Bas Bağlama Kaydı

Kayıt teknikleri ve mikrofonlama hakkında bilgiler..

wade21
Yeni Üye
Yeni Üye

Bas Bağlama Kaydı

Mesaj gönderen wade21 »

Merhaba arkadaşlar,

"Bas bağlamayla kayıt yapılırken, Kerem ayağındaki türkülerde geçen ve melodide asıl bağlamanın çaldığı bemol2 sesi, bas bağlamada da aynen basılıyor mu?" diye merak ettim. Kayıtta basları bas gitarla çalarken böyle bir imkan olmayacak haliyle. İzlediğim bir videodan aklıma takıldı, bilen arkadaşlara sorayım dedim.

https://www.youtube.com/watch?v=cPZgHXLIVIU

Ayrıca eğer "bas bağlamada" bemol2'ler basılıyorsa, parçanın alt yapısıyla uyumsuzluk olur mu? Misal olarak elektro piyano Sus4 basarken, bas bağlama bemol2 basarsa...

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

RME Babyface / Rode NT1-A / AKG K77 / Korg PA 4X / Cubase Pro 10
nacib
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 15 time
Been thanked: 28 time
İletişim:

Bas Bağlama Kaydı

Mesaj gönderen nacib »

sus 4 te sorun olmaz, sus 2 yanlış tınlar.
alt yapı kastınız batı enstrümanlar ile eşlikse armonik olarak bemol 2 lerde 7li akorlar basılabilir
/sib2 de sol... fa diyez 2 de re gibi.../
melodik olaraksa komalı sesler dikkate alınarak bir eşlik yazılmalıdır.

Ayrıca alttaki linkte konu ile ilgili bir kaç yorum var....
Kolay gelsin.

https://tr.instela.com/bas-baglama--368051

wade21
Yeni Üye
Yeni Üye

Bas Bağlama Kaydı

Mesaj gönderen wade21 »

Cevap ve bilgilendirme için teşekkür ederim üstadım...
Akor eşliğinde (gitar ve klavyede) bemol2'den kaçınıp Sus4 basarken, bas bağlamanın bemol2 basmasına şaşırmıştım, demek basılıyormuş...

RME Babyface / Rode NT1-A / AKG K77 / Korg PA 4X / Cubase Pro 10
nacib
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Bas Bağlama Kaydı

Mesaj gönderen nacib »

Estağfurullah kardeşim işin özü her türlü yanlış çakışmalardan sakınmakta fayda var yani...
Biri komalı basarken diğeri niye naturel bassınki di mi ama...

Baran33

Bas Bağlama Kaydı

Mesaj gönderen Baran33 »

Altyapıda koma olmaz. Hiçbir türkü barda veya albümde bas bağlama diye bir şey görmedim. Normal bas gitar veya bas davul çalınır. İy bir Basçı komalı yerlerde ne basması gerektiğini bilir yani bas bağlama diye bir şeye gerek yoktur. Şöyle düşünün komalı bir ezgide akor basılırken komalı nota basılabiliyor mu? Basılamiyor. Ama bir şekilde uyum sağlanıyor değil mi. Evet. O zaman normal komasiz bas gitarda da uyum sağlanabilir.
nacib
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Bas Bağlama Kaydı

Mesaj gönderen nacib »

Bir zamanlar halk müziği korosunda bas bağlama çalmıştım.
Gitar çaldığım için şef bana bas bağlamayı uygun görmüştü.
İlk defa elime aldığımda şaşırmıştım.
Daha doğrusu elime bile almakta güçlük çekmiştim.
Bildiğiniz bağlamanın kısa saplı şişmanı.
Çalıyordum ama aksak ritimlere kafam bir türlü basmıyordu.
Alışana kadar canım çıktı.
Koma diyez ve bemolleri es geçiyor ana sesleri basıyordum.
Bazı solo geçişlerde arızaları kullandığım da oluyordu tabi.

Neyse...
Baran doğru söylemiş. Alt yapıda batı enstrumanları kullanacaksanız
yani bas gitar filan gibi komalarda ana sesleri basmanız gerekir.
Örneğin fa diyez 2 de re si bemol 2 de sol gibi.
En son nacib tarafından 20 Ağu 2019, 19:23 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Baran33

Bas Bağlama Kaydı

Mesaj gönderen Baran33 »

Hocam bilmiş tavrımı mazur görün. Bas bağlama diye bir şeyin olduğunu bugün öğrendim. Sizin kim bilir kaç yıl önce bizzat çaldığınız aleti ben daha yeni duyuyorum. Aslında bu soru benim de kafama takılmıştı. Komalı parçalarda (ki günümüzde bilinen türkülerin çoğu komalıdir.) Bas gitarın komasiz bir şekilde nasıl uyum sağlayacağını, hatta akor basan piyanonun veya gitarın nasıl ezgiyle uyumu yakaladigini hep merak etmiştim. Amcamın solsitlik yaptığı türkü barda bas davul çalan Hakan abi vardı ona bu durumu sorduğumda bana altyapıda koma olmaz demişti. Gerçekten bu konuda net bir bilgi bulmakta güçlük çekiyorum. Türkü gibi komalı müziklerin yabancı müziklerde pek kullanılmaması internette bu konu hakkında pek bilgi olmamasının sebebidir zannedersem. Malum Türkçe kaynaklar çok kısıtlı bu konularda. Bir de sormak istediğim bir soru fa diyez 2 de basılması gereken akor re majör müdür yoksa sus akorları falan deniyor tam bilmiyorum sus akorlarini ben hep do majör re majör yürüyüşü yaparım veya duruma göre sol majör re majör basarım genelde siritmiyor acaba tam doğrusu nedir çünkü bazı parçalarda bastığım akorlar uymuyor mesela Sibel canın padişah şarkısında komalı bölümde hangi akoru basmalıyiz mi karardan düşünürsek?
Baran33

