20 CPU + 10 Gb Ram + W10 64bit + 240 Gb SDD / 320 GB 7200 Rpm HDD )
MOTU UltraLite MK3 Hybrid + sE X1 A + Cubase Elements 9 http://www.abdulcelil.com
...----Herşeyin bir Sebebi Var----...
12Ancela

Mesaj gönderen 12Ancela »

İçi inşaatlarda kullanılan isolasyon malzemesi ile dolu,alt kısmına tekerlek monte ederek,
kullanılmadığı zaman kenara koyabileceğiniz 3 tane Akustik Panel yapın.
Sizi harbiamatörlük'ten tam iki sınıf yukarıya taşır.Küçük Küplerle, Piramit süngerlerle uğraşmayın.
harbiamatör

[QUOTE=EsbaB;48358]İlginç bir fikir :) ama yeterli olacağını sanmıyorum, duyuma göre akustik düzenleme yapman gerekecek, yoksa yansımalar hem seni rahatsız eder hem kaydı olumsuz etkiler.

HUAWEI CAN-L01 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi[/QUOTE]

[QUOTE=12Ancela;48363]İçi inşaatlarda kullanılan isolasyon malzemesi ile dolu,alt kısmına tekerlek monte ederek,
kullanılmadığı zaman kenara koyabileceğiniz 3 tane Akustik Panel yapın.
Sizi harbiamatörlük'ten tam iki sınıf yukarıya taşır.Küçük Küplerle, Piramit süngerlerle uğraşmayın.[/QUOTE]

Açıkçası ne yalan söyleyeyim, şahsi düşüncem olarak; attığım düzenek benimde kafama yatmamıştı ama yapanları görünce vardır bir bildikleri dedim. Bugün biraz daha araştırınca pekte bir işe yaramayacağını anladım.
12Ancela'nın attığı gibi 4 tane panel yapıp, etrafıma kabin gibi dizmeyi düşündüm, farklı tasarımlarda düşündüm fakat kurulabilir/kaldırılabilir olarak kafama yatacak şekilde içinden bir türlü çıkamadım. Bende mekanın yapısını avantajıma kullanıp ara oluşturan üç duvara ses yalıtımı yapıp, birini tavan olarak biri yan tarafıma duvar olarak kullanmak üzere uzunluğu 160-170 cm lik 2 tane kalıcı olarak sabitlenmemiş hafif levha ile halledebilmeyi düşünüyorum. İçinden çıkamadığım durum ise şimdilik Ses Yalıtım Malzemesi olarak ne tercih etmeliyim? Tahmini olarak 13 m2 kadar malzeme kullanacağım. Buda benim için para demek. Ucuz yollu ses yalıtım malzemeleri işimi ne kadar görür?
En son harbiamatör tarafından 23 Ağu 2019, 19:09 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
EsbaB
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen EsbaB »

[QUOTE=harbiamatör;48449]Açıkçası ne yalan söyleyeyim, şahsi düşüncem olarak; attığım düzenek benimde kafama yatmamıştı ama yapanları görünce vardır bir bildikleri dedim. Bugün biraz daha araştırınca pekte bir işe yaramayacağını anladım.
12Ancela'nın attığı gibi 4 tane panel yapıp, etrafıma kabin gibi dizmeyi düşündüm, farklı tasarımlarda düşündüm fakat kurulabilir/kaldırılabilir olarak kafama yatacak şekilde içinden bir türlü çıkamadım. Bende mekanın yapısını avantajıma kullanıp ara oluşturan üç duvara ses yalıtımı yapıp, birini tavan olarak biri yan tarafıma duvar olarak kullanmak üzere uzunluğu 160-170 cm lik 2 tane kalıcı olarak sabitlenmemiş hafif levha ile halledebilmeyi düşünüyorum. İçinden çıkamadığım durum ise şimdilik Ses Yalıtım Malzemesi olarak ne tercih etmeliyim? Tahmini olarak 13 m2 kadar malzeme kullanacağım. Buda benim için para demek. Ucuz yollu ses yalıtım malzemeleri işimi ne kadar görür?[/QUOTE]Aslında en pratik portatif sistem olarak benimde aklımda muayenehanelerdeki perdelerden yani tekerlekli bölmelerden getirip üzerine akustik yorganlarından atmak vardı.

