Müzik prodüksiyonunda PC mi, MAC mi kullanmayı tercih ediyorsunuz?

Bilgisayar ve donanım hakkında sorunlarınız burada...

PC mi, MAC mi?

PC

10
38%

MAC

16
62%

Toplam oy: 26

Mertay
Yerel Moderator
Yerel Moderator
Has thanked: 11 time
Been thanked: 13 time

Re: Müzik prodüksiyonunda PC mi, MAC mi kullanmayı tercih ediyorsunuz?

Mesaj gönderen Mertay »

Geçen hafta ben (pc) ve yakın bir arkadaşım (mac) SSD upgrade yaptık eski makinalarımıza.

Toplama PC'de küçük çocuk bile takabilir ssd'yi, o tarafı çok kolay. Benim makinanın 10 yılı belki olduğu için ufak bir yazılımsal seçim hatası yapmam hariç (ki youtube'dan bulduk çözümü) bir sorun yaşamadım. Windows kuruldu, performans ayarlarımı yaptım açıldığında kullandığı ram 1gb'tın altında :)

Arkadaş benden gaza geldi mac mini'sine SSD aldık, takmak canımızdan bezdirdi. Haksızlık etmeyelim diğer mac'lerde eminim daha kolaydır ama bu seri bu konuda yorucu. Yeni os 8.5gb tutuyormuş indirmesi, 2 defa hat aksaklığı oldunca (bulunduğu bölgede fiber yok) başka arkadaşına gidip oradan halletti indirme işini.

ugur86
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 time

Mesaj gönderen ugur86 »

Ben de kayıt & edit & mix işleri için Mac kullanıyor ve tavsiye ediyorum. Sebebi windows 10 ' u günlük multimedya ve ofis kullanımları için gayet pratik bulsam da halen mac'teki core audio gibi bir alt yapıya geçememesi, asio-wdm gibi ikili yapının da işleri zorlaştırması. Apple'ın tüm cihazları çok düşük gecikmelerle akıcı şekilde çalışıyor, sahnede de iPad'le iRig üzerinden efekt kullanıyorum. windows'ta bu işler olmaz değil tabiki, sonuçta herkes rahat ettiği platformda çalışır , ancak konu stabilite ve akıcılıksa mac tarafında işler daha doğru yürüyor. tam birşeyler üretmeye heveslenip bilgisayar başına oturduğunuzda sistemsel sorunlar baş gösterip ilhamınızı kaçırmamalı, o noktada da windows regedit'in arka planda sürekli şişmesinden ötürü zamanla yavaşlayıp sorunlar açmasından kaynaklı bir dezavantaja sahip, mac'te regedit yok, uzun süre format atmasanız bile gereksiz ve yanlış birşeyler yüklemediğiniz sürece şişme-yavaşlama hissi vermez. bir de video tarafı var işin, final cut pro'nun sistem kaynaklarını çok verimli kullandığı fikrindeyim; efektlerin anlık önizlemeleri, partlar arası geçişler vs daha akıcı, ayrıca aynı donanımdaki pc'den (vegas ya da adobe neyle çalışıyorsanız artık) daha hızlı render aldığını düşünüyorum...

Kullanıcı avatarı
Cho®dSolo
Administrator
Administrator
DAW: Cubase Elements 8, StudioOne 3.0
Has thanked: 108 time
Been thanked: 34 time
İletişim:

Mesaj gönderen Cho®dSolo »

Win7 64 bit, hala...
En son format attığımda 2016 yılının başıydı... 8)
Kayıt defteri v.b sistemsel elemanlara çeşitli programcıklar yardımıyla düzenli bakım yaparsanız aslında pc ler de sorunlu değil.
Dün Cubase 10.5 kurdum...
Herşey gayet stabil benim açımdan...
Durduk yere ne masrafa ne de maceraya girmeye hiç niyetim yok...
Patlayana, yahut işimi görmeyene kadar mevcut sistemim bana yetiyor...

Ch.

Seyit ÖZTÜRK
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 13 time
Been thanked: 21 time

Mesaj gönderen Seyit ÖZTÜRK »

Pc kullanıyorum. Problem yaşamıyorum. Mac kullanırken de yaşamadım. Her iki sistemde güzel.

“Bilgisayar ve Donanım Sorunları” sayfasına dön