Cubase Pro'ya ücretsiz yükseltme

Müzik dünyasından haberler bu bölümde...

aliozankarci
Uzman Paylaşımcı
Uzman Paylaşımcı
DAW: Cubase 10.5 PRO , Logic Pro X
Has thanked: 5 time
Been thanked: 9 time
İletişim:

Re: Cubase Pro'ya ücretsiz yükseltme

Mesaj gönderen aliozankarci »

Bu gerçekten kaçmaz güle güle kullanın

Mehmet Uzunosmanoğlu
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 77 time
Been thanked: 43 time

Re: SPL Crescendo Duo

Mesaj gönderen Mehmet Uzunosmanoğlu »

12Ancela yazdı: 16 Tem 2020, 19:20

Mehmet Bey'in övgüyle bahsettiği,
SPL Crescendo, 8 kanallı mikrofon ön amplifikatörün den sonra - 4.869,00 € - 4.524,30 € - $5,999,00

SPL Crescendo Duo
120V iki kanallı mikrofon ön amplifikatörü 14 Nisan 2020'den itibaren satışa sunulmuş.

https://spl.audio/crescendo-duo/
1.999€

Aynı Cihaz;
https://www.houseofsound.ch/spl-crescendo-duo.html

yaklaşık:1’699.62 Euro!
Firmanın ayrıca 2 yönetim üyesinin biri Levent Demirel
isminde bir türk.

SPL firması Analog cihazlarıyla ünlü.
Bu arada Lake People F355 Class-A Frontend,
Millennia HV3c, AMS Neve 1073dPX gibi referenz
Preamp'lere karşı şansı varmı bilmiyorum.

@12Ancela dostum , Millennia ve Lake People'ın bahsettiğin mic-pre'leri hakkında yorum yapacak kadar bir bilgim yok. Dolayısıyla onlar hakkında bir görüş belirtemeyeceğim. Ancak AMS-Neve 1073'ü biliyorum.

Bir kere AMS-Neve 1073 ; klasik Neve sounduna sahip renkli bir mic-pre. 1073'ü seven ve kullananlar sırf sahip olduğu bu renk nedeniyle cihazı tercih ediyorlar zaten. Crescendo-Duo ise ; Neve'in aksine tam anlamı ile transparan bir mic-pre. Ben şahsen Crescendo'nun ; kayıt edilen vokalin veya enstrümanın dinamiklerini ve detaylarını ortaya çıkarmak isteyen kişiler tarafından daha çok tercih edileceğini düşünüyorum. Yani her iki mic-pre esasında farklı kulvardalar ve bence birbirlerinin rakibi değiller.

Ancak bir dip not düşmek isterim : Neumann'ın yeni çıkarttığı mic-pre ; okuduklarımdan anladığım kadarıyla , Crescendo ile bahsettiğim açıdan aynı kulvarda olacak gibi görünüyor.
m

Mehmet Uzunosmanoğlu
Müdavim Üye
Müdavim Üye

12Ancela yazdı: 17 Tem 2020, 00:32

Sevgili Mehmet Bey,
AMS-Neve 1073 dediğiniz gibi renkli.
Bahsettiğim diğerleri ise,
Lake People F355 Class-A Frontend (Holy Grail Preamp)
Millennia HV3c teknik verileri en üst düzeyde olan
aynı vasıflara haiz iki Preamp.Fiyatları 2000 Euro'nun üzerinde.
Analitik ve doğrusal ses üretimi nedeni ile,
Lake People F355 radyo ve televizyon için popüler ve sık kullanılan bir araç olduğunu etkileyici bir şekilde gösteriyor.
İkisi de Solid State Preamp
Merakımı celbetti.şimdi Neumann'ın yeni çıkarttığı mic-pre'yi
araştıracağım,haberim yoktu sağolun.

Hikmet

Sevgili Hikmet kardeşim , muhakkak ki gerek Lake People F355 gerekse Millennia HV3C de iyidir. Ona bir şüphe yok. Ancak bu arada Crescendo'nun SPL'in meşhur 120V teknolojisi ile çalıştığını da unutmayalım. Diğer markalarda olmayan bu özellik ; bence Crescendo için eminim bir fark yaratacaktır. Ayrıca Crescendo henüz yaklaşık bir yıllık mazisi olan yeni bir cihaz. Tutunup tutunamayacağını zamanla göreceğiz.

Mehmet Uzunosmanoğlu
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Re: SPL Crescendo Duo

12Ancela yazdı: 17 Tem 2020, 12:10

Sevgili Mehmet Bey,
Neumann V 402 Preamp
Reklam sloganı;
„Discover the true voice of your Microphone“
„Mikrofonunuzun gerçek sesini keşfedin“

NeumannV 402, 1980'lerde efsanevi V 476b'nin piyasaya sürülmesinden bu yana Neumann’ın en son yeni mikrofon preamp'tır. V 476b hala birçok profesyonel stüdyoda yaygın olarak kullanılmaktadır.
Neumann'ın V 402 modeli öncelikle doğrusallık (Linearity) ve ses saflığına(şeffaf ses) dayanıyor.
Christian Hautz isimli kişi 29.06.2020 tarihli yazısında;
Neumann V 402 için,
"Neumann müşterilerinin ağızlarının suyunu nasıl akıtacağını biliyor" diye yazmış.