İşi bitince kenara biryere çek :)

Hatta şişme paneller var pahalı olmasa ondan edinmek isterdim. Bir ara resimlerini paylaşırım.

Dell Latitude (i7 2720QM 2.20 CPU + 10 Gb Ram + W10 64bit + 240 Gb SDD / 320 GB 7200 Rpm HDD )
MOTU UltraLite MK3 Hybrid + sE X1 A + Cubase Elements 9 http://www.abdulcelil.com
12Ancela

Kural 1- Mikrofonu kayıt yapacağınız mekanın tam ortasına yerleştirin.
Kural 2- Bir sünger piramidın etkili olması için en az 10 santimetre kalınlığında olması gerekiyor.
Hiç bir üst düzey kayıt Studioların içinde asla Piramit sünger
göremezsiniz.
Harbiamatörlükten kurtulup harbiprofesyonelliğe geçmek isterseniz,yazdığım gibi.4 tane Panel sizi kurtaracaktır.

https://www.officebase.ch/vitra/dancing-wall
Kalınlığı 10 cm,Eni 1,5 metre boyu sizin boyunuzu 20 cm geçecek uzunlukta
Tahta çerçeve yapacaksınız.içine 8 veya 10 cm cam yünü-cam elyafı gibi
İnşaatlarda kullanılan ısı ve ses emici malzeme koyacaksınız.
Genelde naylon torbaların içine konuyor ki,
(tozları sağlığa zara vermesin diye) sonra elinizde
mevcut olan malzemelerle üzerini kaplarsınız.Alt kısmına tekerlek monte edin.
https://www.izocam.com.tr/f1-camyunu.html
harbiamatör

[QUOTE=EsbaB;48450]Aslında en pratik portatif sistem olarak benimde aklımda muayenehanelerdeki perdelerden yani tekerlekli bölmelerden getirip üzerine akustik yorganlarından atmak vardı.

İşi bitince kenara biryere çek :)

Hatta şişme paneller var pahalı olmasa ondan edinmek isterdim. Bir ara resimlerini paylaşırım.

Pahalılık işin içine girince insan ve çözümleri tıkanıyor. İzlediğim bir kaç videoda kütüphane ortamının sesi güzel emdiğini söylemişti. O mantık ile düşünerek atölyeyi işim bitene kadar bir şekle sokabilmeyi de düşünüyorum ama nasıl yapacağımı bilmiyorum. Çünkü etraf duvarlarda bol miktarda hakiki deriler asılı duruyor. Rulo halde sarılmış döşemelik süngerli kumaşlar ve süngerler duruyor. 2 Tane kitaplık var ve içi ip makaraları ile dolu. Yani yan duvarların hiçbiri görünmüyor bile neredeyse ve malzemeler 2-3 tane üst üste yığılı halde. Buradan azcık kurtarsam yerlerin fayans olması ve tavanın boş olması bozacak beni :)

[QUOTE=12Ancela;48451]Kural 1- Mikrofonu kayıt yapacağınız mekanın tam ortasına yerleştirin.
Kural 2- Bir sünger piramidın etkili olması için en az 10 santimetre kalınlığında olması gerekiyor.
Hiç bir üst düzey kayıt Studioların içinde asla Piramit sünger
göremezsiniz.
Harbiamatörlükten kurtulup harbiprofesyonelliğe geçmek isterseniz,yazdığım gibi.4 tane Panel sizi kurtaracaktır.

https://www.officebase.ch/vitra/dancing-wall
Kalınlığı 10 cm,Eni 1,5 metre boyu sizin boyunuzu 20 cm geçecek uzunlukta
Tahta çerçeve yapacaksınız.içine 8 veya 10 cm cam yünü-cam elyafı gibi
İnşaatlarda kullanılan ısı ve ses emici malzeme koyacaksınız.
Genelde naylon torbaların içine konuyor ki,
(tozları sağlığa zara vermesin diye) sonra elinizde
mevcut olan malzemelerle üzerini kaplarsınız.Alt kısmına tekerlek monte edin.
https://www.izocam.com.tr/f1-camyunu.html[/QUOTE]