Bas Bağlama Kaydı

Mesaj gönderen Baran33 »

[QUOTE=nacib;48267]Bir zamanlar halk müziği korosunda bas bağlama çalmıştım.
Gitar çaldığım için şef bana bas bağlamayı uygun görmüştü.
İlk defa elime aldığımda şaşırmıştım.
Daha doğrusu elime bile almakta güçlük çekmiştim.
Bildiğiniz bağlamanın kısa saplı şişmanı.
Çalıyordum ama aksak ritimlere kafam bir türlü basmıyordu.
Alışana kadar canım çıktı.
Koma diyez ve bemolleri es geçiyor ana sesleri basıyordum.
Bazı solo geçişlerde arızaları kullandığım da oluyordu tabi.

Neyse...
Baran doğru söylemiş. Alt yapıda batı enstrumanları kullanacaksanız
yani bas gitar filan gibi komalarda ana sesleri basmanız gerekir.
Örneğin fa diyez 2 de re si bemol 2 de sol gibi.[/QUOTE]

Hocam bilmiş tavrımı mazur görün. Bas bağlama diye bir şeyin olduğunu bugün öğrendim. Sizin kim bilir kaç yıl önce bizzat çaldığınız aleti ben daha yeni duyuyorum. Aslında bu soru benim de kafama takılmıştı. Komalı parçalarda (ki günümüzde bilinen türkülerin çoğu komalıdir.) Bas gitarın komasiz bir şekilde nasıl uyum sağlayacağını, hatta akor basan piyanonun veya gitarın nasıl ezgiyle uyumu yakaladigini hep merak etmiştim. Amcamın solsitlik yaptığı türkü barda bas davul çalan Hakan abi vardı ona bu durumu sorduğumda bana altyapıda koma olmaz demişti. Gerçekten bu konuda net bir bilgi bulmakta güçlük çekiyorum. Türkü gibi komalı müziklerin yabancı müziklerde pek kullanılmaması internette bu konu hakkında pek bilgi olmamasının sebebidir zannedersem. Malum Türkçe kaynaklar çok kısıtlı bu konularda. Bir de sormak istediğim bir soru fa diyez 2 de basılması gereken akor re majör müdür yoksa sus akorları falan deniyor tam bilmiyorum sus akorlarini ben hep do majör re majör yürüyüşü yaparım veya duruma göre sol majör re majör basarım genelde siritmiyor acaba tam doğrusu nedir çünkü bazı parçalarda bastığım akorlar uymuyor mesela Sibel canın padişah şarkısında komalı bölümde hangi akoru basmalıyiz mi karardan düşünürsek?
nacib
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Bas Bağlama Kaydı

Mesaj gönderen nacib »

Sevgili kardeşim yazdıklarından anladığıma göre olaya vakıfsın zaten.

Mütevazi yaklaşımın için teşekkür ederim.

Hakan abi de doğru söylemiş bence. Alt yapıda koma olmaz.

Etnik müzikte, yani tek sesli müzikte zaten alt yapı olmaz.

Sorun şu ki çok sesli batı müziğinin üzerine yani majör minör dizilimlerinin üzerine 63 nota,

bilmem kaç koma /Ritimsel yapıları saymıyorum/ ile oluşan ezgilerimizi nasıl yazacağız,

duygularımızı, kültürümüzü nasıl ifade edeceğiz.

Yani tek sesli ezgiler içeren bir müzikle çok sesli bir alt yapıyı birlikte nasıl kurgulayacağız.

Sonuçta ortaya kulağımızı tırmalamayan bir müzik dinletisi, bir aranje çıkmalı.

4 lü, üçlü, altılı yedili akorların, susların, eksilmişlerin, çoğalmışların vs. varoluş nedeni bu zaten.

Sibel Can ın şarkısı gibi ayrıntılara girmek istemiyorum.

Ortamda bu konu ile ilgili yeterli bilgi ve malzeme var zaten.

Yalnızca şu kadarını söyleyebilirimki diyez 2 ve bemol 2 ler otantik müzikte durak noktaları değildir.

Bu noktalarda bas sesler hep ana akor bileşenlerinde kalır.

Bu bir matematik sonuçta...

Yıllar önce bir arkadaşım bana şunu demişti...

Ezgi mi minör mü kardeşim. Hangi akoru basacağını bilmiyorsan Mi minör bas.

O hepsini içeriyor zaten.

En fazla sınıfta kalırsın.

“Kayıt Teknikleri ve Mikrofonlama” sayfasına dön