Fiyatlar Online satış sitelerine göre farklı:
2’291.77 Euro houseofsound.ch
2’351.51 Euro 24music.ch
2’444.60 Euro musicstore.com/de
2’594.20 Euro thomann.ch
Şimdi gelelim mukayese etmeye,Neumann V 402
2’291.77 Euro, SPL Crescendo Duo 1’699.62 Euro
takriben Neumann 590 Euro daha pahalı.Her ikisi de aynı özellikleri vaadediyor.transparan-Clean.Burada aslında ideal olan, Preamp'ın, mikrofonun son derece düşük seviyeli sinyalini hat seviyesine kaldırmaktan başka bir şey yapmamasıdır.
SPL Mic.Preamp yapımı olarak çok tecrübeli
en ucuzu SPL Goldmike 9844
en pahalısı SPL Frontliner olmak üzere en az 13 değişik
Preamp satışa sunulmuş.Crescendo'lar hariç.

Maalesef referans olarak bunların hiç biri geçerli değil.
Ben SPL GainStation1 AD ve SPL Goldmike 9844 kullandım.
Goldmike ses olarak bana sert geldi,GainStation1 verimsiz hale
geldiği için ikisini de elden çıkarttım.Şu an bende sadece güncel olan
Golden Age Project PRE-73 Premier var ve fena sayılmaz.
Kullanılmış bir Neumann U87 Ai aldım ve bir preamp arayışı
içindeyim.Home Studio kullanıcısı olarak , SPL Crescendo Duo bir hayli pahalı benim için ve elden çıkarma şansı nasıldır henüz bilinmez.
Bir forumda okumuştum ve çok gülmüştüm;
Ne kadar Pound o kadar Sound!

Hikmet kardeşim bir kere Crescendo Duo'nun fiyatı seni yanıltmasın. Esasında fiyatını ilk duyduğumda ; SPL , Voltair line'ında nasıl bu kadar göreceli ucuz bir cihaz çıkarttı diye ben de şaşırmıştım.

Fiyatının bu kadar düşük olmasının nedeni bence 8 kanallı Crescendo'nun bir sene önce çıkmış olması. Benim tahminim ; bu adamlar , 120V teknolojisi ile çalışan bir mic-pre'nin ar-ge maliyetlerini olduğu gibi 8 kanallı Crescendo'ya yüklediler veya Crescendo Duo'ya cüzi bir ar-ge cost'u charge ettiler. Bu nedenle Crescendo Duo'nun fiyatı göreceli olarak düşük kaldı. SPL eğer Crescendo'yu değil de Crescendo Duo'yu ilk önce çıkarmış olsaydı ; biz bu cihazın fiyatını 1600-1700 .- euro seviyelerinde değil , muhtemelen 2500-3000.- euro bandında görürdük.

Peki bu neden böyle oldu ? Çünkü sektörde üst segment iki kanallı mic-pre piyasasında ciddi rakipler ve ciddi bir rekabet var. Nitekim bu segmentte rakip olarak ; Avalon, Manley , Chandler , Tube-Tech , BAE , Great River , Millenia , Rupert Neve vs. gibi bir sürü ciddi firma var. Böyle bir pazarda rekabet etmek tabii ki kolay bir şey değil. SPL bu durumda ne yaptı ? Crescendo Duo'nun fiyatını yukarıda belirttiğim yöntemle düşük tutarak rekabette bence önemli bir avantaj sağladı. Benim Crescendo Duo'nun fiyatı konusunda yaptığım analiz bu şekilde.

Bu arada Gain Station1 sende neden verimsiz kaldı onu tam çözemedim. Çünkü Gain Station1'ın çok iyi bir mic-pre olduğunu ve bu yüzden dünyanın önemli stüdyolarının büyük bölümünde yer edinmiş bulunduğunu gayet iyi biliyorum.

Mehmet Uzunosmanoğlu
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Re: Crescendo Duo

12Ancela yazdı: 17 Tem 2020, 23:44

Sevgili Mehmet Bey,
GainStation son zamanlarda aşırı ısınmaya,Tube düğmesi
saat yönüne doğru çevirirken ses çıkartmaya, işin üzücü
yönü Vokal kayıtlarında daha az sesle ve her seferinde daha değişik
Volüm de kayıt yapmaya başladı (Cubase)
Bu nedenle elden çıkarttım.Yoksa çok iyi bir cihazdı.