Yapacağım şey eninde sonunda bu. Zaten böyle bir imkanda en mantıklı olan şey bu. Ufkumu genişlettiniz ve emin olmamı sağladınız teşekkür ederim. Başka işler ile de uğraştığımdan birazcık pahalı bir bilgisayar aldım ve ekipmanlarımı da yeni aldım. Yani, henüz yaklaşık 9400 TL kadar giderim oldu. Bu şekilde 4 tane panel yapmanın sadece yalıtım malzemesi 640 TL. 20 li yaşların henüz başındayım, öğrenciyim ve para bulmam sıkıntı oluyor birazcık. Bir yandan daha fazla beklemek istemiyorum, bir yandan doğru olanın iyi bir akustik ortamda söylemek olduğunu biliyorum. Fakat, yapacak tek şey bu yani. Bu. Ama yapamıyorum, param yok :d
EsbaB
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen EsbaB »

[QUOTE=harbiamatör;48454]Pahalılık işin içine girince insan ve çözümleri tıkanıyor. İzlediğim bir kaç videoda kütüphane ortamının sesi güzel emdiğini söylemişti. O mantık ile düşünerek atölyeyi işim bitene kadar bir şekle sokabilmeyi de düşünüyorum ama nasıl yapacağımı bilmiyorum. Çünkü etraf duvarlarda bol miktarda hakiki deriler asılı duruyor. Rulo halde sarılmış döşemelik süngerli kumaşlar ve süngerler duruyor. 2 Tane kitaplık var ve içi ip makaraları ile dolu. Yani yan duvarların hiçbiri görünmüyor bile neredeyse ve malzemeler 2-3 tane üst üste yığılı halde. Buradan azcık kurtarsam yerlerin fayans olması ve tavanın boş olması bozacak beni :)

Yapacağım şey eninde sonunda bu. Zaten böyle bir imkanda en mantıklı olan şey bu. Ufkumu genişlettiniz ve emin olmamı sağladınız teşekkür ederim. Başka işler ile de uğraştığımdan birazcık pahalı bir bilgisayar aldım ve ekipmanlarımı da yeni aldım. Yani, henüz yaklaşık 9400 TL kadar giderim oldu. Bu şekilde 4 tane panel yapmanın sadece yalıtım malzemesi 640 TL. 20 li yaşların henüz başındayım, öğrenciyim ve para bulmam sıkıntı oluyor birazcık. Bir yandan daha fazla beklemek istemiyorum, bir yandan doğru olanın iyi bir akustik ortamda söylemek olduğunu biliyorum. Fakat, yapacak tek şey bu yani. Bu. Ama yapamıyorum, param yok :d[/QUOTE]Doğru akustiği yakalamak bir gereklilik olsada onu sağlamayı beklemen gerekmez,
Bahsettiğin ortamda işini görecek kayıtlar alabilirsin tabi.

12Ancela

Harbiamatör kardeşim,

Talebe olduğunuza sevindim maddi imkansızlıklarınıza üzüldüm.
Bunu ilk baştan belirtseydiniz.
Mekanın Boyu,Eni,Yüksekliği ne kadar? mümkünse bir kaç fotoğraf
yüklerseniz Mekanın durumu hakkında bilgi sahibi olabiliriz.
Kitaplıklar bir nebze ses emilmesine yardımcı olur doğrudur.
Mikrofon sehpasının altına eski bir kilim koyabilirsiniz.titreşimi önler.
Tavana (mikrofonu koyduğunuz yerin üstüne) bahsettiğiniz süngerlerden,
monte edebilirsiniz.
harbiamatör

[QUOTE=EsbaB;48455]Doğru akustiği yakalamak bir gereklilik olsada onu sağlamayı beklemen gerekmez,
Bahsettiğin ortamda işini görecek kayıtlar alabilirsin tabi.

[QUOTE=12Ancela;48456]Harbiamatör kardeşim,

Talebe olduğunuza sevindim maddi imkansızlıklarınıza üzüldüm.
Bunu ilk baştan belirtseydiniz.
Mekanın Boyu,Eni,Yüksekliği ne kadar? mümkünse bir kaç fotoğraf
yüklerseniz Mekanın durumu hakkında bilgi sahibi olabiliriz.
Kitaplıklar bir nebze ses emilmesine yardımcı olur doğrudur.
Mikrofon sehpasının altına eski bir kilim koyabilirsiniz.titreşimi önler.
Tavana (mikrofonu koyduğunuz yerin üstüne) bahsettiğiniz süngerlerden,
monte edebilirsiniz.[/QUOTE]

