Vovox Purum...

Kullanıcı avatarı
Barış Büyük
V.I.P
V.I.P
DAW: Protools Ultimate HD. Logic Pro X.
Has thanked: 28 time
Been thanked: 117 time
İletişim:

Vovox Purum...

Mesaj gönderen Barış Büyük »

Arkadaşlar,

Kabloların önemini yazmama gerek yok sanırım. Kaliteli kablonun ses üzerinde ciddi etkisi var. Bu konuda benim seçimim Vovox kabloları üzerine oldu. Voxox, tüm stüdyosunun kablo sistemini Vovox yapan stüdyolara özel olarak bir belge veriyor ve sitesinde de bu stüdyoları yayımlıyor. Ben de bu belgeyi almıştım ve Vovox'un sitesinde yer almaktayım:

Sarı Ev - Vovox Purum Studio

Kullanıcı avatarı
Barış Büyük
V.I.P
V.I.P
İletişim:

Re: Vovox Purum...

Sene 2009... O zaman Sarı Ev Beylerbeyi'nde... SPL DMC mastering console yeni gelmiş, gerekli kabloları da Vovox'dan almışım. Hatta bu mixer için ilk defa bana "EDAC" kablo yaptılar özel olarak (işçilik çok sağlam!)

Kabloların hepsi yerine takılacak, vs binbir çile yani... Kimbilir kaç defa yapıldı bu işler...

Ve şimdi bakıyorum da fotoğraflara, olay baya gözlerimden ateş çıkartmış 🤣

Hala aynı kabloları kullanıyorum...

Resim

Mehmet Uzunosmanoğlu
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 77 time
Been thanked: 43 time

Mesaj gönderen Mehmet Uzunosmanoğlu »

Barış'ciğim yıllar önce set-up'ımı oluşturduktan sonra yaptığım ilk değişiklik Vovox ile kablolarımı değiştirmek olmuştu. İşte bu olay benim kırılma noktam oldu diyebilirim. O günden beri iyi sound ve o sound'u duyabilmek peşinden koştum hep. Yani benim iyi kötü bugünlere gelebilmemi zamanında Vovox tetikledi dersem yanlış olmaz.

Benim bu durumumu en iyi teşhis eden de sevgili Levent Büyük olmuştur. Buradan kendisine selam olsun.

Seyit ÖZTÜRK
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 13 time
Been thanked: 21 time

Mesaj gönderen Seyit ÖZTÜRK »

Kablo kalitesi önemli. Hatta yurt dışında bazı mix ve mastering mühendisleri, analog DB-25 kablolarını 75 ohm yerine 110 ohm kullanıyor. (110 ohm AES kabloları içindir.) Bir keresinde ucuz kablo ile yapılmış summing mikserdeki hıslamanın kablolar değiştirilince ortadan kalktığını duydum.Kabloya yapılacak yatırım, ekonomik imkanlarla ve yapılan işle doğru orantılı bence.
Kablo kalitesinin farkındayım. Mikrofon ve monitör kablolarım Klotz My206 ve uçlar Neutrik dir. Bu standardın altına düşmeyi düşünmüyorum.

Kullanıcı avatarı
Barış Büyük
V.I.P
V.I.P
İletişim:

Seyit ÖZTÜRK yazdı: 28 Haz 2020, 14:34

Kablo kalitesi önemli. Hatta yurt dışında bazı mix ve mastering mühendisleri, analog DB-25 kablolarını 75 ohm yerine 110 ohm kullanıyor. (110 ohm AES kabloları içindir.)

Dedikleriniz çok önemli... Bu arada benim de kullandığım dijital kablolar 110 Ohm. Aslında o sinyal yolunuzun AES/EBU mu, S/PDIF mi olduğu ile ilgili. AES/EBU ise 110 Ohm, S/PDIF ise 75 Ohm kullanma mecburiyetiniz var -ki çoklu (DB25) çıkışa sahip benim bildiğim tüm cihazlar zaten AES/EBU (110 Ohm) çıkışa sahip. S/PDIF daha çok "consumer" tarafta tercih edilen ve 2-kanal stereo için kullanılan bir format (örnek; CD çalarların dijital çıkışı, Digitürk gibi kutuların dijital çıkışı gibi). Pro cihazlara da ayrıca S/PDIF konuyor, iyi de oluyor ama dediğim gibi hep stereo için...

Seyit ÖZTÜRK yazdı: 28 Haz 2020, 14:34

Mikrofon ve monitör kablolarım Klotz My206 ve uçlar Neutrik dir. Bu standardın altına düşmeyi düşünmüyorum.

Klotz'un maalesef yıllardır mikrofon kablosu olarak sadece en alt modeli sayılabilecek MY206 ürününü getiriyorlar. Bu ürünün metresi kabaca 1,58 Euro iken, MC5000 modelinin yaklaşık metre fiyatı 2,96 Euro!

Kaliteli kablo kullanımı, özellikle de sinyal zincirinizin temelini oluşturan kısımlarda ise seste ciddi fark yaratacaktır.

BB

Seyit ÖZTÜRK
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 13 time
Been thanked: 21 time

Mesaj gönderen Seyit ÖZTÜRK »

Aes ve spdf baglanti ohm standartlari evet dediginiz gibi. Ben analog in ve analog out kablolarda 110 ohm mogami kablo kullandıklarını okumuştum. Ne kadar doğru bilmiyorum.

Kullanıcı avatarı
Barış Büyük
V.I.P
V.I.P
İletişim:

Seyit ÖZTÜRK yazdı: 28 Haz 2020, 17:01

Aes ve spdf baglanti ohm standartlari evet dediginiz gibi. Ben analog in ve analog out kablolarda 110 ohm mogami kablo kullandıklarını okumuştum. Ne kadar doğru bilmiyorum.

110 Ohm Dijital kabloları analog'da kullanmanın sorun teşkil edeceğini sanmıyorum...

“Barış Büyük” sayfasına dön