Satın almayı düşündüklerim arasında;
Great River ME-1NV
Grace Design m101
True Systems P-SOLO
bilhassa son iki Preamp Transparanlık bakımından
ün yapmış, övgüyle bahsedilen Cihazlar.
Pahalı preamp'lerin ikici el piyasası yok denecek kadar az.
Acele etmiyorum.Alacak olursam tercihimi kesinlikle
Crescendo Duo'dan yana kullanırım.

Almanya'ya da çok yakınsınız. Keşke SPL'e cihazı ( Gain Station1) gönderip kontrol ettirseydiniz.

Evet dediğiniz doğru , pahallı ve iyi mic-pre'lerin ikinci elde bulunması oldukça güç oluyor. Çünkü kullananlar bu tarz cihazları pek elden çıkarmak istemiyor. Bir de bu tip cihazlar analog cihazlar olduğu için , dijital temelli olan konvertörler gibi teknolojik olarak eskimesi ve modasının geçmesi pek söz konusu olmuyor. Aksine bazıları - hele de üretimden kaldırılırsa- zamanla daha da kıymet kazanıyor ve vintage statüsüne yükseliyor.

Ben 2014 senesinden beri SPL'in 120V teknolojisi ile çalışan cihazlarını kullanıyorum. Son derecede memnunum ve herkese de tavsiye ediyorum. Dolayısıyla Crescendo Duo'yu da , kullanmamış olmama rağmen , özellikle transparan bir cihaz aradığınız için size rahatlıkla tavsiye edebilirim. Ben Crescendo'nun SOS'daki review'ını geçen sene okumuştum. Editor yazısında ; Crescondo'nun karakteristiklerini anlatırken sanki bendeki cihazları anlatıyor sandım. :) Dolayısıyla bu konudaki söylediklerime rahatlıkla itibar edebilirsiniz.

Bu söyleyeceğim hususu daha önce başka platformlarda da dile getirmiştim, şu anda burada da dile getirmiş olayım : Geçen sene ; Celine Dion'un 20 senedir recording engineer ve vocal producer' lığını yapan Francois Lalonde ile yapılan kısa bir röportajı okumuştum. Adam hatırladığım kadarıyla mealen şunu diyordu :

" Celine'in sesi inanılmaz bir dinamik enstrüman gibi. Benim bu dinamiği daha iyi ortaya çıkarabilmem için bundan sonraki albümlerinde Crescendo'yu kullanacağım. "

Mehmet Uzunosmanoğlu
Müdavim Üye
Müdavim Üye

12Ancela yazdı: 18 Tem 2020, 16:04

SPL GainStation1' de 60 Volt teknolosi ile çalışan bir cihaz.
SPL Firması merkez olarak Düsseldorf -Niederkrüchten bulunmakta.

İsviçreden kalkıp oraya gitmek Gümrüklerde meram anlatmak.Tamiratını beklemek.(1 günde olacak bir iş değil)
eziyetini çekmek.Yenisini almak daha mantıklı.
Alırsamda AD olanını almam.Konverter olarak zaten
RME ADI-2 Pro FS kullanıyorum.
Sizin sözlerine itibar meselesine gelince RME ADI-2 Pro FS
almama bir yerde siz vasıta oldunuz(tanışma ve kaynaşma
yazımda belitmiştim)
Oğlunuza aldığınız SPL Crimson ses kartından bir tanede
(kullanılmış) ben aldım.
Şu anda zaten U87'ye bir hayli harcama yaptım ve beni
çok düşündüren iyi bir Preamp,yoğunlaştığım;
SPL GainStation1
Great River ME-1NV
Crescendo Duo (gözü karartırsam)

Hikmet'ciğim benim anladığım kadarıyla tek kanal bir mic-pre senin işini görüyor ve senin elinde şu anda Neve 1073 klonu GAP Pre 73 Premier ile U87 mikrofon var. Yani elinde renkli bir mic-pre ile nispeten renkli bir mikrofon var.

Bu durumda yine bir Neve 1073 klonu olan Great River ME-1NV sana fazla bir enteresanlık sağlamayabilir. Hal böyle olunca ; senin için bana göre iki alternatif bulunmakta : Ya tekrar gidip transparan karakterli sıfır bir Gainstation1 almak , ya da madem Great River paralarına çıkabiliyorsun, o zaman gidip aşağı yukarı aynı paraya yine transparan karakterli olan bir Avalon V5 almak. ( Mesela ben senin yerinde olsam böyle bir durumda Avalon V5 alırım. ) U87'nin Avalon V5 ile çok iyi eşleştiğini biliyorum. Yalnız Avalon kullanacaksan kayıt aldığın odanın akustiğinin çok iyi olması lazım. Onu da göz ardı etme.

Dikkat edersen önerim içinde Cresceno Duo yok. Çünkü Crescendo Duo iki kanallı bir cihaz ve senin için gereksiz bir yatırım olabilir. Ama dersen ki ; ben esasında ilerisini de düşünerek iki kanallı bir mic-pre istiyorum , o zaman tabii ki o da alternatifler arasına girer.

“Haberler” sayfasına dön