Bugün mikrofonu ve ayaklığını bırakmaya gittim dükkana. Kurdum, baktım. Tabi bilgisayarımı götüremediğim için kayıt deneyemedim. Ortalıkta sakinken farklı bir kulakla sese bakayım dedim. Daha önceden stüdyoya da gitmiştim, kabindeki çıplak sesime özellikle bakmıştım. Bu mekanda tavana sert veya yumuşak herhangi bir tıklatmada yankı yapmıyor. Yan duvarlar ise arka boşluğundan dolayı elimle hissedecek kadar geri bir titreşim gönderiyor. Yerler fayans olduğu için ayağımla yere vurduğumda ping-pong topunun sesi gibi ses dönüyor. Dediğiniz gibi kilim ile halledebilmeyi düşünüyorum.
Ama genel yankıya baktığımda evimdekine kıyasla, stüdyoda dinlediğim kendi sesime daha yakın.

Dükkana gittiğimde kapının önünde araba çalıştırıyorlar, bir şeyler taşıyorlar, konuşuyorlardı. Kayıt alacağım yere çıktığımda arabanın motor sesi bile gelmiyordu.
Yüksek frekans olsun diye metal bir şarkı açtım. Kapı açık olduğu halde alt kata müziğin sesi çok dikkatli dinlendiği sürece geliyordu.
Zaten kayıtlarımı gece alacağım için, gece kimsenin bulunmadığı bir yer.

Uzunluk 5.50 Metre
Genişlik 3.80 Metre
Yükseklik 2.20 Metre
Benim Boyum 1.85 Metre :D
En son harbiamatör tarafından 07 Eyl 2019, 14:53 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
12Ancela

Mekan boyutlarının dikdörtgen olması en idealidir.
Yanlız Mikrofonun bulunduğu yerin üst kısmına(Tavana) eni ve boyu en az 1,5 metre (ne kadar büyük olursa okadar iyidir)
ve en az 5 cm kalınlığında, mümkünse daha kalın,
bahsettiğiniz Süngerleri Monte edin.
Mikrofon sehpası mekanın tam ortasına konulacak.

Maalesef Fotoğraf göremedim.
harbiamatör

[QUOTE=12Ancela;48810]Mekan boyutlarının dikdörtgen olması en idealidir.
Yanlız Mikrofonun bulunduğu yerin üst kısmına(Tavana) eni ve boyu en az 1,5 metre (ne kadar büyük olursa okadar iyidir)
ve en az 5 cm kalınlığında, mümkünse daha kalın,
bahsettiğiniz Süngerleri Monte edin.
Mikrofon sehpası mekanın tam ortasına konulacak.

Maalesef Fotoğraf göremedim.[/QUOTE]

Birazcık geç cevap verdim kusura bakmayın. Geçen gece bir kayıt alayım dedim aynı zamanda mekanı test edeyim dedim.
Stüdyoda aldığım kayıttaki çıplak sesimle şimdi aldığım çıplak sesi karşılaştırdığımda dip ses, kulağımı rahatsız eden geri dönüş sesi vs. almadım. Yani bana ikisi de aynı gibi geldi. Ama eminim ki frekansları karşılaştırdığımda, daha incelikli ve teknik olarak incelediğimde fark ortaya çıkacaktır. Yinede mekanın inşaatı ve içindeki malzemelerin ekmeğinide yiyebildiğimi düşünüyorum.
Sanırım daha iyi imkanlara sahip olana kadar böyle idare edeceğim. Mixlede uğraştım ve EQ, Reverb gibi ayarlarda istediğim tonları alabildim sayılır. İkinci kez gittiğimde daha hazır ve bilinçli olacağım için direk işime bakmış olacağım.
Ben ilginiz, alakanız için teşekkürlerimi sunuyorum. Yapılabilecekleri söyleyip, daha da önemlisi bunlar hangi koşullarda ve malzemelerle işe yarar bunları paylaştınız. Şu an elimden yapmak gelmese de ileride bu bilgiler ışığında adımlarımı atacağım. Tekrar teşekkür ederim.

Bu seferda kayıt ve mix ile alakalı sorundan ziyade sorularım var ama onlar için öğretici konuları inceleyip daha fazla araştırma yaptıktan sonra ihtiyacım olursa başka bir konu açacağım :)
En son harbiamatör tarafından 07 Eyl 2019, 15:07 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

“Akustik Düzenleme - Yalıtım” sayfasına dön